نحوه و چگونگی شکایت و گرفتن خسات از شرکت های باربری

0

هنگام واردات و صادرات یا جابه‌جایی محصولات همیشه این نگرانی وجود دارد که چطور کالاها را از مبدا به مقصد منتقل کنیم. معمولا اولین انتخاب برای شما تماس با یک شرکت باربری است. ولی بعضی مواقع این انتخاب همراه با مشکلاتی مانند خسارت و صدمه دیدن کالا یا گم شدن بار در باربری است که تبدیل به یک تجربه تلخ می‌شود. در این مواقع لازم است در مورد نحوه شکایت از شرکت های باربری اطلاعات کافی داشته باشید. در این مقاله درباره قوانین و روش‌های پیگیری شکایت و گرفتن خسارت از شرکت‌های باربری را برای شما توضیح می‌دهیم. همراه ما باشید.

اتحادیه­ ها انجمن­ هایی هستند که به منظور تشکیل و یا پشتیبانی و همچنین به خاطر بهبود وضعیت صنفی خاصی تشکل می­شوند. یکی از فعال­ترین اتحادیه ­ها در کشور ما اتحادیه باربری و اتوبارمی­باشد.

عنوان رسمی اتحادیه حمل و نقل و باربری، اتحادیه صنف حمل و نقل بار سبک شهری و پیک موتوری می­باشد که سازمان و اتحادیه شرکت­های باربری و حمل بار و پیک موتوری را شامل می شود. رسیدگی به شکایات حمل و جابه­ جایی مشتریان شرکت­های باربری و اتوبار جزء وظایف مهم اتحادیه حمل و نقل و باربری می­باشد.

رسیدگی به شکایات حمل و جابه جایی، تنها یکی از خدمات اتحادیه حمل و نقل و باربری می­باشد. زمانی که مردم دچار مشکل شده و بین شرکت­های باربری و اتوبار اختلافی پیش بیاید، مشکلات خود را به صورت تماس با اتحادیه در میان می­گذارند. در کل باید اتحادیه را راهی برای حل مشکل افرادی که در این رابطه به کمک نیاز دارند دانست.

برای مثال امکان دارد اثاث و وسایل شما صدمه دیده باشد و یا دچار خسارت شده باشد یا اینکه گم شده باشد. ممکن است شرکت­های باربری و یا کارگر اسباب­ کشی این خسارات را قبول نکرده و متقبل نشوند و مشتری مجبور باشید که به اتحادیه شکایت کنید. در این مواقع اتحادیه موظف است که به شکایات حمل و جابه جایی و باربری رسیدگی کند.

صاحب کالا هنگام تحویل کالا به راننده چه مواردی را باید رعایت کند؟

صاحب کالا باید کالای خود را در بسته بندی مناسب و با تضمین امنیت در طول مسیر تحویل راننده نماید تا در طول مسیر از خسارات احتمالی جلوگیری گردد.

هنگام تحویل کالا باید برگه حواله بارگیری صادر شده از طرف حمل و نقل را اخذ و پس از مطالعه و مطابقت بار نامه با محموله و خواسته­ های صاحب کالا اجازه خروج به راننده را صادر نمایید، در غیر این صورت شرکت حمل و نقل مسئولیتی در قبال عدم تطابق خواسته­ های ایشان با بارنامه را ندارد.

همچنین پس از تکمیل بارگیری باید بین راننده و صاحب کالا صورت جلسه ­ای تنظیم و اقلام بارگیری شده را ثبت و تحویل راننده نمایند تا جزئیات محموله در آن قید گردد، این صورت جلسه در سه برگ تنظیم می­شود و در محل تخلیه به استناد صورت جلسه همراه بارنامه، محموله را تحویل می­گیرند.

ماهیت حقوقی قراردادهای حمل و نقل چیست؟

هر چند از دیدگاه قانون مدنی، ممکن است قرارداد حمل و نقل یکی از اصناف و مصادیق عقد اجاره ­باشد، یعنی از جمله عقود معین است. ولی باید توجه داشت که قرارداد حمل و نقل تابع مقررات عقد وکالت است و متصدی حمل و نقل کالا مانند وکیل، امین محسوب می شود.

ماده ۳۷۸ قانون تجارت در این زمینه بیان می­ دارد:

«قرارداد حمل و نقل تابع مقررات وکالت خواهد بود مگر در مواردی که ذیلاً استثناء شده باشد» در این قرارداد ارسال کننده کالا موظف است مواردی را که در ماده ۳۷۹ بیان شده را رعایت کند.

این موارد عبارتند از: «ارسال‌کننده باید نکات ذیل را به اطلاع متصدی حمل و نقل برساند: آدرس صحیح مرسل‌ الیه – محل تسلیم مال – عده عدل یا بسته و‌ طرز عدل‌ بندی – وزن و محتوی عدل‌ها – مدتی که مال باید در آن مدت تسلیم شود – راهی که حمل باید از آن راه به عمل آید – قیمت اشیایی که‌ گرانبها است. خسارات ناشیه از عدم تعیین نکات فوق و یا از تعیین آنها به غلط متوجه ارسال‌کننده خواهد بود».

مواد ۳۸۰ و ۳۸۱ قانون تجارت نیز در زمینه بسته­ بندی کالا بیان می­دارد: به علاوه ارسال کننده باید در بسته بندی کالا دقت لازم را به عمل بیاورد؛ چرا که خسارت ناشی از انجام ندادن این کار به عهده اوست، البته در این حالت اگر عیب بسته بندی کالا معلوم و ظاهر باشد و متصدی حمل و نقل کالا بدون هیچ قیدی کالا را تحویل گرفته باشد، مسئول خسارات وارده خواهد بود.

ماده ۳۸۲ بیان می­دارد:

«ارسال‌کننده می‌تواند مادام که مال‌التجاره در ید متصدی حمل و نقل است آن را با پرداخت مخارجی که متصدی حمل و نقل کرده و‌ خسارات او پس بگیرد.»

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  قانون استرداد جهیزیه

اما در موارد زیر استرداد کالا از سوی ارسال کننده ممکن نخواهد بود: (ماده ۳۸۳ قانون تجارت)

 1.  در صورتی که بارنامه توسط ارسال‌کننده تهیه و به وسیله متصدی حمل و نقل به مرسل‌ الیه تسلیم شده باشد.
 2. در صورتی که متصدی حمل و نقل رسیدی به ارسال‌کننده داده و ارسال‌کننده نتواند آن را پس دهد.
 3.  در صورتی که متصدی حمل و نقل به مرسل‌ الیه اعلام کرده باشد که مال‌التجاره به مقصد رسیده و باید آن را تحویل گیرد.
 4.  در صورتی که پس از وصول مال‌التجاره به مقصد مرسل‌ الیه تسلیم آن را تقاضا کرده باشد.

‌در این موارد متصدی حمل و نقل باید مطابق دستور مرسل‌ الیه عمل کند؛ مع ذالک اگر متصدی حمل و نقل رسیدی به ارسال‌کننده داده مادام که‌ مال‌التجاره به مقصد نرسیده مکلف به رعایت دستور مرسل‌ الیه نخواهد بود مگر اینکه رسید به مرسل‌ الیه تسلیم شده باشد.

‌بنابراین اگر بعد از رسیدن کالا به مقصد، گیرنده کالا تحویل آن را درخواست کرده باشد متصدی حمل و نقل باید طبق دستور گیرنده کالا عمل کند. چنان چه گیرنده کالا آن را قبول نکند و یا این که هزینه متصدی حمل و نقل را نپردازد، متصدی حمل و نقل باید مراتب را به اطلاع فرستنده کالا برساند و کالا را به طور موقت نزد خود یا شخص ثالثی به صورت امانت نگهداری کند، در هر حال مخارج و هر نقص و عیبی که در کالا به وجود بیاید به عهده ارسال کننده خواهد بود.

چنان چه فرستنده یا گیرنده کالا در مدت مناسبی تکلیف کالا را معین نکند، متصدی حمل و نقل می تواند کالا را با اطلاع دادستان محلی که کالا در آنجا واقع شده یا نماینده او به فروش برساند.

اگر متصدی حمل و نقل نتواند ثابت کند که تلف یا گم شدن کالا به علت تقصیر فرستنده یا گیرنده کالا بوده یا ناشی از دستوراتی که یکی از آن­ها داده است و یا این که به علت حوادثی بوده که متصدی حمل و نقل کالا نمی­توانسته از آن جلوگیری کند مسئول کالای تلف یا گم شده خواهد بود.

البته اگر در قرارداد حمل و نقل برای میزان خسارت مبلغی کمتر یا بیشتر از قیمت کالا توافق شده باشد،  طبق آن عمل می­شود.

هم چنین متصدی حمل و نقل در خصوص خسارت ناشی از تأخیر ارائه کالا یا نقص آن مسئولیت دارد و نیز مسئول حوادث و تقصیراتی است که در مدت حمل و نقل به وجود می آید. اگر گیرنده کالا میزان مخارج و هزینه هایی را که متصدی حمل و نقل بابت کالا مطالبه می کند، قبول نکند حق گرفتن کالا را ندارد؛ مگر آن که تا پایان اختلاف، مبلغ یاد شده را در صندوق دادگستری به امانت بگذارد.

نحوه و چگونگی شکایت و گرفتن خسات از شرکت های باربری

بارنامه چیست و بر چند نوع است؟

سندی است که توسط شرکت حمل و نقل صادر می­شود. صدور این سند به معنی این است که کالایی مشخص در محلی مشخص برای ارسال به مقصدی مشخص تحویل گرفته شده است.

از بارنامه در قوانین ایران تعریف دقیقی نشده است، اما در ماده ۴۶ قانون مالیات های مستقیم مصوب سال ۱۳۸۱ تصریح گردیده است که مؤسسه­ های حمل و نقل مسئول تنظیم دقیق بارنامه هستند و باید هویت و نشانی صحیح صاحب کالا و سایر اطلاعات مربوط را در آن درج نمایند و نسخه های کافی اوراق مذکور را حداقل تا پنج سال از تاریخ صدور نگهداری کنند.

لذا می­توان بارنامه را به شرح ذیل تعریف نمود:

بارنامه اوراق بهاداری است که از طرف موسسه حمل و نقل صادر و مشخصات کالا و نام و آدرس گیرنده و فرستنده کالا و میزان کرایه و مشخصات تعداد و وزن کالا در آن قید می گردد.

انواع بارنامه عبارت است از:

الف) بارنامه عمومی: در ماده ۲ قانون الزام شرکتها و موسسات ترابری جاده ه­ای در استفاده از صورت وضعیت مسافری و بارنامه تعریف شده و طرح آن به صورت عمده بار و خرده بار می­باشد.

ب) بارنامه اختصاصی: بر اساس ماده ۵ قانون فوق الاشاره مجوز چاپ آن توسط توسط سازمان حمل و نقل و پایانه ­های کشور صادر می­گردد.

اطلاعات مندرج در بارنامه جاده ­های داخلی عبارتند از:

 • اطلاعات عمومی: شماره بارنامه، سریال بارنامه
 • اطلاعات فرستنده و گیرنده: نام و نام خانوادگی و آدرس فرستنده، نام و نام خانوادگی و آدرس گیرنده
 • اطلاعات راننده: نام نام خانوادگی راننده، شماره شناسنامه و کد ملی راننده، محل سکونت، شماره گواهینامه، محل صدور و شماره کارت هوشمند، دفترچه کار راننده اول و راننده دوم
 • اطلاعات خودرو: شماره پلاک وسیله نقلیه، سری پلاک، محل شماره گذاری، نوع بارگیر، کارخانه ساخت، شماره کارت هوشمند ناوگان
 • اطلاعات بار: نام محموله، وزن، نوع بسته بندی، تعداد بسته، مبدأ بارگیری، مقصد تخلیه
 • اطلاعات مالی: مبلغ کل کرایه، پیش کرایه، باقیمانده کرایه، حق پایانه، کمیسیون دریافتی، حق بیمه پرداختی
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مهریه در انواع طلاق

ضمناً مهر و امضاء موسسه حمل و نقل در بارنامه درج و بارنامه می بایست به امضاء راننده و گیرنده کالا نیز برسد.

نحوه شکایت و گرفتن خسارت از شرکت ­های باربری چگونه است؟

مشکلاتی که در هنگام باربری ممکن است پیش بیاید عبارتند از: مثلاً ممکن است کارگر هنگام اسباب کشی، بسته بندی، جابه جایی اثاثیه، لوازم بسته بندی رضایت شما را برآورده نکرده و یا شرکت مذکور به اموال یا دارایی شما خسارت زده و صدمه وارد کرده یا اینکه مبلغی بیشتر از آنچه که با شما توافق کرده بود را دریافت کرده باشد.

در این موارد می­توان جهت دریافت خسارت و … با این شرکت­ها ارتباط برقرار کرده و در صورت طفره رفتن شرکت­های مذکور از جبران خسارت، می­توان به منظور رسیدگی به شکایات حمل و جابه جایی خود با مراجعه به اتحادیه مربوطه شکایت خود را مطرح کرد.

البته باید این نکته را در نظر بگیرید که شرکتی که با آن همکاری داشته است مجوزهای لازم را داشته و زیر نظر اتحادیه این صنف باشد و فعالیت این شرکت در این زمینه قانونی باشد، چون در غیر این صورت شما در دام شرکت­های کلاهبرداری افتاده ­اید و تنها می توانید از طریق مراجع قانونی اقدام به طرح شکایت کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که آیا بار در داخل شهر حمل شده یا اینکه خارج از شهر. در حمل بار بین شهری حتماً بارنامه صادر می‌شود و غیرممکن است که یک بار بدون بارنامه از جاده ‌های بین شهری عبور کند؛ ولی برای بارهای داخل شهری معمولاً بارنامه صادر نمی‌شود؛ لذا باید حتماً فاکتور را از شرکت­ های باربری دریافت کنید.

فاکتور باید به صورت کامل و با جزییات و دارای سربرگ و مهر شرکت باشد. در صورت داشتن فاکتور ناقص و یا نداشتن بارنامه رسیدگی به شکایت دشوار هست.

اگر بخواهیم از دیدگاه حقوقی موضوع را بررسی کنیم باید بگوییم که هرگاه مقرر گردید قراردادی فی مابین شخص ثالثی با یکی از شرکت های خدمات رسان بسته شود این قرارداد باید به صورت مکتوب و ممهور به مهر و امضای آن شرکت و فرد متقاضی تهیه شده باشد.

بهتر است شرکت­های حمل و نقل کارگران خود را بیمه کنند که در هنگام بروز حادثه بتوانند از خدمات بیمه بهره­ مند شوند و همین طور اگر ماشین ­ها و لوازم مشتریان را نیز تحت پوشش خدمات بیمه قرار دهند در لحظات بحرانی که حادثه رخ می دهد و یا اسباب و اثاثیه دچار آسیب دیدگی می­ شوند بتوانند به راحتی از سرویس­های ارائه شده شرکت های بیمه استفاده کرده و بخشی از خسارات وارده را جبران نمایند.

در واقع دلیل عدم استفاده اکثریت غالب شرکت­های باربری که در جابه جایی اثاثیه درون شهری از بیمه این است که تهیه این نوع از بیمه نامه­ ها یک یا دو روز زمان نیاز دارد و کل کار اثاث­ کشی هم تقریبا کمتر از یک روز به طول می­انجامد و همین امر موجب دلسردی مدیران باربری و از سوی دیگر مشتریان و صاحبان اثاثیه خواهد شد.

به همین جهت بیمه اثاثیه مشتریانی که قصد جابه جایی درون شهری را دارند امکان­پذیر نمی­باشد و تنها برای سرویس­های خارج از شهری و بین استانی از سوی اتحادیه حمل و نقل برون شهری صادر می­شود.

بنابراین اگر بارنامه دارید می­توانید به صورت حضوری به اتحادیه باربری تهران یا شهرستان خود مراجعه کنید و فرم شکایت را در آنجا پر کنید. اتحادیه تلاش می‌کند؛ شرکت مربوطه رضایت شما را جلب کند و شکایت در همان اتحادیه حل و فصل شود.

اگر بارنامه ندارید تقریباً کاری نمی‌شود کرد؛ مگر اینکه از طریق قوه قضاییه و شکایت از آن شرکت یا شماره تلفن اینکار را انجام دهید. که معمولاً زمان زیادی طول می‌کشد و به دردسر آن نمی‌ارزد، چون کار خاصی نمی‌شود کرد.

نحوه و چگونگی شکایت و گرفتن خسات از شرکت های باربری

شرایط فاکتور اخذ شده باید به گونه ای باشد که موارد زیر در آن رعایت شده باشد:

 1. اسم و مشخصات کامل شرکت حمل و نقل در سربرگ فاکتور به صورت چاپ شده موجود باشد.
 2. نام و نام خانوادگی مشتری در آن قید شده باشد.
 3. دارای تاریخ همان روز باشد.
 4. نوع خدمات به همراه تعداد کارگر و نوع ماشین حمل و نقل در آن درج شده باشد.
 5. اجرت حمل و نقل و دستمزد هریک از کارگران مشخص باشد.
 6. آدرس و شماره تلفن باربری در زیر فاکتور به صورت چاپ شده موجود باشد.
 7. مهر و امضای مسئول یا نماینده شرکت باربری در فاکتور قید شده باشد.
 8. به امضای مشتری رسیده باشد.
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  قانون کاهش مجازات حبس تعزیری

در صورتی که فاکتوری با مشخصات بالا در اختیار فرد قرار گرفته باشد ایشان می تواند با مراجعه به دفتر اتحادیه شرکت­های باربری و حمل و نقل آن شهرستان و استعلام قیمت، از کم و کیف موضوع اطلاع پیدا کرده و در صورت تناقض می­تواند نسبت به طرح دعوا اقدام نماید و از شرکت باربری درخواست استرداد وجه اضافی دریافت شده را بنماید.

در صورتی که از طرف اتحادیه مذکور اقدامی صورت نپذیرفت ایشان می­تواند با طرح شکایت از طریق دادگاه، حقوق از دست رفته خود را مطالبه کند.

قوانین و مقررات مربوط به حمل بار کدامند؟

قانون مجازات متخلفین از تعرفه نرخ حمل کالا و مسافر (مصوب ۲۳/۰۱/۱۳۶۷) به بررسی تخلفات در این زمینه پرداخته است.

ماده ۱ – مجازات تجاوز از تعرفه نرخ حمل کالا و مسافر که توسط وزارت راه و ترابری اعلام می­شود از ناحیه شرکت یا مؤسسه و یا پیمانکاری حمل و نقل حتی با رضایت صاحب کالا و یا مسافر با توجه به دفعات و مراتب جرم و شرایط و امکانات خاطی برای بار اول جزای نقدی از ۵ تا ۲۰ برابر وجهی که اضافه دریافت شده و تعطیل موقت به مدت ‍‍۱۵تا ۴۵ روز و برای بار دوم جزای نقدی از ۱۰ تا ۳۰ برابر اضافه دریافتی و تعطیل موقت به مدت شش ماه و برای بار سوم جزای نقدی از ۲۰ تا ۵۰ برابر اضافه وجه دریافتی و تعطیل دائم شرکت یا مؤسسه یا پیمانکاری خواهد بود و صاحب امتیاز بعدا به هیچ عنوان اجازه فعالیت در امور حمل و نقل نخواهد داشت.

ماده ۲ – رانندگان وسائل نقلیه عمومی اعم از کامیون، اتوبوس، مینی­ بوس و غیره که اقدام به حمل بار و مسافر با مبلغی بیش از نرخ مصوب نمایند، با توجه به دفعات و مراتب جرم و شرایط و امکانات خاطی برای بار اول محکوم به پرداخت جزای نقدی از ۲ تا ۱۰ برابر اضافه وجه دریافتی و در صورت تکرار جرم مزبور از ۵ تا ۲۰ برابر اضافه وجه دریافت شده محکوم خواهند شد.

ماده ۳ – پرداخت هرگونه وجه اضافه از تعرفه نرخ حمل کالا و مسافر از ناحیه شرکتها، سازمانها و مؤسسات دولتی تحت هر عنوان از قبیل پاداش نقدی یا جنسی ممنوع بوده و در صورت تخلف، متخلف یا متخلفین در مورد پرداخت اضافه از نرخ مقرر در حکم متصرف غیرقانونی در اموال دولتی محسوب می­شوند و حسب مورد طبق قوانین و مقررات مربوطه تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

ماده ۴ – در موارد خاص و ضروری در محورهای معین با تشخیص و اعلان وزارت راه و ترابری تعرفه نرخ حمل کالا و مسافر به صورت موقت قابل تغییر است.

ماده ۵ – پرداخت هرگونه وجه علاوه بر نرخ مقرر بابت حمل کالا و مسافر از ناحیه کارخانجات، شرکتها، مؤسسات خصوصی، تجار، واحدهای صنعتی و هر سازمان اقتصادی دیگر اعم از بزرگ و کوچک با توجه به دفعات و مراتب جرم و شرایط و امکانات خاطی برای بار اول موجب مجکومیت به جزای نقدی از ۲ تا ۱۰ برابر اضافه پرداختی و برای بار دوم از ۵ تا ۲۰ برابر و بار سوم به بعد از ۲۰ تا ۵۰ برابر اضافه پرداختی خواهد بود.

ماده ۶ – چنانچه متهم برای اولین بار مرتکب یکی از اعمال مذکور در موارد فوق شده باشد و دادستان در موارد غیر مهم تشخیص دهد با وعظ یا توبیخ یا تهدید یا اخذ تعهد تادیب خواهد شد با اعمال یکی از موارد تادیب فوق پرونده را ضمن انعکاس به وزارت راه و ترابری بایگانی می­نماید. دادگاه نیز در صورت طرح پرونده در آن حق اعمال مراتب بالا را به تشخیص خود دارد.

ماده ۷ – کلیه قوانین و مقرراتی که مغایر با این قانون باشد از تاریخ اجرای این قانون در آن قسمت که مغایر است بلا اثر می­باشد.

 

کلام آخر

در حال حاضر بسیاری از ما برای جابه‌جایی کالاها و محصولات خود از شرکت‌های حمل و نقل استفاده می‌کنیم. ممکن است بار گم شود یا بر اثر فشار و ضربه آسیب ببیند. قبل از تنظیم قرارداد با این موسسه‌ها بهتر است در مورد مقررات بارنامه و نحوه شکایت از شرکت های باربری اطلاعاتی داشته ‌باشیم. در صورتی که مشکلی پیش بیاید می‌توانیم به راحتی و از راه قانونی مساله را حل کنیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس