مجازات رابطه نامشروع با دختر باکره

0

اسلام برای برآورده شدن نیازهای دختر باکره و مرد، چهارچوب ازدواج را معین کرده است و هر گونه ارتباط جنسی قبل از ازدواج حرام می باشد. ارتباط با نامحرم آثار مخربی را برای طرفین به دنبال خواهد داشت. بیشترین آسیب را هم دختر باکره می بیند. تجربه نشان داده وعده ازدواج در بیشتر موارد یک حیله برای شیطان هست که افراد گناه را توجیه کنند. اگر واقعا قصد ازدواج دارید باید از مسیر درست و رسمی حرکت کنید. اگر کمی انسان درست بیندیشد می بیند اگر خواهر خود شخص می بود آن هم در معرض خطرات زیادی که هست، آیا راضی می شد بدون اطلاع و رضایت پدر و خانواده چنین ارتباطاتی را داشته باشد.

دختری که می خواهد با هزار آرزو به خانه بخت برود، و پدر و مادر هزاران فکر برای آینده او دارند، حالا با یک لبخند یا یک ارتباط ساده پسر و ادامه ارتباطات نامشروع آن معصومیت خود را از دست بدهد، به خانواده چه شوک و حالت ناگواری از جهت روحی دست خواهد داد. اما زنا که عبارت است از عمل زناشویی و دخول با غیر همسر شرعی (دائم یا موقت)، از نظر قرآن گناه بزرگى است که برای آن مجازات هایی وضع شده است.

دختر باکره

دختر و پسر حتما باید از یکدیگر بخواهند که از مسیر شرعی با هم ارتباط داشته باشند، اعتقاد به خدا و عمل به دستورات اوست که ضامن خوبی جهت تشکیل یک زندگی آگاهانه و عاشقانه می‌باشد. به صورت که با رفتار ناشایست خودمان کاری کنیم که طرف مقابل که به آن علاقه داریم به گناه آلوده شود، قطعا در زندگی آینده تاثیرات نامطلوب خود را خواهد گذاشت.

مجازاتی که برای زنا با دختر باکره در نظر گرفته شده است اعدام است و در صورتی که به خواست و رضایت دختری که به سن بلوغ رسیده رابطه انجام شده باشد طرفین حکم زنا خواهند گرفت ولی در صورتی که زنا در هر صورت ثابت نشود شخص مرتکب رابطه نامشروع شده و مجازات رابطه نامشروع با دختر باکره اعدام است.

باید دقت کرد که چنانچه که شخصی پرده بکارت خود را از دست داده باشد و مدت خیلی بالایی از این موضوع گذشته باشد اثبات اینکه چه فردی پرده بکارت وی را دچار آسیب کرده و زمان آن کی بوده به دست پزشکی قانونی امکان پذیر نخواهد بود.

بنابراین چنانچه که دختر مدت بالایی را از دست داده باشد و به پزشک قانونی مراجعه نکرده باشد باید حتما شاهد و یا علتی  قانع کننده  و یا مدرک و  سندی را داشته باشد، در صورتی که اثبات شود که هم دختر و هم پسر جهت داشتن رابطه راضی بوده‌اند و این موضوع برای دادگاه ثابت شود در این صورت زنا محسوب شده و هر دو مسلمان مجازات خواهند شد.

رابطه داشتن با دختر باکره نه تنها مشکل را حل نمی‌کند بلکه روابطی که بر پایه و اساس شهوت و احساسات باشد بعد از مدتی دچار مشکل فراوانی خواهند شد و در آخر به جدایی منجر می‌شود. چنانچه که پسر بهانه داشته باشد برای ازدواج و به گونه ای دختر را فریب دهد و با او رابطه داشته باشد زنا صورت گرفته و جرمی که مرتکب میشود مجازاتش اضافه بر حد مجازات تعزیری نیز خواهد داشت و حاکم شرع چنانچه که پسر با دختر ازدواج کند حکم تعزیری شخص را می‌بخشد.

جرم انگاری رابطه نامشروع‪

مبحث رابطه نامشروع در قانون تعزیرات سال ۱۳۷۵ در ماده ۶۳۷ جرم انگاری شده است و برای آن مجازات تعزیری در نظر گرفته شده. البته مصادیقی مانند هم بستر شدن و بوسیدن وجود دارد و صرف نوشتن نامه عاشقانه برای کسی یا بودن با کسی در خانه رابطه نامشروع تلقی نمی گردد.

رابطه نامشروع با دختر باکره چیست؟ و مجازات زنا با دختر باکره چه می‌باشد؟

هرگونه ارتباط فیزیکی و اعمال منافی عفت میان جنس مؤنث و مذکر رابطه نامشروع تلقی شده و زنا نیز عبارت است از عمل زناشویی و  دخول با شخصی غیر از همسر شرعی اعم از دائم و یا موقت.

جرم رابطه نامشروع که در ماده ۶۳۷ قانون تعزیرات جرم انگاری شده است جدای از مبحث زنا و رابطه جنسی می باشد. در این ماده به طور تمثیلی اعمالی مانند تقبیل و مضاجعه یعنی بوسیدن و در آغوش گرفتن به عنوان رابطه نامشروع بیان شده است که مجازات آن تا نود و نه ضربه شلاق تعزیری است بر خلاف زنا که مجازات آن شلاق حدی می باشد.

در خصوص رابطه نامشروع با دختر باکره باید بیان داشت که در صورتی که بین آنها رابطه جنسی اتفاق بیفتد که از موارد زنا می باشد اما اگر رابطه بین آنها کمتر از زنا و در حد همان بوسیدن و در آغوش کشیدن باشد به نود و نه ضربه شلاق محکوم می شوند و فرقی ندارد که دختر داخل رابطه نامشروع باکره باشد یا نه.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات نزاع و درگیری در قانون مجازات اسلامی

مجازات رابطه نامشروع با دختر باکره

آیا پیگیری رابطه نامشروع حتماً باید شاکی خصوصی داشته باشد؟

باید در نظر داشت که جهت پیگیری رابطهٔ نامشروع با دختر باکره، به وجود شاکی خصوصی نیازی نیست و مراجع قضایی خود مدارک و شواهد موجود را بررسی می‌نمایند و به صحت آن دست پیدا می‌کنند. زیرا این جرم از جرائم غیر قابل گذشت می باشد که پیگیری و گذشت کسی در آن دخیل نمی باشد.

جرم زنا که در ماده با ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی آمده است عام است و هم زنان و هم دختران باکره را شامل می شود و چنین بیان شده است که زنا شامل داخل نمودن آلت تناسلی مرد به آلت تناسلی زن به اندازه ختنه گاه مرد را گویند و اگر با عنف باشد که مجازات مرد اعدام است و دختر مجازات نمی شود.

ولی اگر هر دو راضی به زنا باشند در صورتی که همسر دائمی نداشته باشند مجازات آنها صد ضربه شلاق است ولی زنا مرد زن دار (که با همسر دائمی اش رابطه داشته) با دختر باکره موجب سنگسار مرد است (لازم به ذکر است که سنگسار اجرا نمی شود و جای خود را به اعدام داده است) و مجازات دختر باکره صد ضربه شلاق است.

باید توجه داشت که زنایی که مطرح می‌شود هیچ تفاوتی ندارد  این عمل منتسب به دختر باکره از جلو صورت گرفته باشد و یا از عقب لکن جهت ارش البکاره و خسارات مرتبط با آن (فقط در صورتی که دختر راضی به عمل نباشد زیرا در موارد رضایت دیه ساقط است) ازاله پرده بکارت از جلو لازم می‌باشد.

هرچند امکان این وجود دارد که زنای از عقب نیز به جهت آسیب رساندن به مقعد زن مشمول پرداخت ارش گردد اما این امر تاثیری در میزان مجازات نخواهد داشت.

در توضیح زنای به عنف می توان گفت که مجازات زنا با دختری که باکره است، از طرق زیر در حکم زنای به عنف بوده و زانی محکوم به اعدام خواهد شد:

  • اغفال دختر نابالغ
  • فریب دادن دختر نابالغ
  • ربایش دختر نابالغ
  • تهدید زن
  • ترساندن زن
  • اجبار زن

همچنین زنا کردن با زنی که در حالات ذیل است و رضایت ندارد نیز در حکم زنای به عنف قرار دارد و مشمول مجازات اعدام می‌گردد:

  • زن در حال بیهوشی
  • زن در حال مستی
  • زن در حال خواب

اثبات رابطه نامشروع با دختر باکره

اثبات جرائم منافی عفت بسیار دشوار است. راه های اثبات جرم شامل اقرار، شهادت علم قاضی قسامه و سوگند می باشد.در مبحث رابطه نامشروع یک بار اقرار ثابت کننده این جرم است و دیگر نوبت به بررسی دلایل دیگر نمی رسد مگر اینکه قاضی به تشخیص خود اقرار را معتبر نداند و آن را رد کند.

راه دیگر شهادت دو شاهد مرد عاقل و بالغ است که این روش اثبات نیز کاربردی نیست زیرا رابطه نامشروع اصولاً در خفا اتفاق می افتد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  اصول حاكم بر قبول و مدت داوری

سوگند نیز در رابطه نامشروع جایی ندارد زیرا سوگند مخصوص دیه و قصاص است.

مهمترین روش اثبات جرم رابطه نامشروع علم قاضی می باشد که عبارت است از یقین قاضی با توجه به مستندات پرونده. چت های خصوصی، فیلم و عکس و صدای ضبط شده همه میتواند علم قاضی را تشکیل دهد.

تاثیر توبه در رابطه نا مشروع

همانطور که در بالا ذکر شد رابطه نامشروع در حد بوسیدن به آغوش کشیدن و این دست اعمال منافی عفت، جرم تعزیری محسوب می شوند که با توجه به مجازات آنها درجه شش محسوب می شود.

توبه مرتکب در صورتی که قاضی رسیدگی کننده پشیمانی و ندامت او را محرز بداند موجب می شود که مجازات ساقط شود. ولی اگر بعد ها ثابت شود که توبه صرفا جهت به اشتباه انداختن قاضی باشد مرتکب به حداکثر مجازات محکوم خواهد شد.

اثبات از دست دادن باکرگی دختر توسط پزشکی قانونی

بهترین ضامن برای تشکیل یک زندگی عاشقانه و آگاهانه ایمان به خدا و عمل به دستورات او می باشد بنابراین برای جلوگیری از رابطه نامشروع با دختر باکره باید پسر و دختری که به هم علاقه مند هستند از مسیر قانونی و شرعی یعنی ازدواج با هم ارتباط داشته باشند در غیر این صورت عمل زناشویی و رابطه جنسی آن ها شرعا حرام است و حکم زنا را دارد. در واقع رابطه نامشروع با دختر باکره و انجام عمل زنا در صورتی که اثبات شود برای طرفین جرم محسوب شده و حکم اعدام را در پی دارد.

در صورتی که این رابطه با رضایت دختری که به سن بلوغ رسیده انجام شده باشد او نیز مجرم شناخته می شود ولی در صورتی که بدون رضایت دختر این عمل صورت گیرد و طی آن دختر، پرده بکارت خود را از دست دهد رابطه نامشروع با دختر باکره برای پسر حکم اعدام را در پی خواهد داشت.

برای تشخیص اینکه آیا طی رابطه نامشروع با دختر باکره، دختر پرده بکارت خود را از دست داده یا نه نیاز به مراجعه به پزشک قانونی در همان روزهای اولیه می باشد در غیر این صورت تشخیص اینکه چه کسی رابطه نامشروع با دختر باکره داشته و در چه زمانی باکرگی دختر را از بین برده در صورتی که سند و مدرکی وجود نداشته باشد کار بسیار سخت و در بعضی از مواقع امکان ناپذیر است.

مجازات رابطه نامشروع با دختر باکره

مجازات رابطه نامشروع طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی

1) در صورتی که رابطه نامشروع و عمل منافی عفت به غیر از زنا یعنی مواردی از قبیل مضاجعه و یا تقبیل بین زن و مرد بدون علقه زوجیت صورت گیرد هر دو آن ها به 99 ضربه شلاق محکوم خواهند شد و در صورتی که این اعمال با اکرا و عنف صورت گیرد فقط فرد اکراه کننده تعزیر خواهد شد.

2) در صورتی که رابطه نامشروع با دختر باکره توسط پسر مجرد ثابت شود و هر دو از این عمل راضی بوده باشند هر دو محکوم به 99 ضربه شلاق می شوند.

3) در صورتی که بین زن و مردی که ازدواجی بین آن ها صورت نگرفته عمل دخول بدون رضایت زن انجام شده باشد مطابق با قانون مجازات اسلامی آن مرد به اعدام محکوم می شود. ولی در صورتی که این عمل با رضایت کامل زنی که به سن بلوغ رسیده باشد صورت گیرد حکم زن نیز اعدام خواهد بود ولی در صورتی که زنا اثبات نشود طرفین تنها به رابطه نامشروع متهم شده و به چند ضربه شلاق محکوم می شوند.

4) مجازاتی که برای رابطه نامشروع در نظر گرفته شده 99 ضربه شلاق می باشد ولی مجازات رابطه نامشروع و عمل زنا در برخی موارد اعدام و در مواردی خاص سنگسار(رجم) و 100 ضربه شلاق تعیین شده است که شرح آن در مواد 221 تا 232 قانون مجازات اسلامی مصوب 1/2/1392 تعیین شده است.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  شهادت دروغ و مجازات آن

5) برای اثبات رابطه نامشروع با دختر باکره و پاره شدن پرده بکارت، دختر باید در اسرع وقت به پزشک قانونی مراجعه کرده و در صورت وجود سند و مدرک آن را به دادگاه ارائه دهد تا مجرم هرچه سریعتر شناسایی شده و مطابق قانون با وی رفتار شود در غیر این صورت تشخیص اینکه چه کسی رابطه نامشروع با دختر باکره داشته و این عمل را با دختر انجام داده امکان پذیر نخواهد بود.

6) پسری که در صدد برقراری رابطه نامشروع با دختر باکره است و به این عمل دست می زند مرتکب زنا شده و جرم آن علاوه بر حد، مجازات تعزیری نیز می باشد اما در صورتی که پسر بخواهد با دختر ازدواج کند حکم تعزیری او طبق قانون بخشیده می شود.

معانی ارش البکاره و مهر المثل

با توجه به گسترش روابط اجتماعی و بیشتر شدن روابط زنان و مردان در محیط جامعه، طبعا آسیب های اجتماعی و انحرافات جنسی نیز گسترش پیدا کرده است در این میان دستگاه غذایی ملزم به وضع قوانینی برای رسیدگی به این دسته از جرائم می باشد. پرداخت مهر المثل و ارش البکاره برای دخترانی که از طریق رابطه نامشروع، بکارت خود را از دست داده اند می تواند حقوق از دست رفته آن ها را اندکی جبران کند.

مهر المثل به معنی مالی است که پس از نزدیکی و قبل از تراضی به مهر معین و مطابق با اوضاع و احوال زوجه به او تعلق می گیرد در واقع مهر المثل نوعی مهریه است که مطابق شرایط خاص و طبق قوانین جامعه پرداخت می شود.

مهر المثل در صورتی که عمل تجاوز صورت گیرد نیز پرداخت می شود بدین صورت که اگر مردی بدون رضایت زن و به زور به او تجاوز کرده و با او رابطه جنسی برقرار کند در حالی که زن از این کار اکراه دارد، در این صورت مبلغی به عنوان مهر المثل که مطابق با مهریه زنان هم شان او که در جامعه رواج دارد برای وی نیز تعیین می گردد و میزان آن با توجه به باکره و یا غیر باکره بودن زن متفاوت است.

ارش بکاره که به معنای خسارت بکارت است نیز برای دخترانی که به دلیل تجاوز و رابطه نامشروع پرده بکارت خود را از دست داده اند علاوه بر مهر المثل به آن ها تعلق می گیرد. در قانون میزان مبلغ ارش البکاره به همراه مهر المثل تعیین می گردد در حالی که برخی از قفها معتقدند که ارش البکاره باید به صورت جدا و برای دخترانی که در اثر رابطه نامشروع دچار زیان شده اند تعیین شود.

در قانون مجازات اسلامی میزان ارش البکاره مطابق با یک مهر المثل است و در تمام موارد میزان آن با نظر کارشناسان مخصوص تعیین می گردد به طوری که اگر میزان مهر المثل بیشتر از یک دیه کامل باشد تنها به اندازه یک دیه کامل محاسبه شده و به فرد تعلق می گیرد.

در آخر

در جامعه کنونی و با گسترش روابط اجتماعی بین زنان و مردان اولین قدم برای جلوگیری از بروز مسائلی از قبیل تجاوز جنسی، برقراری روابط نامشروع و رابطه نامشروع با دختر باکره، دادن آموزش های لازم و ضروری به نوجوانان و به خصوص دخترانی است که تازه به سن بلوغ رسیده اند و آگاهی های لازم را ندارند. در مرحله بعد با اجرای درست و قاطعانه قانون در برابر افرادی که از آن تخطی کرده اند می توان مانع از بروز چنین مشکلاتی در آینده شد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس