مجازات تهدید پیامکی

0

تهدید کردن افراد با استفاده از پیامک یکی از جرایمی است که قانون برای آن مجازاتی تحت عنوان مجازات تهدید پیامکی در نظر گرفته است.

بر اساس آمار، یکی از جرائمی که در نوع انواع جرم های مرتبط با تهدید دیگران رخ می دهد، تهدید از طریق پیامک یا ورود به صفحه شخصی افراد است. بر طبق آنچه که قانون و شرایط عرف اجتماعی تعیین کرده است، تهدید در هر نوعی می تواند جرم محسوب شود.

مجرم شناخته شدن فردی که اقدام به تهدید در نوع پیامکی می کند، وابسته با شرایط و قوانینی است که کمی در مقایسه با تهدید در حالت حضوری می تواند متفاوت باشد. در این بخش ما قصد داریم به بررسی دقیق شرایط تهدید و تعریف آن با توجه به نوع تهدید پیامکی بپردازیم.

اگر شما نیز در شرایط مرتبط با چنین تهدیداتی قرار گرفته اید، یا در کل قصد دارید اطلاعاتی در این باب کسب کنید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مجازات تهدید پیامکی بر اساس تعاریف مرتبط با تهدید

ماهیت تهدید کردن به سبب ترسی که در فرد یا افراد تهدید شده ایجاد می کند، مصداق روشن و واضح از یک جرم با جزای سنگین است. در روند انجام تهدید، در واقع امر ترس به شکلی است که فرد تهدید شده، از بیم اینکه مبادا گفته فرد تهدید کننده عملی شود، تنش هایی را به جان می خرد.

باید بدانید که ایجاد هر گونه تنش زایی در قالب تهدید چه از نظر قانون و چه از نظر شرع و عرف اجتماعی، یک عمل نادرست است که مجازاتی سخت و بازدارنده به همراه دارد. تحقق عناصر موجود در امر تهدید به شیوه های گوناگون از جمله تهدید پیامکی، می تواند فرد تهدید کننده را تحت پیگردهای شدید قانونی قرار دهد.

به طور کلی تحقق جرایم مرتبط با تهدید افراد، برای تحقق به سه رکن همزمان وابسته است:

 1. رکن مادی
 2. رکن قانونی
 3. رکن معنوی

توضیح هر کدام از این ارکان در رابطه با مجازات تهدید پیامکی در ادامه با بررسی شرایط تهدید، شرح داده خواهد شد.

مجازات تهدید پیامکی

شرایط تهدید پیامکی

در معنای لغوی و آنچه که به استناد زبانی قابل فهم است، تهدید، هشدار دادن یا ترساندن معنا شده است. از نگاه قانون و منظر حقوقی، تهدید عملی است که در قالب وادار کردن یک فرد به ارتکاب جرم، ترساندن شخص دیگر یا گرفتن مال دیگری صورت می گیرد.

هر کدام از اشکال مختلف که معنای تهدید را تحقق می بخشد، می تواند جنبه های شدیدی از آسیب مالی، جانی، حیثیتی و غیره را به همراه داشته باشد. باید بدانید که فرقی نمی کند تهدید پیامکی باشد یا حضوری، تمامی موارد مرتبط با شرایط مجازات تهدید پیامکی از دیدگاه قانون به شرح زیر است:

 1. معین بودن موضوع تهدید که در امر پیامک معمولا واضح است. اما این وضوح در قالب عبارتی چون «به حسابت می رسم» نمی تواند مصداقی مشخص از یک تهدید باشد. زیرا چنین عبارتی به سادگی قابل ایجاد طرح برای شکایت نیست.
 2. واقعی یا غیر واقعی بودن متن تهدید، تاثیری در عمل مجرمانه ندارد. فرقی نمی کند که متن تهدید قابل انجام باشد یا خیر، همین که تهدید در قالب کلام یا متن پیامک صورت بگیرد، جرم رخ داده شده است.
 3. موثر بودن تهدید مبنی بر تعاریفی که گفته شد بسیار مهم است. به این معنا که تهدید باید به واقع ترس یا تنشی در فرد ایجاد کند. در اصطلاح حقوقی به آن ایجاد کننده خوف ضررناک نیز گفته می شود. اما این به چه معناست؟
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  لواط چیست و مجازات لواط چگونه است ؟

یعنی اگر فرد معلول نخاعی، اقدام به تهدید پیامکی یک شخص سالم کند، تهدید او از نگاه قانون مجازات تهدید پیامکی یا سایر شیوه های تهدید، بلاوجه به حساب می آید.

یکی دیگر از شرایطی که مصادیق تهدید را تایید می کند، شرایط و ویژگی های فرد تهدید کننده و تهدید شونده است. شرایطی چون سن، موقعیت و مقام، جنسیت، قدرت جسمانی و غیره.

انواع مختلف تهدید

به طور کلی از نگاه قانونی که مجازات تهدید در نوع های مختلف را تعیین می کند، دو شیوه عمده تهدید وجود دارد:

 1. تهدید کلامی یا حضوری
 2. تهدید غیر حضوری یا پیامکی

علاوه بر این شیوه ها که مجازات مختص به خود را دارند، در موضوع مجازات تهدید پیامکی یا حضوری، دو نوع کلی تهدید یا ترساندن دیگران برای انجام فعلی خلاف خواسته شان وجود دارد:

 1. تهدید نفسانی که به معنای ترساندن فردی مبتنی بر وارد کردن آسیب بدنی به فردی دیگر تلقی می شود. این آسیب می تواند مرتبط به خود فرد، اطرافیان و خانواده او باشد. به طور مثال متن های پیامکی در قالب تهدید به قتل، تهدید به شکستن دست و پا و غیره را در نظر بگیرید.
 2. تهدید حیثیتی که به معنای ترساندن فرد مبتنی بر بردن آبروی او با اعمالی چون افشای رازها، انتشار تصاویر خصوصی و غیره است.

چنین تهدیدهای پیامکی به طور معمول همراه با جرم اخاذی یا درخواست نابجا از افراد صورت می گیرد.

باید در نظر داشته باشید که هرگونه تهدید نفسانی یا حیثیتی در قالب پیامک یا ورود به صفحه شخصی افراد در پلتفرم های مجازی نیز می تواند بسته به شرایطی دقیق تر، مشمول مجازات تهدید پیامکی و مشابه آن باشد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  افزایش مهریه بعد از ازدواج و عقد نکاح چگونه است؟

شرح دقیق مجازات مرتبط با جرم تهدید پیامکی

به طور کلی طبق ماده 668 قانون مجازات اسلامی:

«هر گاه شخصی، فرد یا افراد دیگر را به زور و تهدید مجبور به تنظیم سند و نوشته و یا مهر و امضای برگه و یا رسیدی نماید، حبس از سه ماه تا دو سال و تا ۷۴ ضربه شلاق در انتظار وی خواهد بود.»

همچنین مطابق با ماده 699 قانون مجازات اسلامی در رابطه با نوع دیگر تهدید گفته شده است:

«تهدید به قتل و یا هر گونه ضرر جسمانی و نفسانی، مالی و حیثیتی دارای مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال خواهد بود.»

موضوع بسیار مهم این است که مجازات تهدید در انواع مختلف می تواند بنا بر تشخیص دادگاه، دارای ضعف و شدت های گوناگونی مبتنی بر ماده های مذکور باشد. در نوع مجازات تهدید پیامکی اگر قاضی بیشتر از آن چه در باب این جرم رخ داده است، تشخیص دهد، مجازات چه بسا در حالت اشد صادر خواهد شد.

مجازات تهدید پیامکی

نحوه شکایت و رسیدگی به جرم تهدید پیامکی

برای شکایت از افرادی که اقدام به تهدید کرده اند، از ابتدای این مراحل به شما گوشزد می کنیم که سخت پنداری از شرایط شکایت، اگر دلیلی باشد که شما را از احقاق خواسته تان منع کند، ایرادی است که می تواند تبعات بدتری در آینده برای شما بیافریند.

اما در رابطه با ایجاد طرح شکایت، ابتدا لازم است که به یک دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید و شکایت خود را با مسئولین دفتر مطرح نمایید.

برای ثبت شکواییه چه در نوع تهدید پیامکی یا تهدید حضوری و کلامی، لازم است که مشخصات فرد تهدید کننده، متن تهدید و ادله های لازم را ارائه دهید. ادله ها در واقع می تواند شامل شهود، پیامک، متن فضای مجازی و غیره باشد.

با ثبت شکواییه خود بر اساس منطقه ای که جرم رخ داده است و بر اساس تشخیصی که دفتر خدمات تعیین می کند، پرونده شاکی به یک دادسرای مربوط منتقل می شود تا تحقیقات برای بررسی صحت ادعا و ادله انجام شود.

در صورت تکمیل بررسی صحت، به دستور دادیار، قراری مبتنی بر جرم برای متهم صادر می شود. پس از ارسال قرار به متهم، با در نظر گرفتن حضور یک وکیل کیفری یا یک مشاوره حقوقی متخصص، پرونده به دادگاه ارجاع داده می شود. در جلسه دادگاه بررسی ادله ها و دفاعیات با نظارت قاضی صورت می گیرد و پس از آن اقدام به تعیین مجازات تهدید پیامکی خواهد شد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  حبس تعزیری

در روال معمول، پس از صدور حکم، 20 روز برای اعتراض و تجدید نشر در نظر گرفته می شود. در صورت اعتراض از سوی شاکی یا متهم، مهلت مقرر دیگری نیز صادر می شود.

در مهلت مقرر با مراجعه به دادگاه تجدید نظر، حکم نهایی برای تبرئه یا تعیین مجازات صادر خواهد شد که در اختیار واحد اجرای احکام قرار خواهد گرفت.

نکاتی حقوقی و تکمیلی در باب بررسی جزای تهدید پیامکی

در رابطه با مجازات تهدید پیامکی همانند سایر شیوه های تهدید، نکاتی اساسی وجود دارد که از لحاظ حقوقی باید از آن ها آگاه باشد. این نکات را به عنوان ختم کلام این بخش در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 1. جرم تهدید دیگران، با شروع شکایت از سوی شاکی به جریان می افتد، اما با گذشت شاکی از متهم، جنبه خصوصی جرم نیز از بین می رود.
 2. در صورت همراه بودن جرم تهدید پیامکی با جرائمی چون توهین، فحاشی، اخاذی و غیره، از سوی دادگاه، اشد مجازات و سنگین ترین حالت های جزا برای مجرم در نظر گرفته می شود.
 3. جرم تهدید جزء جرائمی است که در دادگاه هنگام بررسی، به شاکی نیز به دید تردید نگاه می شود. از این رو وقتی یک تهدید پیامکی را در قالب طرح شکایت ارائه می دهید، باید در نظر داشته باشید که ادله هایی که این جرم را تایید می کند، محکم و کافی باشد.
 4. یکی از نکاتی که در باب مجازات تهدید پیامکی وجود دارد این است که اگر تهدید انجام شده در قالب های دیگری نیز باشد، مانند صدا یا فیلم ضبط شده، نمی تواند به طوری دقیق، یک ادله اصلی محسوب شود.

در واقع در بیشتر موارد تهدید در قالب پیامک، تنها با عنوان یک اماره شناخته می شود و برای ایجاد آگاهی در قاضی به منظور توجیه تحقق جرم کاربرد دارد.

اما باید در نظر داشته باشید که جرم تهدید پیامکی در برخی موارد با توجه به شواهدی که ارائه داده می شود، می تواند یک حکم و مجازات سنگین برای مجرم بیافریند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس