حکم تیراندازی در ملا عام و نحوه رسیدگی به مجازات آن

0

در باب حمل اسلحه غیر مجاز، اسلحه کشی و تیراندازی در ملا عام، همواره شبهاتی وجود دارد. بیشترین شبه این ماجرا در رابطه با جزای کشیدن اسلحه و مجازات و حکم تیراندازی در ملا عام است.

شبهات و اختلافات کلی که در رابطه با اسلحه کشی و تیراندازی در ملا عام وجود دارد، موضوعی است که می تواند عمومی بودن یا غیر عمومی بودن یک جرم را توضیح دهد.

همان طور که می دانید ایران جز آن دسته از کشورهایی است که حمل اسلحه در آن برای شهروندان عمومی، غیر مجاز شناخته می شود.

تنها مجوزی که در رابطه با حمل اسلحه وجود دارد، در رابطه با افراد خاص یا افراد نظامی یا شرایط مجوز داری چون شکار است.

اما موضوع بحث این مقاله به عنوان تیراندازی در ملا عام، موضوعی است که فراتر از حمل اسلحه محسوب می شود. در این مقاله ما قصد داریم به بررسی مجازات و حکمی که در باب تیراندازی در ملا عام وجود دارد بپردازیم.

مجازات و حکم تیراندازی در ملا عام بر اساس نگاه عمومی بودن برخی جرائم

از آن جایی که حمل سلاح در اکثر کشورهای دنیا برای افراد عمومی یا شهروندان عادی غیر مجاز شناخته می شود، موضوع حمل اسلحه غیر مجاز را شاید بتوان یک جرم عمومی تلقی کرد.

در قبال عمومی بودن جرم حمل اسلحه غیر مجاز، اقلام، ادوات، و غیره، آیا کشیدن اسلحه برای ایجاد ارعاب نیز می تواند یک جرم عمومی همانند حمل اسلحه تلقی شود؟

و آیا می توان اسلحه کشی در سطح وسیع تری چون تیراندازی در ملا عام را نیز یک جرم عمومی تلقی کرد؟

حقیقت ماجرا این است که شاید اسلحه کشی برای یک نفر، در قبال حمل اسلحه غیر مجاز یا مجاز، جرم عمومی و با رده پایین تر جرم های مرتبط با اسلحه تلقی شود، اما در رابطه با تیراندازی در ملا عام، ماجرا کاملا متفاوت است.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  تفاوت عقد بیع با عقد صلح و شرایط انجام هر یک

وقتی صحبت از تیراندازی در ملا عام می شود، ما با دو موضوع طرف هستیم:

 1. اسلحه کشی یا تیراندازی به منظور ایجاد ارعاب
 2. اسلحه کشی یا تیراندازی به سوی مردم

شکی در این وجود ندارد و کاملا از نظر عقل واضح است که تیراندازی در ملا عام، آن هم به سوی مردم، نه تنها نمی تواند یک جرم عمومی باشد، بلکه یک جرم به مصداق محارب است.

وقتی صحبت از محارب می شود، مجرم در قبال مجازات و حکم تیراندازی در ملا عام با شرایط بسیار سنگینی طرف خواهد شد. برای درک  بهتر به رونوشتی دقیق از قانون در ادامه توجه کنید.

تیراندازی در ملا عام

شرح دقیق قانون درباره اسلحه کشی و حکم تیراندازی در ملا عام

«هر کس با اسلحه (چه مجاز و چه غیر مجاز) باعث سلب آسایش دیگران گردد، چه با قصد و نیت قدرت نمایی و برای ترساندن دیگران این کار بکند و چه اینکه عمل نامبرده باعث اختلال در نظم گردد. برابر مواد 618 و 617 قانون مجازات اسلامی به مجازات حبس و شلاق محکوم می گردد. اگر سلاح مجوز دار باشد بر اساس نوع عمل مرتکب، می تواند باعث لغو مجوز سلاح گردد. اگر سلاح غیر مجاز باشد شخص مرتکب علاوه بر مجازات های فوق از حیث نگهداری غیر مجاز سلاح ( چه شکاری باشد و چه جنگی) به مجازات حبس و شلاق نیز محکوم می شود.»

آن چیز که قانون در اینجا مطرح کرده است، بر مبنای قوانین حقوقی و شرعی در نظر گرفته شده است. به این معنا که چه در صورت مجاز بودن، چه مجاز نبودن اسلحه، امر تیراندازی در ملا عام به قصد سلب آسایش و آسیب به جان، مصداقی از محارب شناخته می شود.

در ادامه به بررسی قوانین به  شکل دقیق تری خواهیم پرداخت.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مفهوم و قلمرو اعمال نظام نیمه آزادی در احکام کیفری

مفهوم محارب در توضیح مجازات برای تیراندازی در ملا عام

از قوانین مترقی حقوق جزای اسلامی در رابطه با کیفر مجازات اسلحه کشی و حکم تیراندازی در ملا عام که می تواند جان و مال مردم را مورد تجاوز و حمله قرار دهد، مجازات افرادی که به سوی مسلمانان اسلحه می کشند، در قالب محارب شناخته می شود.

فقه های دینی، محارب را مصداق فردی می دانند که در هر جا به روی مردم برای ترساندن یا آسیب رساندن اسلحه بکشد. به معنای واضح، کسی که با تهدید به مرگ و غارت اموال مردم خودنمایی می کند، محارب است.

از جمله عمومی ترین افرادی که محارب شناخته می شند، افراد شروری هستند که در قبال استفاده از سلاح سرد همانند چاقو کشی، به جان و مال مردم تجاوز می کنند.

با این تفاسیر از توضیح ساده مفهوم محارب، استفاده از سلاح سرد می تواند تاوان سنگینی به همراه داشته باشد. تیراندازی در ملا عام به سوی مردم را نیز باید یک امر شنیع تر تلقی کرد.

به طور کلی مجازاتی که برای فرد محارب در نظر گرفته شده است، دارای پنج قسم است:

 1. حدود
 2. قصاص
 3. دیه
 4. تعزیر
 5. مجازات های بازدارنده

در ادامه به توضیح هر کدام از موارد بالا برای تفهیم بحث مجازات و حکم تیراندازی در ملا عام خواهیم پرداخت.

تیراندازی در ملا عام

حد

به مجازات اسلحه کشی در ملا عام گفته می شود که بر اساس میزان، اندازه و کیفیت گفته در کتاب دینی تعیین می شود.

قصاص

کیفری است که شخص جانی یا متخلف در قبال عمل خود به آن محکوم می شود.

دیه

مالی است که از طرف شخص قضاوت کننده به منظور جبران مالی و غیره، برای جنایت یا جرم انجام شده، تعیین می شود.

تعزیر

عقوبتی است که نوع و میزان آن در شرع به طور دقیق مشخص نشده است و قانون گذار یا حاکم بر اساس قانون، اقدام به اجرای آن در قبال مجرم می کند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  درخواست تنفیذ طلاق چیست ؟

مجازات بازدارنده

عقوبتی است که از طرف حکومت برای ایجاد حفظ و نظم و ایجاد مصلحت اجتماع در مقابله با تخلف از مقررات تعیین می شود. مجازات بازدارنده به طور کلی به شرح زیر است:

 1. حبس
 2. جزای نقدی
 3. محرومیت از حقوق اجتماعی
 4. تبعید از محل زندگی

باید در نظر داشته باشید که وقتی صحبت از مجازات و حکم تیراندازی در ملا عام می شود، بسته به نتیجه این امر ناشایست، هر کدام از مجازات برای فرد محارب به تشخیص دادگاه اجرا خواهد شد.

شرح مجازات تیراندازی در ملا عام که منجر به فوت یا آسیب مالی شود

 1. در صورتی که اقدام به تیراندازی در ملا عام، همراه با یک اسلحه غیر مجاز باشد، علاوه بر مجرم و محارب شناخته شدن، فرد باید جزای حمل اسلحه غیر مجاز را نیز پرداخت کند.
 2. در صورت مجاز بودن اسلحه، فرد با توجه به محارب شناخته شدن، اگر آسیبی به شخص یا اشخاصی وارد کرده باشد، بر اساس میزان آسیب به قصاص یا دیه محکوم می شود.
 3. در صورتی که فرد تیراندازی کننده در ملا عام، یک فرد نظامی باشد، شرایط و مجازات او بر اساس این که آیا مجاز به شلیک بوده است یا خیر، در دادگاه نظامی بررسی خواهد شد.

نکته مهم در مجازات و حکم تیراندازی در ملا عام این است که آیا این امر به جهت خودنمایی و حمله به سوی مردم بوده است یا خیر. در صورتی که اثبات شود، هدف خودنمایی و قدرت نمایی بوده است، حکم فرد برابر با حکم محارب و جزایی است که قانون تعیین می کند.

برای اطلاع دقیق تر از شرایط و قوانین فوق می توانید با مشاورین حقوقی ما در رهپویان مهاجر تماس حاصل نمایید.

3.7/5 - (4 امتیاز)
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس