مجازات خروج غیر قانونی از کشور

0

 خروج غیر قانونی از کشور

روزگاری نه‌چندان دور ورود و خروج به کشور هیچ محدودیتی نداشت، اما امروز ورود و خروج برای خود قوانینی دارد که در صورت رعایت نشدن، نام «غیرمجاز» به خود می‌گیرد و جرم به حساب می‌آید این مقدمه برای ورود به بحث مجازات خروج غیر قانونی از کشور است.

ابتدا به بحث تعریف گذرنامه و انواع ان می پردازیم:.
گذرنامه نوعی سند است که در کشور توسط ماموران ذیصلاح برای افراد صادر میشود به منظور خروج از کشور  . تبعه ی ایران میبایست برای خروج  از کشور گذرنامه داشته باشند و اگر غیر از آن بدشد و یا بخواهند با گذر نامه جعلی خارج شوند ماموران به صورت قانونی اقدام میکنند .

انواع گذر نامه :

گذر نامه به سه دسته تقسیم میشود

  1. گذر نامه سیاسی

  2. گذرنامه خدمت

  3. گذرنامه عادی

اشکال و رنگ و تعداد برگه هایشان با هم متفاوت است و راه تمایز آن ها از هم نیز این است . نکته ی دیگر آن است که وزارت امور خارجه در صورت ماموریت های سیاسی میتواند از برگه های سیاسی استفاده کند .

گذر نامه سیاسی :

گذر نامه ی سیاسی مخصوص تمامی شخصیت های سیاسی است که شامل رهبر و رئیس جمهور و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام  و رئیس قوه قضاییه اعضای شورای نگهبان و تولیت آستان قدس رضوی و وزرا و دیگر شخصیت های برجسته سیاسی میباشد . برای همسران شخصیت های سیاسی گذرنامه های سیاسی جداگانه ای صادر میشود .

گذر نامه خدمت :

وزارت امور خارجه ایران این نوع از گذر نامه را برای افرادی صادر میکنند که در خدمت نظام هستند اعم از شخصیت های دولتی و لشکری و کشوری . لازم به ذکر است که اعتبار این گذر نامه یک سال میباشد به جز برای افرادی که به صورت ثابت در خدمت دولت هستند .

گذرنامه عادی :

صدور گذرنامه عادی بر عهده ی پلیس +۱۰ میباشد  . آیین نامه ی اجرایی قانون گذر نامه شرایط و قوانین تمدید گذر نامه را بیان کرده است . تمامی افراد میتوانند به راحتی گذر نامه ی خود را اخذ کنند . دانشجویان و دانش آموزان مذکر به دلیل آنکه مشمول قانون نظام وظیفه هستند قبل از آن میبایست تاییدیه از آموزش و پرورش یا آموزش عالی و سازمان نظام وظیفه را تهیه کنند.

مجازات خروج غیر قانونی از کشور

مجازات خروج غیر مجاز از کشور

از لحاظ قانونی اتباع ایران برای خروج از کشور یا اقامت در خارج و مسافرت از خارج به ایران باید گذرنامه اخذ کنند…

به‌طور کلی این جرایم به دو نوع «عبور شخص از کشور به طور غیرمجاز» و «عبور دادن اشخاص از کشور به طور غیرمجاز» تقسیم شده‌اند.

در واقع هیچ تبعه ایرانی نمی‌تواند بدون اینکه گذرنامه دریافت کند، راساً از ایران خارج شود،در صورت تخلف از این موضوع و خروج بدون اخذ گذرنامه یا اسناد در حکم گذرنامه، حبس از دو ماه تا شش ماه یا پرداخت جریمه نقدی یا هر دو مجازات در انتظار فرد خاطی خواهد بود.

: حتی اگر شخص گذرنامه اخذ کرد، باید از طریق مجاز و تعیینی توسط حکومت از کشور خارج شود؛ بنابراین خروج از کشور از طریق نقاط غیرمجاز جرمی قابل مجازات است.

مجازات کسی که از روش‌های غیرمجاز برای خروج استفاده کند :مجازات این فرد نیز یک تا سه ماه حبس تعیین شده است. حال اگر شخصی مرتکب دو تخلف فوق با هم شود، یعنی هم گذرنامه دریافت نکرده باشد و هم از نقاط غیرمجاز از کشور خارج شده باشد، مجازات شدیدتر شش ماه حبس و بیشترین جزای نقدی مقرر در قانون را باید تحمل کند

اعتبار یک سند رسمی

اصولاً سند رسمی گذرنامه برای مسافرت به همه کشور‌ها اعتبار دارد، مگر به کشور‌هایی که دولت در موارد خاصی مسافرت اتباع ایران را به آن کشور‌ها ممنوع یا محدود کرده باشد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  نفقه اقارب

سفر به کشور‌هایی که سفر به آن‌ها ممنوع است، عمل مجرمانه تلقی شده است. در این موارد مرتکب به مجازات حبس یا پرداخت غرامت یا به هر دو مجازات محکوم می‌شود.

اهمیت اسناد رسمی

در تمامی کشور ها به همراه داشتن گذرنامه لازم است مگر در کشور هایی که جمهوری اسلامی سفر به آن هارا جرم تلقی میکند .

گذر نامه غیر قانونی و جعل

قوانین جزا و جرم شناسی معین کرده اند که  اگر فردی یا افرادی اقدام به جعل سند بکنند یا اسناد و مدارک دولتی مجرم شناخته میشوند و پس از اثبات جرم به زندان می روند . بجز آن ورود و خروج به صورت غیر قانونی از کشور نیز جرم دیگری محسوب میشود  و اگر با مشارکت شخص ثالث انجام شود مجازات هایی در پی دارد . اگر کارکنان دولت نیز با فرد مجرم هم کاری کرده باشند نیز مجازات دارند .

مساعدت غیر قانونی با فرد متخلف :

اگر کارکنان دولت در چهار چونب قوانین ایران عمل نکرده و با فرد متخلف همکاری کنند به جزای  شش ماه تا دوسال حبس محکوم میشوند

جریمه برای دریافت گذرنامه از راه غیرمجاز

اگر کسی برای دریافت این سند مهم رسمی یا دیگر اسناد در حکم گذرنامه به نام خود یا به نام دیگری اسناد و مدارک خلاف واقع یا متعلق به غیر را عمدا به مراجع ذی‌صلاح در این خصوص تسلیم کند، مرتکب تخلف شده است. در این حالت وی مجبور است زیر بار مجازات زندان برود.

البته در صورتی که عمل او منجر به صدور گذرنامه هم شود، مجازات زندان افزایش می‌یابد و به دو ماه تا دو سال خواهد رسید. نهایتاً اگر شخص خاطی از سند گذرنامه یا دیگر اسناد در حکم گذرنامه متعلق به دیگری برای ورود به کشور یا خروج از آن استفاده کند، ملزم به تحمل کیفر حبس خواهد بود.

وقتی پای نفر سوم به میان می‌آید

.خروج غیر قانونی از کشور

برای چه افرادی گذر نامه صادر نمیشود :

برای سه دسته از افراد گذر نامه صادر نمی شود افرادی که ممنوع الخروج میباشند . افرادی که در خارج از کشور به کارهای خلاف و غیر اخلاقی میپردازند یا سوپیشینه دارند و دسته سوم افرادی هستند که مقامات قضایی خروج ایشان از کشور را صلاح ندانند .

اعتبار گذر نامه عادی :

اعتبار گذر نامه ی ایرانی پنج سال است و پس از گذشت این مدت افراد میتوانند دوباره برای تمدید آن اقدام کنند . گذر نامه ی ایرانی در اکثر کشور های جهان اعتبار دارد .

مجازات خروج غیر قانونی از کشور

مدارک لازم برای دریافت گذر نامه :

. حضور شخص متقاضی الزامی است .

. ارائه مدارکی همچون اصل شناسنامه و اصل کارت ملی و تاییدیه ثبت احوال

. عکس پرسنلی که شرایط آن برای بانوان با حجاب کامل است و برای آقایان باید بدون عینک و کلاه و کراوات و زیور آلات باشد و محاسن نباید پیشانی و گوش را بپوشاند

. دختر بچه های بالای شش سال باید حجاب داشته باشند و اجازه قیم قانونی برای بانوان زیر هجده سال الزامی است .

.اگر فرد در حال تحصیل باشد گواهی اشتغال به تحصیل و دفترچه بیمه الزامی است

.اگر افراد نظامی کمتر از پنج سال است که خدمتشان تمام شدا است میبایست از حفاظت یگان مربوطه نامه ارائه کنند .

.بانوان متاهل نیاز به اجازه قانونی همسر دارند و اگر همسر فوت شده ارائه گواهی فوت و یا شناسنامه باطب شده ی ایشان کفایت میکند .

.آقایان میبایست کپی و اصل کارت پایان خدمت و یا معافیت خود را به همراه موافقت نامه ی سازمان نظام وظیفه کشور تحویل کنند .  آقایان بالای پنجاه سال نیاز به کارت پایان خدمت ندارند .

جرم خروج غیرقانونی از کشور

فردی که تبعه ی ایران است به هیچ عنوان نباید بدون مجوز از کشور خارج شود و اگر این اتفاق رخ دهد فرد به مجازات دو الی شش ماه حبس محکوم می شود . نکته ی مهم این است که چنانچه فرد بصورت قانونی از کشور خارج شود اما مسافر مناطق غیر مجاز شود نیز مجرم شناخته شده و مجازاتی معادل یک الیی سه ماه حبس دارد  . اگر فردی هر دو تخلف را مرتکب شود یعنی هم به طور غیر قانونی خارج شود هم به مناطق ممنوع سفر کند به مجازات سنگین تری همچون شش ماه حبس و جزای نقدی دارد.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس