وکیل پایه یک دادگستری

0

دانستن این موضوع که وکیل پایه یک دادگستری کیست و چه ویژگی هایی دارد، مهم ترین امری است که باید قبل از هر اقدامی برای انتخاب وکیل مناسب در نظر گرفته شود. در واقع باید بدانید شخصی که قرار است امور شما را رفع و رجوع کند و به حل مشکلاتان بر اساس قانون بپردازد، چه ویژگی هایی دارد!

همه افراد بدون هیچ استثنائی در طول زندگی خود و در مسیر انواع اموری که انجام می دهند، امکان دارد دچار مشکلاتی شوند. این مشکلات می تواند مرتبط با مسائل حقوقی، خانوادگی یا سایر پرونده های قضایی باشد. بهره گیری از یک مشاور در مشکلات ذکر شده در اختیار وکلای پایه یک دادگستری است. در واقع برای ساده شدن روال کارتان و اطلاع از جوانبی که وجود دارد، می توانید با خیال راحت به چپنین شخص متخصصی اعتماد کنید.

در این بخش ما قصد داریم به بررسی یک عنوان شغلی بسیار مهم با نام وکیل بپردازیم. باید بدانید که چنین شغلی یا در واقع چنین متخصصی می تواند همانند یک پزشک دارای اهمیت کاری و اجتماعی بالایی باشد. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد. پس همراه ما باشید.

وکیل پایه یک دادگستری کیست؟

همانطور که اشاره شد، وکیل می تواند همانند یک پزشک باشد. به این معنا که انتخاب یک وکیل خوب نیز می تواند مانند یک پزشک حاذق، سخت به نظر برسد. به خصوص انتخاب کردن وکیلی که بتواند در تمام زمینه های وکالت تخصص داشته باشد. زمینه هایی چون: وکیل خانواده، مشاوره حقوقی، وکیل حقوقی، وکیل ملکی، وکیل شرکت ها، وکیل چک و امور مالی و غیره.

اگر وکیلی که انتخاب می کنید، از اطلاعات جامع و به روز، آگاهی دقیق و کامل نداشته باشد، به طور حتم نمی تواند در امور وارده بر شما، دفاع خوبی از موکل نشان دهد. از همین رو لازم است که یک تعریف در باب کیستی وکیل پایه یک دادگستری داشته باشید.

وکیل به کسی گفته می شود که به منظور انجام امور حقیقی و یا حقوقی می تواند از طرف شخصی دیگر بر اساس عقد وکالت، در کار یا کارهایی مامور شود.

بر اساس چهارچوب های قانون مدنی، امر وکالت، امری جایز است و طرفین این امر، با نام وکیل و موکل شناخته می شوند. بدون شک حتی اگر گذرتان به چنین موردی برخورد نکرده باشد، عنوان هایی چون وکیل قضایی، وکیل پایه یک، وکیل پایه، وکیل اداری، وکیل کاری و غیره به گوشتان خورده است.

اما به منظور تعریف موضوع این بخش، وکیل پایه یک، به بهترین و با تجربه ترین وکلا اطلاق دارد. چنین وکلایی بر تمام امور حقوقی و وکالتی اشراف دارند و این امور را تجربه کرده اند.

شرایطی که یک وکیل پایه یک دادگستری دارد

یک وکیل که با  عنوان پایه یک دادگستری شناخته می شود، لازم است موارد زیر را به عنوان شرایط داشته باشد:

 1. حداقل مدرک وی باید برابر با لیسانس در رشته حقوق باشد.
 2. در آزمون مختص وکالت پذیرفته باشد.
 3. دوره کارآموزی وکالت را گذارنده باشد. این دوره برابر با دو سال است.
 4. دوره وکالت پایه دو را تمام کرده باشد. این دوره به خصوص برای وکلای ماده 187 بسیار لازم است.
 5. صلاحیت وی از تمامی لحاظ از جمله شرایط اخلاقی، عمومی و مذهبی باید تایید شده باشد.
 6. آزمون های مخصوص تشریحی و مصاحبه های علمی را با موفقیت کامل طی کرده باشد.

باید توجه داشته باشید وکلایی که تمام مراحل بالا گذرانده باشند می توانند درجه پایه یک وکیل دادگستری را دریافت کنند. چنین شخصی که دارنده چنین عنوانی است می تواند در تمامی محاکم حقوقی و کیفری بدون هیچ محدودیت نسبت به پرونده های قضایی و پذیرش وکالت، اقدام به فعالیت کند.

منظور از تمامی محاکم و موارد وکالتی، شناخته شدن و فعالیت کردن در اموری چون امور مرتبط با خانواده و طلاق در دادگاه خانواده، امور حقوقی، امور ثبتی، امور ملکی و انجام مشاوره های امور وکالت است.

ویژگی های یک وکیل پایه یک دادگستری خوب

ویژگی های یک وکیل پایه یک دادگستری خوب

در وهله اول در باب ویژگی هایی که می تواند یک وکیل را خوب جلوه دهد، لازم است بدانید که داشتن مجوز و پروانه وکالت، صرفا به معنای خوب بودن وکیل مورد نظر نیست. دلیل چنین موضوعی این است که علاوه بر داشتن مجوزهای مربوط، وکیل مناسب و خوب باید دارای ویژگی های دقیق تری باشد.

داشتن مهارت و توانایی در وکالت، داشتن شخصیت و اخلاق صحیح و مناسب در وکالت از جمله ویژگی های یک وکیل خوب محسوب می شود. در واقع این دو مورد سبب می شود تا وی بتواند به بهترین شکل از موکل خود دفاع کند.

پیشنهاد ما این است که اگر به دنبال یک وکیل خوب هستید، ابتدا سعی کنید در هر حوزه ای که مد نظرتان است، در حد بررسی های اجمالی هم شده اطلاعات کسب کنید. برای این منظور ما در ادامه توضیحاتی خواهیم داد.

اما به طور کلی باید قبل از آن که وکیلی را انتخاب کنید، از حوزه های تخصصی و توانایی او در پرونده ها، از میزان حقوق و میزان حق الوکاله آن اطلاعاتی به دست آورید. باید بدانید که تبلیغات بیش از حد در رابطه با یک وکیل نمی تواند ملاک و معیار قابل اعتمادی برای انتخاب وی باشد و همچنین تنها در اختیار داشتن یک تبلیغ ساده و یک شماره تلفن از وکیل نیز نمی تواند بهترین متخصص را در اختیار شما قرار دهد.

از همین رو در ادامه به تشریح ویژگی های یک وکیل حرفه ای خواهیم پرداخت.

ویژگی های حرفه ای وکیل پایه یک دادگستری در امور وکالت

دلسوزی و احساس مسئولیت

داشتن احساس مسئولیت و دلسوزی یک وکیل برای انجام امور و پیشبرد سریع قضایا یکی از مواردی است که باید وکیل در قبال موکل خود به شکل دغدغه مندی داشته باشد. به همین دلیل یک وکیل حرفه ای، وکیلی کارکشته و دلسوز است.

امانت داری

وکیل مانند پزشک است. همان گونه که یک پزشک در امر طبابت محرم اسرار و امانت دار بیمار خود است، وکیل نیز باید چنین ویژگی داشته باشد. به همین دلیل وکیل حرفه ای به وکیلی اطلاق دارد که تحت هر شرایطی اطلاعات شخصی پرونده موکل را فاش نکند.

تخصص

تخصصی که یک وکیل پایه یک دادگستری دارد، از مهم ترین ویژگی های حرفه ای یک وکیل خوب محسوب می شود. به دلیل اینکه وکالت یک حرفه بسیار پیچیده و دقیق است، در صورت عدم دانایی و دانش کافی، وکیل می تواند سرنوشت موکل را دچار نقضان یا تغییر کند. به همین دلیل باید تخصص را به عنوان ملاکی حرفه ای در نظر گرفت.

تجربه

تجربه وکیل از جمله مواردی است که باید در میزان پرونده های موفق وی جستجو شود. به این صورت که با پرس و جو کردن از دوستان و آشنایان درباره وی می توان اطلاعاتی به دست آورد. اطلاع از تبحر و تجربه وکیل و همچنین دریافت شماره تلفن آن می تواند در پیدا کردن یک متخصص حرفه ای مناسب باشد.

صداقت

صداقت در امور وکالتی و راستگویی در وکیل پایه یک دادگستری موردی است که در چگونگی انجام فرآیند پرونده بسیار مهم است. این موارد اخلاقی است که در واقع می تواند یک وکیل حرفه ای را تایید کند. یک وکیل راستگو، فقط و فقط به فکر دریافت حق الوکاله نیست. او موکل را در جریان تمام سختی ها و پستی و بلندی ها قرار خواهد داد. بدون شک مواردی در طول پرونده وجود دارد که وکیل حرفه ای از آن آگاه است و آن را به موکل خود خواهد گفت.

اخلاق حرفه ای

به منزله نشان دادن شأن هر حرفه ای، داشتن اخلاق یکی از موارد مهم است. باید بدانید که چنین امری در رابطه امر وکالت در مقایسه با سایر حرفه ها بیشتر مورد توجه افراد است. از همین رو از یک وکیل پایه انتظار می رود که در هر حوزه ای که قرار دارد، هنگام پذیرش وکالت، تمام جوانب را به موکل انتقال دهد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مفهوم و قلمرو اعمال نظام نیمه آزادی در احکام کیفری

مشخص کردن حدود اختیارات در پرونده، هم برای خود وکیل و هم برای موکل از مواردی است که می تواند شکل واضح مراتب اخلاق حرفه ای را نشان دهد.

یکی دیگر از موارد مرتبط با اخلاق حرفه ای، تلاشی است که یک وکیل در جهت احقاق حق از خود نشان می دهد. به این معنا که درست است او یک موکل دارد و وظیفه دارد که او وی دفاع کند، اما باید دفاع و وظایف خود را به نحوی انجام دهد که کم ترین ضرر برای طرف مقابل نیز صورت بگیرد. این موضوع را عموما می توان در وکلای پایه یک دادگستری به طوری واضحی مشاهده کرد.

روابط عمومی موثر

داشتن روابط عمومی قوی نیز می تواند دلیلی بر حرفه ای بودن یک وکیل باشد. زیرا این امر سبب سرعت پیشبرد و موفقیت بیشتر خواهد شد. در واقع وکیل حرفه ای با نام وکیل پایه یک دادگستری فردی است که از لحاظ روابط، دارای شبکه ای قوی از دوستان و همکاران حرفه ای باشد. چنین شبکه ای به او در مشورت و پیشبرد امور کمک ویژه ای خواهند کرد. جالب است که همین شبکه ها در بیشتر مواقع سبب اتصال وکلای مختلف به یکدیگر، تنها به واسطه شماره تلفن هستند.

انواع خدمات وکیل پایه یک دادگستری

انواع خدمات وکیل پایه یک دادگستری

به طور کلی وکلای پایه یک دادگستری به عنوان شخصی متخصص و با تجربه موارد زیر را به عنوان خدمات ارائه می دهند:

 • وکالت در امور مرتبط با خانواده تحت عنوان وکیل پایه یک دادگاه خانواده
 • وکالت در امور مرتبط با املاک تحت عنوان وکیل پایه ملکی
 • وکالت در امور مرتبط با مسائل حقوقی تحت عنوان وکیل پایه یک حقوقی یا مشاور حقوقی
 • وکالت در امور مرتبط با مسائل مالی تحت عنوان وکیل پایه یک مالی
 • وکالت در امور مرتبط با پرونده های کیفری تحت عنوان وکیل پایه یک کیفری

و مواردی از این دست که شامل شرح وظایف یک وکیل حرفه ای می شود. در ادامه به تشریح و توضیح هر کدام از موارد ذکر شده و ویژگی های لازم آنها با جزییات خواهیم پرداخت.

وکیل خانواده

امروزه بسیاری از پرونده های رایج و موجود در دادگاه ها را پرونده هایی که مرتبط با امور خانواده می شود، تشکیل می دهد. این نوع پرونده ها به دلیل نوع ماهیت خود به طور عمده و طور معمول، طولانی هستند. وجود ابعاد مختلف را نیز باید در این نوع از پرونده ها مهم تلقی کرد.

به سبب پیچیدگی های موجود در امور خانواده، بسیاری از افراد ترجیح می دهند که مشکلات ناشی از پرونده خود را به یک وکیل خانواده واگذار کنند. وکیل پایه یک دادگستری می تواند شرایط پذیرش چنین امری را داشته باشد.

تخصص وکیل پایه یک خانواده

یک وکیل خانواده در دادگاه خانواده به امور حقوقی مرتبط با خانواده واقف است. این امور شامل موارد زیر می شود:

 • مهریه
 • مطالبه مهریه از دادگاه
 • طلاق به درخواست زوج و زوجه
 • طلاق توافقی
 • امور نفقه
 • فسخ نکاح و الزام به تمکین
 • شرط نصف دارایی
 • اعسار پرداخت مهریه
 • رجوع
 • عده
 • حضانت
 • نامزدی و خسارت های بر هم زدن نامزدی
 • اذن پدر ازدواج
 • شروط ضمن عقد
 • جهیزیه
 • ازدواج مجدد
 • ازدواج دائم یا موقت و صیغه
 • اجرت المثل دوران زوجیت
 • اهدای جنین

و جمله اموری که به طور کلی و جزیی به خانواده اطلاق دارد. مانند مشکلات رایج بین زوج و زوجه. باید در نظر داشته باشید که تمامی وکلا می توانند وکالت اکثر پرونده های حقوقی را بر عهده داشته باشند. اما وکیلی که با عنوان وکیل پایه یک دادگستری و یا وکیل پایه یک دادگاه خانواده شناخته می شود، دارای تسلطی بیشتر در زمینه مورد نظر است. تسلط و آشنایی بیشتر با مسائل و امور خانواده می تواند مسیر حل و بررسی هم برای وکیل و هم برای موکل را آسان تر کند.

ویژگی های یک وکیل خوب در زمینه وکالت امور خانواده

ویژگی های یک وکیل خوب در زمینه وکالت امور خانواده

یک وکیل پایه یک دادگاه خانواده کسی است که با مطالعه کامل پرونده و بررسی تمام جوانب، در وهله اول سعی می کند صلح و سازش را بین زوجین برقرار کند. اگر امکان چنین امری وجود نداشته باشد، با ارائه مشاوره های درست و دقیق در باب پرونده، در کم ترین زمان ممکن و با بهترین نتیجه، آن را به پایان می رساند.

از ویژگی های مهم یک وکیل پایه یک دادگستری در حوزه خانواده باید به مبحث تخصص و تجربه وی در این زمینه توجه کرد. وکلای با تجربه کسانی هستند که می توانند با ارائه مشاوره های تخصصی منافع موکل را حفظ کنند. چنین وکلایی در تصمیم گیری های سخت و پیچیده، عمدتا بهترین راهکار را در پیش روی موکل خود قرار می دهند.

همچنین لازم است بدانید به پایان رساندن پرونده خانوادگی بدون بروز هیچ مشکل، از مهارت هایی است که یک وکیل پایه یک خانواده را می تواند فردی خبره جلوه دهد. دلیل تمام این موارد مرتبط با سوابق وکیل پایه یک دادگاه خانواده و موفقیت های وی در این حوزه است.

بهترین وکیل پایه یک در زمینه امور خانواده

بهترین وکیل خانواده باید بتواند به صورت تخصصی در دعاوی طلاق چه مرتبط با طلاق توافقی باشد و چه مرتبط با طلاق از سوی زوجین، موارد لازم را بهترین شکل انجام دهد. این موارد می تواند شامل حضانت، نفقه، الزام به مهریه یا الزام به تمکین باشد.

صبوری در قبال موکل

صبوری و دلسوزی یکی از مواردی است که در وکیل پایه یک دادگستری در حوزه خانواده وجود دارد. این دو مورد را می توان در رابطه با بنیان خانواده موضوعی مهم در نظر گرفت. تعداد بسیار زیادی از پرونده های مرتبط با خانواده، دارای جنبه هایی عاطفی هستند. از همین رو وکیل باید بتواند با دلسوزی موکل خود را در برابر ناملایت در جایگاه صبوری قرار دهد. ایجاد صبوری در موکل و وجود چنین صفتی در خود وکیل، می تواند تضمین کننده پیشبرد پرونده باشد.

زیرکی

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که لازم است یک وکیل پایه یک در اختیار داشته باشد، زیرکی است. چرا که بسیاری از پرونده های خانواده و مشکلات رایج بین زوجین، می تواند تنها با طرح یک یا در نهایت دو دعوی یا دادخواست اتمام یابد. عدم زیرکی می تواند موجب تعدد و گسترده شدن مشکلات شود.

به شرط زیرک بودن وکیل پایه یک دادگستری در حوزه خانواده، وی به سادگی می تواند تسلط خود را روی پرونده و نقاط قوت و ضعف طرفین نشان دهد. این امر می تواند بهره مندی خوبی هم برای موفقیت در امر وکالت و هم در حل مشکلات طرفین بیافریند. از همین رو پرونده به سمت مطلوبی حرکت خواهد گرد.

اقناع گری

یکی از مشخصه های حیاتی و اساسی در رابطه با وکیل خانواده، اقناع گری است. در بیشتر پرونده ها اگر وکیل بتواند با قدرت بالا در مباحثه خود را جلوه دهد، طرفین دعوی در یک مذاکره برد – برد قرار خواهند گرفت. چنین موضوعی می تواند توافقی عالی برای طرفین رقم بزند و موجب کاهش زمان رسیدگی به پرونده شود. به این معنا که با قدرت مباحثه قوی، وکیل می تواند تا حد زیادی امور حاشیه ای و وقت گیر را کاهش دهد.

وکیل پایه یک ملکی

یکی از مواردی که در آن وجود یک وکیل پایه یک دادگستری لازم است، مواردی است که افراد با مشکلات حقوقی در زمینه زمین و ملک مواجه می شوند. در این زمینه وکیل پایه یک و متخصص در زمینه ملک و املاک می تواند دعاوی ملکی را بررسی و حل کند. در واقع بخش عظیم این نوع از دعاوی با استفاده از مشاوره ها و راهنمایی های تخصصی توسط وکیل حل خواهد شد.

به  طور کلی وکیل ملکی را می توان در دعاوی حقوقی و کیفری مربوط به اموال غیر منقول، یک متخصص همه جانبه دانست. دانش و تخصص یک وکیل خوب در امور ملکی، کیفری، حقوقی و ثبت مربوط به املاک از جنبه های اساسی یک وکیل کار درست محسوب می شود. تسلط به چنین علوم و مواردی می تواند روند موفقیت هر پرونده ملکی را در بیشترین حالت ممکن تضمین کند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات مشارکت در قتل چیست؟

ویژگی های وکیل پایه یک ملکی

پرونده های مرتبط با ملک همواره دارای پیچیدگی های سطح بالایی هستند. به همین دلیل لازم است که برای مشکلات پیچیده به یک شخص متخصص مراجعه کرد.

از منظر بهترین بودن، می توان وکیلی را مناسب تلقی کرد که علاوه بر داشتن عنوان وکیل پایه یک دادگستری موارد دیگر را نیز دارا باشد. این موارد را در زیر بررسی خواهیم کرد.

دعاوی مختلف ملکی مانند الزام به تنظیم سند، تخلیه، ممانعت از حق و مزاحمت از حق، خلع ید، ابطال سند، اثبات مالکیت، حق کسب و پیشه و سر قفلی و غیره باید در تخصص و تسلط یک وکیل ملکی باشد.

بهترین وکیل ملکی کسی است که هوش و درایت کافی در باب پرونده ها و مفادها آن از خود نشان دهد. این هوش و درایت در میان انبوهی از اسناد، مبایعه نامه ها، صلح نامه و غیره کاملا مشخص می شود. در واقع توانایی لازم در اطلاع از نکات مهم برای استخراج از مکتوبات و موجودات پرونده به منظور پیشبرد بهتر پرونده، بیانگر هوش یک وکیل پایه یک است.

وکلای مرتبط با ملک عمدتا نیاز به پشتکار فراوان دارند. زیرا اکثر پرونده های ملکی در نوع خود جز طولانی ترین پرونده های حقوقی هستند. در مواردی حتی ممکن است روند رسیدگی به یک پرونده ملکی حتی زیر دست یک وکیل پایه یک دادگستری چندین سال طول بکشد.

بنابراین لازم است در انتخاب یک وکیل پایه در حوزه ملک، قبل از هرگونه امری، تمام شرایط انتخاب یک وکیل مناسب را بررسی کنید. بخش زیادی از این شرایط انتخاب در بررسی میزان تجربه وکیل می تواند به شما کمک کند.

وکیل متخصص در زمینه مشاوره های حقوقی

وکیل متخصص در زمینه مشاوره های حقوقی

مشاور حقوقی به فردی گفته می شود که با داشتن اطلاعات کامل و بروز، بهترین راهکار و مشاوره را در اختیار فرد متقاضی قرار می دهد. با این حساب یکی از مشخصه های یک وکیل حقوقی یا مشاور حقوقی این است که نسبت به مسائل و امور حقوقی و کیفری آپدیت باشد.

یک مشاور حقوقی لازم است که بر تمامی مسائل حقوقی تسلط کافی داشته باشد. فن بیان و میزان قدرت سخنوری بالا یکی از مواردی است که به چنین وکلایی در ارتباط با مراجعه کننده کمک خواهد کرد.

از دیگر ویژگی ها می توان به ویژگی های رایج در یک وکیل پایه یک دادگستری نیز برای مشاور حقوقی اشاره کرد. خصوصیاتی چون:

 • دلسوزی
 • مسئولیت پذیری
 • قادر به ارائه بهترین راهکار ممکن
 • داشتن عدالت
 • داشتن انصاف
 • قدرت تصمیم گیری بالا
 • داشتن خصوصیات اخلاقی نظیر: شجاعت، متعهد بودن، صداقت
 • مجرب بودن
 • حاذق بودن در امور مرتبط با خود

جالب است بدانید که امر مشاوره حقوقی می تواند هم به صورت حضوری و هم به صورت تلفنی انجام شود. با این حساب تنها با در اختیار داشتن شماره تماس یک وکیل پایه یک دادگستری یا یک مشاوره حقوقی زبده می توانید تا بخش زیادی امور خود را تسریع بخشید.

اما در باب وظایف باید گفت که به طور عمده، مشاوران حقوقی در حوزه های مرتبط با اطلاعات خود فعالیت می کنند. این حوزه ها شامل امور قرارداد، امور پژوهشی، امور دعاوی، امور راهبردی و مشاوره و راهنمایی های لازم برای حل مشکلات می شود.

در ادامه به بررسی مهم ترین وظایف وکلای مشاور حقوقی بیشتر میپردازیم.

امور مرتبط با دعاوی

یکی از وظایف اصلی مشاور حقوقی در زمینه ای است که با نام امور دعاوی شناخته می شود. در این چنین امری، مراجعه کننده به دنبال یافتن یک مسیر و راهکار برای پیشبرد پرونده قضایی خود است. به این صورت که مراجعه کننده می خواهد بداند آیا لازم است در مرحله یا مراحل بعد پرونده را به دست یک وکیل پایه یک دادگستری بسپارد یا نه!

امور مرتبط با پژوهش ها

عمدتا به دلیل حساسیت هایی که در امر پژوهش در زمینه های مختلف وجود دارد، مشاور حقوقی لازم است قبل از هر گونه ارائه مشاوره، بررسی ها و پژوهش هایی را انجام دهد. نتیجه چنین بررسی هایی، داشتن اطلاعات کافی و موثر در زمینه مشاوره است. از همین رو یکی از امور مرتبط با مشاور حقوقی را باید امر پژوهش دانست.

امور مرتبط با قرارداد ها

این موضوع در باب وظایف یک مشاور حقوقی به قراردادهایی اشاره دارد که می تواند بی محتوا و غیر فنی باشند. باید توجه داشت که عمدتا قراردادهای غیر فنی و بی محتوا توسط افراد غیر متخصص تنظیم می شود. از همین رو چنین امری می تواند در آینده برای افراد در زمینه های مختلف ابهامات و مشکلاتی ایجاد کند. بررسی امور مرتبط با قراردادها می تواند در اختیار یک مشاور حقوقی قرار بگیرد.

وکیل پایه یک مالی

به شکل عمده در شرایط نابسامان اقتصادی ممکن است چالش های مالی و مشکلاتی ایجاد شود. برای حل دعاوی مرتبط با مسائل مالی می توان به یک وکیل پایه یک دادگستری در حوزه وکالت مالی اعتماد کرد.

دعاوی مالی عموما شامل موارد زیر می شود:

 • دعاوی مرتبط با مطالبه چک
 • دعاوی مرتبط با مطالبه سفته
 • دعاوی مرتبط با مطالبه خسارت
 • دعاوی مرتبط با مطالبه مهریه
 • توقیف اموال

و سایر موارد از این دست که به موضوعات مالی در دادگاه و شوراهای حل اختلاف اشاره داد. باید بدانید که وکلای این حوزه لازم است همانند سایر حوزه ها از تجربیات کافی برخوردار باشند. از همین رو به چند نمونه از ویژگی های اساسی یک وکیل مالی در ادامه خواهیم پرداخت.

تجربه

وکیلی که در زمینه بررسی و حل مشکلات مرتب با چک و سفته بر اساس قانون های جدید و رایج تجربه داشته باشد، می تواند وکیل مناسبی تلقی شود. در واقع مبحث دعاوی چک یکی از مواردی است که می تواند مجازات پیچیده ای برای متخلفین این حوزه بیافریند. از همین رو وکلای این امر باید بتوانند به بهترین نحو از موکل خود دفاع کنند. همین تجربه دفاع، می تواند در موارد زیادی یک وکیل مالی را در دسته بهترین وکیل پایه یک دادگستری قرار دهد.

در واقع یک وکیل بر اساس آنچه که تجربه خوانده می شود، باید با تمام مراتب و موارد مرتبط با مطالبه وجه از طریق دادگاه و همچنین اجرای ثبت، آشنایی کامل از خود نشان دهد.

ارائه خدمات مناسب در زمینه دعاوی مالی

خدمات مناسب می تواند شامل تمام مواردی شود که یک وکیل در یک دعوای مالی باید بررسی کند. به طور مثال در برخی از مواقع، برخی از وکلا، مراتب و موضوعات مرتبط با بخش استعلام های مربوط به توقیف مال را به خود موکل می سپارند. حتی در برخی موارد استعلام های بخش توقیف اجرایی نیز بر عهده موکل قرار می گیرد. این امر در نهایت موجب نارضایتی موکل می شود.

وکیلی که بتواند در قبال زمینه ها و استعلام ها و موارد مذکور، بهترین مسئولیت پذیری را از خود نشان دهد، یک وکیل پایه یک دادگستری با بهترین خدمات شناخته می شود. از همین رو بسیاری از مردم، خواستار پذیرش دعاوی مالی خود از سوی چنین وکیلی هستند.

سرعت عمل

موضوع سرعت عمل، به عنوان یکی از ویژگی های مهم در رابطه با مسائل و دعاوی مالی محسوب می شود. در واقع هیچ گونه کندی در روند بررسی مشکلات مالی از نظر یک وکیل خوب، جایز نیست.

تورم و کاهش ارزش پول از جمله مواردی است که در شرایط اساسی باید توسط وکیل مالی در نظر گرفته شود. در بسیاری از موارد عدم وجود سرعت عمل در انجام امور وکالتی، موجب تضییع حق محکوم له می شود.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  صلح عمری چیست؟

باید بدانید که قانون به منظور جبران ضرر ناشی از تورم ها، خسارتی را با نام تاخیر تادیه پیش بینی کرده است. اما نکته این است که نرخ این گونه خسارت دهی ها، به شکل واضحی با تورم همخوانی دقیق ندارد. از همین رو بهترین راه کار این است که به یک وکیل پایه یک دادگستری در حوزه وکالت مالی با سرعت عمل بالا اعتماد شود. در واقع چنین وکیلی باید بتواند قبل از هر گونه احتمال ایجاد ضرر، پرونده موکل خود را به پایان برساند.

توانایی برقراری مذاکره

در مباحث و مشکلات مالی، یکی از اساسی ترین چالش ها روبرو کردن طرفین دعوی است. بهترین وکیل در حوزه وکالت مالی، کسی است که بتواند در حین روند پرونده و پیگیری آن، مذاکراتی بین طرفین برقرار کند. این امر تمام و کمال وابسته به راهکارهایی است که وکیل به منظور مصالحه و خاتمه پرونده ارائه می دهد. در واقع چنین امری در انتها باید به نحوی مطلوب پایان پذیرد تا ضررهای ناشی از طولانی شدن پرونده برای طرفین کاهش پیدا کند.

وکیل پایه یک کیفری

شاید گفتن این موضوع به معنای واضحی اشاره به یک قضیه همیشگی در ایران دارد که پرونده های کیفری جزئی لاینفک از نظام قضایی هستند. علت اصلی فراوانی چنین پرونده هایی را باید مرتبط با مسائل و مشکلات اقتصادی و فقر فرهنگی دانست. شاید بهتر باشد که مشکلات مستمر روحی را نیز مرتبط با تعدد پرونده های کیفری دانست.

انتخاب یک وکیل پایه یک دادگستری مجرب در زمینه کیفری به سبب مواردی که اشاره شد، می تواند همواره یکی از مشکل ترین سختی های پرونده های کیفری باشد. زیرا حتی بروز کوچک ترین اشتباه در امر وکالت می تواند سرنوشت فرد را دستخوش تغییرات گسترده ای قرار دهد. به این معنا که بروز کم ترین کوتاهی در حق موکل می تواند موجب مواردی سنگین برای وی شود.

از جمله پرونده هایی که عمدتا در زمینه وکالت کیفری بررسی می شود شامل موارد زیر است:

 • کلاهبرداری
 • جعل سند
 • استفاده از سند مجعول
 • سرقت
 • تحصیل مال از طریق نامشروع
 • ضرب و جرح عمدی یا غیر عمدی
 • توهین و تهدید
 • قتل
 • مواد مخدر
 • خیانت در امانت
 • رابطه نامشروع

و از این دست جرائم و پرونده هایی که در مبحث کیفری قوانین، قابل بررسی هستند. تسلط یک وکیل کار کشته در زمینه های ذکر شده به معنای دفاع به نفع حق و به نفع موکل موحق است.

در واقع اگر قرار باشد بهترین وکلای حوزه کیفری را بررسی کنیم، عمدتا وکلایی که با پرونده های سنگین کار کرده اند، وکلایی مجرب و حاذق محسوب می شوند.

ویژگی های وکیل کیفری

ویژگی های وکیل کیفری

هوش بالا

مهم ترین خصوصیت در باب وکلای کیفری این است که این وکلا باید از هوش بالایی برخوردار باشند. در واقع هوش در تشریح ویژگی های بهترین وکیل پایه یک دادگستری در حوزه وکالت کیفری، اشاره به میزان دقت او به کوچک ترین نکته های پرونده دارد. عدم توجه به یک نکته کوچک به سادگی می تواند تمام روند کلی یک پرونده را تغییر دهد. به زبان ساده تمام ماجرای هوش در وکلای کیفری، تا بخش زیادی به نحوه و شیوه استخراج نکات از پرونده مربوط است.

واقع بینی

توانایی ارائه تحلیل هایی واقع بینانه در کنار صداقت در قبال مصلحت موکل از دیگر خصوصیات یک وکیل پایه یک کیفری محسوب می شود. در واقع در چنین مواقعی، اجتناب از بازار گرمی کردن و هر گونه تحلیل افراطی و مواردی از این دست، بیشتر می تواند به موکل کمک کند.

صداقت و قدرت تفهیم

یکی از مواردی که به طور جدی لازم است یک وکیل مجرب حوزه کیفری از خود نشان دهد، صداقت به شیوه ای است که بتواند تمام جوانب را به متهم یا موکل خود شرح دهد. یعنی وکیل کیفری از جمله کسانی است که باید با صراحتی صبورانه، واقعیت ها را به موکل منتقل کند و به او بفهماند که چه مواردی در انتظار وی خواهد بود. در واقع بخشی از تفهیم وقایع در باب مجازات متهم را می توان مرتبط با وکیل کیفری دانست.

صبر و حوصله بالا

باید بدانید که وکیل پایه یک کیفری نیز همانند وکیل پایه یک دادگستری در حوزه های دیگر، لازم است از صبر و حوصله ویژه ای برخودار باشد. به سبب این که اکثر پرونده های کیفری به طور معمول دارای مدت زمان بالایی هستند، باید صبر پیشه شود. از طرفی چنین وکالت هایی شامل طی کردن مراحل زیادی از جمله دادسرا، تحقیقات محلی، کلانتری، دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر و غیره می شود. از همین رو داشتن حوصله نیز می تواند بیانگر یکی از مهم ترین خصایص یک وکیل پایه یک باشد.

نکاتی به منظور یافتن بهترین وکیل در زمینه مورد نیاز شما

به طور کلی از دو طریق می توان برای یافتن بهترین وکلای مجرب در زمینه های مورد نیاز اقدام کرد: حضوری و اینترنتی.

در روش حضوری که کاملا واضح است، برای پیدا کردن یک وکیل پایه یک دادگستری کافی است به سابقه کاری وی توجه کنید. چنین کاری با استفاده از پرس و جو در میان دوستان و آشنایان میسر خواهد شد. از این طریق می توانید با شماره تماس وکیل مورد نظر ارتباط برقرار کنید و امور خود را به او بسپارید.

در روش اینترنتی نیز می توانید با جستجو در صفحات وب و بررسی مطالبی که در باب وکلا نوشته شده است، دست به تحقیق درباره آنان بزنید. بدون شک وکلای کار کشته و حاذق دارای رزومه ای قوی هستند که آنان را به صورت اینترنتی نیز منتشر می کنند.

همچنین از طریق اینترنت علاوه بر مراجعه به سایت وکیل یا وکلای مورد نظر، می توانید به مرکز کانون دادگستری و وکلا نیز مراجعه کنید. در این وب سایت معتبر، تمامی اطلاعات لازم و سابقه کار اکثر وکلای پایه یک دادگستری وجود دارد. با بررسی سابقه و تجربه می توانید وکیل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نکاتی مهم به منظور انتخاب یک وکیل

پس از یافتن تعدادی از وکلایی که مد نظر شماست، لازم است یکی از آنان را به عنوان وکیل خود انتخاب کنید. برای چنین کاری ما در طول این مقاله نکاتی را شرح دادیم که می تواند به شما کمک کند. علاوه بر این مطالب لازم است نکاتی دیگر را به عنوان حسن ختام در نظر بگیرید که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 1. وکیل کسی است که از طرف شخص دیگری انجام اموری را به عهده می گیرد. انجام این امور منوط به عقد قرارداد بین وکیل و موکل است.
 2. وکیل پایه یک دادگستری به فردی گفته می شود که دوره تحصیلات آکادمیک را گذرانده باشد. یعنی مدرکی در مقطع لیسانس یا بالاتر داشته باشد. چنین وکیلی آزمون وکالت را قبول شده است و دوره های کارآموزی را نیز سپری کرده است.
 3. وکیل کسی است که با توجه به شرایط محیطی، بهتر از سایرین می تواند مشکلات موکل خود را حل کند. از همین رو وکیل مجرب در مقام ارجحیت قانونی نیز قرار دارد.
 4. اگر به دنبال وکیل خانواده هستید، لازم است وکیلی را انتخاب کنید که در زمینه حقوق خانواده در بخش حقوق مدنی، فردی کاملا حاذق باشد. از این رو تنها به مشاوره های سطحی نباید اکتفا کرد.
 5. وکالت یک امر جایز است. در عین حال دلیل نمی شود که بنا بر هر دلیلی وکیلی که مناسب موضوع‌تان نیست را انتخاب کنید.
 6. در وکالت مالی، پرونده های زیر 20 میلیون تومان را می توان از طریق شورای حق اختلاف نیز پیگیری کرد. در چنین موردی تنها یک مشاوره حقوقی می تواند کافی باشد.

در آخر به امید اینکه مشکلات عدیده نداشته باشید، پیشنهاد می کنیم وکیلی را انتخاب کنید که به احقاق حق شهرت دارد. چنین وکلایی در برقراری توازن برد- برد میان طرفین بهترین محسوب می شوند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس