لواط چیست و مجازات لواط چگونه است ؟

0

لواط از جمله اعمالی است که در دین اسلام و قانون جمهوری اسلامی ایران عقوبتی سخت و حکمی سنگین برای آن جاری می‌شود. از آنجایی‌که کشش جنسی و برقراری رابطه جنسی عملی است در جهت بقای نسل انسان، روابطی خارج از این چارچوب در جوامع مختلف، مذبوح شناخته می‌شوند.در دین اسلام، عمل لواط به نسبت زنا نیز قبیح‌تر است و مجازاتی به مراتب سنگین‌تر و شدیدتر دارد. از آنجایی که تعاریف و احکام پیرامون این عمل از دین و فقه وارد قانون شده اند، احکام این عمل حدی هستند و مجازات مربوط به آن نیز حدی است. این بدان معنا است که در صورت اثبات لواط، حد باید جاری شود و جای تخفیف و اهمال نیست. از این رو در این مقاله به این پرسش ها پاسخ می دهیم که اولا معنی لواط چیست و دوما مجازات لواط چگونه است ؟و در آخر هم به نحوه اثبات جرم لواط و طرق جمع آوری ادله برای ارائه در دادگاه خواهیم پرداخت.

معنی لواط چیست ؟

عمل لواط به معنی رابطه جنسی میان دو مرد می باشد که به آن  ” گی ” هم گفته می شود . از آن جایی عمل لواط در اسلام عقوبت اخروی شدیدی به همراه دارد ، نوعی جرم تلقی شده است و قانون گذار ما با توجه به شرع آن را جرم انگاری کرده است . معنا و مفهوم این جرم در قانون مجازات اسلامی تعریف شده است .

در ماده 233 این قانون آمده است که : ” لواط عبارت است از دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در دبر انسان مذکر دیگر ” . با توجه به این ماده ، می توان گفت برای اینکه جرم لواط یا گی صورت بگیرد باید اندام تناسلی یک مرد به اندازه ختنه گاه وارد مقعد مرد دیگر شود .

کسی که اقدام به دخول آلت تناسلی خود در دبر ( پشت ) دیگری می نماید را تحت عنوان فاعل لواط و شخصی که این عمل با او انجام شده است را اصطلاحا مفعول لواط می نامند . تفاوت جرم لواط با جرم زنا و رابطه نامشروع در آن است که مفعول لواط به طور حتم یک مرد است ؛ اما عمل زنا با زنان به وقوع می پیوندد به علاوه مجازات جرم رابطه نامشروع با لواط متفاوت است و از نوع مجازات تعزیری است.

حکم لواط چیست؟

مجازات جرم لواط برای فاعل و مفعول متفاوت است. بنابراین ما هم مجازات آنها را به تفکیک بررسی می کنیم.

مجازات لواط برای فاعل آن چیست؟

حد و مجازات لواط برای فاعل 100 ضربه شلاق حدی است. وقتی می گوییم حدی به این معناست که موجب، نوع، میزان و کیفیت اجرای آن در شرع تعیین شد است.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  نظرات مشورتي اداره حقوقي قوه قضائيه در خصوص آیین نامه تعرفه حق الوکاله، حق المشاوره و هزینه سفر وکلای دادگستری مصوب 28/12/1398

به این ترتیب امکان تخفیف مجازات یا تبدیل آن به مجازات دیگر وجود ندارد.

مجازات فاعل لواط در موارد زیر اعدام است:

  • در صورتی که عمل به عنف و با زور انجام شود.
  • در صورتی که مفعول اکراه شده و تمایلی به انجام لواط نداشته باشد.
  • اگر فاعل غیرمسلمان و مفعول مسلمان باشد.
  • در صورتی که فاعل متاهل و دارای شرایط احصان باشد.

منظور از احصان این است که:

  1. مرد دارای همسر دائمی باشد؛
  2. همسر او بالغ باشد؛
  3. در حالی که خود بالغ و عاقل بوده از طریق قُبُل با زن رابطه ی جنسی برقرار کرده باشد؛
  4. هر وقت بخواهد امکان برقراری رابطه ی جنسی با همسر را داشته باشد.

مجازات لواط برای مفعول چیست؟

حد و مجازات مفعول، چه متاهل باشد و چه مجرد، در هر صورت اعدام است.

در صورتی که عمل لواط به عنف انجام شود و مفعول بر اثر اکراه تن به رابطه داده باشد، مفعول مجازات نمی شود و مجازات فاعل در این شرایط اعدام است.

لواط چیست و مجازات لواط چگونه است ؟

نحوه اثبات لواط

حال باید ببینیم که نحوه اثبات لواط چگونه است . به طور کلی ، برای اثبات لواط دو راه وجود دارد : اول اقرار مرتکب لواط و دوم شهادت شهود .

1اقرار : برای اثبات لواط با اقرار باید چهار بار به انجام این عمل زشت در نزد قاضی اعتراف کرد تا وقوع جرم لواط ثابت شود . هم چنین در صورتی که اقرار کننده بعد از اقرار ، انکار کند ( در صورتی که مجازات او اعدام باشد ) ، مجازات او به صد ضربه شلاق تبدیل خواهد شد .

2شهادت : طبق ماده 199 قانون مجازات اسلامی ، برای شهادت در اثبات لواط ، باید 4 مرد ، شهادت بدهند : “نصاب شهادت در کلیه جرائم، دو شاهد مرد است مگر در زنا، لواط، تفخیذ و مساحقه که با چهار شاهد مرد اثبات می گردد.” برای شهادت به این کار ، شاهد باید وقوع عمل را به صورت حضوری دیده باشد .

حد لواط

چون حرمت و فساد لواط بیشتر از زنا است حدش شدیدتر است و آن کشتن می‌باشد، هرگاه لواط‌کننده و دهنده هر دو عاقل و بالغ باشند هر دو را باید کشت و فاعل را به وسیله‌ی شمشیر یا سنگسار کردن یا زنده به آتش سوزانیدن یا از بالای بلندی مانند کوه پرتاب‌کردن با دست و پای بسته شده، بایستی کشت و انتخاب نوع قتل به نظر حاکم جامع الشرایط است.
۱: کشتن و گردن‌زدن با شمشیر؛
۲: بستن دست و پای مجرم و پرت‌کردن او از جای بلندی مانند کوه و غیر آن؛
۳: سوزانیدن با آتش؛
۴: سنگسارکردن؛ «عن ابی عبدالله عن آبائه (علیه‌السّلام) قال قال امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام): لو کان ینبغی لاحد ان یرجم مرتین لرجم الوطی؛ امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) فرمود: اگر سزاوار بود که کسی دو بار سنگسار شود هر آینه لواط‌کننده این چنین سنگسار می‌شد.»

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات تحصیل مال نامشروع

۵: و بنابر قولی خراب‌کردن دیواری روی او.
حاکم در اعدامِ مجرم ، اعم از فاعل و مفعول، بین موارد مزبور مخیر است.

توبه ی لواط کننده تاثیری بر مجازاتش دارد؟

با توجه به ماده ی 13 قانون آیین دادرسی کیفری، توبه ی متهم از جمله موارد سقوط دعوای کیفری و صدور قرار موقوفی تعقیب یا موقوفی اجرا می باشد.

البته صرف ادعای توبه کافی نیست و اصلاح و ندامت مرتکب باید احراز شود. در خصوص جرم لواط هم توبه موجب سقوط دعوا می شود که آن را بررسی می کنیم.

اگر متهم به لواط قبل از اثبات جرم توبه کند و پشیمانی و اصلاح او برای قاضی ثابت گردد، مجازات او ساقط می شود. اگر جرم لواط کننده با اقرار او ثابت شده باشد و بعد از اثبات جرم توبه کند، دادگاه می تواند عفو او را توسط رئیس قوه قضائیه از مقام معظم رهبری تقاضا کند.

در صورتی که لواط به عنف و اکراه باشد یا با اغفال مفعول انجام شده باشد و مرتکب توبه کند، مجازات اعدام ساقط می شود اما فاعل به حبس یا شلاق تعزیری در جه شش یا هر دو مجازات محکوم می گردد.

اگر ثابت شود مرتکب تظاهر به توبه کرده سقوط مجازات منتفی شده  و مجازات اجرا می شود.

مجازات همجنس گرایی مردان چیست؟

اگر دو مرد همجنس گرا باشند و با یکدیگر لواط نکنند اما رفتارهای دیگری مانند تقبیل و لمس کردن از روی شهوت انجام دهند، مجازات هر یک از آنها از 31 تا 74 ضربه شلاق تعزیری درجه 6 خواهد بود.

لواط چیست و مجازات لواط چگونه است ؟

حکم ازدواج فرد لواط کننده چیست؟

طبق ماده ی 1056 قانون مدنی، مادر، خواهر و دختر مفعول لواط، بر فاعل لواط حرام می ‌شوند و فاعل اجازه ازدواج با آنها را نخواهد داشت.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  استرداد مال مسروقه

اما در صورتی که شک کند دخول انجام شده یا خیر، ازدواج در موارد گفته شده حرام نمی ‌شود.

در صورتی که شخصی با مادر، خواهر و یا دختر شخصی ازدواج کند و بعد از ازدواج لـواط انجام دهد، آنها بر وی حرام نخواهند شد.

علت قبح لواط

لواط که در زبان‌های دیگر تحت عنوان گی شناخته می‌شود، عملی است ناهمگون و نامتوازن با طبیعت. آن طور که در دین اسلام، جامعه اهمیت زیادی دارد و بنیان خانواده که تشکیل دهنده جامعه است با حرمت و اعتبار شناخته می‌شود.( وکیل لواط در مشهد )

طبق فقه اسلامی، عمل لواط اساس بقای اجتماع را زیر سوال می‌برد. این عمل سبب می‌شود روح مردانگی در جامعه از بین برود و روند طبیعی تناسل و بقای نوع بشر ضربه خورده و ناتوان شود. بر پایه آموزه‌های دینی، روابط جنسی باید در جهت انوثیت و رجولیت باشند و درواقع تنها بین زن و مرد صورت پذیرند تا از این پیوند، فرزندی زاده شده و متضمن بقای بشر و تداوم جامعه باشد.

لواط از دیدگاه قرآن

اگر تا کنون در مورد قوم لوط شنیده باشید، حتما می‌دانید که این قوم به جرم عمل به لـواط به بلای بزرگ و عقوبتی سهمگین دچار شدند. در ادامه آنچه که از این قوم در قرآن آمده است، بیان می‌شود: «بر آنها بارانی (از سنگ) نازل کردیم (که موجب نابودی آنها شد). پس نظاره کن عاقبت مجرمان چه شد.»

لواط در روایت

در روایتی که از امام رضا(ع) ثبت شده است، این عمل بسیار ناشایست و قبیح بیان شده است. ایشان می‌فرمایند:”زشتی لواط از عمل زنا بسیار بیشتر است. زیرا که خداوند تاکنون قومی‌ را به خاطر زنا به هلاکت نرسانده است. اما قوم لوط را به خاطر عمل لواط هلاک نمود.

تفخیذ  چیست؟ و چه مجازاتی دارد؟

تَفخیذ عبارت است از قرار دادن اندام تناسلی مرد بین ران ها یا نشیمنگاه مرد دیگر.

دخولی که کمتر از ختنه گاه نیز تفخیذ محسوب می شود.

در تفخیذ مجازات فاعل و مفعول 100 ضربه شلاق است و تفاوتی میان متاهل و غیر متاهل وجود ندارد. همچنین به عنف بودن یا نبودن عمل هم ر مجازات تاثیر ندارد.

اگر فاعل تفخیذ غیر مسلمان و مفعول مسلمان باشد، مجازات فاعل اعدام است.

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس