مجازات کشیدن اسلحه

0

سوای از این موضوع که حمل اسلحه غیر مجاز در اکثر کشورهای دنیا ممنوع است، موضوعی تحت عنوان مجازات کشیدن اسلحه وجود دارد.

در حقیقت در موضوع اسلحه کشی، تنها با خطرات و حساسیت های مرتبط با حمل اسلحه غیر مجاز مواجه نیستیم.

آن چیز که حمل اسلحه یا ادوات دفاعی در نوع های گوناگون را ممنوع کرده است، غیر مجاز بودن است. به این معنا که اسلحه مورد نظر دارای مجوز نباشد.

در این بخش ما قصد داریم به بررسی موضوع مجازات اسلحه کشی بپردازیم. این موضوع به سادگی می تواند حتی برای کسانی که دارای اسلحه مجاز هستند نیز صدق کند.

اگر در رابطه با آن چه قانون و شرع دینی و هر دو در یک ارتباط مشخص با هم درباره اسلحه کشی ذکر کرده اند، اطلاعات دقیقی ندارید، در این بخش تا انتها همراه ما باشید.

مجازات کشیدن اسلحه مبتنی بر تعاریف مربوطه

در وهله اول باید اشاره کنیم که طبق قانون قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات اعم از مجاز و غیر مجاز، جرائم زیر در باب اسلحه وجود دارد:

 1. حمل اسلحه
 2. بکارگیری اسلحه
 3. ساخت اسلحه
 4. قاچاق اسلحه
 5. مونتاژ اسلحه
 6. توزیع اسلحه
 7. تعمیر اسلحه
 8. دستکاری اسلحه
 9. داشتن کلسیون اسلحه

مجازات کشیدن اسلحه

نکته مهم در باب جرائم مرتب با اسلحه این است که وقتی صحبت از حمل اسلحه می شود، ما با دو موضوع زیر طرف هستیم:

 1. اسلحه مجاز
 2. اسلحه غیر مجاز

بر اساس تعاریف و مصادیقی که در رابطه با مفهوم اسلحه و جرائم مرتبط با آن وجود دارد، در نوع اسلحه غیر مجاز، هیچ گونه تردیدی در مجازات وجود ندارد.

به معنای ساده همین که اسلحه غیر مجاز باشد، فرد انجام دهنده، خاطی و مجرم شناخته می شود و کشیدن اسلحه خود موضوعی است که به جرم وی خواهد افزود.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  بررسی نكاتی از فسخ

با این حساب فرقی نمی کند که شخص مجرم اقدام به اسلحه کشی کند یا نکند، در هر صورت چون دارنده یک سلاح غیر مجاز است، مجرم شناخته می شود.

اما موضوعی که جای بحث دارد، مجاز بودن اسلحه و اقدام به اسلحه کشی است.

بدون شک مجازات کشیدن اسلحه با اسلحه مجاز، تنها در نوع حمل اسلحه (مجاز یا غیر مجاز) قابل تفکیک است. چه بسا که عمل اسلحه کشی به منظور ایجاد ارعاب می تواند محارب نیز به حساب بیاید. در ادامه شرح دقیق قانون را در اختیار شما خواهیم گذاشت.

شرح دقیق قانون درباره اسلحه کشی و مجازات آن

«هر کس با اسلحه (چه مجاز و چه غیر مجاز) باعث سلب آسایش دیگران گردد، چه با قصد و نیت قدرت نمایی و برای ترساندن دیگران این کار بکند و چه اینکه عمل نامبرده باعث اختلال در نظم گردد، برابر مواد 618 و 617 قانون مجازات اسلامی به مجازات حبس و شلاق محکوم می گردد. اگر سلاح مجوز دار باشد بر اساس نوع عمل مرتکب، می تواند باعث لغو مجوز سلاح گردد. اگر سلاح غیر مجاز باشد شخص مرتکب علاوه بر مجازات های فوق از حیث نگهداری غیر مجاز سلاح ( چه شکاری باشد و چه جنگی) به مجازات حبس و شلاق نیز محکوم می شود.»

متن بالا شرح دقیق از آن چیزی است که بر اساس قانون و شرح برای مجازات کشیدن اسلحه در نظر گرفته شده است. در ادامه به بررسی کامل متن بالا خواهیم پرداخت.

جزای کشیدن اسلحه با توجه به جرم حمل انواع اسلحه غیر مجاز

بر اساس قانون مجازات نگهداری و حمل سلاح غیر مجاز با توجه به انواع گوناگون اسلحه بدون در نظر گرفتن جرم اسلحه کشی، به موارد زیر دقت کنید.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  تعریف عقد لازم و عقد جایز و تفاوت آنها

به طور کلی 4 نوع سلاح وجود دارد:

 1. سلاح های گرم و سلاح های سرد از نوع جنگی
 2. سلاح های گرم و سلاح های سرد از نوع شکاری
 3. سلاح های لیزریک که بر اساس قانون و جزاها، در نوع سلاح گرم شناخته می شوند
 4. سلاح های آموزشی که بر اساس قانون و جزاها، در نوع سلاح گرم شناخته می شوند.

قبل از بررسی مجازات کشیدن اسلحه در نظر داشته باشید که حمل و نگهداری هر کدام از سلاح های مذکور به شکل غیر مجاز محکوم به مجازات زیر است:

 1. سلاح های سرد جنگی، سلاح های سرد شکاری به مهمات یا فقط مهمات، مجازاتی چون حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی برابر با ده میلیون تا بیست میلیون ریال به همراه دارند.
 2. سلاح های گرم سبک غیر خودکار با مهمات یا فقط مهمات و قطعات موثر سلاح، مجازاتی چون حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی برابر با بیست میلیون تا هشتاد میلیون ریال به همراه دارند.
 3. سلاح های گرم سبک خودکار با مهمات یا فقط مهمات و قطعات موثر سلاح، مجازاتی چون دو تا پنج سال حبس را به همراه دارند.
 4. سلاح های گرم نیمه سنگین یا سنگین با مهمات یا فقط مهمات و قطعات موثر سلاح، مجازاتی چون پنج تا ده سال حبس به همراه دارند..

در نظر داشته باشید که اگر اسلحه کشی با توجه به توضیحات بالا یعنی با استفاده از هر کدام از سلاح های بالا صورت بگیرد. علاوه بر جرم حمل اسلحه، مجازات کشیدن اسلحه به شخص خاطی اضافه خواهد شد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  تملك قهری، تمليك و شروط صحت آن در حقوق اداری توسط دستگاه های دولتی

مجازات کشیدن اسلحه

جزای جرم اسلحه کشی در صورت آسیب جانی

اگر فردی چه با استفاده از سلاح غیر مجاز و چه با استفاده از سلاح مجاز، بر اساس رونوشت قانونی که در این مقاله ارائه داده شد، اقدام به اسلحه کشی کند و نتیجه این امر منجر به آسیب های جانی، مالی و فوت شود، جزایای سنگینی در انتظار وی خواهد بود.

این مجازات در صورت فوت یا آسیب جانی به شرح زیر است:

 1. در صورتی که اسلحه غیر مجاز باشد، شخص مجرم علاوه بر محکوم شدن به حمل اسلحه غیر مجاز، باید دیه فرد یا افراد آسیب دیده را پرداخت کند و در صورت فوت، به نظر دادگاه رای به قصاص نیز داده خواهد شد.
 2. در صورتی که اسلحه مجاز باشد، شخص مجرم در کنار پرداخت دیه یا محکوم شدن به قصاص، باید جزائی مبتنی بر تخطی از قانون در قالب مجازات کشیدن اسلحه را نیز پرداخت کند.

باید در نظر داشته باشید که وقتی صحبت از اسلحه کشی با اسلحه مجاز می شود، منظور ما موارد زیر است:

 1. مجرم، یک فرد نظامی باشد که با اسلحه نظامی اعم از جنگی یا شکاری اقدام به اسلحه کشی کرده باشد.

یا

 1. مجرم، یک فرد غیر نظامی باشد که با اسلحه شکاری مجوز دار، اقدام به ترساندن یا آسیب رسانی به دیگران کرده باشد.

به معنای ساده در رابطه با فرد نظامی یا غیر نظامی در مبحث اسلحه کشی با اسلحه مجاز، تنها تفاوت در مجازات کشیدن اسلحه این است که فرد نظامی، محاکمه نظامی نیز خواهد شد.

برای اطلاع دقیق تر از شرایط و قوانین فوق می توانید با مشاورین حقوقی ما در رهپویان مهاجر تماس حاصل نمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس