مسیرهای مهاجرتی بیشتر برای مقیمان موقت کانادا جهت دریافت اقامت دائم

0

اقامت دائم کانادا برای مقیمان موقت

دانشجویان بین‌المللی، نیروی کار خارجی و پناهجویانی که در حال حاضر در کانادا حضور دارند، به زودی گزینه‌های بیشتری برای اقامت دائم خواهند داشت. کانادا در پی معرفی مسیرهای مهاجرتی بیشتر برای اقامت دائم متقاضیان خارجی است که مقیمان موقت کانادا هستند و در حال حاضر در این کشور حضور دارند.

به دنبال این اعلان که کانادا طی سه سال آینده بیش از 400000 مهاجر در سال را پذیرش خواهد کرد، وزیر مهاجرت، آقای مارکو مندیچینو به خبرگزاری بلومبرگ گفت که دولت فدرال به زودی در این مورد، اطلاعیه‌ای صادر خواهد کرد.

چرا چنین تغییری ضروری است؟

وزیر مهاجرت عنوان کرد که تشخیص چگونگی سرعت بخشیدن به مسیرهای مهاجرتی دریافت اقامت دائم برای دانشجویان بین‌المللی، نیروی کار خارجی و پناهجویان حاضر که مقیمان موقت کانادا هستند، برای این کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بهبود چالش‌های اقتصادی پیش روی کانادا در حال حاضر، تا حدودی به دلیل سطوح مهاجرت پایین‌تر به دلیل پاندمی است.

افت سطوح مهاجرت کانادا، رشد جمعیت، نیروی کار و اقتصاد را کند کرده است.

تعداد مقیمان موقت و دائم کانادا در سال جاری کاهش شدیدی داشته است. پس از افزایش خالص بیش از 190000 مقیم موقت در سال 2019، نیمه نخست سال 2020 شاهد کاهش این تعداد به 18221 مورد بود. طبق داده‌های دولتی از ماه آگوست، تعداد مقیمان دائم کانادا، هر سال 60% کاهش می‌یابد.

کانادا از هدف مهاجرت 2020 عقب مانده است

کانادا با سرعت فعلی پذیرش مهاجر، تنها حدود 200000 مقیم دائمی را در سال جاری خواهد پذیرفت که بسیار پایین‌تر از هدف 341000 مهاجر پیش از پاندمی است. این موضوع، رشد فعلی جمعیت کل کانادا را کند کرده است؛ که در سه ماهه دوم سال 2020، تنها 0.1 درصد بود. جمعیت کانادا معمولا با نرخ بیش از یک درصد در سال رشد می‌کند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا؛ جایگاه کانادا کجاست؟

آقای مندیچینو به بلومبرگ گفت که اقامت دائم برای مقیمان موقت نیازهای کوتاه مدت کانادا برای پاسخ به ویروس کرونا را برطرف خواهد کرد. او همچنین عنوان کرد که این تصمیم به حل چالش‌های بلندمدت جمعیتی، شامل جمعیت مسن و نرخ پایین زاد و ولد، کمک خواهد کرد. این دو فاکتور به این معنی است که با بازنشستگی جمعیت مسن‌تر، شکاف بیشتری در بازار کار ایجاد خواهد شد. کانادا با نرخ زاد و ولد طبیعی پایین، برای حفظ جمعیت خود و اطمینان از پر شدن شکاف‌های نیروی کار، به مهاجران نیاز خواهد داشت.

امید به استعدادهای خارجی

بنابر اظهارات آقای مندیچینو در مصاحبه با بلومبرگ، دولت به استعدادهای خارجی امیدوار است که در حال حاضر به عنوان پناهجو، دانشجو و نیروی کار متخصص و در راستای خدمات اساسی در بخش اقتصاد، در کانادا حضور دارند. او همچنین عنوان کرده است که دانشجویان کشورهای دیگر، به عنوان نیروی بالقوه برای اثرگذاری بر جمعیت مسن، گزینه “بسیار جذابی” هستند. به عنوان مثال، کانادا تحصیل آنلاین در موسسات آموزشی مجاز کانادایی را از ماه می 2020 تا آوریل 2021، برای محاسبه در شرایط ویزای کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP)، مجاز می‌داند. PGWP در میان دانشجویان بین‌المللی محبوب است چراکه تجربه مورد نیاز آنها برای دارا بودن معیارهای تعدادی از برنامه‌های مهاجرت گروه اقتصادی را تامین می‌کند. این برنامه‌ها شامل گروه تجربه کانادایی اکسپرس اینتری، برنامه انتخاب استانی (PNP) و برنامه تجربه کبک است.

کانادا اخیرا مرزهای خود را بر روی دانشجویان ثبت نام شده در کلاس‌های موسسات آموزشی پس از دبیرستان و دارای برنامه آمادگی ویروس کرونا، باز کرده است.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  در روسیه به سوی ایرانی‌ها به زودی باز می‌شود

مزایای تجربه کانادایی در دریافت اقامت دائم برای مقیمان موقت کانادا

دو مزیت مهم برای ارائه مسیرهای اقامت دائم به دانشجویان، نیروی کار خارجی و پناهجویان حاضر که مقیمان موقت کانادا هستند، وجود دارد. در کوتاه مدت، این برنامه، افت موقت مهاجرت ناشی از پاندمی را جبران خواهد کرد، که رشد اقتصادی را نیز حمایت می‌کند. در طولانی مدت، این برنامه به سود کانادا خواهد بود چراکه مهاجران دارای تجربه کانادایی معمولا نتایج بهتری در بازار کار دارند.

ترکیب تحصیل در کانادا، تجربه کار، شبکه‌های اجتماعی و حرفه‌ای و تسلط به زبان انگلیسی و/ یا فرانسه، به همراهی سریع‌تر با بازار کار و دستمزدهای بالاتر در دراز مدت منجر می‌شود.

این موضوع در مطالعات متعدد از جانب اداره آمار کانادا، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) و سازمان‌های تحقیقاتی دیگر، ثابت شده است. در نتیجه، معیارهای انتخاب مورد استفاده IRCC، استان‌ها و قلمروها در برنامه‌های PNP و استان کبک، متقاضیان دارای تجربه تحصیلی و شغلی در کانادا را در ارجحیت قرار می‌دهد.

این تغییرات به چه شکل خواهند بود؟

وزیر مهاجرت به جزئیات این تغییرات اشاره‌ای نکرد ولی گزینه‌های او می‌تواند شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

  • برقراری برنامه‌های پایلوت فدرال جدید
  • برگزاری قرعه کشی‌های اکسپرس اینتری برنامه‌های خاص
  • تغییر و اصلاح سیستم جامع رتبه بندی اکسپرس اینتری (CRS) برای فراهم آوردن امتیازان بالاتر برای تجربه کانادایی
  • تغییر و اصلاح معیارهای لازم برای برنامه‌های فدرال (مانند کاهش الزامات تجربه کاری برای گروه تجربه کانادایی)
  • افزایش مدت ویزای موقت کار برای ایجاد زمان بیشتر برای رسیدن به تجربه کار لازم در کانادا برای دارا بودن شرایط لازم برای یکی از برنامه‌های مهاجرتی مانند گروه تجربه کانادایی.
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مهاجرت به North Bay انتاریو از طریق RNIP

وزیر مهاجرت و IRCC هیچ اشاره‌ای به اصلاحات مدنظر نکرده‌اند، بنابراین ذینفعان این موضوع باید در انتظار اعلان رسمی از جانب دولت فدرال باشند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس