نکاح زن ایرانی با مرد خارجی چگونه است

0

نکاح نوعی عقد است. بنابراین طبق اصل آزادی عقود، طرفین در تعیین شرایط آن از جمله انتخاب طرف مقابل تا آنجا که مخالف قواعد امری نباشد آزاد هستند. بر طبق این اصل زنان ایرانی می توانند به عقد نکاح مردان خارجی درآیند اما چون در صورت وقوع عقد با اتباع بیگانه احتمال دارد امنیت داخلی کشور بنا به وجود یک عنصر خارجی در عقد خدشه دار شود، قانونگذار برای وقوع این عقد نکاح شرایطی را در نظر گرفته است. لازم به ذکر است علاوه بر مساله تابعیت عامل دیگری نیز باعث می شود تا قانونگذار در امر نکاح سخت گیری به خرج دهد و آن مساله دین افراد می باشد.

ازدواج خانم ایرانی با مرد خارجی

ازدواج مرد خارجی با خانم ایرانی بدون کسب اجازه از دولت جرم می باشد. مطابق با قوانین موضوعه ایران اعم از قانون مدنی و قانون حمایت خانواده، ازدواج مرد خارجی با یک خانم ایرانی تحت هر شرایطی حتی اگر منع قانونی هم نداشته باشد، نیازمند کسب اجازه از دولت می باشد. این امر بدین معنا می باشد که این قبیل ازدواج ها با یکسری محدودیت از جانب دولت روبرو است و نمیتواند آزادانه و بدون کسب اجازه از دولت صورت بگیرد حتی اگر دفترخانه ای بدون اجازه دولت، این ازدواج را ثبت نماید، عمل او تخلف به حساب آمده و مستحق اعمال مجازات می باشد.

این جرم یا تخلف زمانی اتفاق می افتد که صیغه ازدواج مرد خارجی با خانم ایرانی را یا خود مرد بخواند و یا به فرد دیگری وکالت دهد که صیغه را جاری نماید که در هر صورت، سردفتر هم زمانی که اقدام به ثبت این ازدواج نماید، مرتکب جرم شده است. نکته قابل ذکر این است که این مبحث فقط در مورد ازدواج مرد خارجی با خانم ایرانی است یعنی شامل افراد دو تابعیتی که یک تابعیت آنها ایرانی است، نمی شود و هم چنین شرط دیگر، عدم وجود مانع قانونی می باشد این امر بدین معناست که اگر مرد خارجی مسلمان نباشد، اصلا جرمی واقع نگردیده است چرا که ازدواج زن مسلمان با مرد خارجی غیر مسلمان فاقد اعتبار است.

یکی دیگر از موارد قابل ذکر در ارتباط با این نوع ازدواج (ازدواج مرد خارجی با خانم ایرانی) این است که مرد خارجی می بایست به تمامی قوانین و مقررات علم و آگاهی کامل داشته باشد و با رضایت و آگاهی اقدام به ازدواج نموده باشد یعنی اینکه مساله اجبار یا اکراه یا ازدواج فضولی در کار نباشد.

شرایط ازدواج با اتباع خارجی

 • طبق ماده۱۰۵۹ قانون مدنى ایران: نکاح زن مسلمان ایرانى با مرد غیر مسلمان جایز نیست مگر به شرط مسلمان شدن مرد و سپس کسب اجازه مخصوص از دولت.
 • مطابق با ماده ی ۲ آیین نامه ی زناشویی بانوان ایرانی مصوب ۱۳۴۵: باید گواهی یا استشهاد تشرف مرد به اسلام به نامه ی درخواست صدور پروانه ی ازدواج زن و مرد ضمیمه شود. تشرف مرد به دین اسلام با مراجعه ی وی به علما یا مراکز اسلامی و فرهنگی داخل یا خارج از کشور صورت می گیرد.
 • برابر بند ۶ ماده ۹۷۶ قانون مدنی: هر زن تبعه خارجی که شوهر ایرانی اختیار کند، تبعه ایران محسوب میشود.
 • در متن ماده‌ی ۱۰۶۰ ذکر کرده است: ازدواج زن‌ ایرانی با تبعه‌‌ی خارجی در مواردی هم که مانع‌ قانونی ندارد موکول به اجازه‌‌ی مخصوص از طرف دولت است.
  منظور از مانع قانونی در این ماده یعنی اولا شرایط عمومی صحت عقد ازدواج مثل رضایت طرفین و همچنین موانع شرعی مثل قرابت (خویشاوندی) و کفر (به‌ معنی عدم اسلام در ازدواج زن‌ مسلمه) وجود نداشته باشد و همچنین مرد بیگانه باید از طرق قانونی و با مجوز به کشور ورود کرده و در‌ آن استقرار داشته باشد.
 • طبق ماده ۹۸۷ قانون مدنی:  زنان ایرانی مجاز به ازدواج با اتباع خارجی هستند اما ازدواج به این ترتیب دارای آثار متعددی، از جمله تبدیل تابعیت آنها به تابعیت دولت متبوع همسر، محدودیت در حق مالکیت آنان نسبت به اموال غیرمنقول، امکان تحصیل تابعیت همسرشان و به طور کلی آثار متعددی از لحاظ حقوقی بر زن خواهد داشت.
 • براساس تبصره ۲ ماده ۹۸۷ همان قانون: در حقوق زن نسبت به اموال غیرمنقول محدودیت‌هایی ایجاد می‌شود و همچنین تابعیت خود را از دست میدهند و به تابعیت کشور همسر خود درمی آیند.
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات حمل شوکر

مسئله دین در نکاح زن ایرانی با اتباع خارجی

اگر یک زن ایرانی که دین اسلام را برگزیده است و مسلمان است بخواهد با یک مرد غیر مسلمان عقد نکاح منعقد کند، این نکاح از دید قانونگذار قانون مدنی ایران جایز نیست مگر در صورت تشرف زوج به دین اسلام. حال اگر زن ایرانی علی رغم وجود این منع قانونی به نکاح یک مرد غیر مسلمان درآید، دادگاه های ایران چون این نکاح را نافذ نمی دانند بنابراین هیچ اثری بر آن مترتب نخواهند ساخت.

نکاح زن ایرانی با مرد خارجی چگونه است

نکات مهم ازدواج مرد خارجی با خانم ایرانی

 1. برای تشکیل پرونده و ثبت ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی لازم است به ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری های سراسر کشور مراجعه شود.
 2. همچنین جهت ثبت ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی، وجود گذرنامه مرد خارجی الزامی می باشد. علت این موضوع آن است که با اخذ گذرنامه، هویت و تابعیت واقعی مرد خارجی مشخص گردد. در غیر اینصورت و با ازدواج با فرد فاقد مدرک هویتی معتبر ممکن است فرزندان حاصله در وضعیت بی تابعیتی قرار گیرند.
 3. اگر بانوی ایرانی در خارج از کشور زندگی کند به همراه مرد مورد نظر جهت ازدواج می توانند به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه نماید.
 4. در مورد لزوم ارائه اجازه ولی دختر ایرانی جهت ثبت ازدواج، برای دختران باکره اجازه ولی (پدر و جد پدری) لازم است، اما برای زنانی که قبلا ازدواج کرده اند لازم نیست.
 5. جهت ثبت ازدواج بانوی ایرانی با مرد غیر مسلمان در خارج از کشور، گواهی تشرف به اسلام را باید از مراکز اسلامی ذیربط و مساجد در خارج از کشور تهیه نمایند.
 6. در نهایت پروانه زناشویی توسط استانداری ها و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر خواهد شد و دارای اعتبار می باشد.

مدارک قابل ارائه توسط مرد خارجی برای ازدواج با زن ایرانی

 1. گواهی سفارت دولت تابعه مبنی بر مجرد بودن و بلامانع بودن ازدواج با زن ایرانی (گواهی های فوق بصورت ترجمه رسمی به زبان فارسی و تائید وزارت امور خارجه قابل قبول می باشد.)
 2.  اصل و کپی گذرنامه مرد خارجی از کلیه صفحاتی که دارای مندرجات می باشد.
 3.  درخواست ازدواج طبق نمونه وزارت کشور
 4.  اصل و کپی از کلیه صفحات عقدنامه شرعی یا صیغه نامه .(فقط اتباع عراقی و افغانی)
 5.  گواهی سفارت دولت متبوع مرد مبنی بر مجرد بودن از سفارت یا کنسولگرى کشور خود. (مگر آنکه مرد خارجى متقاضى ازدواج پناهنده بوده و چون شخص پناهنده هیچگونه رابطه اى با سفارت کشور خود ندارد لذا ارائه گواهى تجرد و امثال آن در خصوص چنین شخصى منتفى است.)
 6. سند قانونى طلاق و یا فوت همسر اول در صورتی که قبلا ازدواج کرده باشد. مراجع صلاحیتدار ایرانى موظف هستند به جاى مدارک مذکور تعهدى از زوجه بگیرند که استاندارى هیچ گونه مسؤولیتى در قبال عواقب بعدى این ازدواج نخواهد داشت و در صورتى که مرد متقاضى ازدواج با زن ایرانى که پناهنده است، داراى همسر قبلى بوده باشد عواقب آن بر عهده زوجه ایرانى است که این ازدواج را پذیرفته است.
 7.  ۷ قطعه عکس ۴×۳ پشت نویسی شده .
 8.  گواهی نداشتن پیشینه‌‌ی بد و محکومیت‌ کیفری از مراجع رسمی کشور متبوع؛ همچنین در صورت اقامت مرد در ایران گواهی عدم سوءپیشینه از مراجع ایران
 9. گواهی تشرف به دین اسلام از طرف مرد خارجی در صورت مسلمان نبودن مرد.
 10.  گواهی توانایی‌ مالی زوج از مراجع کشور‌ متبوع، به‌همراه تعهدنامه‌‌ی ثبتی مرد درخصوص پرداخت هزینه‌ها و نفقه‌‌ی زن و اولاد و سایر حقوق زن
 11.  فتوکپی شناسنامه و کارت ملی زوجه از کلیه صفحات ۲ نسخه
 12.  فتوکپی گذرنامه ویا دفترچه پناهندگی از کلیه صفحات
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  طلاق به خاطر خیانت همسر چگونه است؟ [بروزرسانی 1400]

اگر مقررات فوق طی پرکردن فرم‌ها توسط طرفین رعایت و تضمین‌های‌ لازم توسط وزارت‌ کشور کسب شود، با بررسی وضعیت گذرنامه و شرط‌ اجازه‌ی اقامت مرد در ایران توسط کارشناس‌ استانداری، پروانه‌ی اجازه‌‌ی زناشویی صادر می‌شود.

 • زنان ایرانی قبل از ازدواج با اتباع خارجی مسلمان علاوه بر رعایت مسائل شرعی و قانونی حتما باید مجوز از وزارت کشور ج.ا.ا و نمایندگی های ج.ا.ا در خارج از کشور دریافت نمایید. به این اجازه نامه «صدور پروانه زناشویی» می‌گویند. دفتر خانه اسناد رسمی ازدواج در ایران بدون گرفتن این اجازه از زوجین در حین مراسم عقد حق ندارد این ازدواج را ثبت کند.
 • ازدواج اتباع افغانى داراى کارت آبى رنگ با اتباع ایرانى به طور کامل ممنوع است.
 • ازدواج اتباع عراقى داراى کارت سبز با اتباع ایرانى پس از انجام مراحل مندرج در دستورالعمل شماره‎/۵۲۶۸م پ مورخه ۷۰‎/۶‎/۲۳ ارسالى به کلیه استانداریها بلامانع است. طبق این دستورالعمل رسیدگى به درخواست هاى ثبت ازدواج تا صدور پروانه بر عهده استانداریها گذاشته شده است.

نکاح زن ایرانی با مرد خارجی چگونه است

مدارک قابل ارائه توسط زن ایرانی برای ازدواج با مردخارجی

 1. اجازه ولی دختر که امضاء وی توسط یکی از دفاتر اسناد رسمی تصدیق شده باشد. (در صورت فوت پدر گواهی رسمی فوت همراه با اجازه مادر که به امضای وی به تصدیق یکی از دفاتر اسناد رسمی رسیده باشد دریافت می گردد.)
 2. اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه و کارت ملی.
 3.  اصل و کپی گذرنامه زن ایرانی. (در صورت دارا بودن گذرنامه)
 4.  ۷ قطعه عکس ۴×۳ پشت نویسی شده .

تعهدات و ضمانت هایی که زوج باید ارائه بدهد 

 • در مواردی که وزارت کشور مصلحت بداند برای حسن انجام وظایفی که طبق قوانین ایران زوج در قبال زوجه دارد از قبیل حسن رفتار و انفاق در تمام مدت زناشویی و اداره واجبات مالی زوجه و اولاد تحت حضانتش و امثال آن و هچنین در مواردی که تفریق پیش آید برای پرداخت هزینه مراجعت همسر مطلقه تا محل سکونت زن در ایران می تواند تضمین مناسب از شوهر مطالبه نماید.
 • فرم تعهدنامه و تضمینی که در این قبیل موارد باید اخذ شود و چگونگی استفاده از ضمانتنامه را وزارت کشور تهیه خواهد نمود.
 • وزارت کشور می تواند به استانداری ها و فرمانداری های کل و همچنین با موافقت وزارت امور خارجه به بعضی از نمایندگان سیاسی و کنسولی ایران در خارجه اختیار دهد که طبق مقررات این آیین نامه پروانه اجازه زناشویی را مستقیما در محل صادر نموده و مراتب را به ثبت احوال اعلام دارند.
 • زن ایرانی که با تبعه خارجه ازدواج نماید به تابعیت ایرانی خود باقی خواهد ماند مگر اینکه مطابق قانون مملکت زوج، تابعیت شوهر به واسطه وقوع عقد ازدواج به زوجه تحمیل شود ولی در هر صورت، بعد از وفات شوهر یا تفریق، به صرف تقدیم درخواست به وزارت امور خارجه به انضمام ورقه تصدیق فوت شوهر و یا سند تفریق، تابعیت اصلیه زن با جمیع حقوق و امتیازات راجع به آن مجددا به او تعلق خواهد گرفت.
 • هرگاه قانون تابعیت مملکت زوج، زن را بین حفظ تابعیت اصلی و تابعیت زوج، مخیر بگذارد در این مور زن ایرانی که بخواهد تابعیت مملکت زوج را دارا شود و علل موجهی هم برای تقاضای خود در دست داشته باشد به شرط تقدیم تقاضانامه کتبی به وزارت امور خارجه ممکن است با تقاضای او موافقت گردد.
 • زن های ایرانی که بر اثر ازدواج تابعیت خارجی را تحصیل می کنند حق داشتن اموال غیرمنقول را در صورتی که موجب سلطه اقتصادی خارجی گردد ندارند.
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  نحوه تفتیش و بازجویی داخل خودرو

(تشخیص این امر با کمیسیون متشکل از نمایندگان وزارت های امور خارجه و کشور و اطلاعات است.)

موارد مهم پس از شرایط نکاح در صورت اجازه وزارت کشور

چنانچه زن ایرانی با تبعه خارجی ازدواج نماید، تابعیت زوجه برقرار خواهد ماند. مگر در شرایطی که بر اساس قوانین کشور زوج، بر اساس ازدواج تابعیت کشور شوهر به زن تحمیل شود که البته در این شرایط هم تابعیت زن با تمامی امتیازات و حقوق پس از فوت و یا جدایی مجددا برقرار خواهد شد. فقط کافیست تا زن درخواستی همراه با ورقه تصدیق فوت شوهر و یا سند طلاق را به وزارت خارجه تحویل دهد.

در صورتی که بر اساس قوانین تابعیت کشور زوج، زن در میان حفظ تابعیت اصلی و یا تابعیت زوج حق انتخاب داشته باشد و بخواهد تا از تابعیت کشور همسرش برخوردار شود، میتواند با در دست داشتن عللی موجه تقاضای خود را به وزارت خارجه کشور ببرد. اگر تقاضانامه کتبی از علل مناسب و مطلوبی برخوردار باشد، امکان دارد تا وزارت خارجه با این درخواست موافقت نماید.

در صورتی که زن‌های ایرانی با ازدواج، از تابعیت خارجی برخوردار شوند، از حق داشتن اموال غیر منقول که موجب سلطه اقتصادی خارجی می‌شود، محروم خواهند شد.

شرایط فرزندان حاصل از ازدواج با اتباع خارجی چگونه است؟

کودکان متولد شده از مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی تابعه ایرانی محسوب نمی‌شود و برای این کودکان قوانین سختگیرانه و حقوق شهروندی خاصی مطرح می باشد. طبق قوانین مدنی فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی که در ایران متولد شوند می‌توانند پس از سن ۱۸ سال تمام درخواست تابعیت ایرانی کنند.

 

 

 

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس