افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح چگونه است؟

0

ناگفته پیداست که پیش از بسته شدن عقد نکاح میان زوجین باید بر سر میزان مهریه بین ایشان توافق ایجاد شود؛ چرا که این میزان تعیین شده به عنوان حق طبیعی زن در سند ازدواج ثبت می‌شود و او می‌تواند هر وقت که خواست عین آن را مطالبه کند. با این همه گاهی پیش می‌آید که زوجین تمایل به افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح پیدا می‌کنند، آیا این کار ممکن است؟ اگر هست شرایط و الزامات آن چیست؟

نوشته پیش رو قصد دارد این مساله را به طور جزئی مورد بررسی قرار دهد. اما پیش از آن بد نیست مقدمتا به تعریف مهریه و برخی از قوانین مربوط به آن نگاهی داشته باشیم. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد کلیات مهریه بدانید، می‌توانید به نوشته مهریه چیست در وبسایت رهپویان آتی نگر مراجعه کنید.

افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح چگونه است؟
افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح چگونه است؟

مهریه چیست؟

بنا بر تعریف، مهریه مالی است که در هنگام بسته شدن عقد نکاح اسلامی، مرد به زن خود می‌پردازد یا مکلف به پرداختِ آن می‌شود.

آنطور که در ماده 1082 قانون مدنی آمده است: «به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.»

انواع مهریه

مهریه را می‌توان بر اساس استطاعت شوهر برای پرداخت مهریه در هنگام مطالبه‌ی آن توسط زن به دو نوع تقسیم نمود: مهریه عندالاستطاعه و مهریه عندالمطالبه. نوع مهریه بعد از توافق طرفین در عقدنامه ذکر می‌شود. در مورد این دو نوع مهریه باید گفت در اصل، و در حقوق اسلامی مهریه، عند المطالبه است به این معنا که هر زمان زن اراده کند می‌تواند آن را مطالبه کند و شوهر موظف به پرداخت آن می‌باشد.

در سال‌های اخیر اما مهریه‌های سنگینی وضع می‌شود که مرد استطاعت پرداخت آنها را ندارد و همین مساله موجب بالا رفتن پرونده‌های قضایی با موضوع مهریه شده است. بنابراین مفهوم جدید با عنوان مهریه عندالاستطاعه وارد گفتمان حقوقی شده‌است. در صورتی که در عقد نامه ذکر شود که مهریه عندالاستطاعه است زن تنها در زمانی می‌تواند مهریه‌اش را از شوهر طلب کند که وی استطاعت مالی برای پرداخت آن را داشته باشد.

افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح چگونه است؟
افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح چگونه است؟

 

حکم قانونی تغییر مهریه بعد از عقد

به نوعی می‌توان گفت مهریه بُعد مالی عقد ازدواج است که اولین توافق مالی زوجین بر سر آن انجام می شود. در واقع مهریه با اینکه ضمن عقد نکاحی آمده که خود نکاح امری غیر مالی است، اما مهریه جنبه مالی و قراردادی دارد؛ به بیان دیگر مهریه یک قرارداد تبعی یا فرعی مالی است که از خود نکاح جدا است ولی می‌شود گفت تابع عقد مزبور است. بنابراین طبیعی است که برای بررسی مساله کاهش یا افزایش مهریه یا به عبارتی تعدیل آن به قواعد عمومی قراردادها رجوع کنیم.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  جرم سرقت گوشی

طبق قواعد عمومی قراردادها، تعدیل قرارداد توسط طرفین معامله با توافق ممکن است؛ حتی طرفین می‌توانند با رضایت دوجانبه اصل معامله را به هم بزنند.

بر همین اساس تا پیش از سال 1388 افراد می‌توانستند از طریق تنظیم سند رسمی در یکی از دفترخانه‌های اسناد رسمی، اقدام به افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح نمایند.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در قسمت (ب) بند 151 بخشنامه‌های ثبتی مقرر کرده بود که چنانچه به علل مختلف زوج در مقام ازدیاد مهریه زوجه برآید، این عمل باید به موجب اقرارنامه رسمی صورت گیرد که در دفترخانه اسناد رسمی به ثبت برسد.

سپس در سال 1388 و در پی شکایتی که به دیوان عدالت اداری ارائه شد، از شورای نگهبان در خصوص تغییر مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح سوال شد.

در ادامه می‌توانید نظریه شورای نگهبان در خصوص افزایش مهریه و همچنین رای دیوان عدالت اداری در خصوص افزایش مهریه را بخوانید:

نظریه شورای نگهبان در خصوص افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح

شورای نگهبان در سال ۱۳۸۸ در پاسخ به سوالی – که در پی طرح یک شکایت مطرح شده بود – رایی را صادر نمود و افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح را ممنوع کرد.

پاسخ شورای نگهبان به این شرح است: « مهریه شرعی همان است که در زمان عقد واقع شده است و بنابراین ازدیاد صداق بعد از عقد، از نظر شرعی صحیح نیست؛ همچنین ترتیب آثار مهریه بر آن خلاف موازین شرع شناخته می‌شود. طبق نظر اکثر اعضای گروه نمی توان برای افزایش یا کاهش مهریه اقرارنامه اصلاحی نوشت چرا که افزایش و کاهش منع شده و اقرار نامه اصلاحی موضوعیت ندارد.»

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  تفخیذ چیست؟

چنانچه از اظهار نظر شورای نگهبان برمی‌آید، افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح خلاف موازین شرع شناخته می‌شود.

افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح چگونه است؟
افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح چگونه است؟

 

رای دیوان عالی کشور در خصوص افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح

بعد از رای صادره از طرف شورای نگهبان، دیوان عدالت اداری نیز رایی مبتنی بر نظر شورای نگهبان صادر نمود که طبق آن افزایش یا کاهش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح را ممنوع و فاقد اثر حقوقی اعلام کرد.

در همین راستا هیئت عمومی دیوان عدالت اداری قسمت (ب) بند 151 مجموعه بخشنامه‌های ثبتی را ابطال کرد.

نتیجتا مطابق با آنچه تا اینجا گفته شد، افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح از نظر قانونی منتفی است.

با این همه بسیاری از زوجین به دنبال این هستند که به دلایل مختلف پس از جاری شدن عقد ازدواج، میزان مهریه تعیین شده را

افزایش دهند.

به این منظور برخی از راه حل های جایگزین برای افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح به کسانی که مایل به آن هستند پیشنهاد می‌شود.

چگونه مهریه را افزایش دهیم؟

در صورتی که طرفین بر سر افزایش مهریه توافق کرده باشند برای اینکه این کار به صورت قانونی انجام شود، زوج می‌تواند از طریق یک سند رسمی اعلام بدهی به زوجه کند، و میزان بدهی را باید برابر با میزان مدنظر برای افزایش مهریه اعلام کند.

همچنین مرد می‌تواند در صورتی که تمایل به افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح دارد، مالی را مجانا به او تملیک کند یعنی مالی را به همسرش هدیه و بخشش کند.

افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح چگونه است؟
افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح چگونه است؟

 

افزایش مهریه در دفاتر اسناد رسمی

همانطور که در قسمت قبل هم گفته شد بعد از ازدواج و عقد نکاح یکی از راهکارها برای افزایش مهریه این است که زوج به زن اعلام بدهی کند؛ فراموش نکنید که این اعلام بدهی باید حتما از طریق یک سند رسمی و در دفتر اسناد رسمی صورت گیرد تا اعتبار قانونی لازم را داشته باشد. تنها در این صورت است که اگر مرد قصد عمل نکردن به تعهد خود را نداشته باشد، زوجه می‌تواند اقدام به دریافت طلب خود کند.

همچنین در صورتی که مرد مایل باشد از طریق هدیه دادن مالی به همسرش مهریه او را افزاش دهد، انجام این کار تنها به صورت زبانی کافی نیست بلکه وی باید به صورت رسمی مال مورد نظر را به مالکیت زن درآورد

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  طلاق خلع چیست

نکاتی در مورد افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح

نکته بسیار مهمی که نباید آن را نادیده گرفت این است که حتی اگر اقرار به بدهی با هدف افزایش مهریه با تمامی مراحل قانونی و در دفتر اسناد رسمی صورت گیرد، باز هم این بدهی از امتیازات ویژه مهریه به عنوان دیون ممتازه برخوردار نیست؛ با این حال به نوعی تضمین کننده تعهد زوج به پرداخت مبلغی بیش از میزان مهریه تعیین شده در عقد نکاح می باشد و زوج باید به آن پایبند باشد.

اما از آنجا که این بدهی حکم مهریه را ندارید، رقم افزایش یافته نیز مشمول مهریه نمی‌شود؛ بنابراین زن در صورت تمایل به دریافت مهریه خود تنها همان میزان اولیه بدهی را می‌توان مطالبه کند.

همچنین در صورت درخواست گواهی عدم امکان سازش توسط مرد، دادگاه نباید حکم به پرداخت میزان افزایش‌یافته دهد.

نمونه اقرار نامه افزایش مهریه

همانطور که گقته شد اعلام بدهی به منظور افزایش مهریه باید از طریق یک اقرارنامه صورت گیرد و این اقرارنامه باید به صورت یک سند رسمی و در دفتر اسناد رسمی ثبت شود. نمونه‌ای از یک اقرارنامه که اثر حقوقی دارد را در زیر می‌بینید:
آقای ……. فرزند …… طبق این توافق و سند امضا شده متعهد می شود که میزان …… سکه (یا خانه ای با مشخصات ……  یا ماشینی با مشخصات ……) به عنوان صلح به همسر و زوجه خود خانم …… ایفا کند.

مجموعه حقوقی رهپویان آتی نگر با وکلا و کارشناسان مجرب خود تنها یکی از خدمات هولدینگ مهاجرتی حقوقی رهپویان مهاجر آتی نگر به هموطنان عزیز در داخل و خارج از کشور است. زیرمجموعه‌ی دیگر این هولدینگ یعنی موسسه مهاجرتی رهپویان آتی نگر  نیز با کارشناسان و متخصصین و وکلای مهاجرتی می‌تواند در زمینه‌های مختلف مهاجرتی به خصوص مهاجرت به کانادا و مهاجرت به استرالیا یاریگر متقاضیان باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس