مجازات مزاحمت برای بانوان چیست؟

0

همیشه رفتار های نابهنجار اجتماعی یکی از مشکلاتی است که در بسیاری از موارد، منجر به از بین رفتن امنیت و آسایش مردم جامعه می شود. به همین منظور، برای پیشگیری و جلوگیری از تکرار رفتار های نابهنجار در قوانین برای برخی از آن ها مجازات تعیین شده است.

یکی از رفتار هایی که موجب سلب آسایش می شود، مزاحمت برای بانوان است.

با توجه به وضعیت فعلی جامعه و ناامن کردن فضا برای زنان، این قشر بیش از سایر اقشار نیازمند حمایت کیفری ویژه می باشند.

یکی از مبانی توجیه ضرورت حمایت کیفری خاص از زنان و کودکان، این باور عمومی است که این گروه ها، بیشتر در معرض خطر بزه دیدگی هستند.

از این رو لازم است که با در نظر گرفتن تدابیر خاص، مانند تشدید مجازات بزهکاران در فرضی که بزه دیده از اطفال یا زنان باشد، حمایت خاص از آنان صورت بگیرد.

مصادیق  مزاحمت بانوان

استفاده کردن از گفتار و برخوردهای به دور از شخصیت و یا به اصطلاح متلک گفتن و به کارگیری ناسزا جزو اعمالی می باشد که موجب ایجاد تهدید برای امنیت بانوان می شود  مانند  بستن راه عبور بانوان و برخی اوقات لمس کردن نامشروع،  تعقیب کردن بانوان و یا به کارگیری آزار کلامی،  ایجاد اختلال در آرامش،  لطمه زدن به منزلت بانوان جزو مصادیق  مزاحمت برای بانوان محسوب می‌شود.

 مجازات مزاحمت برای بانوان

بر اساس ماده ۶۱۹ قانون برای افرادی که در مکان های عمومی برای بانوان مزاحمت ایجاد کنند و یا  کلمات توهین آمیز و حرکاتی بر خلاف شئونات استفاده کنند به حبس ۲ تا ۶ ماه و ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهند شد. در کل ایجاد مزاحمت برای بانوان جزو جرایم عمومی و غیر قابل گذشت محسوب می شود به این معنا است که حتی با گذشت شاکی هم حکم اجرا می شود.

قرار دادن این ماده نشانگر اهمیت و توجه قانون به محفوظ ماندن حقوق فردی و اجتماعی افراد است.  اشخاصی که مورد مزاحمت واقع شده‌اند می‌توانند با رجوع کردن به دستگاه‌های قضایی و اثبات کردن آن شکواییه را در رابطه با مزاحمت تنظیم کنند که با متخلفان برخورد شدیدی خواهد شد.  البته باید به این نکته توجه داشت که مکان  مزاحمت برای بانوان دارای اهمیت می باشد و زمانی که مورد قبول واقع می شود که این گونه مزاحمت ها در مکان های عمومی و یا معابر اتفاق بیفتد پس اگر اینگونه مزاحمت ها در مکان های عمومی اتفاق نیفتد مورد قبول واقع نخواهد شد.

از طرفی دیگر قانونگذار برای حمایت کردن از بانوان که برخی اوقات به خاطر ترس از آبرو شکایتی نمی کنند  ماده‌ای را قرار داده است که بر اساس ماده ۴۱ قانون هویت و محل سکونت بانوان برای دادگستری آشکار نشود  که در صورت عدم رعایت به ۳ ماه تا یک سال از خدمات دولت محکوم خواهند شد. بر اساس این ماده بانوان آسیب دیده  حمایت می شوند تا از طرف متهمین یا آشنایان مورد آزار و اذیت واقع نشوند.

همچنین قانونگذار برای حمایت کردن از شاهدان هم قانونی را ایجاد کرده است بر طبق ماده ۲۱۴ قانون زمانی که خطر جانی یا ضرر مالی برای شاهد موجود باشد بازپرس برای حمایت کردن از آنها  تدابیر زیر را ایجاد کرده است:

–  عدم روبرو شدن به شکل حضوری میان شاهد و متهم

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  ارث زن از متوفی و ضوابط و میزان ارث آن از اموال زوج متوفی

–  عدم بیان کردن اطلاعات شخصی مانند نام خانوادگی و محل سکونت

–  پذیرفتن اظهارات شاهد از راه دور

ارکان تشکیل دهنده ی جرم مزاحمت بانوان و اطفال

۱ – عنصر قانونی جرم مزاحمت بانوان : بر اساس ماده ی 619 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات « هر کس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به انان توهین نماید به حبس از دو تا شش ماه و 74 تا ضربه شلاق محکوم خواهند شد».

۲ – عنصر مادی جرم مزاحمت بانوان : برای تحقق جرم مزاحمت زنان و اطفال، رفتار مرتکب باید به صورت مثبت باشد یعنی ترک فعل در این ماده جرم تلقی نمی شود. از نظر مادی ارتکاب اعمال توهین آمیز از سوی فاعل به دو صورت قابل تحقق است :

الف ) ایجاد مزاحمت و تعرض نسبت به اطفال و بانوان در معابر یا اماکن عمومی

ب ) ارتکاب عمل توهین آمیز در یکی از دو محل نسبت به اشخاص مذکور این جرم، مقید نبوده و جرم مطلق محسوب می شود. بنابراین صرف ارتکاب از ناحیه مرتکب سوای اینکه مزاحمت و تعرض در مخاطب تاثیرگذار بوده و یا اینکه اثری بر روی محتمل نباشد این جرم محقق است.

۳ – عنصر معنوی جرم مزاحمت بانوان : جرم مزاحمت خیابانی برای بانوان و کودکان از جمله جرائم عمدی است، این جرم از لحاظ قصد و انگیزه منوط به احراز سوء نیت است و با وقوع عمل توهین آمیز یا ایجاد مزاحمت از طرف مرتکب وجود قصد مجرمانه مفروض خواهد بود.

مجازات مزاحمت برای بانوان چیست؟

محل وقوع جرم مزاحمت

محل وقوع جرم اهانت یا مزاحمت برای زنان یا کودکان باید «اماکن عمومی یا معابر» باشد.

معبر به معنای محل عبور، جایی است که رفت و آمد در آن در تمامی اوقات شبانه روز برای عموم مردم آزاد است، مانند کوچه ها، خیابان ها، میدان ها، بزرگراه های داخل یا خارج شهرها.

حضور داشتن شهود برای تحقق جرم در این معابر شرط نیست.

اماکن عمومی نیز محل هایی هستند که در ساعاتی از شبانه روز با رعایت مقرراتی که در هر مورد ممکن است وجود داشته باشد، برای حضور و رفت و آمد اشخاص دایر و آماده باشند همچون ادارات دولتی، بازار، نمایشگاه، بیمارستان، هتل، رستوران، مسافرخانه، اتوبوس، تاکسی و غیره.

اگر ورود به برخی اماکن پیش شرط هایی مانند خرید بلیط یا داشتن حداقل سن معین داشته باشد، این امر باعث خارج شدن از عنوان «مکان عمومی» نمی شود، مانند سینما که ورود به آن منوط به خرید بلیط است یا برخی اماکن که ورود به آنها صرفاً برای بزرگسالان مجاز است.

راه های اثبات جرم مزاحمت بانوان

  1. شهادت شهود
  2. وقوع جرم در منظر نیروی انتظامی
  3. اقرار
  4. ثبت واقعه دوربین های مدار بسته شهری و غیره

 شکواییه مزاحمت برای بانوان

متاسفانه در حال حاضر یکی از معضلاتی که بانوان با آن روبرو می شوند ایجاد مزاحمت از طرف مزاحمین است. قانون  زمینه‌های پیگیری برای بانوان را ایجاد کرده است که آنها می‌توانند با رجوع کردن به دستگاه قضایی شکواییه و دادخواستی را با عنوان مزاحمت برای بانوان تنظیم کنند.

بانوان به این نکته توجه داشته باشند که هنگام روبرو شدن با این گونه جرایم به هیچ عنوان به راحتی از آن عبور نکنند  و با ایجاد شکایت می توانند به راحتی با این گونه جرایم مقابله کنند.  به دلیل اینکه  مجازات سخت این گونه افراد می تواند تاثیر بسزایی برای کاهش این جرم داشته باشد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  صیغه 99 ساله چیست؟

نمونه شکوائیه مزاحمت علیه بانوان

شاکی/ شاکیه /شکات …فرزند/ فرزندان … به آدرس …

مشتکی‌ عنه/ متشاکی/ مشتکی‌ عنهم … فرزند/ فرزندان … به آدرس …

موضوع: ایجاد مزاحمت برای زنان در اماکن عمومی

دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان

با عرض سلام و ادب

به استحضار می ­رساند :

فردی به مشخصات …. بعد از آنکه اینجانب از منزل خویش در تاریخ …. و ساعت ….. خارج شدم، با دنبال نمودن اینجانب در خیابان و طی مسافت طولانی به بنده نزدیک شده و با گفتن الفاظ ناشایست و آبروریزی، ایجاد مزاحمت خیابانی نمود. بعد از آنکه مشارالیه با سکوت اینجانب روبه ­رو شد، جدی­ تر شده و با شروع به توهین و فحاشی و با بکار بردن الفاظی ….. موجبات سلب آسایش و امنیت بنده را بوجود آورده و مرا تا محل کار تعقیب نمود. لذا مستند به ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی شروع به تحقیق، رسیدگی و تعقیب نامبرده مستدعی می ­باشد. همچنین در راستای تشهیذ ذهن آن مقام محترم، استماع شهادت شهود و حاضرین در محل، مورد استدعا می ­باشد.

پیشاپیش کمال سپاسگزاری خویش را بعرض می ­رسانم.

رفتار مزاحمت آمیز برای تحقق جرم مزاحمت علیه بانوان

رفتارهای نابهنجار نسبت به دیگران می تواند حریم شخصی انسان را به خطر بی اندازد و آسایش و امنیت را در خطر قرار دهد.

زنان به واسطه ی شرایطی که در اجتماع دارند ممکن است بیش از سایرین در معرض چنین آزار هایی قرار گیرند.

این اذیت و آزار ها ممکن است کلامی یا حتی فیزیکی باشد که هر دو مزاحمت تلقی می شوند و قابل پیگیری قانونی است.

مقصود از تعرض و مزاحمت برای اطفال و زنان این است که مرتکب جرم، با الفاظ، حرکات یا اعمال توهین آمیز خود موجبات هتک حرمت زن یا کودکی را فراهم کند، مثل این که مصرانه آنها را در این معابر و اماکن تعقیب کند و با وجود اعتراض و ابراز تنفر زن یا کودک از عمل وی، همچنان به کار خود ادامه دهد.

تحقق این جرم منوط به استعمال الفاظ توهین آمیز نیست.

طبق نظریه شماره ۴۸۹۵/۷ -۱۰/۸/۱۳۷۳ اداره حقوقی قوه قضاییه:

«چنانچه مسلم شود مردی به قصد مزاحمت زنی را تعقیب نموده است، با عدم به کار بردن لفظ یا الفاظ هم قابل مجازات است».

همین عمل تعقیب نیز به نوعی آزار روانی و اخلال در امنیت زنان جامعه است که می تواند با شکایت مزاحمت از طرف زنان همراه باشد.

لازم به به ذکر است، رفتار فیزیکی ارتکاب یافته تنها از طریق الفاظ، اعم از شـفاهی و کتبی و نیز حرکات مانند حرکات دست و اشارات چشم و نظیر آنها را شامل می شود.

مجازات مزاحمت برای بانوان چیست؟

نحوه رسیدگی به جرم توهین به بانوان

در نخسـتین گام، جرم باید کشف شود. نحـوه کشف در این جرم، شکایت شاکی می باشـد، یا اگر جرم در منظـر عمـوم شکل گرفتـه باشد و در همـان لحظـه، ضابطین دادگسـتری، ماننـد نیروی انتظامـی، در محل حاضر باشد تا به عنوان جرم مشهود مزاحمت را گزارش دهند.

در بسیاری موارد قربانیان این جرم به دلیل ترس از آبرو از شکایت خودداری می کنند.

پس از کشف جرم، مراحل تحقیـق از متهم و شاکی و پس از آن تعقیب متهم بایـد انجام پذیرد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  منظور از مرور زمان کیفری چیست و در قانون چه شرایطی دارد؟

شاکی، شکایت خود را از طریق ضابطین که در عموم جرایم کلانتری ها می باشند مطرح کرده و توسط کلانتری، بـه مجتمع قضایی هدایـت می شود تا در صورت تأیید و کافی بـودن دلایل، تحقیقات با ارجاع مرجع قضایی صورت پذیرد.

با توجه به میزان اهمیت این جرم، قانونگذار نیز در قانون آیین دادرسی کیفری با وجود سخت گیری در بازداشت موقت، این قرار را برای جرم مزاحمت و آزار زنان در نظر گرفته است.

از جمله مواردی که بازپرس می‌ تواند قرار بازداشت موقت صادر کند مطابق بند ت.

ماده ۲۳۷ قانون آیین دادرسی کیفری، ایجاد مزاحمت و آزار و اذیت بانوان و اطفال و تظاهر، قدرت نمایی و ایجاد مزاحمت برای اشخاص که به وسیله چاقو یا هر نوع اسلحه انجام شود می‌ باشد.

قرار بازداشت موقت به نوعی جنبه ی پیشگیری و بازدارندگی برای کسانی که تمایل به این انحرافات دارند، خواهد داشت.

البته این مهم زمانی بوجود می آید که زنان جامعه از این رفتارهای مزاحمت آمیز به راحتی عبور نکرده و شکایت نمایند.

نحوه کاهش دادن جرم مزاحمت برای بانوان

تنها راه حلی که برای کاهش دادن مجازات برای بانوان مناسب می باشد فرهنگ ‌سازی به حساب می آید و باید افراد جامعه  این درک را داشته باشند که بانوان جزو نوامیس جامعه محسوب می‌شوند و از نظر جسمانی و فیزیکی حساسیت های به خصوصی دارند‌.  همینطور نیروهای نظامی هم می‌توانند با اینگونه افراد جدی‌تر برخورد کنند و مجازات این جرم را افزایش بدهد.  به دلیل اینکه جرایم نقدی محکومیت کمی محسوب می شود و باعث می شود بانوان آسیب دیده از شکایت کردن صرف نظر کنند. اگر نیروهای انتظامی این قانون را با جدیت اجرا کنند مانع به وجود آمدن مزاحمت ها برای بانوان می شود.  همچنین باید این موضوع در بین افراد جامعه نهادینه شود که آزار و اذیت و ایجاد مزاحمت برای بانوان یک مسئله معمولی نیست و جرم محسوب می شود و  فردی که مرتکب آن می شود مجازات سنگینی در پیش رو دارد.

در نتیجه بانوان به دلیل اینکه در رابطه با خطرات نسبت به مردان  ضعیف تر عمل می کنند باید تحت مراقبت قانونگذار واقع شوند که با آنها برخورد شدیدی شود. به دلیل اینکه بعضی از مزاحمان دارای اختلالات اعصاب و روان هستند  بنابراین در کنار مجازات در حبس باید اقداماتی در رابطه با اینگونه افراد انجام شود به طور مثال باید تحت نظر روانپزشک قرار بگیرند تا هنگامی که به جامعه باز می گردند خطری را برای افراد ایجاد نکنند.

سوالات متداول

در جرم مزاحمت برای زنان، گذشت تاثیری دارد؟

در واقع گذشت شاکی می‌ تواند در جهت تخفیف مجازات متهم موثر باشد. اما حتی با گذشت شاکی، تعقیب یا اجرای مجازات متعرض، متوقف نخواهد شد.

آیا جرم مزاحمت برای زنان جنبه ی غیر عمدی هم دارد؟

خیر، ایجاد مزاحمت یا توهین به بانوان و کودکان در معابر و اماکن عمومی از جرایم عمدی است. لذا قصد مجرمانه مفروض است.

معیار تشخیص مزاحمت یا توهین چیست؟

معیار تشخیص توهین عرف و عادت در یک جامعه است. به نوعی که آن رفتار عرفا و عادتا در آن مکان و جامعه مزاحمت و توهین تلقی شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس