ازدواج با اتباع خارجی و قوانین پیرامون آن

0

موضوع ازدواج جزء مسائلی است که در قوانین هر کشوری پیش بینی شده و در رابطه با آن قوانین مشخصی وضع گردیده است. حال اگر دونفر از ملیت های مختلف قصد ازدواج با یکدیگر را داشته باشند، مسلما قوانین کمی متفاوت تر و گسترده تر خواهد بود. در کشور ما ایران، در دهه های اخیر مخصوصا دهه 60 مهاجران زیادی از مرزهای شرقی وارد کشور شدند و بنا به دلایل مختلف با دختران ایرانی ازدواج کرده اند.

زن‌های ایرانی ازدواج کرده با اتباع خارجی تا سالها وضعیت حقوقی و قانونی مشخصی نداشتند و به همین دلیل خود و فرزندانشان با مشکلات زیادی روبرو می شدند. بعنوان مثال در رابطه با سیاست بازگشت پناهندگان به کشور خود، این زنان بر سر یک دوراهی مبهم قرار گرفتند. از یک سو درصورت همراهی شوهرشان و رفتن به مقصد آنها وضعیت حقوقی روشنی نداشتند و از سوی دیگر، اگر در ایران می ماندند و از طرف شوهرانشان ترک شوند، احتمالا با مشکلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و حقوقی فراوانی روبرو می شدند.  البته اخیرا شرایطی درخصوص اخذ شناسنامه فرزندان مادران ایرانی دارای همسر خارجی ایجاد شده است که تا حدی توانسته مشکلات مربوط به این نوع ازدواج‌ ها را برطرف نماید.

با توجه به بالابودن نرخ ازدواج جوانان ایرانی با اتباع خارجه تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به طور مفصل به موضوع ازدواج با اتباع خارجی در ایران و قوانین مربوط به آن بپردازیم تا ضمن راهنمایی خوانندگان محترم، قدمی در جهت آگاهی بخشی هموطنان عزیز کشورمان برداشته باشیم.

 

شرایط ازدواج زن ایرانی با اتباع خارجه در ایران

 • طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، ازدواج زن ایرانی با اتباع خارجی به اجازه دولت بستگی دارد.
 • ازدواج زن ایرانی با مرد بیگانه تنها درصورت مسلمان شدن مرد و کسب اجازه از دولت امکان پذیر است (ماده 1059 قانون مدنی ایران)
 • طبق ماده 2 آیین نامه زناشویی زن ایرانی که در سال 1345 به تصویب رسید، گواهی تشرف مرد به اسلام بایستی به نامه درخواست صدور پروانه ازدواج زن و مرد ضمیمه شود. مرد خارجی بایستی با مراجعه به علما یا مراکز اسلامی و فرهنگی داخل یا خارج کشور به دین اسلام تشرف یابد.
 • مطابق بند6 ماده 976 قانون مدنی، درصورتیکه یک زن تبعه خارجی با یک مرد ایرانی ازدواج کند، تبعه ایرانی محسوب می شود.
 • در رابطه با ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی، در برخی از کشورها تابعیت مرد بیگانه به زن ایرانی تحمیل می شود. به عنوان مثال اگر زن ایرانى با مردى که تبعه یکى از کشورهاى اتیوپى، اسپانیا، افغانستان و یا ایتالیا، بحرین، سنگال، سوئیس، سوازیلند، عربستان سعودى، قطر، ویتنام و یا یونان باشد، ازدواج کند، بعد از ازدواج بلافاصله تابعیت مرد خارجى به زن ایرانى تحمیل مى شود و طبق قوانین کشور متبوع مرد با او برخورد مى کنند. البته استثنائاتى نیز در این رابطه وجود دارد. به عنوان مثال طبق ماده۷ قانون تابعیت بحرین مصوب۱۹۶۳ بانوان خارجى با موافقت مقامات امنیتى مى توانند پس از دوسال به تابعیت دولت بحرین درآیند. در کشور یونان، اگر زن نخواهد تابعیت شوهر را بپذیرد، باید طى اظهارنامه رسمى مراتب تمایلش را مبنى بر حفظ تابعیت اصلى یعنى کشور خود را اعلام کند و الا در صورت عدم اعلام رسمى تابعیت شوهر به زن ایرانى یا هر زن خارجى تحمیل خواهد شد.
 • برابر ماده 1060 قانون مدنی، چنانچه درخصوص ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی منع قانونی وجود نداشته باشد، باز هم نیاز به کسب اجازه از دولت می باشد. این ماده جنبه فقهی ندارد. بنابراین اگر زن ایرانی بدون اجازه دولت ایران به عقد مرد خارجی در بیاید، با وجود اینکه عقد درست است، اما زن از یکسری حمایت‌ های قانونی بی‌بهره می‌شود.
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  شرایط فسخ مبایعه نامه از طرف فروشنده

منظور از منع قانونی به این معنی است که شرایط عمومی صحت عقد ازدواج  مانند رضایت طرفین رعایت شده باشد و هیچ منع قانونی مثل خویشابندی و یا کفر وجود نداشته باشد. علاوه بر این، مرد خارجی باید قانونا مجوز ورود به کشور را دریافت کرده باشد و درایران ساکن شده باشد.

 • طبق ماده 987 قانون مدنی، بانوی ایرانی اجازه ازدواج با اتباع خارجی را دارد اما باید تبعات متعدد آن را بپذیرد. از جمله آثار ازدواج زن ایرانی با مرد بیگانه می توان به تغییر تابعیت وی مطابق با تابعیت دولت مطبوع شوهر و محدودیت حق مالکیت وی در رابطه با اموال غیرمعقول اشاره کرد.
 • درصورتیکه مرد بیگانه قبلاً ازدواج کرده باشد، باید براى ازدواج مجدد سند قانونى طلاق و یا فوت همسر اول خود را ارائه کند و گواهى تجرد خود را از سفارت یا کنسولگرى کشور خود ارائه دهد، مگر آنکه مرد بیگانه متقاضى ازدواج پناهنده باشد و از آنجاییکه شخص پناهنده هیچ رابطه اى با سفارت کشور خود ندارد، ارائه گواهى تجرد منتفى است.

مراجع صلاحیتدار ایرانى می بایست به جاى مدرک تجرد، تعهدى از زوجه بگیرند که استاندارى هیچ گونه مسؤولیتى در قبال پیامدهای بعدى این ازدواج نخواهد داشت و در صورتى که مرد خارجی پناهنده دارای همسر باشد، زوجه ایرانى که این ازدواج را پذیرفته است، بایستی عواقب چنین ازدواجی را بپذیرد.

 • اتباع افغانی که کارت آبی رنگ دارند به هیچ وجه نباید با اتباع ایرانی ازدواج کنند و ازدواج آنها ممنوع است.
 • اتباع عراقی که کارت سبز دارند می توانند بعد از انجام مراحل مندرج در دستورالعمل شماره ‎/۵۲۶۸م پ مورخه ۷۰‎/۶‎/۲۳ ارسالى به کلیه استانداریها با اتباع ایرانی ازدواج کنند. برابر این دستورالعمل رسیدگی به درخواست ثبت ازدواج این اتباع تا صدور پروانه برعهده استانداریها می باشد.

مدارک لازم برای ازدواج با زن ایرانی که بایستی توسط مرد خارجی ارائه گردد

1-اصل و رونوشت کلیه صفحات گذرنامه مرد خارجی که دارای مندرجات می باشد

2- 7قطعه عکس 3*4 پشت نویسی شده

3-درخواست ازدواج طبق نمونه وزارت کشور

4-در رابطه با اتباع عراقی و افغانی، اصل و رونوشت تمامی صفحات عقدنامه شرعی یا صیغه نامه

5- گواهی تجرد و بلامانع بودن ازدواج با زن ایرانی که از سوی سفارت دولت تابعه مرد خارجی صادر شده باشد (گواهی تجرد بایستی به زبان فارسی برگردانده شده باشد و مهر تاییدیه وزارت امور خارجه را داشته باشد)

6- درصورتیکه مرد خارجی قبلا ازدواج کرده باشد، مدرک قانونی طلاق یا فوت همسر اول وی باید ارائه شود. درصورت عدم ارائه این مدارک از سوی مرد خارجی، مراجع صلاحیتدار ایرانی موظف هستند یک تعهد از زوجه ایرانی بگیرند که طبق آن استانداری هیچ گونه مسئولیتی در قبال پیامدهای بعدی این ازدواج نخواهد داشت. چنانچه مرد خارجی متقاضی ازدواج با زن ایرانی که پناهنده است، قبلا ازدواج کرده باشد، پیامدهای آن بر عهده زوجه ایرانی خواهد بود.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  جرم و مجازات های تعزیری چیست

7-گواهی عدم سوء پیشینه و محکومیت کیفری از سوی مراجع رسمی دولت متبوع. درصورتیکه مرد بیگانه در ایران اقامت داشته باشد، بایستی گواهی عدم سوءپیشینه از مراجع رسمی ایرانی را نیز ارائه دهد.

8-گواهى مرد مبنى بر وجود استطاعت و توانایى مالى مرد خارجی که از سوی مراجع محلى یا مأموران سیاسى و کنسولى کشور متبوع صادر شده باشد و نیز تعهد نامه ثبتى از طرف مرد مبنی بر اینکه وی توان پرداخت هزینه و نفقه زن و اولاد (شامل خوراک، پوشاک، مسکن، هزینه دارو و درمان وسایر موارد ضرورى در زندگى) را دارد. و در صورت بدرفتارى یا ترک زوجه و طلاق  می تواند حقوق مادی و معنوی زوجه را پرداخت نماید.

9-گواهی تشرف به دین مبین اسلام ، درصورت مسلمان نبودن مرد خارجی

10-رونوشت تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی زوجه ( دو نسخه)

11-رونوشت تمام صفحات گذرنامه یا دفترچه پناهندگی

درصورتیکه تمام موارد فوق به صورت دقیق رعایت و فرم درخواست ازدواج توسط طرفین پر شود و نیز تضمین های لازم توسط وزارت کشور گرفته شود، بعد از بررسی وضعیت گذرنامه و مجوز اقامت مرد بیگانه در ایران، پروانه اجازه‌ی زناشویی صادر می شود.

لازم به توضیح است، پروانه زناشویى در ۷نسخه صادر مى شود که برگ اول آن به مرد متقاضی ازدواج با زن ایرانى تحویل مى شود تا به استناد آن بتواند به نیروی انتظامی استان مراجعه کند و پروانه اقامت ازدواجی خود را دریافت نماید. پس از اخذ پروانه اقامت ازدواجی، هر دو پروانه (یعنى پروانه زناشویى و پروانه اقامت ازدواجى) را به عاقد رسمى ازدواج ارائه می دهد و عقد رسمى انجام مى پذیرد.

شش برگ دیگر نیز به مراجع مربوطه دیگر مانند اداره ثبت احوال، اداره اطلاعات و ادارات دیگر مثل وزارت خارجه، وزارت کشور و نیروى انتظامى ارسال خواهد شد و یک نسخه نیز در استاندارى نگهدارى مى شود.

 

مدارک لازم برای ازدواج با مرد خارجی که بایستی توسط زن ایرانی ارائه گردد

1- اصل و رونوشت تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی.

2- اصل و رونوشت گذرنامه زن ایرانی

3-۷ قطعه عکس ۴*۳ پشت نویسی شده

4- اجازه ولی دختر. امضاء ولی باید توسط یکی از دفاتر اسناد رسمی تصدیق شده باشد. چنانچه پدر دختر در قید حیات نباشد، گواهی رسمی فوت پدر بهمراه اجازه مادر الزامی است. لازم به توضیح است که امضای مادر نیز بایستی به تایید یکی از دفاتر اسناد رسمی رسیده باشد.

 

شرایط ازدواج مرد ایرانی با اتباع خارجی

در ایران، قوانین ازدواج مرد ایرانی با اتباع خارجی آسان‌تر است. مرد ایرانی برای ازدواج با یک زن خارجی نیاز به اجازه دولت ندارد و نیز در ازدواج با زن مسلمان یا غیرمسلمان آزاد است. زن خارجی که در ایران به عقد مرد ایرانی در می آید، می‌تواند تابعیت ایرانی داشته باشد.

 

چند نکته درخصوص تابعیت زن خارجی که با مرد ایرانی ازدواج می کند:

 • زن خارجی در صورت ازدواج با مرد ایرانی می تواند درصورت تمایل تابعیت ایرانی کسب کند.
 • زن خارجی که در نتیجه ازدواج با مرد ایرانی ، تابعیت ایران را حاصل می کنند، بعد از طلاق یا فوت همسر ایرانی خود می تواند به تابعیت اول خود برگردد. البته باید موضوع کتبا به اطلاع وزارت خارجه برسد.
 • زن شوهرمرده که از همسر ایرانی سابق خود، فرزندانی دارد، برای برگشتن به تابعیت اصلی خود بایستی تا رسیدن سن فرزندان به هجده سال تمام صبر کند.
 • زنان خارجی که پس از فوت شوهر یا طلاق همسر ایرانی خود، به تابعیت قبلی خود باز می گردند، حق مالکیت بر اموال منقول خود را از دست می دهند. مگر در مواردی که این حق به اتباع خارجه داده شده باشد.
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  اجازه پدر در ازدواج موقت دختر باکره

بنابراین اگر اموال غیرمنقول وی بیش از مقداری باشد که برای اتباع خارجه مشخص شده؛ باید ظرف یک سال از تاریخ خروج از تابعیت ایرانی ، مقدار مازاد را به یک نحوی به اتباع ایرانی منتقل کند، در غیر این صورت، مراجع ذی صلاح اقدام به فروش اموال نموده و پس از کسر مخارج فروش، قیمت آن به ایشان مسترد خواهد شد.

مدارک لازم جهت صدور اجازه ازدواج مرد ایرانی با اتباع خارجی

1- درخواست کتبی زن و مرد مبنی بر تقاضای صدور مجوز ثبت ازدواج طبق نمونه وزارت کشور

2-  اصل و کپی از شناسنامه مرد و کارت شناسایی معتبر زن

3- گواهینامه از مرجع رسمی دولت متبوع زن مبنی بر تصدیق هویت وی

 

مراحل ازدواج با اتباع خارجی در ایران

مراحل ازدواج با اتباع خارجی به شرح زیر است:

1-ارایه درخواست‌نامه مرد و زن مبنی بر صدور پروانه اجازه زناشویی به وزارت کشور

2-صدور جواز عقد از طرف وزارت کشور

3- گواهی مسلمان شدن مرد غیر مسلمان

 

قوانین مربوط به فرزندان حاصل از ازدواج با اتباع خارجی در ایران

طبق قوانین کشور ایران، فرزندان حاصل از ازدواج مردان ایرانی با زنان خارجی، چه در داخل و چه در خارج از ایران، تابعیت ایرانی خواهند داشت. فرزند زن خارجی که متولد ایران است و با یک مرد ایرانی ازدواج کرده است، از بدو تولد تبعه ایران خواهد بود. اما در مورد فرزندان حاصل از ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی، فرزند تابعیت پدر خارجی را خواهد داشت. طبق قوانین مدنی، فرزندان حاصل از ازدواج زن ایرانی با اتباع خارجی که در ایران متولد می‌شوند می‌توانند بعد از رسیدن به سن 18 سالگی تمام، درخواست تابعیت ایرانی بدهند.

 

مدارک لازم برای گرفتن شناسنامه فرزندان حاصل از ازدواج با اتباع ایرانی

 • اصل و تصویر گواهی بیمارستان یا گواهی ولادت
 • مدارک و فرم‌های اصلی تولد نوزاد
 • اصل و تصویر گواهی ثبت ازدواج رسمی و دفترچه ثبت ازدواج والدین

لازم بذکر است آندسته از متقاضیانی که به دلیل فوت یکی از والدین (یا هر دو) و یا عدم حضور طولانی مدت پدر در کشور، امکان ثبت قانونی ازدواج وجود نداشته است، می بایست اصل و تصویر گواهی فوت از مراجع قانونی (در مورد فوت شدگان) و تائیدیه به عدم حضور پدر متقاضی از سوی مراجع  قضایی را ارائه دهند.

 • اصل و تصویر مدارک اقامتی معتبر، کارت هویت، دفترچه پناهندگی و یا گذرنامه متقاضی
 • اصل و تصویر مدارک اقامتی معتبر، کارت هویت، دفترچه پناهندگی و یا گذرنامه پدر متقاضی
 • اصل و تصویر تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی مادر ایرانی
 • 3 قطعه عکس 4*3 پشت نویسی شده از متقاضی

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس