وکالت دادن از خارج کشور چگونه است؟

0

تهیه و تنظیم وکالتنامه و تایید آن به دو روش مراجعه حضوری یا از طریق پست میسر می باشد. در صورتی که وکالتنامه موردنظر بار مالی داشته باشد نیاز به مراجعه حضوری میباشد. بار مالی به این منظور که اجازه انجام و پیگیری امور مالی در ایران داده شود. ایرانیان مقیم خارج از کشور برای تهیه و تنظیم وکالتنامه در بیرون از کشور باید به موارد ویژه ای توجه داشته باشند تا اعمال آن‌ها به واسطه فرد وکیل در ایران به شکل قانونی باشد.در این مقاله به بیان موارد مربوط به استعلام وکالت نامه خارج از کشور پرداخته شده است.

نکات قابل توجه قبل از تنظیم وکالتنامه (خصوصا وکالتنامه دارای بار مالی)

1- هرگاه شخصی بر اساس قانون سند رسمی را امضاء کند، بنا بر این گذاشته می شود که مفاد آن سند را قبول کرده است و اگر اظهار عدم آگاهی از اصل آن سند داشته باشد، باید ادعای خود را ثابت نماید.

2- اگر قصد تهیه و تنظیم وکالتنامه ای برای منتقل کردن ملک و اموال غیر منقول دارای ارزش مادی بالا و سهم الارث را دارید تاکید می شود حتما پیش از آن با یک وکیل رسمی داخل کشور و یا کارشناسان کنسولی در سفارت مشورت و مشاوره نموده و بعد نسبت به تهیه وکالتنامه و امضای آن اقدام فرمایید .

3- با تعیین نوع و موضوع وکالت و محدود کردن می توانید حدود اختیارات وکیل از تعدی و تعرض وکیل در خارج از موارد مشخص شده برای او پیشگیری نمایید.

تهیه و تنظیم وکالتنامه خارج از کشور

همه ایرانیان مقیم خارج از کشور، از جمله ایرانیان مقیم امریکا باید مراحل زیر رابرای تهیه وکالتنامه خارج از کشور انجام دهند:

  • رجوع به سایت تایید اسناد کنسولی(تاک)، و انجام مراحل ثبت‌نام در سایت

دقت کنید که اطلاعات مربوط به شما در جایگاه موکل، و همچنین اطلاعات شخص وکیلتان، باید کامل و دقیقا بر طبق شناسنامه ایرانی‌تان باشد.و نیز برای خودتان نام کاربری و کلمه عبور ایجاد کنید.

  • بعد از ورود به سامانه تاک با رفتن به قسمت پروفایل، نمایندگی یا کنسولگری ایران در کشوری که در آن اقامت دارید را انتخاب کنید.

درباره ی ایرانیان مقیم آمریکا باید گزینه “دفتر حفاظت منافع جمھوری اسلامی ایران-واشنگتن” را برگزینید. وارد قسمت“وکالتنامه” شوید و نوع وکالتنامه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

  • وکالتنامه را کاملا تکمیل نمایید.
  • پس از کسب اطمینان از متن وکالتنامه دکمه تایید را جهت گرفتن کد رهگیری انتخاب نمایید و کد رهگیریتان را از سایت بگیرید.

انواع وکالتنامه خارج از کشور

  1. وکالتنامه ازدواج (موکل زن)
  2. وکالتنامه ازدواج  (موکل مرد)
  3. وکالتنامه اقامه دعوی
  4. وکالتنامه امور اداری
  5. وکالتنامه امور بانکی

و…

نمونه وکالت نامه خارج از کشور

وکالت دادن از خارج کشور چگونه است؟

متن وکالتنامه‌های برگزیده به عنوان نمونه قابل ویرایش و تغییر میباشد.همه بخش های وکالتنامه خارج از کشور شامل مشخصات فرد وکیل، موضوع وکالت، و حیطه اختیارات قابل تغییر و ویرایش است. اشخاص می‌توانند موضوع وکالت و حدود اختیارات را بسته به خواسته ی خود تغییر دهند و مسئولیت متن و مفاد وکالتنامه به عهده شخص موکل میباشد

تایید و اخذ وکالت نامه در کشور مبدا

تهیه و تنظیم وکالتنامه و تایید آن به دو روش مراجعه حضوری یا از طریق پست میسر می باشد. در صورتی که وکالتنامه موردنظر بار مالی داشته باشد نیاز به مراجعه حضوری میباشد. بار مالی به این منظور که اجازه انجام و پیگیری امور مالی در ایران داده شود. در این روش باید با گرفتن کد رھگیری و مدارک شناسایی معتبر به دفتر حفاظت مراجعه کرد. اگر وکالتنامه دارای بار مالی نباشد می‌توان با فرستادن کد رھگیری برای دفتر حفاظت از طریق ایمیل انجام شود.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مهریه در انواع طلاق

تایید وکالت نامه خارج از کشور در ایران

مرحله پایانی تایید نهایی وکالتنامه در کشور ایران میباشد. باید وکالتنامه در ایران به وزارت امور خارجه ارائه شده و سپس تایید شود تا قابل استناد و استفاده در مراکز رسمی درکشور ایران باشد.اشخاص از طریق پست میتوانند برای فرستادن وکالتنامه خود به کشور ایران اقدام کنند. راه آسان تر و کم خرج تر، یاری گرفتن به واسطه اشخاص دوستان و آشنایانی میباشد که عازم ایران باشند تا از اینراه وکالتنامه را به کشور ایران انتقال دهند.

اهمیت داشتن وکیل برای ایرانیان خارج از کشور

هرساله ایرانیان زیادی تصمیم به مهاجرت میگیرند برای مقاصد مختلف از جمله ادامه تحصیل، زندگی، کار و مسائلی از این قبیل.. و سکونت در کشور دیگری را بر می گزینند، اما این موجب قطع ارتباط با کشور و وطن خودشان نمی شود و مواردی از این اشخاص وابستگی هایی از جمله خانواده و امور مالی درکشور خود ایران دارند و بیشتر آنها  در برخی موضوعات درگیر مسائل حقوقی و اداری نیز در ایران می باشنداز این رو آنها این امکان را دارند که این موارد و  مشکلات و موضوعات حقوقی خود را با دادن وکالت به یک وکیل مجرب و یا شخصی از خانواده شان پیگیری کنند  و رفع و رجوع نمایند که در این میان واگذاری اعمال و اعتماد به یک وکیل کاربلد موثرتر و کارآمدتر واقع شده است چرا که وکیل ها و حقوق دانان نسبت به اشخاص معمولیبانفوذتر و مسلط تر به مسائل حقوقی و اداری هستند و سابقه فعالت آن ها در این موارد بیشتر است.

وکالت ایرانیان خارج از کشور 

برای وکالت دادن به وکیل ایرانیان خارج از کشوررعایت نکاتی ضروری می باشد که حتما باید در این زمینه صورت پذیرد.  شروع این فرایند به این شیوه است که ایرانیان مقیم خارج کشور به سفارت ایران در کشور مقیم خودر مراجعه کرده و درخواست وکالت نامه برای  مطالبه حق خود را می دهند. در معنای لغوی وکالت به معنای تفویض و واگذاری می باشد، وکالت به دو گونه مقید و مطلق تقسیم بندی شده است و نقش وکالت در موضوعات بانکی و اجتماعی و اقتصادی به مراتب مشاهده می شود.

 

هزینه وکالتنامه خارج از کشور 

هزینه به پوند
وکالتنامه برای فروش اموال غیر منقول ( ملک، زمین و سهم الارث و سایر مستغلات) 125 پوند

وکالتنامه برای فروش اموال منقول (ماشین، موبایل، سهام و…)  25 پوند

وکالتنامه برای فسخ وکالتنامه ارائه تصویر(فتوکپی)وکالتنامه اصلی ضروریست 15 پوند

وکالتنامه پیگیری تعویض والمثنی شناسنامه ارائه 4 قطعه عکس تمام رخ موکل بهمراه این وکالتنامه ضروریست 15 پوند

وکالتنامه گواهی تجرد برای متقاضیان دارنده شناسنامه المثنی 15 پوند

سایر وکالتنامه ها 15 پوند

تایید امضا 15 پوند

اقرارنامه 20 پوند

وکالت دادن از خارج کشور چگونه است؟

سوالات متداول درباره تهیه وکالتنامه های مورد نیاز ایرانیان خارج از کشور

اگر برای فروش ملکی در ایران از طریق سفارت وکالتنامه ای را برای فردی تنظیم کرده باشند اما بعد از مدتی بعلت اختلافاتی که با او پیدا کردم از این موضوع منصرف شوی و بخواهی این وکالتنامه را باطل کنی راه حل قانونی چیست ؟

باید یک وکالتنامه دیگری که با عنوان فسخ وکالت و عزل وکیل در سایت میخک وجود دارد را تنظیم نمایید تا به فرد دیگری این اختیار را بدهید و ایشان با مراجعه به نهادهای ذیربط در ایران و انجام اقدامات قانونی و اداری این وکالت را از درجه اعتبار ساقط نماید.فراموش نکنید که مشخصات کامل و دقیق موکل و شماره وکالتنامه قبلی را وارد نمایید و در متن وکالتنامه هم به صراحت عنوان نمایید که ایشان صلاحیت هیچگونه اقدامی از جانب شما را نخواهند داشت.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  عقد عاریه چیست

من در آمریکا زندگی میکنم و میخواهم که سهام خود را با دادن وکالتنامه در ایران بفروشم لطفا میفرمایید که چه نوع وکالتنامه ای مورد نیاز است و هزینه خدمات دریافتی از دفتر واشنگتن چقدر میشود؟

شما مباید یک وکالتنامه اموال منقول را در سامانه میخک تنظیم کنید که تمام جزییات و مشخصات سهام فروشی خود را درون آن بدقت وارد نمایید.تعرفه خدمات کنسولی ( برای سال 99) برای وکالتنامه اموال منقول 34 دلار آمریکا است که البته هزینه خدمات پستی و تحویل وکالتنامه در تهران نیز به آن اضافه خواهد شد.

 برای تغییر مقطع و تمدید معافیت دانشجویی با اینکه یک وکالت جامع کاری برای وکیلم تنظیم کرده بودم اما بانک قوامین برای افزایش مبلغ وثیقه و انجام کارهای بانکی ضمانتامه این وکالتنامه را قبول نکرده و عنوان کردند که باید یک وکالتنامه دیگر تنظیم شود لطفا بفرمایید چه نکاتی را باید رعایت کنیم تا کار انجام شود؟

مسئولان بانک طبق قوانین و مقررات موجود دراین زمینه عمل کردند و بعلت نبود جزییات لازم در متن وکالتنامه از انجام این کار خودداری کردند.برای افزایش مبلغ ضمانتنامه باید اجازه دسترسی به حساب سپرده شما به وکیل واگذار شود این اجازه بایستی برای کلیه عملیات بانکی اعم از سنتی و الکترونیکی داده شود که پیشنهاد میکنیم با کارشناس ویژگان در تماس باشید تا راهنمایی لازم در این زمینه خدممتان ارائه شود .

در مورد وکالتنامه دو پرسش داشتم سپاسگزار میشوم اگر راهنمایی بفرمایید : اولا آیا میشود بدون مراجعه حضوری به کنسولگری وکالتنامه را دریافت کرد و دوم اینکه آیا این وکالتنامه در ایران نیاز به تایید مجدد دارد یا خیر ؟

در مورد بخش اول پرسش شما به اطلاع میرسانیم که  در مورد وکالتنامه ها به غیر از کشورهای آمریکا ، کانادا و استرالیا که شرایط خاص خودشان رادارند در سایر نقاط جهان حضور فرد برای گواهی امضا و دریافت وکالتنامه در سفارت الزامیست در صورتیکه در این کشورها اقامت دارید و وکالتنامه شما وکالت اداریست و نه وکالت فروش اموال ، میتوانید در صورت تایید سفارت بصورت پستی دریافت نمایید.

در مورد بخش دوم پرسش شما هم به اطلاع میرسانیم که در مورد تایید وکالتنامه در ایران نیز طبق توافق بعمل آمده میان وزارت امور خارجه و سایر ارگانها و با توجه به الصاق مهر برجسته در اصل وکالتنامه و پس از تایید امضا توسط سفارت نیازی به مراجعه به وزارت خارجه نیست و بصورت اینترنتی صحت وکالتنامه از طریق سایت میخک قابل دریافت است.

 در خصوص نحوه انجام و مدارک لازم برای تعویض کارت پایان خدمت در خارج از کشور آیا حتما باید شخصی از خانواده درجه یک با داشتن مدارک لازم به یکی از مراکز پلیس+ ۱٠ مراجعه و اقدامات لازم را انجام دهند ؟ بعلت پاره ای از مسائل شخصی خانواده ام امکان این کار رو ندارند

خیر اجباری به تنظیم وکالتنامه به فرد نسبت دار باشما نیست و وکیل می تواند از خانواده ، بستگان درجه یک و یا در صورت تمایل از کارشناسان ویژگان باشد

و اما در مورد مدارک مورد نیاز براى تعویض کارت پایان خدمت :

اصل و کپى شناسنامه و کارت ملى ( یا کپى برابر اصل از تمام صفحات شناسنامه وپشت وروى کارت ملى در سفارت )

دو قطعه عکس جدید، رنگى، پشت زمینه سفید ۴*٣ (عکس باید حداکثر براى ۶ ماه پیش باشد، بدون عینک و کراوات)

اصل کارت پایان خدمت یا معافیت (در صورت موجود بودن)

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  عقد بیع: تعریف و احکام

 در لیست مدارکی که برای انجام کار دریافت مهر مشمولین از طرف همکاران شما به من اعلام شده است ” وکالتنامه ” قید شده است یکی از دوستانم مشابه همین کار را با دادن وکالت بلاعزل به وکیلی در تهران انجام داده بود آیا با توجه به این درخواست بنده هم باید به شما وکالت بلاعزل به شما بدهم ؟

خیر به هیچوجه نیاز به بلاعزل بودن وکالتنامه برای انجام این کار نمی باشد و صرفا با یک وکالتنامه ساده اداری تمام امور مربوط به دریافت مهر مشمولین خارج از کشور توسط کارشناسان موسسه انجام میشود.لطفا توجه نمایید که بار حقوقی اعطای وکالت بلاعزل بسیار سنگین است و در حقیقت موکل که شما باشید دیگر حق عزل وکیل و فسخ وکالت را ندارید. .

توصیه حقوقدانان به اینست که حتی المکان وکالت بلاعزل داده نشود و در صورت اجبار به تنظیم اینگونه وکالتنامه ها اختیارات وکیل به انجام امور جزیی و مشخص محدود شود و امور کلی قید نشود ، بدلیل آنکه اراده موکل از وی سلب می شود بنابراین بهتر است که وکالت بلاعزل مقید به زمان مشخصی باشد و این نکته را هم بخاطر داشته باشید که معمولا در مواردی که یک خانم بخواهد حق طلاق را از همسر خود بگیرد و یا اینکه در معاملاتی مثل خرید و فروش خانه یا ماشین که فروشنده بعد از دریافت کل مبلغ، به خریداراین اختیار را می دهد که کارهای قانونی در جهت تنظیم سند را انجام دهد ، وکالت بلاعزل تنظیم میشود. .

در امور اداری و بانکی نیازی به بلاعزل بودن وکالت نیست و توصیه ای به تنظیم آن نمیشود

 بنده برای برداشت از حساب بانکی ام در ایران به خواهرم وکالت داده ام اما با توجه بااینکه نام بانک مورد نظر را هم در وکالت نامه قید کردم اما بانک اجازه برداشت به خواهرم را نداده است علت را ذکر می نمایید ؟

مسئولان بانک طبق قوانین و ضوابط عمل میکنند و نمیتوان به آنها خرده گرفت شما می بایستی جزییات کامل و دقیق تری را در وکالتنامه قید میکردید مانند نام بانک ، کد شعبه شماره حساب ، میزان سقف برداشت و… تا با این مشکل مواجه نمی شدید در صورت تمایل یک درخواست در سایت ثبت بفرمایید تا کارشناسان ویژگان نمونه درست وکالتنامه بانکی را برای شما ارسال نمایند.

 برای انجام کار تمدید معافیت تحصیلی در یک مقطع بالاتر میخواهم به وکیلی در تهران وکالت دهم ، او در متن وکالتنامه ای که برایم فرستاده اجازه دسترسی به حساب بانکی که ودیعه خروج را بعنوان سپرده گذاشته بودم را میخواهد ؛ آیا اولا این مورد الزامیست و دوم اینکه چه نکاتی را باید مد نظر داشت که به مشکل برنخورم ؟

بله با توجه به اینکه برای تمدید معافیت تحصیلی در یک مقطع بالاتر باید میزان وثیقه نیز افزایش بیابد مثلا از مبلغ 15 میلیونی به 20 میلیون بنابراین وکیل به جای شما باید امکان دسترسی به حساب و اجازه انتقال و افتتاح حساب برای وثیقه جدید را داشته باشد و بانک بدون این موارد امکان انجام این کار را به وکیل نخواهد داد در حقیقت یک وکالتنامه بانکی مورد نیاز خواهد بود.

اما در مورد بخش دوم سئوالتان 1-حتما از وکلای رسمی و پروانه دار برای انجام این کار را استفاده نمایید 2- فقط اجازه دسترسی به همان شماره حسابی که قبلا وثیقه در ان داشتید را ذکر نمایید 3- میتوانید وکالت مدت دار تنظیم نمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس