پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی

0

امروزه با توجه به گسترش حوزه های الکترونیکی و سایر عواملی که رایج شده است، پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی را نیز می توان امر میسر در امور حقوقی دانست.

در گذشته ماجرا به این صورت بود که افراد برای پیگیری پرونده قضایی خود لازم بود که به صورت حضوری مراجعه کنند. امروزه علاوه بر غیر حضوری شدن، مواردی ایجاد شده است که حتی برای پیگیری برخی از پرونده ها، فرد حقیقی نیز می تواند اقدام به این عمل کنید.

البته باید در نظر داشت که پیگیری توسط اشخاص حقیقی یا پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص غیر حقوقی، می تواند چالش هایی داشته باشد. برخی از افراد، این چالش ها را در قالب مزایا و معایبی تلقی می کنند که ما به بررسی آن ها خواهیم پرداختیم.

در واقع در این بخش ما قصد داریم به بررسی شیوه پیگیری پرونده های قضایی توسط افراد حقیقی بپردازیم. بدون شک در طی این بررسی به مواردی اشاره خواهیم کرد که به سادگی بیان گر چالش های این امر یا فرآیند خواهد بود. از این رو تا انتها همراه ما باشید.

پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی یا غیر حقیقی

مراجعه حضوری به یکی از شعب دادگاه های و دادسراها، از جمله فرآیندهایی است که در گذشته به منظور پیگیری پرونده های قضایی صورت می گرفته است. در واقع افراد به منظور این که بتوانند از وضعیت پرونده خود در دادگاه یا دادسرا مطلع شوند، باید در ساعت مناسب به این مراکز مراجعه می کردند. چنین شیوه ای از پیگیری امروزه تقریبا منسوخ به نظر می رسد و تنها در موارد خاص بهتر است انجام شود.

در حقیقت در موقعیت امروزی کشور و شرایطی که بر آن حاکم است و با توجه به افزایش تعداد پرونده هایی که در قوه قضایه وجود دارند، از طرفی امکان پاسخگویی از سوی مسئولین مراکز سخت می شود و از طرف دیگر، مراجع مجبور است ساعات بسیاری را در دادگاه و دادسرا اتلاف کنند.

همچنین باید توجه داشت که برخی از افراد به سبب مشغله ها و شرایط روتین زندگی، همواره برای حل مشکلات مرتبط با پیگیری پرونده قضایی نمی توانند به طور دائم به مراکز دادرسی مراجعه کنند. از همین رو مجبور می شوند که امور خود را با یک وکیل با مبلغی گزاف بسپارند.

در واقع باید گفت اینجاست که لزوم پیگیری های غیر حضوری نیز فراهم می شود. به طوری که این پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی نیز میسر شود. در ادامه توضیحات بیشتری در این باب خواهیم داد.

پیگیری پرونده قضایی با توجه با تمهیدات جدید

در تمهیدات جدیدی که برای پیگیری پرونده قضایی در نظر گرفته شده است، افراد اعم از حقوقی و حقیقی می توانند، پرونده خود را به شکل غیر حضوری پیگیری کنند. به این صورت که تنها با استفاده از کد ملی می توان این امر را انجام داد. به این معنا که با مراجعه به مرکز اینترنتی قوه قضاییه و محلی که اطلاعات مربوط به پیگیری پرونده درج است، می توانید این امر را به سادگی انجام دهید.

اما شاید بپرسید که این امر چگونه میسر می شود؟ و آیا علاوه بر کد ملی، روش های دیگری نیز وجود دارد؟ در ادامه در این باب توضیحات مفصلی خواهیم داد.

قبل از توضیح لازم است بدانید که یکی از تمهیداتی که در قبال پیگیری پرونده قضایی صورت گرفته است، این است که پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی نیز برای موارد گوناگونی نیز میسر است. به این معنا که لازم نیست حتما برای بررسی و پیگیری امور پرونده، یک وکیل برای خود انتخاب کنید. شاید این تعبیر در این باب کاملا درست نباشد؛ اما به نوعی شما با استفاده از روش های غیر حضوری پیگیری پرونده، در بخشی از امور، خودتان وکیل خودتان هستید.

در ادامه به توضیح و شناخت روش های پیگیری غیر حضوری می پردازیم.

روش های پیگیری پرونده های قضایی

به طور کلی روش های زیادی برای پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقوقی یا حقیقی وجود دارد. اولین روشی که به طبع سال هاست که از آن استفاده می شود، همان روش حضوری است. روشی که می تواند علاوه بر اتلاف وقت، درگیری های اداری، شلوغی مراکز پاسخگویی و غیره، اتلاف هزینه نیز به همراه داشته باشد. این روش امروزه عمدتا توصیه نمی شود.

در مقابل روش  حضوری، 3 روش دیگر وجود دارد که پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی یا غیر حقیقی را میسر می کند. این روش ها مطلقا غیر حضوری هستند. شاید با آنها آشنا باشید یا نام آنها را نشنیده باشید. در هر صورت در زیر توضیحات کاملی از روند و فرآیند آنها آورده ایم.

پیگیری وضعیت پرونده قضایی در سامانه رسمی ثنا

پیگیری وضعیت پرونده قضایی در سامانه رسمی ثنا

سامانه ثنا یکی  از روش هایی است که به منظور دریافت ابلاغیه و پیگیری پرونده های قضایی بسیار مناسب تلقی می شود.

برای ورود به سامانه ثنا، لازم است که کد ملی و رمز عبور ثنا را در اختیار داشته باشید. در مواردی که به منظور پیگیری پرونده قضایی به این سامانه مراجعه می کنید، لازم است از روند احراز هویت غیر حضوری ثنا اطلاع داشته باشید.

پس از معرفی دو روش دیگر، در ادامه به توضیح مفصل پیگیری پرونده قضایی توسط سامانه ثنا خواهیم پرداخت.

پیگیری وضعیت پرونده قضایی با استفاده از کد ملی

یکی دیگر از روش های غیر حضوری و اینترنتی که علاوه بر روش حضور در سامانه ثنا می تواند به شما در تشریح مبحث پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی کمک کند، مراجعه به سایت عدل ایران است.

از طریق سایت عدل ایران به آدرس adliran.ir می توانید پرونده قضایی خود را پیگیری کنید. این روش به سبب اینکه فقط با در اختیار داشتن کد ملی، بررسی را برایتان مسیر می کند، روش کد ملی نیز شناخته می شود.

البته باید در نظر داشته باشید که برای بررسی وضعیت پرونده خود در این روش باید علاوه بر کد ملی، رمز عبوری نیز در اختیار داشته باشید. همچنین لازم است بدانید که برای استفاده از این روش، شماره ملی فرد باید در پرونده ثبت شده باشد. عدم ثبت شماره ملی توسط این روش نمی تواند کمک زیادی به شما بکند.

در ادامه پس از معرفی روش سوم، به تشریح پیگیری پرونده قضایی با روش کد ملی نیز خواهیم پرداخت.

پیگیری وضعیت پرونده قضایی با شماره و رمز پرونده

استفاده از روش شماره بندی و رمز گذاری روی پرونده ها، می تواند شیوه ای بسیار کارآمد باشد که در امروزه در سیستم قوه قضاییه ایران استفاده می شود.

در این روش همانند روش قبلی با مراجعه به سایت عدل ایران، می توانید پرونده خود را پیگیری کنید. با این تفاوت که به جای کد ملی، از شماره و رمز پرونده استفاده می کنید.

باید به خاطر داشته باشید که در این شیوه لازم است که به طور حتم شماره و رمز پرونده برای پیگیری پرونده قضایی در اختیار شما قرار داشته باشد.

در ادامه به تشریح مفصل و جز به جز هر کدام از روش های پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی در حالت غیر حضوری خواهیم پرداخت.

پیگیری در سامانه ثنا

برای کسانی که با پرونده های قضایی درگیر بوده اند، شاید آشنایی هایی با سامانه ثنا وجود داشته باشد. این سامانه در ابتدای امر برای استفاده، رمزی شخصی از شما برای ثبت نام در سامانه دریافت می کند. ثبت نام در سامانه ثنا به این صورت است که به منظور ورود به سامانه الکترونیکی قوه قضایی لازم است که یک رمز در اختیار داشته باشید. این روش برای محفوظ ماندن اطلاعات شما و داشتن حریم شخصی طراحی شده است.

باید بدانید به منظور ثبت نام در ثنا روش های مختلفی وجود دارد. این روش ها مبتنی بر مدارکی که برای ثبت نام در نظر گرفته می شود، قابل استفاده است. از همین رو توصیه می شود به منظور پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی در سامانه ثنا، مطالب مرتبط با مدارک ثبت نام ثنا در این سامانه را مطالعه کنید.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مزایده چیست و نکات حقوقی آن

سوای از سامانه مذکور، سامانه ای دیگر با نام سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی وجود دارد که به نوعی زیر مجموعه ثنا محسوب می شود. شما می توانید از طریق این سامانه نیز برای بررسی وضعیت پرونده و ابلاغیه های خود اقدام کنید.

اما در رابطه با سامانه ثنا به طور کلی به منظور مشاهده ابلاغیه و پیگیری پرونده قضایی با مراحلی طرف هستیم که به شرح زیر است.

مرحله اول

در این مرحله همانند تمام مراحل ابتدایی مراجعه به سایت ها، لازم است نام سایت مورد نظر را با استفاده از مرورگر داخل کامپیوتر یا تلفن همراه، جستجو کنید. کافی است در فیلد جستجو، عبارت سامانه ثنا را وارد کنید.

مرحله دوم

پس از انجام جستجو، اولین نتیجه ای که به شما نمایش داده خواهد شد، سایتی است که در قالب سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی نمایان می شود. این سامانه با آدرس  adliran.ir نمایش داده می شود که برای ورود لازم است روی آن کلیک کنید.

مرحله سوم

پس از ورود، باید بین دو گزینه پیش رو یکی را انتخاب کنید. این گزینه ها به شرح زیر است:

 1. سامانه اصلی ابلاغ الکترونیک
 2. سامانه پشتیبان ابلاغ الکترونیک

این دو گزینه به منظور رفع شلوغی و یک سری مزایای سودمند و تسهیل بخش در روند بررسی برای مخاطب در نظر گرفته شده است.

مرحله چهارم

پس از انتخاب گزینه مورد نظر و ورود به سامانه ابلاغیه ها، لازم است که شماره ملی و رمز عبور سامانه ثنا را داشته باشید.

برای ورود به سامانه ثنا، کد ملی باید در فیلد نام کاربری وارد شود که اولین فیلد است. برای رمز عبور نیز در سامانه ثنا باید رمز را در فیلد دوم وارد کنید.

پس از وارد کردن موارد ذکر شده، با کلیک کردن روی گزینه بعد، وارد مرحله بعدی خواهید شد.

توجه داشته باشید که در صورتی که رمز سامانه ثنا را فراموش کرده باشید، با استفاده از گزینه «رمز عبور را فراموش کرده ام»، می توانید رمز خود را بازیابی کنید. به همین منظور بخشی با نام فراموشی رمز عبور ثنا در این سایت تعبیه شده است که می توانید به آن نیز مراجعه کنید.

مرحله پنجم

در مرحله قبلی باید این موضوع را در نظر بگیرید که به منظور پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی باید گزینه «شخص حقیقی» را نیز در بالای صفحه ورود انتخاب کنید.

پس از وارد کردن نام کاربری و رمز در مرحله قبل، یک «رمز عبور موقت» به شماره تلفن همراه شما ارسال می شود. باید توجه داشته باشید که این شماره قبلا در سامانه ثنا ثبت شده باشد.

پس از دریافت رمز عبور موقت، در مرحله مرتبط با این رمز، با کلیک کردن روی گزینه ورود، وارد سامانه ابلاغیه های قوه قضاییه خواهید شد.

مرحله ششم

در هنگام ورود به سامانه، تمامی ابلاغیه ها در قالب زیر نمایش داده می شود. تنها کافی است روی گزینه مورد نظر خودتان کلیک کنید:

 • ابلاغیه های جدید
 • ابلاغیه های مشاهده شده
 • دریافت با رمز
 • دریافت با شماره

نکته ای که لازم است بدانید، این است که برای پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی، لازم است از قبل برای پیگیری در سامانه ثنا، ثبت نام کرده باشید. در واقع تنها در صورت ثبت نام در این سامانه، استفاده از آن میسر خواهد بود.

پیگیری با کد ملی

در این روش با استفاده از کد ملی خودتان می توانید وضعیت پرونده قضایی خود را بررسی کنید. این روش در صورتی قابل استفاده است که کد ملی فرد در پرونده اش درج شده باشد. در واقع با مطابقت کد ملی که در پرونده درج شده است، امکان پیگیری پرونده قضایی فراهم خواهد شد.

پیگیری از این طریق بر اساس مراحل زیر است:

 1. در مرورگر مورد نظر عبارت سایت عدل ایران را جستجو کنید.
 2. پس از نمایان شدن سایت مورد نظر، روی آن کلیک کنید.
 3. برای پیگیری از طریق کد ملی، باید در منوی اطلاع رسانی، گزینه ای را تحت عنوان اطلاع رسانی برای اشخاص حقیقی، انتخاب نمایید.
 4. پس از انتخاب گزینه مورد نظر، فیلدی به شما نمایش داده می شود که با وارد کردن کد ملی در فیلد اول و رمزی که در سامانه ثنا استفاده می کنید، ورود به بخش اطلاع رسانی میسر می شود.
 5. همانند ورود به سامانه ثنا، پس از وارد کردن کد ملی و رمز عبور به ترتیب در فیلد اول و دوم، وارد صفحه ای می شوید که یک رمز عبور برای شماره تلفن همراه شما ارسال می کند. با وارد کردن رمز موقت، به مرحله بعدی می روید.
 6. در مرحله بعدی شما وارد سامانه شده اید و در قسمت های گوناگون آن می توانید به اطلاعات مورد نظر خود دست یابید. در این بخش نیاز به وارد کردن شماره پرونده نیست. کافی است تاریخ مورد نظر را انتخاب کنید.

مواردی چون «از تاریخ… تا تاریخ»، «مرتب سازی بر اساس …»، «مختومه شده یا مختومه نشده» و غیره، از مواردی است که می توانید در صفحه مورد نظر به منظور پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی مشاهده کنید.

پیگیری با شماره پرونده

در روش پیگیری با استفاده از شماره پرونده نیز لازم است به منظور تحقق امر مورد نظر، به سایت عدل ایران مراجعه کنید.

باید توجه داشته باشید که این روش برای مواردی در نظر گرفته می شود که شماره ملی فرد در پرونده ثبت نشده باشد. یا این که بنا بر دلایلی امکان مشاهده وضعیت پرونده بر اساس کد ملی وجود نداشته باشد. از همین رو برای پیگیری پرونده با استفاده از شماره آن می توانید مراحل زیر را طی کنید:

 1. همانند سایر روش های ذکر شده به سایت ir مراجعه کنید.
 2. در منویی تحت عنوان اطلاع رسانی ها، روی گزینه اطلاع رسانی با رمز پرونده کلیک نمایید.
 3. پس از وارد شدن به صفحه اولیه، در فیلد اول، کد ملی خود را وارد کنید و در فیلد دوم، رمز سامانه ثنا را وارد نمایید. پس از آن، روی گزینه مرحله بعد کلیک کنید.
 4. در مرحله بعد همانند روش های قبلی، یک رمز موقت به شماره تلفن همراه شما ارسال می شود. این رمز را داخل فیلد مورد وارد کنید. پس از درج رمز، روی گزینه ورود، کلیک نمایید.
 5. در مرحله بعد از ورود با دو گزینه مختومه شده و مختومه نشده طرف هستید. ترجیحا هر دو گزینه را تیک برنید. پس از تیک زدن، با کلیک کردن روی گزینه بازیابی اطلاعات نیز مرحله بعدی به شما نمایش داده می شود.
 6. در مرحله آخر می توانید شماره پرونده مورد نظر را در قسمت ابتدایی وارد کنید. در قسمت بعدی تحت عنوان «ردیف فرعی»، لازم است ردیف پرونده را وارد کنید. در فیلد زیرین یا سوم نیز لازم است رمز پرونده را درج نمایید.

پس از وارد کردن موارد ذکر شده، روی قسمت جستجو گزینه های مورد نظر را انتخاب کنید. این گزینه ها مرتبط با خلاصه پرونده، روند کار پرونده و غیره است.

نکته ای مهم در باب تنوع در روش های پیگیری

برای پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی یا غیر حقوقی، همانطور که متوجه شدید، سه روش غیر حضوری و اینترنتی وجود دارد. شاید بپرسید که دلیل استفاده از این سه روش در یک سامانه مشترک چیست؟!

باید توجه داشت که برخی از روش ها همانند روش کد ملی ممکن است در برخی از موارد برای فرد مورد نظر قابل پیگیری نباشد. عدم امکان پیگیری با استفاده از روش کد ملی، گاها می تواند مرتبط با عدم درج کد ملی در پرونده باشد که در شرایط پیچیده اداری و موارد قضایی، امری غیر قابل انکار نیست. همچنین در برخی از موارد ممکن است از سوی سامانه به منظور درج کد ملی، خوانایی مشخصی از کد وجود نداشته باشد از همین رو روش های دیگری در نظر گرفته شود.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  نکات حقوقی قرارداد شراکت در تولید

در حقیقت تنوعی که در روش های پیگیری پرونده ها لحاظ شده است، به منظور این است که افراد بتوانند بر اساس شیوه های مورد نظر و تعدد پرونده های موجود خودشان، بهترین روش را انتخاب کنند.

به طور مثال در روش پیگیری از طریق شماره پرونده، شخص در صورتی که دارای پرونده های متعددی باشد، می تواند از طریق این روش، پرونده ای که مد نظر دارد را بررسی و پیگیری کند.

نکاتی در رابطه با پیگیری در سامانه ثنا

مهم ترین نکته ای که در سه روش ارائه شده برای سامانه ثنا وجود دارد، این است که استفاده از این روش ها هم برای افراد حقیقی، هم برای افراد حقوقی و هم برای افراد قضایی نیز میسر است.

در رابطه با پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی لازم است ثبت نام در سامانه انجام شده باشد. یعنی بدون ثبت نام در سامانه ثنا امکان استفاده از روش های مذکور وجود ندارد.

علت اصلی اصرار به ثبت نام، مبتنی بر رمزی است که در فرآنید ثبت نام در سامانه ثنا دریافت می کنید. به این معنا که در مراحل اولیه هر کدام از روش های ذکر شده، لازم است که رمز ورود در اختیار داشته باشید.

رمز عبور ثنا، به طور معمول یک رمز 10 رقمی است. در رابطه با رمز پرونده نیز، رمز شما یک رمز 5 رقمی است. باید توجه داشته باشید و دقت لازم را در نظر بگیرید که این رمز ها هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند. به این معنا که رمز 10 رقمی ثنا یک رمز مستقل برای ورود به سامانه است. اما رمز پرونده، رمزی مستقل است که برای پرونده ای مخصوص در نظر گرفته می شود.

البته مواردی دیگر نیز در رابطه با این 3 روش ورود به سامانه ثنا و پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی وجود دارد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

ردیف فرعی در روش پیگیری از طریق شماره پرونده

در موارد رسیدگی به پرونده های قضایی، در برخی از مواقع یا بهتر است بگوییم بیشتر مواقع، امکان ارسال پرونده وجود دارد. به این صورت که پرونده از شعبه ای به شعبه دیگر، ارسال می شود. به منظور دسته بندی های بهتر و ساماندهی های دقیق، یک ردیف فرعی به پرونده ها اختصاص می دهند. این ردیف مشخص می کند که پرونده های مورد نظر، مربوط به چه شعبه ای هستند.

به طور کلی، شروع هر پرونده ای با ردیف فرعی شماره 1 آغاز می شود. یعنی اگر پرونده ای در همان شعبه اولیه بررسی شود، شماره ردیف برابر با 1 خواهد بود.

در صورتی که پرونده به شعبه دیگری ارسال شود، ردیف پرونده با عدد 2 نمایش داده می شود. به همین ترتیب نیز ردیف های بعدی برای پرونده در صورت ارسال اختصاص داده می شود.

به زبان ساده، وقتی از ردیف در شیوه پیگیری با شماره پرونده به منظور پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی صحبت می کنیم، با تعداد شعبه هایی که پرونده ها به آن ها ارسال شده است، طرف هستیم.

با این حساب در مراحل پیگیری پرونده با شماره پرونده، ردیف را تعداد دفعات ارسال به شعبات در نظر بگیرید. فراموش نکنید که اولین شعبه با عدد یک و شعبه های بعدی به همین ترتیب یک به یک اضافه می شوند.

شماره پرونده و رمز پرونده

در روش پیگیری از طریق رمز پرونده یا شماره پرونده، شما به هر دو نیاز دارید. شماره پرونده، عمدتا یک شماره 16 رقمی است که با استفاده از پیگیری پرونده میسر می شود.

اما در رابطه با رمز پرونده، همانطور که اشاره شد، این رمز ارتباطی با رمز عبور سامانه ثنا ندارد. هر پرونده ای به طور اختصاصی رمز مربوط به خود را خواهد داشت.

در صورتی که رمز پرونده در اختیار شما قرار نگرفته است یا برایتان ارسال نشده است. می توانید عدد صفر را به سامانه پیامکی 500049  ارسال کنید. باید به خاطر داشته باشید در صورتی که شماره همراه شما در پرونده توسط شعبه قید شده باشد، رمز پرونده برایتان ارسال خواهد شد. این رمز مختص به پرونده جاری شما است.

پیامک، روشی حضوری اما غیر اینترنتی برای پیگیری پرونده

یکی از روش هایی که سوای از سه روش اینترنتی مذکور با استفاده از آن می توانید اقدام به پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی کنید، روش پیامک است.

راه اندازی سامانه پیام کوتاه خدمات الکترونیک قضایی یکی از موهبت های دیگری است که این قوه به منظور تسهیل امور افراد در نظر گرفته است. در واقع بر اساس این سامانه، دو روش کلی غیر حضوری برای پیگیری پرونده ها وجود دارد:

 1. روش اینترنتی
 2. روش پیامکی
 • در روش پیامکی می توانید با ارسال اعداد مشخص به سامانه 5000699 اطلاعات مورد نظر خود را دریافت کنید. این روش به شرح زیر است:
 • برای دریافت راهنمای خلاصه پرونده، کافی است عدد یک را به سامانه 50009699 ارسال کنید.
 • برای دریافت راهنمای رمز پرونده، کافی است عدد دو را به سامانه 50009699 ارسال کنید.
 • برای دریافت راهنمای شعبه رسیدگی به پرونده و آدرس آن، کافی است عدد سه را به سامانه 50009699 ارسال کنید.

پس از ارسال پیامک به منظور هر یک از موارد مذکور، پیامکی برای شما ارسال خواهد شد که در طی پاسخ با آن، لازم است اطلاعاتی تکمیلی را وارد کنید. با وارد کردن اطلاعات تکمیلی، روند پیگیری برای شما میسر خواهد شد.

تفاوت پیگیری پرونده توسط شخص حقیقی و حقوقی

تفاوت پیگیری پرونده توسط شخص حقیقی و حقوقی

بدون شک بر اساس قوانین و مندرجات آن، تفاوت های آشکاری بین شخص حقیقی و شخص حقوقی وجود دارد. به شکلی که عامه مردم با نام شخص حقیقی شناخته می شوند و کسانی که عمدتا دارای وجاهت قانونی یا حقوقی هستند، شخص حقوقی.

در واقع کسی که در امور مرتبط با حقوق و قانون دارای شرایطی باشد که بتواند امر وکالت را انجام دهد،  شخص حقوقی شناخته می شود. البته این موضوع به این معنا نیست که یک فرد حقیقی نمی تواند امر وکالت را بر عهده بگیرد. در برخی از موارد که نیازی به داشتن اطلاعات و دانش خاص حقوقی نیست، قانون چنین اجازه ای را به افراد حقوقی داده است که وکالت خود یا دیگری را به عهده بگیرند.

اما در رابطه با اشخاص حقوقی ماجرا تنها منوط به دانش و اطلاعات حقوقی نیست. در چنین اشخاص دارای وجهی قانونی هستند که آن ها را نسبت به یک سری از اعمال و امور، موجه می کند.

در رابطه با پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی ماجرا همان طوری است که در توضیح بالا گفته شد. از آنجایی که پیگیری پرونده امری است که وجاهت قانونی خاصی نیاز ندارد، فرد حقیقی نیز می تواند برای پیگیری آن، اقدام کند.

باید در نظر داشته باشید که عمدتا امور حقوقی افراد را وکیل موظف است انجام دهد، اما امر پیگیری چون ارتباطی مستقیم با خود موکل دارد، اطلاع داشتن وی نیز می تواند در مواردی موثر باشد. در ادامه به توضیح بیشتری خواهیم پرداخت.

کاهش اتلاف وقت

یکی از مهم ترین مواردی که به سبب الکترونیک شدن فضای اداری برای افراد رخ داده است، این است که عمدتا افراد می توانند به سادگی امور خود را پیگیری کنند. در  رابطه با اموری که افراد را با قوه قضایه طرف می کند نیز این ماجرا صادق است.

یکی از دلایلی که می تواند موثر بودن و تفاوت پیگیری حضوری با غیر حضوری را جلوه دهد، کاهش اتلاف وقت است. به این معنا که دیگر لازم نیست افراد به منظور بررسی و پیگیری شرایط پرونده قضایی خود، دائم از این شعبه به آن شعبه مراجعه کنند.

سامانه الکترونیک قوه قضاییه، تمام اطلاعاتی که برای پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی لازم است به این اشخاص ارائه می دهد. از همین رو هم در زمان افراد صرفه جویی می شود و هم از ازدیام بالای افراد در شعبه های قوه قضاییه کاسته خواهد شد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات حمل و نگهداری انواع مواد مخدر

باید توجه داشته باشید که این امر را می توان یکی از بزرگ ترین تمهیداتی دانست که نه تنها در امر زمان، بلکه در امور بسیاری، شرایط پیگیری پرونده افراد را بهتر کرده است.

کاهش اتلاف هزینه

یکی دیگر از موارد مهمی که با الکترونیک شدن پیگیری پرونده های قضایی برای افراد صورت گرفته است، کاهش هزینه های اضافی برای افراد است. در ابتدای امر این هزینه ها را می توان به سبب رفت و آمد دائمی که در گذشته صورت می گرفت، امروزه کاهش یافته دانست.

افرادی که با فضای شعبه ها آشنا هستند، به خوبی می دانند که بیشتر مواقع این محیط دارای استرس و تشنج است. زیرا اکثر افراد درگیر مشکلات قضایی متفاوتی هستند از همین رو انتظار آسوده خاطری در این محیط، انتظار اتفاق افتادنی نیست. با این تفاسیر افرادی را تصور کنید که مدام در حال رفت و آمد به محیط قضایی هستند و قصد دارند پرونده قضایی خود را بررسی کنند. با توجه به شرایط اقتصادی حاضر، چنین رفت و آمدی برای پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی می تواند هزینه هایی داشته باشد.

در واقع الکترونیک شدن شیوه پیگیری پرونده قضایی سبب شده است تا هزینه های ایاب و ذهاب نیز از افراد کاسته شود.

کاهش هزینه های وکالت

شکی در این ماجرا نیست که وکیلی را می توان وکیل متهعد و زبده اطلاق کرد که تمام امور را برای موکل خود آسان کند. قاعدتا چنین وکیلی مراتب رسیدگی، بررسی پرونده و پیگیری آن را نیز خود انجام می دهد. اما در بیشتر مواقع چنین امری می تواند هزینه هایی در بر داشته باشد. به خصوص در گذشته که شرایط پیگیری پرونده قضایی به شکل حضوری بود، هزینه های گزافی برای موکل در نظر گرفته می شد.

با الکترونیک شدن فضای پیگیری پرونده، در واقع حتی اگر وکیل نیز اقدام به پیگیری پرونده کند، هزینه ای جز صرف زمان کوتاهی برای او نخواهد داشت. از همین رو چنین امری را یک فرد حقیقی نیز می تواند انجام دهد.

البته باید در نظر داشت که کیفیت بررسی همواره نکته ای است که بین فرد حقیقی و فرد حقوقی تفاوت ایجاد می کند. با این حساب همواره برای کسانی که با روند پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی آشنا نیستند، بهتر است در ابتدای امر این کار را زیر نظر یک وکیل زبده انجام دهند. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

نتایج حاصله از پیگیری پرونده قضایی توسط شخص حقیقی یا حقوقی

در واقع هنگامی که صحبت از پیگیری پرونده قضایی به شکل غیر حضوری می شود، ما با  3 مورد مهم طرف هستیم:

 1. زمان
 2. هزینه
 3. نتیجه

تا اینجا متوجه شدید که با پیگیری غیر حضوری، تا سطح زیادی از اتلاف هزینه و اتلاف زمان جلوگیری خواهد شد.

در رابطه با پیگیری توسط اشخاص حقیقی، بسته به اینکه شخص حقیقی چه مقدار به روند پیگیری آگاه و مسلط است می تواند در نتیجه این پیگیری نیز میسر باشد.

در واقع کاهش اتلاف زمان و کاهش اتلاف هزینه، خود می تواند نتیجه ای باشد که سامانه الکترونیکی قوه قضاییه برای افراد به شکل مثبت و موثر رقم زده است. اما اگر شخص حقیقی به منظور پیگیری، فردی ناوارد باشد، بدون شک نتیجه ای که برای وی رقم می خورد، به شکل یک دردسر خواهد بود.

بنابراین وقتی صحبت از تفاوت پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی یا اشخاص حقوقی می شود، ما با کاهش دردسر نیز طرف هستیم.

بدون شک افرادی که دارای مشغله بالایی هستند، ترجیح می دهند تمام امور قضایی شان توسط یک وکیل بررسی شود. در واقع عمده تفاوتی که در بررسی توسط شخص حقیقی و شخص حقوقی وجود دارد، نتایجی است که به سبب علم به پیگیری حاصل می شود.

همچنین این موضوع را باید در نظر داشته باشید که ممکن است برخی از ابلاغیه ها در مرکز اطلاع رسانی پرونده ها در سایت، دارای توضیحاتی خاص باشد. این توضیحات عمدتا برای یک شخص حقوقی مفهوم خواهد بود. با این حساب اگر اطلاعات دقیقی در این باب نداشته باشید، مجبور هستید که مجددا به وکیل مراجعه کنید.

با این حساب، تفاوت پیگیری سوای از شیوه ها و روش هایی که در ابتدای این مقاله گفته شود، به مواردی چون اطلاع از موازین حقوقی نیز مرتبط است. چنین موازینی را عمدتا وکلا درک می کنند.

خلاصه ای از مهم ترین نکات کلی در باب پیگیری پرونده قضایی

 • دو روش عمده برای پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد: روش حضوری و روش غیر حضوری.
 • روش حضوری مبتنی بر حضور در شعبه رسیدگی به پرونده است.
 • روش غیر حضوری مبتنی بر پیگیری از طریق فضای الکترونیک است.
 • به طور کلی پیگیری از طریق فضای الکترونیک در سه روش صورت می گیرد.
 • هر سه روش پیگیری در فضای الکترونیک در سایت عدل ایران و سامانه ثنا است.
 • سه روش پیگیری در فضای الکترونیک شامل: الف) پیگیری در سامانه ثنا، ب) پیگیری با کد ملی، پ) پیگیری با شماره / رمز پرونده است.
 • در هر سه روش لازم است از قبل در سامانا ثنا ثبت نام کرده باشید.
 • ثبت نام در سامانه منوط به دریافت رمز عبور ثنا است.
 • برای پیگیری از سه روش غیر حضوری، باید رمز عبور ثنا را در اختیار داشته باشید.
 • روش پیگیری با کد ملی در صورتی امکان پذیر است که کد ملی شما بر روی پرونده تان درج شده باشد.
 • در صورت عدم درج کد ملی روی پرونده، می توانید از روش سوم یعنی پیگیری از طریق شماره / رمز پرونده اقدام کنید.
 • برای در اختیار داشتن شماره پرونده و رمز پرونده می توانید عدد صفر را به سامانه 500049 ارسال کنید.
 • برای پیگیری فارغ از روش های مذکور یعنی بدون اینکه در فضای الکترونیک اینترنت اقدام کنید، می توانید از سامانه پیامکی به شماره 50009699 نیز بهره بگیرید.
 • در هنگام پیگیری از طریق شماره و رمز پرونده به ردیف پرونده نیز احتیاج دارید.
 • ردیف پرونده شامل تعداد شعبه هایی است که پرونده ها به آن ها ارسال شده است. شعبه اولی با ردیف یک و شعبه دومی با ردیف دو و الی آخر شناخته می شود.
 • از مهم ترین مزیت های روش غیر حضوری پیگیری پرونده قضایی، کاهش اتلاف هزینه و زمان است.

در نتیجه…

به منظور پیگیری پرونده قضایی توسط اشخاص حقیقی یا غیر حقوقی، لازم است بدانید که این روش چند سالی است که به منظور کاهش هزینه ها و اتلاف وقت و همچنین کاهش ازدحام افراد در شعبه های قضایی صورت گرفته است.

در واقع بر اساس اینکه افراد حقیقی نیز می توانند اقدام به پیگیری روند رسیدگی پرونده خود کنند، روش غیر حضوری یکی از روش های کارآمد محسوب می شود.

همانطور که اشاره شد، روش غیر حضوری مبتنی بر فضای الکترونیک است. از همین رو ممکن است به سبب فرهنگ سازی هایی که در زمینه فضای الکترونیک وجود دارد، افراد بتوانند به سادگی امور خود را رفع و رجوع کنند.

نکته مهمی که در رابطه با این روش در مقایسه با پیگیری توسط شخص حقوقی وجود دارد، این است که ممکن است برخی از ابلاغیه های مندرج داخل پرونده به نحوی باشد که تنها وکیل از پس بررسی آن برآید. از همین رو پیشنهاد می شود اگر اولین بار است که اقدام به پیگیری از این طریق می کنید، به طور حتم زیر نظر یک متخصص یا وکیل با این فضا آشنا شوید. بدون شک داشتن یک مشورت مناسب با یک وکیل مناسب می تواند برای شما مفیدتر باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس