مجازات های جرم اغفال دختر

0

یکی از جرایمی که در سال‌های اخیر در کشورمان دارای رشد صعودی بوده است. جرم اغفال دختران و سوء استفاده‌های مالی و جنسی از آن‌ها می‌باشد. دختران به دلیل ماهیت اخلاقی و مسائل شخصیتی مختص به جنس شان، دارای روحیه‌ای عاطفی و احساسی می‌باشند که این روحیه احساسی و ظرافت مندانه، نوعی موهبت الهی می‌باشد که از جانب خداوند منان در سرشت و ذات دختران نهادینه شده است.

همین موهبت الهی فضایی برای سوء استفاده و اغفال دختران از جانب کلاهبرداران و سودجویان با هدف تعرض، تجاوز و کلاهبرداری‌های مالی و… را فراهم نموده است.

این کلاه برداران و سودجویان با تمرکز بر روی احساسات و دیگر خاصیت‌های دخترانه زمینه‌های لازم را برای اغفال دختران فراهم نموده و گام‌‌های مهمی جهت اهداف شوم خود برمی‌دارند. بنابراین بسیار مهم است که دختران محترم در خصوص این کلاه برداران و سودجویان اطلاع و توجه لازم را لحاظ نمایند تا خدای نکرده در اثر اعتماد و احساسات پاک‌شان مورد سودجویی قرار نگیرند.

«می گفت قصدش ازدواج است.» «قرار بود به خواستگاری ام بیاید.». «گفت مادرش در خانه منتظر ماست و می خواهد مرا ببیند…» این ها تنها چند نمونه از جملاتی است که از دختران آسیب دیده می شنویم. متاسفانه سوء استفاده از دختران که اغلب با وعده ی ازدواج اتفاق می افتد، موضوعی آشنا برای همه ی ما است. کم نیستند دخترانی که با شنیدن این جملات تحت تاثیر قرار گرفته و تن به امیال مردان می دهند.

قطعاً اغفال دختران علاوه بر خسارت‌های مربوط به مسائل مادی، موجبات شکل ‌گیری آسیب‌های روحی و روانی را نیز برای دختران و خانواده‌های‌شان به بار می‌آورد.

از این رو قانونگذار با توجه و اهمیت ویژه‌‌ای در خصوص جرم اغفال دختران و جرایمی که متعاقب آن صورت می‌پذیرد تعیین و تکلیف کرده است. بیشترین جرایمی که در حوزه اغفال دختران صورت می‌گیرد عبارتند از؛ فریب، سودجویی، تجاوز، تعرض، اخاذی و…

اغفال یعنی چه؟

اغفال در لغت به معنای فریفتن و به غفلت انداختن دیگری است.

در اصطلاح عامه منظور همان گول زدن و سر دیگری را شیره مالیدن است.

در واقع فردی که با وعده ی ازدواج یا هر وعده ی دیگری با دختری رابطه برقرار می کند، دختر را فریفته و از این راه به مقصود خود دست می یابد.

ممکن است فرد با اهداف مالی و به قصد کلاهبرداری اقدام به فریب دختر نماید و به هدف خود دست یابد. گاهی فرد دختر را در موقعیتی خاص قرار داده و با تهیه تصویر از او، اقدام به اخاذی می نماید.

بنابراین بسته به نیت و غرض فرد فریبکار، آسیب های گوناگونی ممکن است برای زنان و دختران ایجاد شود. مجازات فرد فریبکار نیز بر مبنای اینکه موجب پیدایش کدام اتفاق می شود متفاوت است.

مجازات اغفال زنان در قانون مجازات اسلامی

در ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی آمده است که مجازات و حد زنا در موارد زیر اعدام است:

الف – زنا با محارم نسبی.

ب – به زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است.

پ – زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است.

ت – زنای به عنف یا اجرا از سوی زانی که موجب اعدام زانی است.

تبصره ۱ – مجازات زانیه در بندهای ب و پ حسب مورد تابع سایر احکام مربوط به زنا است.

تبصره ۲ – هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد، در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  جرايم مرتبط با حيوانات

در این موارد اشد مجازات یعنی اعدام برای مجرم در نظر گرفته شده است. اما در این رابطه باید توجه داشت که اصلی ترین شرط برای تحقق جرم تجاوز، عدم رضایت دختر می باشد و چنانچه مواردی از قبیل: ساده‌لوحی، فریب خوردن با وعده ازدواج و … مطرح شود، به معنای عدم رضایت در باب جرم تجاوز محسوب نشده و مجازات تعیین شده متفاوت خواهد بود و در این موارد، میتوان شکایت بابت فریب در رابطه را پیگیری کرد.

مجازات های جرم اغفال دختر

مجازات اخاذی از دختران

مجازات اغفال دختران و کلاهبرداری و اخاذی از آنها، شامل دو نوع است:

 در بخش اول، مجازات ها شامل حبس و جزای نقدی است.

در بخش دوم، مجازات های تبعی و تکمیلی قرار دارد که برخی محدودیت‌های اجتماعی را برای مجرم به همراه خواهد داشت.

اما مجازات اصلی مشخص شده برای این نوع اغفال دختران، هفت سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی، معادل مالی که مورد اخاذی قرار گرفته است، می باشد و بر اساس تشخیص قاضی مجازات های تبعی و تکمیلی شامل: محرومیت از استخدام در دستگاه‌های دولتی و دیگر محرومیت های اجتماعی برای مجرم صادر خواهد شد.

بنا بر موارد فوق، در پاسخ به این سوال که ” جرم اغفال دختر چیست ؟” بهتر است در وهله اول دختران با رعایت شرع و چارچوب اخلاقی و نیز عدم اعتماد به اشخاص، از سودجویی، کلاهبرداری و دیگر موارد جلوگیری نمایند. تا هم خود را از نظر روحی و جسمی مورد آسیب قرار ندهند و هم آینده خود را تباه نسازند. رعایت این نکات در موارد اینترنتی و شبکه های اجتماعی هم لازم بوده تا موجبات اغفال دختران را فراهم نکند.

اغفال دختران به بهانه ازدواج و وعده و وعیدهای پوشالی

در بسیاری از موارد اغفال دختران با استفاده از فریب دختران با وعده ازدواج و از این موارد توسط کلاه برداران و سودجویان محقق می‌شود. در بسیاری از موارد دختران با وعده ازدواج و پیوند مشترک توسط پسران اغفال شده و تن به خواسته‌های جنسی و مالی طرف خود می‌دهند و بعد از چندی متوجه فریب و اغفالی که صورت گرفته می‌شوند.

این دختران علاوه بر خسارت‌های مالی، دچار خسارت‌های روحی و روانی همچون افسردگی، ناامیدی، بی اعتمادی به جنس مخالف و سایر موارد می‌شوند که متاسفانه خیلی تلخ و نگران کننده محسوب می‌شود.

بر اساس قانون اغفال دختران با استفاده از وعده‌هایی همچون ازدواج و سوء استفاده مالی، برای مجرمان مجازات سنگینی به همراه دارد.

این مجازات‌ها به دو قسمت تقسیم شده که در قسمت اول مجازات‌هایی همچون حبس و جزای نقدی تعیین شده و به منظور مجازات‌‌های تکمیلی و تامینی، محرومیت‌‌های اجتماعی همچون محرومیت از استخدام برای مجرم در نظر گرفته می‌شود.

بر اساس قانون مجازات اصلی تعیین شده برای این شیوه از اغفال دختران، یک تا هفت سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که از دختر اخذ شده، می‌باشد و مجازات تبعی و تکمیلی برای شخص اغفال کننده برای این نوع از اغفال دختران، محرومیت از استخدام در دستگاه‌های دولتی و تعداد دیگری از محرومیت‌های اجتماعی خواهد بود که بر اساس تشخیص قاضی در خصوص پرونده پیش رو صادر می‌شود.
دختران بایستی مواظب اغفال سودجویان و کلاه برداران باشند

بدون شک مجازات‌هایی که برای اغفال دختران و جرم‌های صورت گرفته در قانون پیش‌بینی شده است، نمی‌تواند جنبه‌های معنوی و آسیب‌هایی که به علت مورد سوء استفاده قرار گرفتن در دختر ایجاد شده است را جبران نماید.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  حمایت قانونگذار از اسناد هویتی

بحث در خصوص اغفال دختران و چرایی رشد این موضوع زشت و خطرناک در جامعه ایرانی، نیاز به تحلیل و بررسی همه جانبه از سوی مسئولان ذی ربط و کارشناسان حوزه روابط اجتماعی دختران و پسران دارد تا بتوانند آمارهای نگران کننده مربوط به موارد سوء استفاده قرار گرفتن دختران را تا حدودی کاهش داده و با تلاش‌های بیشتر، این مسئله را ریشه کن نمایند.

مجازات های جرم اغفال دختر

مجازات رابطه نامشروع با دختر باکره

رابطه داشتن با دختر باکره نه تنها مشکل را حل نمی‌کند بلکه روابطی که بر پایه و اساس شهوت و احساسات باشد پس از مدتی دچار هزاران مشکل خواهند شد و در نهایت به جدایی منجر می‌شود. در صورتی که پسر بهانه داشته باشد برای ازدواج و به نحوی دختر را فریب دهد و با او رابطه داشته باشد زنا صورت گرفته و جرمی که مرتکب میشود مجازاتش علاوه بر حد مجازات تعزیری نیز خواهد داشت و حاکم شرع در صورتی که پسر با دختر ازدواج کند حکم تعزیری شخص را می‌بخشد.

از نظر قرآن داشتن رابطه و عمل زناشویی و دخول قبل از ازدواج حال چه به صورت دائم و یا موقت گناه است.

مجازاتی که برای زنا با دختر باکره در نظر گرفته شده است اعدام است و اگر به خواست و رضایت دختری که به سن بلوغ رسیده رابطه انجام شده باشد طرفین حکم زنا خواهند گرفت اما اگر زنا در هر صورت ثابت نشود شخص مرتکب رابطه نامشروع شده و مجازات رابطه نامشروع با دختر باکره اعدام است.

مجازات زنا با دختر باکره

مجازاتی که برای زنا با دختر باکره در نظر گرفته شده است اعدام است و اگر به خواست و رضایت دختری که به سن بلوغ رسیده رابطه انجام شده باشد طرفین حکم زنا خواهند گرفت اما اگر زنا در هر صورت ثابت نشود شخص مرتکب رابطه نامشروع شده و مجازات رابطه نامشروع با دختر باکره اعدام است.

مجازات زنا با دختر باکره، از طریق اغفال، ربایش، فریب دادن دختر نابالغ، تهدید یا ترساندن زن و اجبار وی به ارتکاب زنا، در حکم زنای به عنف بوده و موجب صدور حکم اعدام برای زانی می‌باشد. زنا کردن با زنی که در حال بیهوشی، مستی یا خواب با زنی که راضی به داشتن رابطه نامشروع نباشد نیز در حکم زنای به عنف قرار دارد.

مجازات زنا با دختر باکره که با رضایت خود تن به زنا داده است، برای هر یک از طرفین صد ضربه شلاق می‌باشد. اگر طرفین، به کمتر از 4 بار اقرار به زنا نمایند، به 31 تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهند شد.

در خصوص ازاله بکارت چنانچه ثابت شود این واقعه بدون رضایت زن صورت گرفته و ایشان به این امر رضایت نداشتند مرد ضامن پرداخت مهرالمثل زن است وچنانچه ثابت شود این رابطه و واقعه با رضایت ایشان بوده مستند به فتاوی معتبر ارش البکاره به زن تعلق می گیرد.

اغفال دختران در فضای مجازی

با گسترش شبکه های مختلف اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام و… روابط نامشروع در این قالب نیز بسیار گسترده شده است و در این میان ممکن است اشخاص با بهانه های ازدواج به اخاذی و کلاهبرداری و سوء استفاده های مختلف مانند تهدید به انتشار عکس های خصوصی و… بپردازند.ارتکاب هر یک از این جرایم حسب مورد توسط پلیس فتا قابل پیگیری و بررسی خواهد بود و مرتکب به مجازات مقرر در هر یک از موارد محکوم خواهد شد. و دالیلی مانند اسکرین شات پیام ها در فضای مجازی، پرینت پیامک ها و… می تواند به عنوان اماره در کشف واقعیت به قاضی کمک رساند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  آزادی مشروط چیست و شرایط آزادی مشروط چگونه میباشد؟

مجازات های جرم اغفال دختر

نحوه اثبات جرم اغفال

با توجه به مجازات های ذکر شده در رابطه با انواع روش های اغفال دختران، اثبات جرم در تعیین مجازات بسیار اهمیت دارد.

همچنین برای اثبات جرم زنا، از آنجایی که مجازات آن اعدام بوده و جان یک انسان در میان است، باید مدارک و ادله محکمه پسندی وجود داشته باشد. به همین جهت باید جرم تجاوز و جرم های دیگر اغفال در دادگاه ثابت شود.

یکی از مواردی که دختران می‌بایست نسبت به آن آگاه باشند، آن است که اگر بنا بر دلایل مختلف و از روی غفلت، مورد تجاوز قرار گرفتند، بهتر است تا مدت ۴۸ ساعت به پزشکی قانونی مراجعه کرده و در این زمان استحمام نکنند تا آثار جرم توسط پزشکی قانونی تشخیص داده شود.

 سپس باید با مراجعه به دادسرای یا پلیس و یا رفتن دفاتر خدمات قضایی نسبت به طرح شکایت اقدام نمایند. در خصوص سایر جرائم نیز باید با ارائه مدرک و یا داشتن شاهد و … شکایت خود را در مراجع مذکور مطرح کنند.

 باید متذکر شد که زنا به عنف و یا تجاوز به دو صورت زیر قابل اثبات است:

  • اقرار متهم به عمل زنا، ۴ مرتبه
  • شهادت ۴ مرد و یا سه مرد و دو زن

 بدین ترتیب پس از پاسخ به این سوال که جرم اغفال دخترچیست؟ نحوه اثبات جرم اغفال نیز برای طرح شکایت در دادگاه از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

نتیجه گیری

 متاسفانه امروزه با دعاوی حقوقی زیادی در رابطه با انواع جرم اغفال دختران مواجه هستیم. افراد سودجو با سوء استفاده از احساسات دختران، آنها را از راه های گوناگون اغفال کرده و موجب تخریب شرایط روحی و جسمی دختران شده و در برخی مواقع، روی زندگی آنها اثرات منفی زیادی به همراه خواهد داشت.اغفال دختران و زنان یکی از جرایم شایع است که امروزه با پیشرفت شبکه های مختلف اجتماعی در فضای مجازی شکل تازه تری به خود گرفته است. اغفال زنان و دختران با بهانه های مختلفی مانند وعده ی ازدواج و… و به هدف هایی مانند سوء استفاده های جنسی و مالی صورت می گیرد که لازم است با هوشیاری و قاطعیت با چنین سود جویانی برخورد کرد.

 در این رابطه برای پاسخ به این سوال که جرم اغفال دختر چیست؟ باید متذکر شد که جرم اغفال به نوع جرم و شرایط آن بستگی دارد. اغفال دختران می‌تواند شامل تجاوز، فریب دادن، اخاذی، کلاهبرداری و … باشد، که هر کدام بر اساس قوانین، مجازات خاص خود را خواهد داشت.

 گرچه برای اثبات جرم اغفال باید مدارک و دلایل محکمه پسندی به دادگاه ارائه نمود و با طرح شکایت و تشکیل پرونده، پیگیر اجرای حکم برای مجرم شد. با این وجود شدیدترین حکم مجازات برای اغفال دختران در رابطه با جرم تجاوز بوده و مجازات آن، اعدام می باشد.

 اما به طور کلی می‌بایست دختران با رعایت شرع و آگاهی از روش های اغفال افراد سودجو و عدم اعتماد به اشخاص، از بروز چنین حوادثی جلوگیری نمایند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس