مشاوره حقوقی رایگان

0

شاید باید یکی از ارزشمندترین خدمات مرتبط با امور وکالتی و حقوقی را مرتبط با مشاوره حقوقی رایگان دانست. برخی چنین مشاوره ای را تنها به منظور روشی برای جذب موکل از سوی وکلا تلقی می کنند. اما باید بدانید شاید این امر یک روش جذب به نظر برسد؛ اما از سوی وکلای متعهد در واقع زمینه ای است برای آگاه سازی افراد. در واقع برخی از وکلا به خصوص وکلای جوان، انجام مشاوره های حقوقی به صورت رایگان را به نوعی زکات علم خود تلقی می کنند. زکاتی که بدون هیچ چشم داشتی می تواند منجر به ارتقای سواد و آگاهی عمومی شود.

اما سوالی که پیش می آید این است مشاوره رایگان دقیقا چیست؟ این مشاوره شامل چه مواردی می شود؟ آیا تمامی افراد با هر شرایط حقوقی و حتی گویشی می توانند از این مشاوره ها بهره ببرند؟ آیا اصلا این مشاوره ها به منظور حل مشکل افراد انجام می شوند یا صرفا هدفی جذب کننده را دنبال می کنند؟!

در این بخش ما قصد داریم به این سوالات مهم جواب دهیم. امید این است که چنین امری هر چند کم، موجب افزایش آگاهی شما و سایرین شود. همراه ما باشید.

اهمیت مشاوره حقوقی رایگان

اگر قرار باشد در رابطه با یکی از پر مخاطب ترین و موفق ترین خدمات حقوقی وکلا صحبت کنیم، مشاوره رایگان یکی از آنها محسوب می شود. در واقع این امر در بیشتر مواقع در دسته افتخارات اکثر وکلای دادگستری است. برخی از وکلا حتی حاضر هستند چنین امری را به صورت 24 ساعته انجام دهند. نه به این معنا که اوضاع مشاغل حقوقی کساد است. بلکه تعهدی است که در وکلای زبده وجود دارد که آنها را بر این کرده است که درصدد ارتقای آگاهی جمعی و حل مشکلات جزئی به هم وطنان خود خدمات رسانی کنند.

برخی شاید چنین گمان کنند که امر مشاوره باید کار بسیار ساده ای باشد. از همین رو خیال می کنند که برای آن مبلغی گزاف در نظر گرفته نمی شود. مشاوره حقوقی رایگان را باید یکی از سخت ترین کارهایی معرفی کرد که یک وکیل مجرب با افتخار آن را انجام می دهد. برای درک سختی چنین امری، تنها کافی است در حد یک جستجو یا سرچ ساده به حجم کتب مورد مطالعه وکلا سری بزنید. بدون شک با وضعیتی سرسام گونه مواجه خواهید شد که در نتیجه حسن نیت وکلا را به شما نشان خواهد داد.

جالب است بدانید که شغل مشاوره و وکالت به سبب همان کتب و شرایطی که مستلزم گذارندن است، در دسته یکی از شغل های سخت و پر زحمت دنیا محسوب می شود. در واقع مبنای چنین کاری، خدمات رسانی و کمک به دیگران در زمینه های حقوقی است. با این حساب باید مشاوره حقوقی رایگان را یک موهبت دانست و علاوه بر محبوبیت، عنوان مهم بودن را نیز برای آن در نظر گرفت.

اما آیا دلیل اهمیت مشاوره های رایگان تنها به آنچه گفته شد منحصر می شود؟ همراه ما باشید تا بیشتر متوجه اهمیت مشاوره های حقوقی شوید.

مشاوره حقوقی رایگان دقیقا چیست؟!

مشاوره حقوقی به طور کلی به معنای دریافت راهکارهای حقوقی از سوی یک متخصص است. در واقع شما با برقراری ارتباط با یک وکیل حقوقی متخصص، از او در زمینه مشکلات خود راهکارهایی را دریافت می کنید. زمینه های مشاوره می تواند بسیار گسترده باشد که کمی بعدتر در این مقاله توضیح خواهیم داد. اما در رابطه با مشاوره حقوقی رایگان باید به این موضوع اشاره کرد این مشاوره به سبب اینکه هزینه ای از فرد متقاضی دریافت نمی کند یا هزینه ای بسیار کم را به همراه دارد، رایگان است. در واقع از نظر محتوای مشاوره، تفاوتی در مشاوره های دیگر وجود ندارد. البته این را باید در نظر داشته باشید که با چه وکیل یا مشاوری، اقدام به گفتگو یا مشورت می کنید.

امروزه با توجه به کاهش ارزش پول و در کل کاهش امکانات و مشکلاتی که در جامعه پیش آمده است، به طبع نیاز به مشاوره و حل دعوی نیز زیاد شده است. دلیل اصلی این نیاز مرتبط با وجود مشکلات فراوان در سطوح مختلف اعم از خانواده، کار و جامعه است. در حقیقت با استفاده از مشاوره های حقوقی رایگان می توان بخش زیادی از مشکلات را در کم ترین یا حداقل ترین زمان و هزینه ممکن، رفع و رجوع کرد.

اما در رابطه با موضوع اینکه مشاوره حقوقی رایگان دقیقا چیست، بدون شک نیازی به توضیح های پیچیده ندارد. همه ما به طور کم و بیش با ماجرای مشاوره و مشورت آشنا هستیم. برخی این موضوع را همانند مراجعه به دفتر یک مشاور حقوقی می دانند و برخی گمان می کنند که با یک تماس می توان امور مشاوره را انجام داد. به منظور رفع ابهام باید گفت که هر دو روش امکان پذیر است و انتخاب روش، وابسته به شرایط متقاضی مشاوره است. اما نکاتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

مشاوره حقوقی رایگان

مشاوره حقوقی بدون هزینه با توجه به شرایط کنونی

عموما تصور افراد بر این است که در یک مشاوره حقوقی حتما باید با یک وکیل به طور حضوری ملاقات کرد. در این ملاقات مشکلات را برای وی شرح داد و از او بخواهیم تا بررسی پرونده حقوقی را انجام دهد. در این چنین حالتی بدون شک با هزینه هایی طرف هستیم که به طبع می تواند وجود داشته باشد. برخی از پس این هزینه ها بر می آیند و برخی خیر. اما امروزه به دلایلی که شرایط کنونی ایجاد کرده است، مشاوره حقوقی رایگان یکی از راه حل های عالی و مناسب محسوب می شود.

از دلایلی که به اهمیت مشاوره رایگان در شرایط کنونی می افزاید، می توان به مشکلات مالی و موضوع پاندمی کرونا نیز اشاره کرد. این پاندمی سوای از ایجاد مشکلات در زمینه ملاقات های حضوری، حتی در زمینه پرداخت های هزینه مشاوره، سختی هایی به وجود آورده است. از همین رو مشاوره های حقوقی رایگان یک راه حلی است که امروزه بسته به شرایط کنونی مهم تلقی می شود. در این نوع از مشاوره در بیشترین حالت ممکن نیازی به مراجعه حضوری افراد نیست. روش های غیر حضوری می تواند بخش زیادی از مشکلات را به سادگی مورد بررسی و حل قرار دهد.

در ادامه پس از بررسی اهمیت لازمه برای بهره مندی از مشاوره حقوقی رایگان به شیوه های غیر حضوری مشاوره حقوقی نیز خواهیم پرداخت.

لزوم بهره مندی از مشاوره های حقوقی از نوع رایگان

سوای از موارد اشاره شده، لازم است بدانید که امروزه مسائل بسیاری دامنگیر جامعه ما شده است. از همین رو دعاوی حقوقی بسیاری نیز صورت می گیرد. در واقع لزوم دریافت مشاوره را باید تعدد بالای دعوی دانست.

برای آن که موضوع به شکلی واضح تر برایتان روشن شود، کافی است زمان های گذشته را در ذهنتان متصور شوید. در آن زمان افرادی با نام کدخدا یا ریش سفید در هر روستا یا منطقه ای کوچک حضور داشتند. این افراد علاوه بر این که جایگاهشان به رسمیت شناخته می شد، به منظور حل و فسخ دعاوی، نقش ویژه ای داشتند. در واقع افرادی که دچار مشکلات عدیده می شدند برای رفع مشکل خود به کدخدا یا ریش سفید پناه می بردند. جالب آن که این افراد با شخصیتی رسمی، بسیار در کنار مردم اعتبار بالایی داشتند. این اعتبار به منظور موفقیت های آنان در زمینه دعاوی گوناگون به دست آمده بود. با این حساب امر کدخدایی در آن زمان را نمی توان یک امر نامعتبر از سوی مخاطبان آن دانست بلکه لازمه ای مهم برای جامعه آن دوران محسوب می شد.

امروزه با گسترش علوم و به روز شدن انواع علوم حقوقی که همچنان نیز در حالت به روز شدن است، وکلای پایه یک دادگستری به حل و فسخ دعاوی می پردازند. در واقع امروزه به نوعی مشاوره حقوقی رایگان و یا سایر شیوه های بررسی دعاوی مرتبط با وکلا شده است. از همین رو لزوم بهره مندی از مشاوره های رایگان حقوقی را نباید دست و کم و بیهوده انگارید.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  صلح عمری چیست؟

سخت شدن شرایط دعاوی

شاید این مورد نیز در رابطه با مشاوره حقوقی، لازم است اشاره شود که درگذشته با وجود کدخدا و پا در میانی ها، اکثر مشکلات به سادگی حل می شد. اما امروزه ماجرا نسبت به گذشته بسیار متفاوت و سخت تر شده است.

نکته ای دردناک و سخت که در شرایط امروز جامعه ما وجود دارد، شرایطی است که موجب تغییر ارزش های انسانی شده است. امروزه اکثر افراد و نه فقط در ایران، در مبارزه ای سخت و طاقت فرسا برای بقا هستند. بدون شک چنین مبارزه ای نیازمند یک توکل عمیق به پرودگار است. اما آیا بدون تلاش می توان خواستار توکل و کمک از او بود؟!

بنابراین به سبب سختی ها و مشکلاتی که امروزه وجود دارد، برخی از افراد سوای اینکه یک وکیل برای امور انتخاب کرده اند، در برخی مواقع از مشاوره حقوقی رایگان به منظور اطمینان بیشتر نیز بهره می گیرند. تمام این موارد به سختی شرایط دعوی مرتبط است.

مشاوره راهی پیشگیرانه در مقابل حسرت های آینده

یکی دیگر از مواردی که لازم است در باب لزوم و اهمیت مشاوره حقوقی بدانید، شرایطی است که هر آن ممکن است برای ما و جامعه رخ بدهد. فرض کنید فردی دانا، ده سال پیش شرایطی را برایتان مطرح می کرد که می توانست شرایط امروزتان را دست خوش رنج قرار ندهد. به این معنا که تصور کنید که فردی ده سال پیش نصیحت هایی را به شما می کرد که امروز زندگی تان دچار سختی نشود. آیا چنین نصیحت هایی را نمی پذیرفتید؟!

در واقع عدم پذیرش موارد و شیوه هایی که ممکن است ما را به سمت سعادت برساند به مرور در ما ایجاد حسرت و دلسردی خواهد کرد. وقتی صحبت از مشاوره حقوقی رایگان می شود ما با جریانی طرف هستیم که قصد دارد شما را از حسرت های پیش رو در آینده نجات دهد.

با این حساب امر مشاوره را فقط نباید منحصر به مشکلات جاری بدانید. پس از حل مشکلات و دعوی جاری، مشاوره پلی است برای جا نماندن از شرایط خوب و حسرت نخوردن.

بنابراین تا اینجا متوجه شدید که چه محاسنی در مشاوره های رایگان وجود دارد. محاسنی که تنها منحصر به افراد دارای مشکل نمی شود. البته تمامی موارد به همین جا ختم نمی شود، همراه ما باشید تا در ادامه به حوزه های مورد بحث و مشاوره حقوقی آشنا شوید.

حوزه های مشاوره های حقوقی رایگان

به طور عمده و کلی در مشاوره حقوقی رایگان می توانید در رابطه با موارد زیر اقدام به مشورت کنید:

 • خانواده
 • ملکی
 • مالی
 • کیفری
 • انحصار ورثه
 • ثبت احوال
 • قرارداد

و مواردی از این دست که در دسته بندی موارد مرتبط با موضوعات حقوقی قرار می گیرند.

در مبحث خانواده درباره مواردی چون طلاق، طلاق توافقی، مهریه، نفقه، اجرت المثل و غیره می توانید اقدام به مشاوره حقوقی رایگان کنید.

در مبحث کیفری نیز شرایط مشاوره مبتنی بر مواردی چون کلاهبرداری، خیانت در امانت، جعل سند و غیره امکان پذیر است.

در موضوع ملکی می توانید در مورد تخلیه، اجاره، الزام به تنظیم سند و غیره با وکیل مورد نظر به طور رایگان مشاوره دریافت کنید.

در مباحث مالی چون چک و سفته، می توان از آنها به عنوان پر بحث ترین موارد مشاوره اشاره کرد.

تغییر تاریخ تولد، حذف نام همسر سابق، ازدواج موقت و سایر موارد از این دست می تواند در مورد مشاوره رایگان مرتبط با ثبت احوال نیز امکان پذیر باشد.

انحصار ورثه به منظور رفع دعاوی ارث و قرارداد نیز به منظور ثبت آن از جمله مواردی دیگر است که در مشاوره حقوقی رایگان می توان با وکیل مورد نظر مطرح کرد.

کاربرد مشاوره حقوقی

آیا قصد دارید طلاق بگیرید؟! آیا کسی مالتان را خورده یا به آن دستبرد زده است؟! آیا کسی زمین یا ملک شما را به تصرف خود در آورده است؟! آیا با همسایگانی طرف هستید که در آپارتمان شما همانند یک آدمیزاد یا یک انسان درست رفتار نمی کنند؟! آیا در دام کلاهبرداری شخصی افتاده اید؟! آیا کسی به شما افترا زده است؟! کسی شما را تهدید کرده یا ناروایی به شما گرفته است؟! و مواردی از این است!

در صورتی که یکی از موارد مذکور یا از این نوع موارد شبیه به بالا، برایتان رخ داده است، بهترین راه کار این است که از یک مشاوره حقوقی رایگان بهره بگیرید. در واقع مشاوره های حقوقی رایگان برای اقدام های اولیه در قبال انجام امور رخ داده بهترین محسوب می شود. اما چرا؟!

وقتی صحبت از مشاوره می شود، یا وقتی صحبت از لزوم وجود وکیل می شود، افراد اولین سوالی که می پرسند این است: از چه وکیلی کمک بگیریم؟ چه طور مطمئن شویم که وکیلی منصف است و برایمان گران تمام نمی شود؟

پاسخ با سوالات بالا و سوالاتی از این دست را باید در مشاوره رایگان پیدا کنید. در واقع یکی از مهم ترین کاربردهای مشاوره های حقوقی رایگان این است که شما می توانید با برقراری ارتباط با چند وکیل، بهترین آنها را انتخاب کنید. به این معنا که با مشاوره های رایگان امکان وارسی برای رسیدن به وکیل مجرب یا قطعی برایتان فراهم خواهد شد.

مشاوره رایگان فقط راهی برای یافتن وکیل نیست

لازم است اشاره کنیم که در برخی از مواقع که می تواند به نوعی موفق ترین موارد و بیشترین موارد محسوب شود، مشاوره حقوقی رایگان که به منظور انتخاب وکیل صورت می گیرد، موجب رفع مشکل شما خواهد شد.

در واقع برخی از افراد تنها با برقراری ارتباط مشاوره ای با چندین وکیل، به گونه ای به اطلاعاتشان افزوده می شود که در نهایت مشکل و دعوی آنها بدون نیاز به پیگیری های اساسی برای یافتن وکیل و دادن وکالت به او حل خواهد شد. چنین مواردی بیشتر مواقع به سبب هیجانی است که افراد به محض مواجهه با مشکل، آن را متحمل می شوند.

یک وکیل مجرب در مشاوره رایگان به خوبی می داند که چگونه باید میزان شدت ماجرا را برایتان روشن کند. گاها وقتی شدت ماجرا برای فرد مشخص می شود، مشکل وی نیز حل خواهد شد.

باید توجه داشته باشید که منظور ما این نیست که اگر دچار مشکلات پیچیده ای هستید تنها به یک مشاوره حقوقی رایگان اکتفا کنید. شاید به طور استثنا این مشاوره بخش زیادی از شدت مشکل یا دعوی را کاهش دهد. اما همیشه نمی تواند به معنای حل قطعی مشکل باشد.

بنابراین علاوه بر امکان انتخابی که مشاوره رایگان برای شما فراهم می کند، در برخی موارد ممکن است منجر به حل مشکل شما نیر شود.

مزایای مشاوره های حقوقی رایگان

مزایای مشاوره های حقوقی رایگان

 1. فرقی نمی کند مشکل شما در چه نوعی باشد، در نهایت بدون راهکار نمی ماند. زیرا ماهیت مشاوره حقوقی رایگان بر این است که تا بخش زیادی مشکلات افراد را حل کند. این موضوع به خصوص برای تیم ها و موسساتی که از وکلای زبده ای برخوردار هستند، تقریبا امری کاملا ممکن است.
 2. هزینه گزافی وجود ندارد. به این معنا که همچنان بر اساس همان آرمان کاهش آمار دعاوی، هدف از مشاوره رایگان کاهش مشکلات مردم محسوب می شود. با این حساب اگر حتی روند پرونده و دعوی به صورتی باشد که نیاز به بررسی بیشتری در آن دیده شود، تا بخش زیادی از این نیاز، با استفاده از مشاوره حقوقی حل خواهد شد.
 3. اکثر مشاوره های حقوقی به شکل رایگان، از پنلی 24 ساعته استفاده می کنند. به این معنا که هر زمان لازم بدانید می توانید با مراجعه به این پنل های چت یا تماس، مشکل خود را مطرح کنید.
 4. بدون نیاز به مراجعه. بیشترین مزیتی که در مشاوره های حقوقی رایگان وجود دارد، این است که این مشاوره ها به صورت غیر حضوری هستند. به این معنا که نیاز نیست در شرایط نامساعد محیط بیرون، از خانه خود خارج شوید. این امر درباره مشکلی چون پاندمی کرونا برای تمامی افراد و دعاوی به منظور مشاوره، بسیار خوشایند تلقی می شود.
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  عفو چیست و چه شرایطی دارد ؟

اما تمام مزایای مشاوره حقوقی رایگان همچنان تنها به موارد بالا مرتبط نمی شود. در ادامه به مواردی خاص در رابطه با مشاوره حقوقی به صورت رایگان خواهیم پرداخت.

مشاوره بر اساس گویش فرد متقاضی

یکی از شیوه های فوق العاده در مشاوره های حقوقی که امروزه تبدیل به یک مزیت فوق العاده شده است، مرتبط با تعدد گویش ها هنگام مشاوره است. به این معنا که لازم نیست برای داشتن یک وکیل و یک مشاوره خوب، حتما به زبان فارسی مسلط باشید. یا به بیان بهتر حتما لازم نیست که خود را با شرایط زبان رایج در پایتخت وفق دهید.

امروزه به سبب اتفاقات خوب و آگاهی ها و علومی که در رابطه با حقوق صورت گرفته است، اکثر افراد از سرتاسر ایران می توانند با زبان مادری خود، با مشاوره مورد نظر خود صحبت کنند. یا بهتر است این گونه بگوییم که نباید در هنگام مشاوره، نگران نوع گویش خود باشید. مسیر مشاوره حقوقی رایگان برای اکثر گویش های رایج در ایران باز است.

جالب است بدانید که در حال حاضر اکثر موسساتی که اقدام به استخدام وکیل می کنند، یکی از فیلترهایی که در نظر می گیرند، تسلط به گویش ها و لهجه های گوناگون است. حداقل این فیلتر، مبتنی بر این امر است که وکیل مورد نظر باید به گویش استان، شهر یا روستای خود واقف باشد. با این حساب، امروزه راه برای اکثر افراد چه به منظور وکالت و چه به منظور مشاوره باز است.

باید توجه داشته باشید که هدف اصلی بهره گیری از گویش ها و لهجه های گوناگون، مبنی بر ایجاد یک رابطه و تعامل اجتماعی بدون دشواری است. به این صورت که فرد مورد نظر هم می تواند به سادگی هدف خود را مطرح کند و هم می تواند به روانی و بدون هیچ دردسر و استرسی، مشاوره های وکیل را دریافت کند.

زبان های رایج برای مشاوره با هم وطنان

شاید اگر قرار باشد یک ویژگی به منظور به روز بودن برای وکلای امروزی و موسسات حاضر در نظر بگیریم، تسلط به گویش ها و لهجه یکی از مهم ترین آنها باشد. زیرا این امر می تواند با سرعتی بیشتر هدف اصلی مشاوره های رایگان یعنی کاهش میزان دعوی را محقق کند.

امروزه اکثر موسسات حرفه ای و به روز به منظور مشاوره حقوقی رایگان در قالب تماس در چت، تماس تلفنی و غیره از گویش های زیر پشتیبانی می کنند:

 • گویش مازندرانی
 • گویش گیلکی
 • گویش آذری
 • گویش ترکی
 • گویش کردی
 • گویش مشهدی
 • گویش اصفهانی
 • گویش شیرازی

و اکثر گویش هایی که در جای جای نقاط ایران رایج هستند و احساس به برقراری ارتباط با آنها به عنوان زبان مادری‌شان کاملا لمس می شود.

با این حساب دیگر نباید نگران این ماجرا باشید که اگر قرار است پیش یک وکیل بروم، حتما باید یک فرد مسلط به زبان پایتخت را همراه خود داشته باشم. وکیل و مشاور مورد نظر شما، وقتی می تواند به شما به طور صریح کمک کند که  بخش عظیمی از مشکلات را از زبان خودتان بشوند.

مشاوره حقوقی از طریق تماس تلفنی

یکی از شیوه هایی که اساسا امروزه در جریان مشاوره های حقوقی رایگان بسیار کاربرد دارد و از موفقیت آمیزترین روش ها محسوب می شود، مشاوره حقوقی تلفنی است. جالب است اگر کمی به زمان عقب تر نگاه کنید، مشاوره تلفنی بیشتر یک رویا محسوب می شد تا یک امر قابل تحقق. باید بگوییم چنین موضوعی به شکلی کاملا واضح در گذشته می توانست رویا باشد، زیرا افراد و متقاضیان مشاوره، فقط در صورت دریافت وقت برای ملاقات حضوری می توانستند با وکیل خود تماس تلفنی برقرار کنند. به این معنا که یا باید قرار ملاقات حضوری ثبت می کردید و یا اینکه باید وکیلی در استخدام شما می بود.

از طرف دیگر تنها در صورتی می توانستید با اساس شرایط بالا با وکیل خود تماس برقرار کنید که ساعات اداری تمام نشده باشد. در واقع در ساعات غیر اداری امکان ارتباط با وکیل به سادگی وجود نداشت.

باید بگوییم یکی از الطاف پیشرفت تکنولوژی و اینترنت و دنیای ارتباطی آن، در این است که امروزه مشاوره حقوقی رایگان به صورت تلفنی انجام می شود. یعنی فقط با در اختیار داشتن یک گوشی هوشمند می توانید با وکیل مورد نظر خود ارتباط برقرار کنید. چنین امری نه تنها برای موکلین و متقاضیان مشاوره یک موهبت است، بلکه برای وکلا نیز امکانی است که می تواند در شرایط راحت تری با موکل خود ارتباط برقرار کند.

مشاوره تلفنی رایگان یا غیر رایگان

بسته به شیوه هایی که در مشاوره تلفنی وجود دارد، مشاوره حقوقی رایگان یا غیر رایگان می تواند مد نظر باشد. شاید باید به شما بگوییم حتی وقتی صحبت از غیر رایگان بودن مشاوره تلفنی می شود، شما عمدتا با مقدار هزینه ناچیزی طرف هستید که به گونه ای رایگان محسوب می شود. در واقع با توجه به وخامت مشکل شما و شرایطی که در نوع ارتباط تلفنی قرار است از آن استفاده کنید، مشاوره تلفنی می تواند رایگان یا غیر رایگان باشد.

باید توجه داشته باشید بر اساس رسالتی که مشاوران حقوقی به منظور حل مشکلات افراد در نظر گرفته اند اکثر این گونه مشاوره ها رایگان تلقی می شود. مگر اینکه در مواردی نیاز به تداوم مشاوره باشد که در این صورت نیز به منظور مشاوره های تلفنی، حداقل هزینه ای از فرد متقاضی گرفته می شود. این هزینه در حداقل ترین تا حداکثرترین مبالغ رایج، می تواند از 10 هزار تومان به ازای 5 دقیقه تا 100 هزار تومان به ازای یک ساعت متغیر باشد.

باید این نکته را در نظر بگیرید که شما در تماس با وکیل مورد نظر، با شخصی متخصص طرف هستید که در زمینه های بسیار گوناگونی تجربه دارد. از همین رو فقط کافی است موضوع دعوی یا مشکل خود را مطرح کنید. بدون شک در همان زمان های اولیه به صورت تضمینی راه حل هایی به منظور مشکلات خرد یا کلان در مشاوره حقوقی رایگان نصیبتان می شود.

شیوه های مشاوره حقوقی تلفنی

به طور کلی وقتی صحبت از مشاوره حقوقی تلفنی می شود، سوای از مبحث رایگان بودن یا غیر رایگان بودن، با شیوه های ارتباطی نوین از طریق تلفن های هوشمند طرف هستیم.

ساده ترین روشی که حتی بدون استفاده از تلفن های صرفا هوشمند، می توان اقدام به مشاوره کرد، تماس تلفنی است. به این معنا که با در اختیار داشتن شماره تماس وکیل یا مشاور مورد نظر، در زمانی مشخص با وی تماس برقرار می کنید و مشکلات خود را مطرح می نمایید.

اما در قبال استفاده از گوشی های همراه و هوشمند، می توانید از امکاناتی که این تلفن ها ارائه می دهند استفاده کنید. امکاناتی مانند :

 • چت کردن با وکیل مورد نظر از دو روش تایپ مطلب یا فرستادن و دریافت صدا یا ویس
 • برقراری تماس صوتی در پلتفرمی که محبوب خودتان است
 • برقراری تماس تصویری با استفاده از پلتفرمی که محبوب شماست

در واقع به منظور مشاوره حقوقی رایگان از طریق ارتباط غیر حضوری، می توانید به سادگی مشکل خود را از طرق بالا به وکیل یا مشاور مورد نظر منتقل کنید و از او برای حل آن، راهکار بخواهید. بدون شک در همان لحظه یا پس از بررسی مشکل و دعوی شما، پاسخ مورد نظر را دریافت خواهید کرد.

چت آنلاین در فضای وب سایت

یکی از ویژگی هایی که به صورت عمده و غالبا 24 ساعته برای مشاوره های حقوقی رایگان در اختیار افراد قرار می گیرد. مشاوره از طریق وب سایت وکیل یا موسسه موردنظر است.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات صدور چک بی محل

بر این اساس شما با مراجعه به وب سایت مورد نظر، در پنلی که عموما همیشه آماده به پاسخگویی است، می توانید مشکلات خود را مطرح کنید.

به طور عمومی در ارتباط با این پنل های چت یا گفتگو در وب سایت ها، با وکلا یا افرادی طرف هستید که در حوزه های حقوقی اطلاعات کافی دارند. بدون شک بر اساس حجم پیام هایی که ممکن است در طول شبانه روز از طریق این پنل ها رد و بدل شود، شما با افرادی طرف هستید که به خوبی قادر خواهند بود تا جواب شما را در اختیارتان قرار دهند.

در واقع کسانی که در این چت روم ها طرف مقابل شما هستند، یا خود وکلایی هستند که بر اساس نوع مشکلتان با شما گفتگو می کنند؛ یا اینکه با اپراتورهایی طرف هستید که در صورت نیاز قطعی، شما را به وکیل مورد نظر وصل می کنند.

تصحیح نگاهی غلط در رابطه با مشاوره حقوقی در چت روم

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، برخی از مشکلات افراد تنها به سبب عدم آگاهی از مطالب جزئی حقوقی رخ می دهد، چنین مطالبی را بدون مشکل، اپراتورها می توانند به شما منتقل کنند. در صورتی که با مشکلات کلان طرف باشید، اپراتور شما را به وکیل موردنظرتان متصل خواهد کرد.

این اشتباه را باید از سرمان بیرون کنیم که مشاوره حقوقی رایگان با استفاده از چت روم وب سایت، به این دلیل رایگان است که با خود وکیل گفتگو نمی کنیم. حقیقیت ماجرا این است اکثر چت های از این دست در موسسات معتبر توسط خود وکلای پایه یک، مدیریت و بررسی می شوند. شاید با خود وکیل به طور مستقیم در حال چت نباشید، اما شخص مورد نظر که در حال چت با او هستید، شخص آموزش دیده و مورد تایید وکیل مورد نظر است که در صورت لزوم ارتباط با وکیل را به منظور مشاوره حقوقی رایگان برایتان برقرار می کند.

با این حساب پیشنهاد ما این است که به هیچ وجه مشاوره هایی که از طریق چت روم وب سایت صورت می گیرد را نادیده نگیرید.

گاهی شاید برایتان پیش آمده باشد که در چنین نوع از گفتگوها، فرد مورد نظر از شما کمی فرصت برای پاسخگویی بخواهد، اینجا دقیقا همان لحظه ای است که وکلای آن موسسه یا وب سایت، در حال بررسی دعوی شما هستند. برای اطمینان حتی اگر چنین موردی را متوجه نشده اید، کافی است تنها یک بار با مراجعه به یک مرکز معتبر مشاوره های حقوقی رایگان این امر را تجربه کنید. یک موسسه معتبر با وب سایتی دقیق، بدون شک بهترین راه حل را در اختیارتان قرار خواهد داد.

ویژگی های یک مشاوره حقوقی خوب و رایگان

با توجه به آنچه در جریان توسعه مشاوره های حقوقی رایگان وجود دارد، در حال حاضر از سوی اکثر موسسات، افراد و وکلا، این طرح یا شیوه مشاوره بسیار رایج و مطرح است. اما یک سوالی پیش می آید که در بین این تعداد از مراکز مشاوره رایگان، به کدام یک یا کدام نوع از مشاوره، می توان ویژگی خوب بودن را نسبت داد؟

در پاسخ به این سوال، در ابتدای امر پیشنهاد می کنیم مزیت های مشاوره حقوقی رایگان در نوع های مختلف را که در این مقاله شرح دادیم، به خاطر بیاورید. بخش زیادی از مواردی که تعیین کننده یک مشاوره حقوقی خوب است در مزایای آن نهفته است. در ادامه ما نیز به مزیت ها و پارامترهایی می پردازیم که در نهایت می تواند یک مشاوره حقوقی عالی را رقم بزند.

1.      

مشاوره ای که قادر باشد فارغ از هر گونه هزینه ای که با نام حق المشاوره شناخته می شود و چه پرداخت بشود یا نشود، بهترین ابعاد را در اختیار متقاضی قرار دهد، یک مشاوره خوب است.

در واقع این نوع از مشاوره مبتنی بر حل مشکلات افراد و کاهش میزان دعاوی در سطح اجتماعی است. برای چنین وکلا یا موسساتی، بیشتر از هزینه مشاوره، آگاهی رسانی اهمیت دارد. زیرا چنین مشاورانی به خوبی می دانند که اگر ابعاد پرونده را به خوبی روشن کنند، فرد متقاضی موفق خواهد شد. به نوعی موفقیت متقاضی، موفقیتی برای وکیل یا مشاور نیز محسوب می شود.

2.      

مشاوره حقوقی رایگان یا غیر رایگان، مشاوره ای است که سعی کند به بهترین شکل، بهترین راه را در اختیار موکل قرار دهد. در واقع اگر یک مشاوره بتواند با در نظر داشتن راهکارهای درست، با کمترین خسارت و عوارض مشکل فرد را حل کند، یک مشاوره نه تنها خوب بلکه عالی نیز شناخته می شود.

3.      

در مشاوره های خوب و موثر اعم از رایگان و غیر رایگان، احساسی که موکل تجربه می کند بسیار مهم است. به خصوص در مشاوره های رایگان بسیار مهم است که فرد مشاوره دهنده، رفتاری مبتنی بر حل مشکل از خود جلوه دهد. در واقع ایجاد هر گونه حسی که به موکل، تفکر مسائل مالی را منتقل کند، می تواند مشاوره را در خلاف مسیر خوب بودن قرار دهد.

اگر فرد مشاوره دهنده به دنبال مسائل مالی نباشد و یا تلاشی برای جذب پرونده در قالب بازار گرمی نکند، آن مشاوره را می توان به عنوان دارنده ویژگی های خوب تلقی کرد.

4.      

هم از نظر تخصصی و هم از نظر تعیین یک مشاوره خوب، در مشاوره حقوقی رایگان و حتی غیر رایگان، به حواشی پرونده پرداخته نمی شود. به این معنا که باید خود پرونده به شکلی صریح بررسی شود.

گفتگوها و صحبت هایی نظیر امکان نفوذ در دادگاه و یا تضمین قطعی نتیجه نهایی پرونده در شرایطی که کاملا غیر منطقی است، به هیچ وجه نمی تواند بیانگر یک مشاوره در جایگاهی خوب باشد.

در واقع در مشاوره ای که مشاور سعی می کند مطلقا در باب مسائل پرونده حرف بزند، آن مشاوره خوب تلقی می شود.

5.      

در مشاوره های حقوقی یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید به شکل واقع بینانه از سوی مشاوره دهنده مطرح شود، احتمال پیروزی در پرونده است. به این معنا که مشاور موظف است که در صورتی که احتمال پیروزی برای پرونده وجود ندارد، این موضوع را به موکل یا مشاوره گیرنده منتقل کند.

عموما وکلای با تجربه و مشاوره های خوب، به گونه ای هستند که اگر طرح دعوی، وجاهت قانونی نداشته باشد، آن را به موکل منتقل می کنند. در چنین شرایطی حتی ممکن است از سوی وکیل تلاشی به منظور منصرف شدن صورت بگیرد. به این صورت که وکیل، شخص را از طرح دعوی و صرف هزینه های مالی و زمانی منصرف می کند. در واقع چنین امری را باید همان ماجرای حسن نیت و واقع نگری در یک مشاوره خوب تلقی کرد.

برای بهره مندی از مشاوره حقوقی چه باید کرد؟

برخی از افراد چنین سوالی در ذهنشان پیش می آید که آیا تفاوتی میان مشاوره رایگان و غیر رایگان وجود دارد؟ در جواب باید گفت که قطعا تفاوت هایی وجود دارد. اما همه چیز تا بخش زیادی وابسته به مشکل یا دعوی است که شما درگیر آن هستید.

پیشنهاد ما این است که اگر دچار مشکلاتی شده اید که به طور واضح سنگین و پر دردسر محسوب می شود، می توانید از مشاوره حقوقی رایگان استفاده کنید. اما ترجیحا بهتر است این مشاوره را به یک گفتگوی تخصصی تر منتهی کنید. اما در رابطه با مشاوره برای اموری که فوریتی به حساب نمی آید و نیازمند تاملی بیشتر است، مشاوره رایگان بهترین گزینه است.

در حقیقت هدف از مشاوره، کاهش میزان دعاوی و حل مشکلات افراد محسوب می شود. با این حساب برای بهره مندی تنها کافی است تماس بگیرید یا به پنل مشاوره متصل شوید.

3.5/5 - (4 امتیاز)
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس