مزاحمت ملکی چیست و در قانون مجازات چه شرایطی دارد؟

0

مزاحمت درواقع عملی است ناپایدار که برای تصرف و استفاده ی مالک از ملک خود ایجاد اخلال و مزاحمت می کند بدون آنکه ملک را کاملا از تصرف او خارج سازد.در همین خصوص قانون تصریح کرده است که هیچکس نمی تواند برای تصرفات قانونی افراد در املاک و اموالشان مزاحمت و ممانعتی ایجاد کند که برای جلوگیری از وقوع چنین رفتاری از افراد جامعه قانون، آن را جرم دانسته و برای مرتکبان نیز مجازاتی تعیین کرده است.

برای مثال فردی هرروزه خودرو شخصی خودش را روبروی درب پارکینگ همسایه پارک می کند‌ که چنین مسئله ای باعث می شود مالکین آن ساختمان در خصوص داخل شدن و خارج شدن از ساختمان با مشکل مواجه شوند و یا اشکال دیگر از مزاحمت های ملکی مثل ریختن مصالح ساختمانی در مقابل درب ورودی همسایه های دیگر که این مورد هم مثل قبلی سبب سلب آرامش و اخلال در استفاده از حق می شود.

مزاحمت ملکی چیست؟

از جمله دعاوی که ممکن است حول محور تصرفات مالک از ملکش اقامه شود رفع مزاحمت ملکی یا دعوای مزاحمت ملکی می باشد. که با دعاوی مشابه مانند تصرف عدوانی و ممانعت از حق تفاوت دارد.

مزاحمت در معنای لغوی خود به معنای محدود کردن، تنگ کردن و به سختی انگاشتن اموربرای شخص است. این دعوا از جمله دعاوی تصرف نیز می باشد منظور از دعاوی تصرف دعاوی هستند که استفاده وتصرف مالک را از ملک و مایملک وی محدود ساخته اند.معنای عرفی مزاحمت با معنای قانونی ان در ماده ی ۱۶۰ قانون آیین دادرسی مدنی نیز منطبق است. رفع مزاحمت ملکی امری ضروری در این رابطه است.

ماده ی ۱۶۰ قانون آیین دادرسی مدنی مقرر می دارد:« دعوای مزاحمت عبارت است از دعوایی که به موجب آن متصرف مال غیرمنقول درخواست جلوگیری از مزاحمت کسی را می نماید که نسبت به متصرفات او مزاحم است بدون این که مال را از تصرف متصرف خارج کرده باشد.»

مزاحمت درواقع عملی است ناپایدار که برای تصرف و استفاده ی مالک از ملک خود ایجاد اخلال و مزاحمت می کند بدون آنکه ملک را کاملا از تصرف او خارج سازد. تصور کنید همسایه ی شما به هنگام بارش باران یا شست و شوی بام، لوله ی ناودان خود را به سمت ملک شما منحرف کرده و سبب ریزش فراوان آب به منزل شما شود یا به نحوی دردسری برای شما ایجاد کند.

یا اینکه شخصی که در طبقه ی بالای شما زندگی می کند با خودداری از تعمیر لوله ی آب خود سبب نم دادن سقف منزل شما و سست شدن استحکام آن شود و مثالهای زیاد دیگری نیز می توان برای تفهیم این موضوع زد اما نکته ی مشترک این مثالها این است که بگونه ای برای تصرف شما و استفاده ی شما از ملک خود ایجاد مزاحمت می کند اما در عین حال ملک شما را از تصرف شما خارج نکرده است و حتی مانع کامل استفاده ی شما هم نمی شود بلکه ایجاد مزاحمت و سختی برای شما می کند که باعث می شود شما نتوانید نهایت استفاده را از مال خود ببرید.

از جمله مصادیق دیگر مزاحمت ملکی، می توان به ایجاد مزاحمت صوتی همسایه در ساختمان، انجام مشاغل صوتی در ملک سایر افراد، دخل و تصرف در املاک دیگران که مانع استیفای دیگران از ملک خود می‌شود و غیره نام برد. می توانید با مراجعه به وکیل ملکی، اقدام به رفع مزاحمت ملکی شوید.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  طلاق بدلیل نداشتن رابطه جنسی

شیوه طرح دعوای مزاحمت از حق در دادگاه حقوقی و کیفری

دعاوی سه گانه تصرف(دعوای رفع تصرف عدوانی، دعوای رفع مزاحمت یا ممانعت از حق) هم در دادگاه های حقوقی و هم در دادگاه های کیفری شهرستان (از این جهت که جرم انگاری شده است) قابل طرح و پیگیری است.

البته باید در نظر گرفت که طرح دعوی در دادگاه کیفری صرفا از سوی مالک پذیرفته خواهد شد که این امر (مالکیت ملک) باید اثبات شود که برای اثبات، داشتن سند مالکیت لازم است بر خلاف دادگاه های حقوقی که تنها با اثبات سبق تصرف متصرف قابلیت طرح دعوا در دادگاه را دارا می باشد و نیازی به اثبات مالکیت خواهان نمی باشد و دادگاه در این خصوص با استناد به این که مزاحمت، بدون رضایت مالک بوده و این اقدام غیر قانونی محسوب می شود، قاضی حکم به رفع مزاحمت خواهد کرد.

مزاحمت ملکی دعوای مربوط به مال غیرمنقول می باشد و دعاوی اموال غیر منقول اعم از دعوای مالکیت، مزاحمت، ممانعت از حق و تصرف عدوانی در دادگاهی اقامه می شود که مال غیرمنقول در آن حوزه واقع شده است، اگرچه خوانده در آن حوزه مقیم نباشد، که در این خصوص دادگاه معمولا در همان جلسه و یا در غیر این صورت ظرف یک هفته رای خویش را اعلام خواهد کرد که اگر رای صادره مبنی بر رفع مزاحمت ملکی باشد بلافاصله به دستور مرجع صادره کننده، توسط اجرای دادگاه یا ضابطین دادگستری اجرا خواهد شد و درخواست تجدیدنظر مانع اجرا نخواهد بود و مانع مزاحمت مزاحم خواهند شد.

مزاحمت ملکی چیست و در قانون مجازات چه شرایطی دارد؟

اقدام قانونی علیه مزاحم و رفع مزاحمت ملکی

دربرابر مزاحم می توان به دو گونه واکنش نشان داد:

الف) شکایت و اقامه دعوای کیفری تحت عنوان مزاحمت.( که اکنون مورد بحث ما نیست)

ب) اقامه ی دعوای حقوقی تحت عنوان مزاحمت و تقاضای رفع مزاحمت ملکی و مطالبه ی خسارات ناشی ازمزاحمت.

در مزاحمت ملکی، شخصی که مزاحمت ملکی او قانونی نبوده است به جهت ضرر و زیانی که از مزاحمت او به عمل آمده است از باب مسئولیت مدنی و تسبیب در مقابل مالک ملک مسئول می باشد و باید ضرر و زیان مالک را جبران کند.

اقامه ی دعوا به شیوه ی حقوقی و الزام رفع مزاحمت و اخذ خسارت از مزاحم مستلزم تنظیم و تقدیم دادخواست بصورت دقیق و مستند و مستدل می باشد، دادخواست مربوطه باید دارای ادله ی مثبته مبنی بر سابقه ی مالکیت خواهان بر ملک خود و مزاحمت خوانده و دیگر مدارک لازم باشد.

مزاحمت در گذشته قابل پیگیری نیست

 باید در نظر داشت که اگر مزاحمتی در گذشته وجود داشته و دیگر وجود ندارد و یا در شرف وقوع است چنین مسئله ای دیگر از مصادیق دعوای مزاحمت نمی باشد.

شرط لازم و ضروری این است که تصرف (مزاحمت) فعلیت داشته باشد تا دادگاه حکم به رفع آن بدهد و آن چیزی که وجود ندارد و یا در گذشته وجود داشته دیگر قابلیت این را ندارد که حکم به رفع آن داده شود.

مجازات قانون برای مزاحمان ملکی

مجازاتی که قانون برای مزاحمان ملکی در نظر گرفته است عبارت است از، یک ماه تا یک سال حبس و کسانی که پس از اجرای حکم مزاحمت مجددا به همان جرم محکوم شوند علاوه بر رفع تجاوز به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهند شد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  نفقه اقارب

رسیدگی به این نوع جرایم فوق الذکر خارج از نوبت و عمل می آید و مقام قضایی با تنظیم صورت مجلس دستور متوقف ماندن عملیات متجاوز را تا صدور حکم قطعی خواهد داد چنانچه تعداد متهمان سه نفر یا بیشتر باشد و دلایل قوی بر ارتکاب جرم موجود باشد، مطابق قانون، قرار بازداشت آن ها صادر خواهد شد.

برای شکایت از مزاحم ملکی بهترین کار در وهله اول این است که شاکی از نوع مزاحمت مزاحم عکس گرفته و با نیروی انتظامی تماس می گیرد و در نهایت پس از صورت مجلس شکایت شاکی به راحتی می تواند آن را در دادگاه ثابت کند و حکم رفع را به سادگی بگیرد.

ارکان دعوای مزاحمت

دعوای مزاحمت سه رکن دارد که عبارتند از: ۱) سبق تصرف مالک ۲) عدم خروج مال از ید مالک ۳) وقوع مزاحمت

سبق تصرف

باتوجه به ماده ی ۲ قانون جلوگیری از تصرف قانونی در دعاوی ممانعت از حق و رفع مزاحمت ملکی این نکته دارای اهمیت می باشد که متصرف نباید متصرف آنی و لحظه ای مال باشد بلکه تصرف و تملک او باید سابقه داشته باشد یعنی تسلط و تصرف مالک بر مال در لحظه ی تجاوز و مزاحمت یا نزدیک به آن رخ نداده است بلکه از قبل مالک، ملک را در تصرف خویش داشته است و در غیر این صورت قابل حمایت نمی باشد.

عدم خروج مال از ید مالک

باید قبل از اقامه ی دعوا دقت داشته باشیم که دعوای مزاحمت تنها برای مواقعی است که اعمال خوانده صرفا سبب اخلال در استفاده و بهره ی خواهان از مالش شده باشد نه اینکه مال را از تصرفش خارج کرده باشد.اما اگر خوانده ملک خواهان را تصرف کرده باشد و از تسلط مال بر مالک جلوگیری کند طبق تعاریف قانونی، عنوان تصرف عدوانی براین فعل مطابقت می کند.نه مزاحمت.

مزاحمت ملکی چیست و در قانون مجازات چه شرایطی دارد؟

وقوع مزاحمت

دعوی مزاحمت وقتی مسموع است که مزاحمت  به شکل فعلی مثبت اتفاق افتاده باشد. مزاحمت اقدامی است که از طرف خوانده واقع و موجب می گردد که متصرف نتواند با احساس امنیت لازم ، از مال خود استفاده کند. بنابراین وقتی می توان خوانده را مزاحم دانست و علیه او به طرح دعوی پرداخت که واقعا عمل مزاحمت را به شکل مثبتی انجام داده باشد.

اما اگر خوانده مرتکب عملی نشده باشد و خواهان فقط احساس نا امنی کند و به خاطر احساس ناامنی نتواند بهره لازم را از مالش ببرد،  دعوای مزاحمت در این قضیه صدق عنوان نمی کند و جایی ندارد.

نکته ی بعدی آنکه عمل مزاحمت باید به قصد نتیجه یعنی به قصد ایجاد مزاحمت و اخلال در استفاده ازملک صورت بگیرد بنابراین اگر خوانده از روی سهل انگاری و بدون قصد و سونیت از پیش اندیشیده شده ای مرتکب عمل مزاحمت شده باشد و این از روی شواهد و قرینه ها نیز قابل احراز باشد شکایت کیفری علیه وی مسموع نخواهد بود اما وی از باب مسولیت مدنی و آسیب و خسارتی که وارد ساخته است ملزم به پرداخت خسارت خواهد شد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  اصول حاكم بر قلمرو مكانى حقوق كيفرى

عمل مزاحمت باید مورد توجه خود مال باشد حتی اگر به قصد آزار رساندن به خواهان باشد اما برای اینکه بتوان دعوای مزاحمت را طرح نمود باید عمل مزاحمت بوسیله ی اخلال در بهره مندی از ملک صورت گیرد نه مزاحمت برای خود شخص بدون دخالت ملک شخص.

عدم رضایت متصرف یا مالک یا خواهان شرط لازم برای اقامه ی دعوای مزاحمت می باشد،اگر خواهان با رضایت صریح یا حتی ضمنی خود بر عمل خوانده مهر تایید زده باشد نمی تواند علیه وی تحت عنوان مزاحمت اقامه دعوا کند و خسارات وارد شده را مطالبه کند.

در کنار نکاتی که در فوق ذکر شده لازم است توجه داشته باشید که  در دل سیستم قضایی و عالم حقوق اگر به دنبال افزایش احتمال نتیجه گیری مطلوب و جلوگیری از ورود شکست ها و ضررهای دعوای حقوقی هستید لازم ست تا با یک وکیل با تجربه که ترجیحا در حوزه ی پرونده ی شما تخصص و آشنایی شما را نیز داشته باشد مشورت کنید و یا وکالت پرونده ی خود را به وی واگذار کنید.

 

نتیجه گیری

 قانون گذار برای مزاحمت های ملکی که در جوار همسایگی ها رخ می دهد تنها به رفع تصرف بسنده نمی کند بلکه برای افرادی که دارای قصد و نیت هستند و به عمد مزاحم حقوق دیگران (به هر دلیلی) می شوند مجازات تعیین کرده است.

این مجازات عبارت است از یک ماه تا یک سال و افرادی که مجددا این جرم را تکرار می کنند مجازات سنگین تری در انتظارشان است که آن هم نیز عبارت است از شش ماه تا دو سال که این سنگینی مجازات ها سبب می شود تا افراد در رفتار روزمره خویش با همسایگان دقت عمل بیشتری به خرج داده و حقوق ایشان را زایل نکنند چرا که ممکن است با ایجاد همین مزاحمت های خرد و کوچک چه بسا سبب زیان های غیرقابل جبرانی شوند.

برای مثال پارک ماشین در برابر پارکینگ که اگر مریضی در خانه باشد و لازم باشد تا هرچه زودتر به بیمارستان رسانده شود و همان مهلتی که به دنبال صاحب خودرو هستیم چه بسا مریض از دست برود پس برای از بین بردن چنین احتمالاتی باید دقت بیشتری کنند.

 

سوالات متداول

مزاحمت ملکی چیست؟

جرم مزاحمت عبارت است از اینکه شخصی بدون آن که مال (غیر منقول) را از تصرف مالک خارج کند مزاحم تصرف وی نیز شده و مانع استفاده کامل مالک از مال خود می شود

مجازات فردی که مزاحمت ملکی ایجاد کرده چیست؟

مجازاتی که قانون برای مزاحمان ملکی در نظر گرفته است عبارت است از، یک ماه تا یک سال حبس و کسانی که پس از اجرای حکم مزاحمت مجددا به همان جرم محکوم شوند علاوه بر رفع تجاوز به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهند شد.

نحوه رسیدگی به این نوع جرایم چگونه است؟

رسیدگی به این نوع جرایم فوق الذکر خارج از نوبت و عمل می آید و مقام قضایی با تنظیم صورت مجلس دستور متوقف ماندن عملیات متجاوز را تا صدور حکم قطعی خواهد داد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس