وکیل برای طلاق و 5 دلیل برای انتخاب وکیلی مناسب

0

استفاده و گرفتن مشاوره حقوقی از یک وکیل خوب ، هزینه نیست بلکه یک سرمایه‌گذاری واقعی است تا شما را از بحران‌های حقوقی و کیفری نجات دهد. می‌توان برای وکیل انتخابی‌مان حد و مرزی مشخص کرد که در چه زمینه‌ای اجازه وکالت از طرف ما را دارد و در چه زمینه‌ای خود شخص باید برای آن کار حضور داشته باشد.اگر شما در ابتدای پروسه طلاقتان هستید، ممکن است بخواهید خودتان وکیل برای طلاق خود باشید و با این تصمیم، در پول و زمان خود صرفه ­جویی کنید. اگر ازدواج شما بسیار کوتاه بوده و هر دو طرف مایل به طلاق گرفتن بدون جنگ قانونی و مالی باشند و یا اگر فرزند و دارایی نداشته و یا هیچکدام از شما به دریافت حمایت از همسرتان نیاز ندارید، شاید بتوانید مراحل طلاق را خودتان به وسیله­ اطلاعاتی که از اینترنت می ­گیرید، انجام دهید.

اما، اکثر مردم پروسه طلاق را پیچیده و گیج کننده تلقی می­ کنند و از داشتن یک وکیل برای طلاق خبره برای کمک کردن در مراحل قانونی، قدردانی می­کنند. شما باید تصمیماتی را بگیرید که تا پایان عمر، شما را تحت تاثیر قرار می­ دهند و این تصمیمات باید در زمانی که احساسات قدرت تفکر شما را تحت تاثیر قرار داده­اند صورت بگیرد. پس با وجود اینکه همه به وکیل برای طلاق نیاز ندارند، پیدا کردن یک وکیل برای طلاق خوب می تواند به اهداف شما کمک کند، مخصوصا زمانی که شرایط طلاق پیچیده، پر دعوا، با حضور فرزندان و دارایی های زیاد است و یا یک وکیل طلاق توسط همسرتان استخدام شده است.

انواع طلاق

در قوانین و مقررات ایران طلاق به سه دسته تقسیم می شود:

  • طلاق رجعی، که در واقع تمامی طلاق ها رجعی هستند مگر این که نص صریحی خلاف این را مشخص کرده باشد (موارد چهار گانه طلاق بائن). یعنی در مدت زمان خاصی که به آن عده ی زن گفته می شود، مرد می تواند رجوع کند و طلاق را بر هم بزند. در مدت زمان عده زن نمی تواند به عقد مردی در بیاید.
  • طلاق بائن، که غیر قابل رجوع است و موارد آن در قانون مورد اشاره دقیق قرار گرفته و به غیر از موارد تصریح شده در قانون طلاق بائن نداریم. این موارد عبارتند از: دوشیزه یا باکره بودن زن، جاری شدن صیغه طلاق در زمان یائسگی زن، طلاق پس از سه بار ازدواج پی در پی.
  • طلاق خلع و مبارات. تقاضای طلاق از طرف زن اگر به همراه بخشیدن مالی در ازای طلاق باشد، خلع است. کلا خلع به معنای بخشیدن است. مثل بخشیدن بخشی از مهریه. در این شرایط معمولا زن نسبت به مرد و زندگی با او دچار اکراه شده است. اما اگر زن در دورانی که هنوز عده اش تمام نشده، به دفتر اسناد رسمی برود و از بخششی که نسبت به اموال انجام داده رجوع کند به عبارت دیگر انصراف خود را اعلام کند، طلاق به حالت رجعی در می آید و در این زمان است که مرد می تواند اصطلاحا رجوع کند و طلاق را نادیده بگیرد بدون این که نیاز به جاری شدن دوباره صیغه نکاح برای محرمیت باشد. وقتی طلاق توافقی باشد و به گونه ای مرد و زن هر دو نسبت به ادامه زندگی با یکدیگر دچار اکراه باشند، طلاق از نوع مبارات است اما معمولا در رویه به این نوع طلاق هم خلع می گویند. طلاق خلع و مبارات هم جزو طلاق بائن محسوب می شوند. این نوع طلاق همان است که در اصطلاح عام به طلاق توافقی معروف شده است و غالبا در دنیای امروزی اکثر قریب به اتفاق طلاق ها از نوع توافقی محسوب می شود. به این دلیل به طلاق توافقی معروف است که زن و مرد در دادگاه نسبت به همه مسائل از جمله حضانت فرزندان، مهریه و نفقه توافق می کنند و حاصل این توافق در رای دادگاه منعکس می شود و دیگر طرفین نمی توانند از رعایت آن چه در متن رای درج شده شانه خالی کنند به عبارت دیگر مفاد رای لازم الاجرا است. روند طلاق در این مورد نسبت به بقیه انواع طلاق سریع تر طی می شود.
  • در طلاق توافقی زن و مرد به همراه مدارک مورد نیاز یعنی اصل یا کپی سند ازدواج و کارت های شناسایی ملی به دادگاه رجوع می کنند و تقاضای طلاق توافقی از دادگاه می کنند. درخواست طلاق باید توسط زوجین به ثبت در سامانه خدمات قضایی الکترونیک برسد. تعیین وقت رسیدگی و اطلاع رسانی همگی از طریق سایت اتفاق می افتد. وقتی طلاق توافقی باشد قبل از ثبت دادخواست در سامانه قضایی زوجین باید مدارک و مشخصات خود را در سامانه ای به نام سامانه تصمیم بارگذاری کنند

    از این طریق زوجین به جلسات مشاوره ارجاع داده می شوند و پس از ثبت درخواست طلاق در سامانه، دیگر در دادگاه نیاز به مراجعه دوباره به مشاور نیست و به دادگاه اعلام می شود که زوجین جلسات مشاوره خود را گذرانده اند.  پس از آن دادگاه گواهی عدم امکان سازش صادر می کند

    این گواهی صادر می شود تا زوجین بتوانند با به همراه داشتن آن به دفاتر طلاق مراجعه کنند و سردفتر اجازه داشته باشد صیغه طلاق را جاری کند و طلاق این زوج ثبت شود یعنی به عبارت دیگر رسمیت پیدا کند. پس از صادر شدن این گواهی برای زوجین یک مهلت سه ماهه جهت رجوع به دفترخانه و ثبت طلاق توافقی وجود دارد. اگر زوجین به هر دلیل پشیمان شوند یا اصلا به دفتر طلاق رجوع نکنند این گواهی دیگر اعتبار نخواهد داشت. لازم به ذکر است که ماهیت و طبیعت طلاق توافقی اقتضا می کند همه چیز در آن طبق توافق زن و مرد با هم انجام شود اعم از حضانت فرزندان، پرداخت یا بخشش مهریه، تقسیم جهیزیه و… که همین طور هم هست. اما این در عمل مفاسد و مشکلاتی هم ممکن است به همراه داشته باشد.

    فراوان ترین این مفاسد حاضر نشدن مرد یا زن در دفترخانه برای ثبت رسمی طلاق است. چون طلاق توافقی بوده نمی توان هیچ کدام را اجبار به حضور در دفتر طلاق کرد. پس بهتر است که در دادگاه، طرفین این الزام را همراه با سایر توافقات در دادخواست خود ذکر کنند.

وکیل طلاق کیست؟

علم حقوق از زیر شاخه های علوم انسانی است و همانند سایر رشته های علوم انسانی از آن جایی که با روابط انسانی در هم تنیده، طیف بسیار گسترده و متنوعی را تشکیل می دهد. به عبارت دیگر کسب مهارت و تجربه کامل نسبت به تمام مسائل مربوط به آن ممکن به نظر نمی رسد. طلاق جزو مسائل مربوط به حقوق خانواده است که برای رسیدگی به آن نیازمند تخصص و تجربه بسیار است. خانواده اصلی ترین عنصر تشکیل دهنده جامعه است که با ایجاد رابطه زوجیت بین زن و مرد و پس از آن تولد فرزندان به وجود می آید. مسائل مربوط به خانواده از اصلی ترین و فراوان ترین مسائلی هستند که در دادگاه ها در جریان هستند. وکیل طلاق به زوجین یا هر یک از زن و مردی که می خواهد به زندگی مشترک خود پایان دهد کمک می کند، تا ضمن رسیدن به حق و حقوق مالی و معنوی خود از زندگی مشترک این روند را با آرامش خاطر بیش تری به سرانجام برسانند. هر وکیل پایه یک دادگستری که در آزمون کانون وکلای دادگستری رتبه قبولی کسب کرده باشد و پس از دوره دو ساله کارآموزی پروانه وکالت کسب کرده باشد، می تواند پرونده های مختلف حقوقی با موضوعات متفاوت را قبول کرده و دفاع کند. با این حال علم حقوق دریایی از موضوعات متنوع و متفاوت است چرا که مستقیما با انسان ها در ارتباط است. وکلا با توجه به پرونده هایی که قبول می کنند به مرور دارای تخصص در یک رشته می شوند و به این خاطر می توانند در روند پرونده به موکل خود کمک بیش تری کنند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  علیه گران فروشی چگونه شکایت کنیم؟

وکیل برای طلاق و 5 دلیل برای انتخاب وکیلی مناسب

وظایف وکیل طلاق خوب

اولین خصیصه که نه تنها برای وکیل طلاق خوب بلکه تمام وکلا واجب است تعهد است. از آن جا که حرفه وکالت بسیار تاثیر گذار در زندگی مردم است و ممکن است گاها تمام ابعاد زندگی اشخاص را تحت الشعاع قرار دهد

وکیل خوب باید نسبت به عمل مورد وکالت وجدان حرفه ای و تعهد اخلاقی داشته باشد. یعنی باید در تمامی مراحل رسیدگی و تعقیب پرونده اول از هر چیزی، جانب انصاف را رعایت کند. یک وکیل طلاق خوب حاضر نیست به هر قیمتی و به ازای لگد مال کردن وجدان اخلاقی و حقوق انسانی یک فرد دیگر که طرف دیگر دعواست خواسته موکل خودش را محقق کند. وکالت فقط یک شغل برای کسب درآمد نیست. بنا بر این اقتضای ساحت وکالت این است که وکیل هیچ وقت برای موفقیت در پرونده موکلش باعث تضییع حقوق دیگران نشود.

مسئولیت پذیری دیگر خصیصه مهم یک وکیل طلاق خوب است. او باید ریز جزئیات پرونده را به دقت پیگیری و بررسی کند و موکل را هم در جریان قرار دهد. وکیل طلاق خوب از هیچ اقدام قانونی که مورد نیاز برای روند تعقیب پرونده باشد غافل نمی ماند.

وکیل طلاق خوب از آن جا که پرونده های طلاق فراوانی را به ثمر رسانده و در محاکم خانواده حضور داشته تجربه و مهارت و تخصص بسیاری کسب کرده است و قادر است از موقعیت های مختلفی که در روند رسیدگی به پرونده اتفاق می افتد مناسب ترین تحلیل را داشته باشد. توجه داشته باشید که  برای یک وکیل خوب هیچ چیز مهم تر از قدرت تحلیل و استدلال ذهنی نیست.یک وکیل طلاق حرفه ای قبل از هر چیزی باید نسبت به موکل و تمام جزئیات پرونده امانتدار باشد و از فاش کردن اطلاعات موجود در پرونده حتی پس از اتمام کامل آن نزد همکارانش خودداری کند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  انواع وکالتنامه - چند نوع وکالتنامه داریم؟

شما با قوانین ازدواج و دادگاه خانواده آشنا نیستید

در دادگاه، افرادی که بدون وکیل از خود دفاع می­کنند هیچ برخورد متفاوتی را تجربه نخواهند کرد; قضات همان استانداردهایی را که برای وکیل طرف مقابل در نظر گرفته ­اند را برای شما در نظر می­ گیرند. اکثر قضات افرادی صبور هستند، اما اگر قوانین را ندانید  و یا چه مدارکی را لازم داشته و یا اینکه مراحل بعدی چه خواهد بود، ممکن است کاسه صبر قاضی را لبریز کنید. هر چه قدر قاضی عصبانی­ تر باشد، دلسوزی او نیز کمتر خواهد شد. وکلای طلاق در اینکه چه چیزی را بگویند که منطفی تر از گفته­ های شما به نظر برسد، استاد هستند. وکلایی که در زمینه­ های دیگر فعالیت می­ کنند، هنگام طلاق وکیل طلاق استخدام می کنند; آنها می ­دانند که هنگامی که با یک وکیل طلاق متخصص روبرو شوند، شانسی ندارند. پس آماده شدن مناسب  شخص شما برای روبرو شدن با پروسه دادگاه و وکیل برای طلاق همسرتان تقریبا غیر ممکن است. گفتن تنها یک نکته غلط میتواند کل پرونده شما را به خطر بیاندازند.

شما به مشاوره خارجی در این زمان احساسی نیاز دارید

طلاق یک زمان فوق­ العاده احساسی برای هر دو طرف است. شما ممکن است احساس­ هایی مانند ناراحتی، خیانت، ترس، افسردگی، خشم، گیجی و سرافکندگی را تجربه کنید گاها همه آنها در یک روز! این درجه بالا از احساسات و به این دلیل که شما در مورد پرونده ­تان بی ­طرف نیستید، قضاوت شما را مقرضانه خواهد کرد. در پروسه طلاق، افراد کمی به دلیل احساساتشان در مورد طرف مقابل، زمان و خواست کار کردن به همراه همسرشان برای حل و فصل مسائل مهم را دارا هستند. اگر به دفاع از خودتان به عنوان وکیل برای طلاق فکر می ­کنید، باید به این نکته توجه کنید که احساسات شما ممکن است از تصمیمات هوشمندانه در مورد آینده جلوگیری کند. به عنوان شخص سوم خارجی، یک وکیل طلاق میتواند افکار خود را متمرکز کرده و خود را از احساسات جدا کند و بتواند برای رسیدن به راه حلی مناسب برای همه طرف­ها تلاش کند. در طول پروسه طلاق، یک وکیل میتواند به شما گوشزد کند که احساسات خود را کنترل کنید یا حتی شما را به افراد حرفه­ای معرفی کرده تا از احساسات خود برای چیز­های مثبت استفاده کنید. یک وکیل طلاق خوب می­تواند به شما گوشزد کرده که خواسته­ های شما غیرمنطقی و یا عملا غیرممکن است. وقتی که احساسات بر شما غلبه می­کنند، گفتن حرف ها یا انجام کارهایی که خشونت آمیز و تلافی­ جویانه به نظر برسد، وجود دارد; یک وکیل میتواند به عنوان یک حائل میان شما و طرف مقابل قرار گرفته و از خراب شدن کل پرونده به­ خاطر احساسات شما جلوگیری کند.

 

یک وکیل برای طلاق می­تواند گزینه­هایی که شما از آنها بی­ اطلاع بودید را به شما پیشنهاد دهد

یک وکیل برای طلاق میتواند شرایط شما را سنجیده و از نتایج احتمالی در صورت کشیده شدن پرونده به دادگاه، شما را با خبر سازد. بر اساس تجربه آنها با قاضی و پرونده­ های شبیه به شما، آنها می توانند راه ­حل های قابل قبول قانونی برای حل پرونده شما را پیشنهاد کنند. اگر شما و همسرتان وکیل طلاق خودتان باشید، ممکن است در مورد چیزهایی توافق کنید که قاضی آنها را نپذیرد; در این حالت، شما زمان و تلاش بیشتری را برای خود، همسرتان، قاضی و مجموعه دادگاه، هدر خواهید داد. یک وکیل می­تواند به شما برای یک پیشنهاد مقبول کمک کند; اگر پیشنهاد از سمت مقابل باشد، وکیل طلاق شما میتواند برای تصمیم گیری در مورد توافق، پیشنهاد متقابل ویا یک جنگ در دادگاه به شما کمک کند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  حکم تیراندازی در ملا عام و نحوه رسیدگی به مجازات آن

وکیل برای طلاق و 5 دلیل برای انتخاب وکیلی مناسب

کاغذبازی

طلاق گرفتن ممکن است احساس دفن شدن زیر کوهی از کاغذبازی و درست کردن فایل دادگاهی را به شما القا کند.  دانستن اینکه کدام فرم برای شرایط خاص شما لازم است چالش برانگیز بوده و جمع آوری اطلاعات برای پر کردن آنها می­ تواند سخت و آزاردهنده باشد. ولی درست کردن کاغذهای دقیق الزامیست; قاضی بر اساس مفاد مدارک شما تصمیم به نتیجه­ی نهایی پرونده­ شما خواهد گرفت. استفاده از اعداد غلط در یک فرم و یا کلمات غلط در مدارک دیگر ممکن است به این منجر شده که قاضی شما را بی ­پروا و یا جنگجو فرض کند. اگر چیزی را به اشتباه حذف کنید، طرف مقابل ممکن است شما را به کتمان اطلاعات متهم کند که می­ تواند به باورکردن و پرونده­ شما لطمه بزند. یک وکیل طلاق می­داند که مدارک را چگونه آماده کرده تا شانس شما را برای منطقی­ تر دیدن استدلال­ هایتان توسط قاضی، بالا ببرد. امروزه، بسیاری از پرونده­ ها به دلیل مدارک طلاق ناقصی که سرخود آماده شده ­اند، در سیستم دادگاهی غرق شده ­اند.

 

یک وکیل برای طلاق به شما کمک خواهد کرد تا بر روی “تصویر بزرگ” متمرکز شوید

وقتی که تمامی تمرکز شما بر روی “پیروزی” در پرونده است، یک وکیل خانواده بر روی بهترین توافق ممکن متمرکز است که به این مفهوم می­باشد که شما برای رسیدن به چیزهایی که “حتما میخواهید”، از بعضی چیزهای دیگر صرف نظر کنید. در طلاق، یک توافق خوب آن است که هر دو طرف بعضی چیزهایی را که امید داشتند به دست بیاورند را از دست بدهند، ولی هر دو طرف بتوانند با توافق حاصله کنار بیایند، به معنای کلمه.  وکلای طلاق از اشخاصی دفاع می­ کنند که منابع محدودی دارند، نه مانند موسسات بزرگ که پول نامحدودی را در پرونده ­ها خرج می­کنند، پس آنها به این که مقدار هزینه اهمیت دارد، واقف است. یک وکیل طلاق خوب به شما مشاوره خواهد داد تا برای هر مشکل کوچکی پول خود را هدر نداده و به شما کمک خواهد کرد تا با مشخص کردن اولویت­ ها، به چیزهایی که با آن نیاز دارید برسیدف حتی اگر مجبور باشید بعضی چیزهایی را که می خواستید، از دست بدهید.

 

مزایای حضور وکیل طلاق در پرونده های جدایی زوجین

داشتن وکیل در پرونده های طلاق باعث می شود که دیگر نیاز به حضور موکل در تمام جریان رسیدگی نباشد. حضور وکیل برای پیگیری امور کفایت می کند. بنا بر این از مشاجراتی که بین زوجین در جریان رسیدگی به پرونده در دادگاه ممکن است اتفاق بیفتد جلوگیری می شود و می توان از وقوع تنش های احتمالی بین خانواده های زوجین و خود زوجین ممانعت به عمل آورد. به این صورت با آرامش بیش تری پرونده به نتیجه خواهد رسید. هم چنین داشتن وکیل در خیلی از اوقات بسیار موثر است چون طبیعتا افراد عادی جامعه نسبت به قوانین و مقررات و رویه دادگاه ها در رابطه با بحث طلاق و یا مباحث حقوقی دیگر مطلع نیستند. وکیل متخصص پرونده را به بهترین نحو ممکن پیگیری می کند و از این که افراد متحمل هزینه های گزاف شوند و زمان بسیار طولانی را صرف کنند تا به هدف خود برسند جلوگیری می کنند.
در آخر
اصولا با اخذ وکیل کار ها بهتر و سریع تر پیش می روند. از آن گذشته در مراحل مختلف ممکن است پرونده با گره های حقوقی مواجه شود که باز کردن آن ها به دست زوجین غیر متخصص نسبت به قوانین و مقررات طلاق غیر ممکن یا دشوار باشد ولی وکیل طلاق متخصص و حرفه ای بتواند به راحتی مسیر رسیدن به نتیجه را هموار نماید. هم چنین حضور وکیل در پرونده آرامش خاطر بیش تری به زوجین می دهد و دیگر نیاز نیست در محیط پر آشوب دادگاه حاضر شوند و تمامی امورات را به تنهایی رسیدگی کنند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس