پیگیری پول برگشت داده نشده به حساب در خرید اینترنتی

0

برگشت نخوردن پول هنگام خرید ناموفق از دستگاه‌های کارتخوان یا خرید اینترنتی یکی از مواردی است که ممکن است برای هر مشتری پیش بیاید. استفاده از کارت‌های بانکی و شیوه‌های پرداخت الکترونیک امروزه در کشور ما کاملا مرسوم شده است و این روش تقریبا جای اسکناس را در خرید‌های ریز و درشت گرفته است. از شیوه‌های خرید الکترونیکی می‌توان به خرید از پایانه‌های فروشگاه (دستگاه کارت خوان POS) و خریدهای اینترنتی اشاره نمود. خرید الکترونیک علیرغم این که بسیار سریع و بودن مشکل است اما به علت اشکلات فنی و قطعی موقت ممکن است ما را کمی به دردسر بیاندازد. یکی از مشکلاتی که همه‌ی ما تجربه‌ی آن را داشتیم مشکل تراکنش ناموفق است. در هنگام ایجاد تراکنش ناموفق امکان دارد که پول از حساب ما کسر شود ولی همان طور که از اسمش پیداست تراکنش ناموفق است و برای خرید بایستی دوباره تراکنش انجام دهیم.

هنگامی که به واسطه‌ی تراکنش ناموفق پول از حساب ما کسر می‌شود، طی یک ربع تا دو ساعت این پول به حساب ما برگشت داده می‌شود. اگر بدشانسی بیاوریم و برای کارت کشیدن و خرید اینترنتی ناموفق، از حساب ما پول کسر شود و به حسابمان برنگردد برای پس گرفتن پول از چه راهی پیگیری کنیم؟در این نوشته تصمیم داریم آموزش پیگیری برگشت نخوردن پول به حساب در تراکنش ناموفق (هنگام خرید از دستگاه کارت خوان فروشگاه و خرید اینترنتی) را با چند روش منتشر کنیم.

وقتی پول از حساب‌مان کسر شد و برنگشت چه کنیم؟

سیستم پرداخت الکترونیک علی‌رغم مزایای فراوان گاهی اوقات دچار قطعی موقت یا اشکال فنی می‌شود. از این رو وجود واریزهایی که از حسابتان کسر شده اما به مقصد نرسیده است چندان دور از ذهن نیست.

سیستم شتاب و انتقال وجه داخلی بانک ها هر از چند گاهی دچار مشکل می شوند که نیازمند رسیدگی بیش از پیش مسئولان هستند. با این وجود مزایای این سیستم به حدی است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. بالاخره در هرسیستمی درصدی از خطا طبیعی است.

از این رو اگر به هر دلیلی پولی از حساب شما کسر شده اما برگشت نخورده است نگران نباشید. هیچ چیز در سیستم بانکداری الکترونیک ناپدید یا غیب نمی‌شود.

به هر حال این تراکنش‌های ناموفق حداکثر تا  ۷۲ ساعت پس از واریز به حساب شما برگشت می‌خورند اما اگر چنین اتفاقی نیفتاد دو راه پیش روی شماست.

اول با سیستم پاسخگویی بانک خود تماس بگیرد، معمولا آنها با دریافت شماره کارت و تاریخ انتقال وجه‌تان؛ وضعیت پرداخت شما را بررسی کرده و در لحظه، پاسخگوی وضعیت مالی شما هستند.

اما اگر باز هم نتوانستید به نتیجه مطلوب برسید، مرکز دریافت درخواست های رفع مغایرت تلفنی به شماره ۲۹۹۱۱ توسط اداره نظام‌های پرداخت راه اندازی شده است. ‌با راه اندازی این مرکز متقاضان می‌توانند در صورت بروز هرگونه مغایرت در تراکنش‌های الکترونیک خود، علاوه بر مراجعه به بانک‌ها از طریق تماس با شماره ۲۹۹۱۱ نسبت به تکمیل فرم رفع مغایرت اقدام نمایند.

روش های پیگیری برگشت نخوردن پول به حساب در تراکنش ناموفق

به گزارش سایت گویا تک در هنگام ایجاد تراکنش ناموفق از دستگاه‌های کارت خوان شما یک رسید در اختیار خواهید داشت که شماره پیگیری، تاریخ، مبلغ و… در آن درج شده است. همچنین در خرید اینترنتی ممکن است به شما رسید داده شده و امکان عدم نمایش رسید هم وجود دارد که در این صورت برای پیگیری به بانک بایستی مراجعه کنید.

پیگیری پول برگشت داده نشده به حساب در خرید اینترنتی

1- مراجعه به بانکی که پول از حساب آن کسر شده است

اگر وقت و زمان کافی برای پیگیری دارید. بهترین روش برای پیگیری مشکل عدم برگشت پول به حساب در تراکنش ناموفق، مراجعه به بانکی است که پول از حساب آن کسر شده است. به عنوان مثال اگر با استفاده از کارت بانک ملی اقدام به خرید از دستگاه POS کرده‌اید، بهتر است به بانک ملی مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید از مقاله ” آموزش بدست آوردن شماره شبا بانک ملی ” دیدن کنید.

2- استفاده از سیستم پاسخگویی بانک مورد نظر

تمامی بانک‌های کشور دارای یک سیستم پاسخگویی تلفنی هستند که با شماره‌گیری تلفن آن‌ها می‌توانید به پاسخگو متصل شده و وضعیت را پیگیری کنید.

  • شماره پاسخگویی بانک ملی: 64140-021
  • شماره پاسخگویی بانک ملت: 82488-021
  • شماره پاسخگویی بانک سپه: 1557
  • سایر شماره‌ی بانک‌ها را با جستجو در اینترنت را بیابید.

3- استفاده از سایت اینترنتی سیستم امداد شتاب

یکی دیگر از راه پیگیری آنلاین که در صورت وجود مشکل در تراکنش بانکی خود می‌توانید به سایت امداد شتاب مراجعه کرده و نسبت به فرم پیگیری اقدام کنید:

http://emdadshetab.cbi.ir/emdad

لازم به ذکر است که این فرم فقط مخصوص تراکنش‌های شتابی است و برای تراکنش‌های ناموفق درون بانکی از خود بانک مورد نظر اقدام کنید.

4– تماس با شماره 29911

در صورت بروز هرگونه مغایرت در تراکنشهای الکترونیک خود می‌توانید با شماره‌گیری 29911 که متعلق به مرکز رفع مغایرت در تراکنش‌های الکترونیک است وضعیت را پیگیری کنید.

تراکنش ناموفق در پرداخت از درگاههای آنلاین

گاها در در هنگام پروسه انجام پرداخت آنلاین؛ ممکن است در شبکه بانک مشکلی پیش آید که باعث انجام پرداخت به شکل ناقص شود.

در صورتیکه پس از پرداخت از طریق درگاههای پرداخت آنلاین سایت و بازگشت به پرتال  مبلغ از حساب بانکی شما کسر شده و پس از مراجعه به سایت پشتیبانی  این مبلغ به موجودی شما افزوده نشود یا صورتحساب مرتبط پرداخت نشده باقی بماند؛ این پرداخت بطور ناقص انجام شده به این معنا که تراکنش ناموفق انجام شده و سایت  پشتیبانی724 نتوانسته پرداخت شما را با بانک اعتبارسنجی کند.

در این موارد؛ بطور معمول در همان روز کاری یا اولین روزکاری بانک بایست مبلغ را به حساب شما بازپرداخت کند و معمولا بانکها طی مدت یک تا 72 ساعت روزهای کاری تراکنش برگشتی را پیگیری و مبلغ کسر شده از حساب شما میبایست طی این مدت به حساب بانکی شما برگشت داده شود.

در مواردی به ندرت ممکن است مبلغ پس گذشت این مدت به حساب شما بازنگردد؛ در این موارد شما میتوانید با اعلام مغایرت از طریق شرکت پرداخت الکترونیک مرتبط با درگاهها و یا بانک عامل حساب خودتان؛ پیگیر بازپرداخت مبلغ کسر شده از حساب خود شوید. لازم به ذکر است شرکت پشتیبانی 724 در این پروسه هیچگونه دخل و تصرفی ندارد ولی به جهت پیگیری موضوع پس از ۷۲ ساعت کاری میتوانید با ارسال تیکت به پشتیبانی با ذکر اطلاعات کامل از مبلغ و روز و ساعت پرداخت همراه با رسید دیجیتالی (در صورتیکه آن را یادداشت کردید) از برگشتی بودن تراکنش خود اطمینان حاصل نمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس