مجازات رابطه نامشروع با زن شوهردار

0

یکی از مواردی که امروزه در زمینه حقوق خانواده بسیار مطرح می شود و دلیل اکثر زوج ها برای طلاق است، رابطه نامشروع زن شوهردار با مردی به غیر از همسر خود می باشد. رابطه با زن شوهردار و به اصطلاح زنا از جرایم منافی عفت محسوب می‌شود و نیاز به شاکی خصوصی هم ندارد. حتی اگر شاکی خصوصی هم داشته باشد و شاکی رضایت دهد بازهم مجازات او از بین نمی‌رود چرا که رابطه نامشروع باعث از بین رفتن نظم و عفت عمومی می شود و لازم نیست که حتما شاکی خصوصی داشته باشد و گذشت شاکی خصوصی فقط موجب تخفیف در مجازات می‌شود.

در این مقاله به بررسی جامع موضوع زنا و رابطه نامشروع زن شوهردار و جرم انگاری و مجازات آن می پردازیم.

 

رابطه نامشروع زن شوهردار

اگر زن و مردی باشند که به سن بلوغ رسیده اند و از طریق قانونی و شرعی یعنی انجام صیغه عقد رابطه برقرار کنند آن رابطه مشروع است. و اگر این شرایط رعایت نشد یعنی بین دو زن و مردی که به سن بلوغ رسیده اند بدون جهت شرعی و قانونی و بدون وجود صیغه عقد رابطه ای شکل گرفت دیگر مشروع نیست و نا مشروع تلقی می‌شود.

منظور از رابطه نامشروع زن شوهردار نیز رابطه ای است که در آن زنی که شوهر دارد با مردی به غیر از شوهر خود که هیچ گونه نسبت قانونی و شرعی بین آن‌ها برقرار نمی باشد رابطه هایی چه به صورت بغل کردن، بوسیدن و چه خود زنا برقرار می‌کند

 

رابطه نامشروع دون زنا

منظور از رابطه نامشروع دون زنا این است که بین زن ومرد نامحرم رابطه ای صورت بگیرد بدون اینکه الزاماً زنا باشد. اعمالی مانند بغل کردن، بوسیدن و حتی رابطه های پیامکی جزو روابط نامشروع دون زنا محسوب می گردند. باید توجه داشت که صرف در خلوت بودن با نامحرم، در قانون جرم نیست؛ حال چه در منزل باشد یا وسیله نقلیه یا هر جای دیگر.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  جرم سرقت گوشی

مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار در صورتی که رابطه دون زنا از قبیل بغل کردن، بوسیدن و … از روی هوس اثبات شود، ۳۱ تا ۹۹ ضربه شلاق می باشد.

 

رابطه نامشروع زنا

رابطه نامشروع زنا رابطه جنسی کامل زن شوهردار با مردی غریبه می باشد که دخول در این رابطه از هر جهتی صورت گرفته باشد.

مجازات رابطه نامشروع زن شوهر دار در صورتی که رابطه جنسی برقرار کرده باشد و همچنین رابطه از نوع زنا با زن شوهردار اگر در دادگاه اثبات شود، رَجم (اعدام) خواهد بود.

زنا و انواع آن

تعریف زنا در قانون به این صورت می باشد: جماع مرد با زنی که ذاتا بر او حرام است.

زنا به رابطه جنسی میان زن و مردی بدون وجود رابطه زوجیت میان آن‌ها گفته می‌شود. مردی که مرتکب زنا شده ‌است را زانی، و زن زناکار را زانیه می‌خوانند. زنا دارای موارد مختلفی است که برای هر کدام از آنها کیفرها و حدود جداگانه‌ای در قانون وجود دارد.

الف) زنا با محارم

زنای با محارم به معنای آن است که مثلاً یک مرد با یکی از زنهایی که جزو محارم نسبی وی هستند مانند مادر، خواهر، دختر، دختر خواهر، دختر برادر، عمه و یا خاله رابطه جنسی داشته باشد و زنا کند.

مجازات زنا با محارم

مجازات زنای محارم بنابر نظر بعضی از فقها اعدام است، ولی مفاد بعضی از روایات این است که با شمشیر یک ضربه به گردن او بزنند و اگر زنده ماند او را در حبس نگه دارند تا بمیرد. همچنین در این حکم فرقی نمی‌کند که مرد زنا کننده مجرد باشد و یا متاهل. در زنای با محارم، در صورتی که زن به انجام عمل زنا راضی بوده، آن زن نیز اعدام می‌شود.

 

ب) زنای محصنه

زنای محصنه یا زنای مرد مجرد با زن متاهل به شرط وجود احصان محقق می شود. احصان بر دو قسم است:

  • احصان مرد: احصان مرد عبارت است از وجود سه شرط زیر در مرد
  1. مرد آزاد مواقعه مشروع صورت دهد.
  2. زنی به اختیار داشته باشد از طریق عقد دائم یا مالک کنیزی باشد.
  3. زن مزبور همیشه در اختیار مرد باشد.
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  عفو چیست و چه شرایطی دارد ؟

مردی که دارای شرایط بالا باشد محصن نامیده می شود. شرط های بالا اگر در شخص بالغ جمع شود و صاحب این شرط ها زنا کند، آن زنا را زنای محصنه می نامند.

  • احصان زن: احصان زن عبارت است از وجود سه شرط زیر در زن
  1. در ازدواج دائم مردی باشد.
  2. همیشه دسترسی به مرد مذکور داشته باشد.
  3. زن اگر آزاد باشد مواقعه مشروع قبلا صورت داده باشد.

زنی که دارای چنین شرایطی است را محصنه نامند و زنای او در این شرایط پس از بلوغ، زنای محصنه می باشد.

احصان مذکور بالا در مورد زنا به کار می رود و در قانون کیفری ایران دیده نمی شود و به جای زنای محصنه عنوان روابط نامشروع زن شوهردار و مرد زن دار و یا زنای مرد مجرد با زن شوهردار به کار رفته است.

مجازات زنای محصنه

مجازات زنای محصنه حدی است و طبق ماده ۲۲۵ قانون مجازات اسلامی اعدام و یا سنگسار است.

ج) زنای غیر محصنه

زنای غیر محصنه به زنایی گفته می‌شود که شخص زناکار (زن یا مرد) فاقد همسر و مجرد باشد و به اختیار خود زنا کرده باشد. زنای مرد مجرد با زن شوهردار در این دسته محسوب نمی شود.

مجازات زنای غیر محصنه

کیفر شخص زناکار درمرتبه اول یکصد ضربه شلاق است و اگر سه مرتبه زنا کند و در هر مرتبه حد خورده باشد، کیفر او در مرتبه چهارم اعدام است. مرد را در حالی شلاق می‌زنند که ایستاده باشد، و نباید ضربات شلاق بر سر و صورت و عورت او وارد شود. اگر مرد را هنگام زنا برهنه یافته‌اند، جز عورت بقیه بدن او باید برهنه باشد و اگر با لباس یافته‌اند بنابراحتیاط به هر نحو که او را یافته‌اند شلاق خواهد خورد. زن را در حالی شلاق می‌زنند که نشسته باشد و بدن او با لباس پوشیده باشد، و از شلاق زدن به سر و صورت او خود داری نمایند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  منابع حقوق جزاى ايران در تعيين جرم و مجازات

 

د) زنای به عنف

اگر رابطه نامشروع با زن شوهردار بدون رضایت او و با استفاده از زور و تهدید، فریب و کتک زدن صورت بگیرد، این حالت مصداق جرم تجاوز و در اصطلاح حقوقی تجاوز به عنف یا زنای به عنف است.

مجازات زنای به عنف

طبق قانون مجازات اسلامی، مجازات این امر اعدام می باشد.

 

طرح رابطه نامشروع در دادسرا

جرم رابطه نامشروع شکایتی است که می‌توان در تمام ‌دادسراها آن را طرح و پیگیری کرد. در شهر تهران دادسرایی تخصصی با عنوان دادسرای ارشاد نیز برای رسیدگی به این جرم تعیین شده که افراد می‌توانند با مراجعه به این محل دادخواست خود را به این دادگاه تخصصی ارائه دهند، اما در شهرستان‌ها این شکایت در دادسراها رسیدگی می‌شود. شیوه رسیدگی هم مانند دیگر جرائم کیفری است و دادگاه با احضار متهم و بازجویی از وی وارد رسیدگی به پرونده می‌شود.

 

اثبات جرم زنا و رابطه نامشروع با زن شوهردار

برای اثبات جرم زنا نیاز به شهادت 4 مرد عاقل و بالغ و یا 3 مرد و 2 زن عاقل و بالغ نیاز می باشد. همچنین از آنجایی که یکی از مواردی که در اثبات جرم زنا موثر است علم قاضی می باشد، در موادی فیلم و عکس می تواند در جهت کمک به علم قاضی و اثبات جرم تاثیرگذار باشد. پزشکی قانونی نیز در اثبات جرم زنا در جهت کمک به علم قاضی تاثیرگذار است. بنابراین در صورت متقاعد شدن حاکم این جرم اثبات می شود.

 

 

 

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس