مجازات وعده دروغین ازدواج

0

یکی از مواردی که امروزه در جامعه ما متاسفانه بسیار مشاهده می‌شود روابط دختر و پسر است که گاهاً دختران با هدف ازدواج وارد این رابطه می‌شوند ولی پسران قصد سواستفاده دارند. مجازات وعده دروغین ازدواج طبق قانون کشور ما درصورت آسیب رساندن به طرف مقابل مشخص شده است که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

 

وعده دروغین ازدواج

علاوه بر تمام مسائل حقوقی حاکم بر عقد ازدواج می توان گفت که این قرارداد دارای ابعاد روحی و عاطفی سنگینی است که با ضربه زدن به آن می توان تمام زندگی یک فرد را در معرض نابودی قرار داد. از این رو دادن وعده دروغ ازدواج و یا فریب در ازدواج یکی از اعمال قبیح و بسیار نادرست و ناپسند می باشد.

صرف اینکه شخصی وعده دروغ ازدواج به دیگری بدهد جرم محسوب نمی‌شود و مجرم نیست اما در بعضی از موارد به وسیله وعده دروغین ازدواج می‌تواند خسارت‌هایی به طرف مقابل بزند که در اینصورت جرم محسوب می گردد و قابل پیگیری است.

طبق قانون مجازات اسلامی هر فعلی و یا ترک فعلی که قانون برای آن مجازات تعیین کرده باشد جرم محسوب می‌گردد؛ بنابراین در قانون اسلامی برای وعده ازدواج دروغین مجازات تعیین نگردیده است، زیرا عملی انجام نگرفته است. در وعده دروغ در ازدواج، خود ازدواج محقق نمی‌گردد و شخص فقط یک سری دروغ در مورد وعده ازدواج به طرف مقابل بیان می‌کند و طرف را امیدوار به شکل گیری نکاح می‌کند در این صورت ازدواج محقق نگردیده است که شخص به جرم محکوم گردد؛ ولی اگر تحت تاثیر این دروغ عوامل دیگری اتفاق بیفتد که مجرمانه باشد باید مجازات گردد.

 

فریب در ازدواج چیست؟

یعنی یک شخصی دارای آن صفاتی که می‌گوید نیست و یکسری صفات و مشخصات دروغ به خود نسبت می‌دهد و شخص مقابل را تحت تاثیر قرار می‌دهد که با او ازدواج کند مانند اینکه یک شخص عادی خود را یک دکتر سرشناس قلب معرفی نماید حال اگر این ازدواج اتفاق بیفتد طرف مقابل باید مجازات شود، زیرا عمل مجرمانه انجام داده است.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مالیات بر املاک مسکونی و تجارتی

به موجب ماده 647 قانون مجازات اسلامی، در صورتی که زن یا مرد قبل از عقد ازدواج طرف خود را با امور غیر واقعی مانند داشتن تحصیلات عالی، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد و مانند اینها فریب دهد و عقد بر مبنای هر کدام از آنها واقع شود، به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

مجازات وعده دروغین ازدواج

این نکته حائز اهمیت است که فریب باید توسط خود زن و مرد صورت بگیرد. یعنی خود آنها باید موضوعی غیرواقعی را به طرف دیگر اعلام کنند و اگر این کار توسط شخص دیگری صورت بگیرد فریب در ازدواج محسوب نخواهد شد. ضمن اینکه فریب در ازدواج زمانی محقق می شود که قبل از عقد صورت بگیرد و اگر بعد از عقد ازدواج فریبی صورت بگیرد، مشمول مجازات فریب در ازدواج نخواهد بود.

همچنین طبق ماده 1128 قانون مدنی طرف زیان دیده می تواند حق فسخ ازدواج داشته باشد.

 

مواردی که با دادن وعده دروغ ازدواج، قابل مجازات است

  1. برقراری رابطه نامشروع:

اگر مردی از دختری درخواست ازدواج دروغی کند و به واسطه این ازدواج از او درخواست رابطه نامشروع داشته باشد و دختر هم به دلیل این که در نهایت با این مرد ازدواج خواهد کرد به خواسته او جواب مثبت می‌دهد، ولی بعد از مدتی دختر متوجه این موضوع می‌گردد که او فریب خورده است و طرف مقابل قصد ازدواج ندارد در این صورت با ادله و داشتن مدارک لازم می‌تواند از آن مرد شکایت کیفری به عمل آورد.

اگر دلایل برای دادگاه به اثبات برسد آن مرد محکوم به مجازات و ۹۹ ضربه شلاق می‌گردد، ولی دختر هم به دلیل انجام دادن رابطه نامشروع به مجازات تا ۹۹ ضربه شلاق محکوم می‌گردد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  قانون ارث بری زن از شوهر بعد از ازدواج

همچنین اگر مردی با توجه به وعده دروغین ازدواج، زنی را به زنا ترغیب کند همچنین آن زن یا دختر به خاطر وعده ازدواج این کار را انجام دهد در این صورت زن میتواند به دادگاه شکایت کند و شکایت او این باشد رابطه نامشروع تحت عنوان زنا. البته این در صورتی برای دادگاه قابل استناد میباشد که دختر برای انجام این عمل دلایل و مستندات کافی را داشته باشد از آن جمله چهار شاهد و یا چهار اقرار دختر و مرد همچنین اگر دختر نتواند این شکایت خود را ثابت کند می‌تواند منجر به محکومیت دختر گردد و حکمی که برای بریده می‌شود صد ضربه شلاق حدی می‌باشد؛ و مگر اینکه دختر ثابت کند تمایلی به زنا نداشته و مرد به عنف با او اقدام که زنا کرده است.

  1. دریافت پول:

اگر مرد یا زنی با توجه به وعده دروغین ازدواج از طرف مقابل مبلغ پول دریافت کند، شخص زیان دیده می‌تواند به عنوان کلاهبرداری از طرف مقابل به دادگاه شکایت کند.

  1. تحریک و ترغیب:

اگر کسی طرف مقابل را به وعده ازدواج دروغین ترغیب کند و باعث شود که او یک سری جرایمی انجام دهد هر چند شخصی که خودش مرتکب جرم شده است مورد مجازات قرار می‌گیرد، اما آن شخصی هم که او را ترغیب کرده است به‌ دلیل معاونت در جرم مورد مجازات قرار می‌گیرد.

 

نشانه های وعده ازدواج دروغین

مواردی هستند که می توانند نشان دهنده یک وعده دروغین برای ازدواج باشند که با دقت بالا و بررسی های لازم می توان به آنها پی برد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات جرم خفت گیری

  • آشکار نکردن رابطه:

یکی از نشانه های وعده دروغین ازدواج آشکار نکردن غیرمنطقی رابطه می باشد. در صورتی که فرد رابطه خود را از آشنایان و اطرافیان و حتی غریبه ها پنهان سازد نشانه این است که قصد ازدواج ندارد.

  • دادن پیشنهاد ازدواج در ابتدای آشنایی:

اگر کسی در ابتدای آشنایی و اوایلرابطه بدون هیچ شناختی پیشنهاد ازدواج بدهد مشکوک می باشد. زیرا کسی که هنوز طرف مقابلش را و خصوصیات اخلاقی اش را نمی شناسد چطور ممکن است به او پیشنهاد ازدواج بدهد؟

  • دادن پیشنهاد برای ازدواج بعد از رد کردن خواسته های غیرمعقول طرف مقابل:

اگر به شخصی که از شما خواسته های غیر معقولی داشته باشد جواب رد بدهید مانند اینکه از شما مبلغی پول درخواست کند و یا اینکه بخواهد ارتباط صمیمی جسمی با شما برقرار کند و شما به او جواب منفی دهید و باز هم بعد از این قضیه پیشنهاد ازدواج به شما دهد او ممکن است که از این پیشنهاد خود هدف دیگری داشته باشد و می خواهد به خواسته هایش برسد.

  • صحبت نکردن درباره ازدواج:

اگر شما با کسی در مورد ازدواج صحبت کردید و او در این زمینه هیچ علاقه ای نشان نداد و تمایلی به صحبت کردن در این زمینه با شما نداشت باید کمی دقت خود را بیشتر کرده و متوجه این قضیه شوید که طرف مقابل شما قصد ازدواج نخواهد داشت.

  • به عقب انداختن ازدواج:

اگر با شخصی آشنا شدید که به شما گفت فعلا برای ازدواج شرایط مناسبی ندارد حداقل چند سال نیاز دارد تا این اتفاق را عملی کند و شما باید به خاطر او چند سال صبر کنید باید در صورت مهیا بودن شرایط به گفته های او شک کنید.

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس