مجازات هک اینستاگرام

0

پیش از ورود به مبحث مجازات هک اینستاگرام بد نیست بدانید کمتر از ده سال است که با توسعه اینترنت در کشور، استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی همانند اینستاگرام رواج پیدا کرده و تقریبا امروزه همگان از این شبکه ها استفاده می‌کنند. استفاده شبکه های اجتماعی از قبیل اینستاگرام معمولا برای اهداف مختلفی شکل می‌گیرداهدافی چون تجارت، سرگرمی، استفاده رسانه ای، نگهداری برخی تصاویر و اطلاعات شخصی و غیره از پرکاربرد ترین اهداف استفاده از اینستاگرام است.

واژه هک کردن به گوش همه ما آشناست. اینجاست که قانون باید وارد عمل شود. هک کردن در قانون ما یک نوع عمل مجرمانه است که قانون برای آن مجازات وضع کرده است.

هک کردن به چه معناست؟

هک کردن در حقیقت یک اصطلاح تخصصی در حوزه علوم مربوط به کامپیوتر ها است که در عمل با این عمل شخص دیگری بدون رضایت صاحب اکانت (حساب) می‌تواند به صورت غیر مجاز به آن اکانت دسترسی غیر مجاز پیدا کند.

با توجه به اینکه استفاده از شبکه های مجازی همچون اینستاگرام امروزه بسیار رایج بوده و بعضا اطلاعات بسیار مهمی در آن ها درج می‌شود و اعتبار بسیاری از کسب و کارها و یا اشخاص مشهور و یا افراد دیگر نیز به اکانت اینستاگرامی آنها بستگی دارد.

با توجه به این موضوع، قانون جرائم رایانه در ایران راجع به جرایمی که در ارتباط با اینستاگرام صورت می‌گیرد وضع شده و مجازات انواع دسترسی های غیر مجاز را مشخص کرده است.

با توجه به این قانون علاوه بر اینکه دسترسی غیر مجاز جرم اس

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  تحليلي بر تعيين قوانين و مقررات اداری حاكم بر  پرداخت عيدی به سازمان های توسعه ای

ت، صورت های مختلف آن نیز می‌تواند مجازات های شدید تری داشته باشد..

مجازات هک اینستاگرام

مطابق با قانون هرکس به طور غیرمجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

منظور از حفاظت شده این نیست که لزوما آن حساب و یا اکانت خصوصی باشد و ورود و بازدید عموم از آن عمومی نباشد، بلکه منظور از حفاظت شده آن است که هرکسی برای کنترل آن دسترسی نداشته باشد و در حقیقت دسترسی حساب و یا اکانت و یا پیج با گذرواژه و مانند اینها (همان تدابیر امنیتی که قانون میگوید) محافظت شده باشد.


نحوه شکایت از هک اینستاگرام

بسیار اتفاق افتاده است که حساب یک شخص معروف اعم از خواننده یا بازیگر هک شود و عکس ها و تصاویر غیر مرتبط توسط هکر در آن صفحه بارگذاری شود.

با توجه به اینکه جرم دسترسی غیر مجاز علاوه بر رایانه، سامانه های مخابراتی را نیز شامل می شود، در محیط اینستاگرام نیز جرم دسترسی غیر مجاز یا همان هک قابل پیگیری می باشد.

برای این کار با تمام مدارک شناسایی خود و کلیه مدارک از جمله شماره تماس و ایمیلی که با آن حساب را ساخته ابد به دادسرای جرائم یارانه ای مراجعه نمایید و شکوائیه مطرح نمایید.

در تنظیم شکوائیه مهم نیست که شما آدرسی از متهم ندارید. بعد از نوشتن شکوائیه پلیس فتا اقدامات و تحقیقات خود را شروع می کند و در صورت تشخیص جرم بودن عمل، نتیجه اقدامات خود را به دادسرا گزارش می دهد تا موضوع پیگیری شود.

توجه داشته باشید که مجازات دسترسی غیر مجاز صرفا برای هک کردن است و اگر جرم دیگری مثل انتشار تصاویر اتفاق افتد هر کدام مجازات خودش را خواهد داشت


راه های تشخیص اینکه اینستاگرام هک شده


اصولا کسی که اکانتی را در فضای اینستاگرام هک می کند یا قصد دارد آن را غیر فعال و دی اکتیو نماید یا از آن سو استفاده کند. هنگامی که پست یا استوری بدون خواست شما منتشر شد یا حتی محتوای قبلی تغییر کرد شما هک شده اید. بسیاری نیز از هک کردن، مقاصد مالی دارند مانند اینکه با هک کردن پیج های با دنبال کننده بالا قصد انتشار شماره حساب خود را دارند. برای اینکه متوجه شویم چه کسانی به اکانت ما متصل هستند به قسمت پروفایل اینستاگرام رفته، قسمت Settings را کلیک کنید، اکنون گزینه Security و سپس login activity را لمس نمایید.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  قانون موافقت‌نامه انتقال محکومان به حبس بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان

اکنون می‌توانید دستگاه هایی که بجز خودتان به صفحه شما دسترسی دارند را مشاهده نمایید و با انتخاب گزینه Log Out دسترسی آنها را غیر فعال نمایید. توصیه می‌کنیم اگر صفحه شما دنبال کننده های بالایی دارد حتما از یک پشتیبان صفحه کمک بگیرید تا هکر نتواند به اعتبار صفحه آسیب وارد نماید.

مقاله‌ای که مطالعه فرمودید توسط تیم هیات تحریریه موسسه حقوقی رهپویان تدوین شده است. برای کسب آخرین اخبار و اطلاعات حقوقی، ما را در اینستاگرام نیز دنبال کنید.
1.5/5 - (2 امتیاز)
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس