فرازناشویی چیست و از رابطه زن با مرد متاهل چه می دانید؟

0

عهد شکنی و خیانت یکی از پیچیده ترین و آسیب زا ترین مشکلات عاطفی زوجین است . و عوامل بسیاری در بروز این رفتار دخیل هستند . بعد از بر ملا شدن و آشکار سازی روابط فرا زناشویی در اکثر موارد فرد عهد شکن ممکن است دست به کار های اشتباه و نادرستی بزند . این مسئله برای هر فردی بسیار دردناک است و هر فردی ممکن است که با آن رو به رو شود . طبق نظر مشاور قبل ازدواج روابط فرازناشویی یکی از دلایل عمده ی طلاق و از هم پاشیدن ازدواج است و بسیاری از مردم عقیده دارند که هر چند عشق رمانتیک می تواند کشش متقابل شدیدی بین زن و مرد جوان به وجود بیاورد ولی این عشق طولانی مدت نیست و زمانی که شور اولیه بخوابد انتظار می رود که رابطه ی زناشویی که بر اساس چنین عشقی استوار گردیده است متزلزل شده و از هم بپاشد . روابط فرا زناشویی ، عبور فرد از مرز رابطه زناشویی با برقراری صمیمیت فیزیکی یا عاطفی با فرد غیر از حیطه ی زناشویی می باشد . روابط فرا زناشویی یعنی برقراری رابطه ی جنسی یک فرد متاهل با جنس مخالف خارج از چهار چوب خانواده یعنی غیر از همسر است . و درواقع رابطه ی دو نفره و تعهدشان را نقض می کنند و درجاتی از صمیمیت عاطفی و فیزیکی را با فرد دیگری تجربه می کنند .

روابط فرازناشویی 

یکی از آسیب های که امروزه زوج ها با آن روبه رو شده اند روابط فرازناشویی است. روابط فرازناشویی یعنی وابستگی روحی و عاطفی به شخصی که نفر سوم در رابطه تلقی می شود. روابط خارج از ازدواج ساختاری هنجارشکن دارد و می تواند اختلال وسیعی را در کانون خانواده به وجود بیاورد. افرادی که درگیر چنین روابطی می شوند خود را مقصر نمی دانند بلکه به وسیله بهانه تراشی مانند نداشتن حس خوب در زندگی متاهلی خود را توجیه می کنند.

مرز میان رابطه زناشویی و روابط فرازناشویی

انسان موجودی اجتماعی است که همواره در طیف گسترده ای از نیازهای درونی قرار گرفته است. برای برطرف کردن این نیازهای درونی ما به ارتباطات نیاز داریم. نیازهای درونی شامل امیال جنسی، نیاز به ارزشمند واقع شدن، محبت و نوازش، تعریف و تحسین و… که گرایش به تبادل ارتباطات را در ما تقویت می کند. مهم ترین راه برای تسکین و پاسخ گویی شما به نیازهای درونیان بی شک ازدواج رسمی است. ازدواجی که تعهد را به دنبال داشته باشد و بر اساس قانون و شرع پایه گذاری شده باشد.

در رابطه زوجین یکی از مهم ترین عواملی که ازدواجی موفق را رقم می زند رابطه زناشویی است. رابطه زناشویی شامل رضایت طرفین از پیوند صورت گرفته از ابعاد درون رابطه و بیرون از آن است. همه انسان ها به طور غریزی و ناخودآگاه خواستار روابط عاطفی و جنسی هستند. عدم پایبندی به این روابط در ازدواج موجب خیانت در رابطه یا همان ” روابط فرازناشویی” می شود.

در ازدواج های که پیوند زناشویی ضعیف است یک طرف در رابطه سعی می کند نیازهای درونی خود را در ساختار خانواده پاسخگو باشد اما طرف مقابل هیچ گونه اثری از رغبت در رابطه را نشان نمی دهد و عملکرد مناسبی جهت برطرف کردن آن نخواهد داشت.

خیانت واژه ی است که خیلی افراد برای رابطه فرازناشویی نام گذاری کرده اند. خیانت یا رابطه فرازناشویی بسته به دید افراد متفاوت است. گاهی اوقات افراد ارتباط عاطفی به غیر همسر را هم خیانت می دانند و در مقابل بعضی آن را فقط در صورتی می دانند که رابطه جنسی شکل گرفته باشد. در هر صورت رابطه فرازناشویی به زمانی اطلاق می شود که فرد در رابطه رسمی ازدواج به علایق و امیال درونی خود خارج از رابطه پاسخ می دهد. و هرگونه رابطه عاطفی و جنسی که رابطه رسمی و تعهد شما را زیر سوال ببرد و آن را نقض کند.

انواع روابط فرازناشویی 

رابطه ی عاطفی :

یکی از زوجین به دلایل مختلف ، مشکلات و مسائل عاطفی خود را بیش از آن که با همسرش مطرح کند ، با فرد دیگری خارج از خانواده بیان می کند و از او حمایت عاطفی می خواهد . بی وفایی در ارتباطات زناشویی و ازدواج می تواند از راه ارتباط اینترنتی ، ارتباط در محیط کاری و ارتباط تلفنی و …. باشد .

رابطه ی جنسی :

به معنای رابط ی جنسی مرد یا زن متاهل با جنس مخالف غیر از همسرش است و در همه ی فرهنگ ها این کار نا پسند تلقی می شود . و بیشتر در مردان دیده می شود .

رابطه ی مرکب :

شامل ترکیبی از خیانت عاطفی و جنسی می باشد و این نوع خیانت بیشترین نوع است که گاهی از روابط جنسی به روابط عاطفی و یا برعکس سوق پیدا می کند .

چرا زن شوهردار با مرد متاهل رابطه دارد؟

عموما نیازهای عاطفی، هیجانی و جنسی روابط هر زن یا مردی را شکل می‌دهد. ازدواج به عنوان یک رابطه پایدار شناخته می‌شود که هر سه نیاز ذکر شده را در برمیگیرد. اما متاسفانه گاها دیده می‌شود که به نیازهای یکی از طرفین و یا هردوی آنها در زندگی زناشویی توجه و رسیدگی نمی‌شود. ندیده گرفتن نیازهای جنسی، هیجانی و عاطفی طرفین و سرکوب شدن تمایلات و خواسته‌ها در ازدواج موجب شکل گیری روابط “فرا زناشویی” می شود. روابط فرا زناشویی همان رابطه زن شوهر‌دار با مرد متاهل است که می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به کانون خانواده وارد نماید. زنان و یا مردانی که وارد رابطه فرا زناشویی می‌شوند، بیشتر از قبل به همسر خود بی توجه می‌شوند و اشتباهات و مشکلات مربوط به طرف مقابل را سخت‌تر تحمل خواهند کرد. در واقع می‌توان گفت آستانه تحمل همسر و راه آمدن با او به مقدار بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  نظرات مشورتي اداره حقوقي قوه قضائيه در خصوص آیین نامه تعرفه حق الوکاله، حق المشاوره و هزینه سفر وکلای دادگستری مصوب 28/12/1398

بر طبق بررسی‌هایی که از سوی کارشناسان انجام شده است، علت ورود اکثر زنان به چنین روابطی کمبود نیازهای عاطفی و جنسی بیان شده است. در صورتی که نیاز به فهمیدن و درک شدن علت اصلی کشش آقایان به روابط فرازناشویی بوده است.

متاسفانه در خیلی از مواقع افراد متاهل با آگاهی کامل وارد این دست روابط می‌شوند. آنها با علم به اینکه روابط فرازناشویی می‌تواند آسیب جدی به زندگی زناشویی آنها وارد کند، در این بستر نامناسب گام برمیدارند. عموما قدرت بالای عواطف و هیجانات در اوایل این رابطه‌ها، منجر به چشم پوشی افراد متاهل از عواقب شوم آن می شود.

آیا این روابط در جامعه ما تائید می‌شود؟

روابط فرازناشویی در خیلی از جوامع از جمله ایران اسلامی، رابطه‌ای ناپسند و خارج از عرف است. اگر چه در این روابط زن و مرد به یک آرامش موقتی دست پیدا می کنند، اما این حس گذرا است و در خیلی از مواقع افراد خیلی زود دچار حس عذاب وجدان و گناه می‌شوند.

واقعیت تلخ روابط فرا زناشویی

در برخی از مواقع مرد متاهل با علاقه‌ای که به همسر خود دارد، وارد چنین روابطی می‌شود. در روابط فرا زناشویی مرد متاهل نیازهای عاطفی و جنسی خود را از طریق زن شوهردار پاسخ می‌دهد که این تخلیه جنسی و عاطفی از طریق شخص سوم، موجب می‌شود تا به مرور نسبت به همسر خود بی‌میل شود. خسته شدن از همسر و حوصله او را نداشتن از علائمی است که در مردانی که پا به روابط فرا زناشویی گذاشته‌اند، دیده می‌شود. متاسفانه با طولانی شدن رابطه فرا زناشویی میل مرد متاهل به زن شوهردار افزایش پیدا می‌کند.

دلایلی که افراد درگیر روابط فرازناشویی می شوند

 • نادیده گرفتن آموزش های زناشویی

خیلی از زوج ها آموزش های لازم جهت برخورد با چالش ها، اهمیت صحبت و تعامل در رابطه، آشنایی با روش های آمیزش جنسی را نادیده می گیرند و اصرار دارند با گذشت زمان همه چیز در رابطه شان برطرف خواهد شد در حالی که واقعیت چیزی دیگری را نشان می دهد. اگر هیچ گونه نقطه نظر موافقی در اوایل ازدواج با یکدیگر نداشته اید اکنون گرفتار یک رابطه فرازناشویی شده اید. و به نوعی مشکل شما بزرگتر شده است.

 • کنجکاوی جنسی

کنجکاوی جنسی از دیگر عواملی است که افراد را به روابط فرازناشویی می کشاند. برخی افراد با وجود رابطه نسبتا متعادل در زندگی متاهلی به سمت رابطه فرازناشویی کشیده می شوند که می توان به آرمان گرایی جنسی و تنوع طلبی افراد اشاره کرد.

 • ازدواج نادرست

ازدواج های نادرست، ازدواج در سن پایین، تغییر در معیارهای جنسی و گرایشات جنسی در میانسالی می تواند زمینه ساز روی آوردن به رابطه فرازناشویی باشد. در ازدواج سالم شخصیت سالم یکی از مهم ترین فاکتورهای است که بسیار اهمیت دارد. در افرادی که به روابط فرازناشویی روی می آورند شخصیت های با تیپ اخلاقی تندمزاج و بی ثبات مشاهده می شود. افرادی که هیجان طلب هستند و از زندگی یکنواخت لذتی نمی برند. این گونه افراد بی توجه به نیازهای درونی طرف مقابل در پی رفع امیال و عواطف شخصی خود هستند.

 • نداشتن اعتماد بنفس

از دلایل رابطه فرازناشویی که مربوط به شخصیت افراد می شود می توان به تیپ شخصیتی افرادی اشاره کرد که اعتماد به نفس پایینی دارند و در رابطه متاهلی خود حس خودارزشمندی را نتوانسته اند رفع کنند و به دنبال تایید هستند.

 • پنهان کاری و ایجاد رابطه جدید

کشف رابطه جدید و علاقه به پنهان کاری در تیپ های شخصیتی وجود دارد و آن ها را علاقمند به رابطه ی خارج از ازدواج می کند. و باعث می شود روابط کوتاهی در چارچوبی غیرمتعارف از نظر جنسی تجربه کنند تا به نوعی حس درونی متزلزل را آرام کند.

 • برطرف نشدن نیاز از سوی همسر

در برخی از مواقع یکی از زوجین در تلاش است تا نیاز و خواسته‌های خود (مخصوصا نیاز جنسی) را در قالب خانواده پاسخ دهد، اما طرف دیگر هیچ میل و عملکردی برای بهبود اوضاع زناشویی ندارد. در این مواقع دیده شده است، همسری که بی میل و رغبت است بدون بررسی‌ها و پیگیری‌های علمی و کمک از مشاوره و پزشک به روابط فرا زناشویی وارد می‌شود.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  معامله فضولی چیست ؟

اکثرا در رابطه زن شوهردار با مرد متاهل، زن مدت زیادی با همسرش رابطه جنسی ندارد و به رابطه با مرد متاهل کشیده می‌شود. از دید این زنان، شوهرانشان اصلا جذاب نیستند و میلی به رابطه با آنها ندارند. بهتر است به این مشکل پیش از وارد شدن به روابط فرا زناشویی رسیدگی شود. قطعا این دلسردی از یک علت نشات می گیرد. عدم مهارت صحبت کردن با یکدیگر، مشکلات رفتاری همسر، مشکلات جسمی همسر، مشکلات جنسی شکل گرفته بین زوجین، جذاب نبودن همسر، شیک پوش نبودن همسر و… از جمله علل این بی میلی می‌باشد که باید به صورت درست و تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

نشانه های بارز نشان دهنده رابطه فرازناشویی 

 • کاهش علاقه جنسی
 • بی میلی و نداشتن جذابیت
 • عدم صمیمیت و انرژی
 • نداشتن تعامل و گفت و شنود
 • پرخاشگری و خشم
 • بی علاقگی و دلسردی
 • تحقیر و بی اعتنایی
 • عدم مسئولیت و تعهد
 • مقایسه مدام
 • بی تفاوتی نسبت به مشکلات

علاقه مرد متاهل به زن شوهردار

بسیاری از مردان با عشق و علاقه ازدواج می‌کنند و از زندگی خود رضایت دارند. اما به مرور در زندگی مشترک، رابطه با خانواده ها کمتر می‌شود و بیشتر در مهمانی‌ها و اجتماعات بزرگتر شرکت می‌کنند. بسیار دیده شده است که در این میهمانی‌ها و دورهمی‌ها مرد به یکی از خانم‌ها علاقمند شده است. او برایش جذاب است و فکر مرد متاهل را به خود مشغول کرده است. در واقع عوامل روانی و عاطفی متعددی موجب کشیده شدن مرد متاهل به سمت آن زن شوهردار می‌شود. در این شرایط مرد متاهل ساعت‌ها به آن زن شوهردار فکر می‌کند و با حضور در میهمانی‌ها و دورهمی‌های بیشتر، این علاقه بیشتر می‌شود وامکان ایجاد وابستگی  عاطفی شدت می گیرد.

سرانجام زمانی می‌رسد که یکی از آنها هنجارها را کنار میگذارد و ابراز عشق می‌کند که این احساس از سوی طرف مقابل جواب داده می‌شود. البته در برخی از مواقع طرف مقابل احساس گناه دارد اما این حس گناه نمی‌تواند توانایی لازم برای ترک این رابطه را در زن یا مرد به وجود بیاورد.

این روابط تا جایی پیش می‌رود که یکی از طرفین یا هر دوی آنها تصمیم میگیرند به زندگی با همسرشان پایان دهند. آنها تصور می‌کنند زندگی مشترک یک شرایط نامطلوب است که نمیتوانند برای بهبود آن کاری بکنند. علاقه به فرزند و ترس از ریخته شدن آبرو از مواردی است که شاید منجر به پایان روابط فرا زناشویی شود. در برخی از مواقع هم دو طرف از نتیجه کار چشم پوشی می‌کنند و به صورت پنهانی به رابطه خود ادامه می‌دهند.

عموما سوال “آیا به رابطه پایان دهم و فراموشش کنم و یا برای رسیدن به او تلاش کنم؟” از بزرگترین و مهم‌ترین چالش‌های افرادی است که به رابطه فرا زناشویی پا گذاشته‌اند.

در برابر عشق به زن یا مرد متاهل چه رفتاری داشته باشیم؟

متاسفانه همان طور که گفته شد، علاقه زنان و مردان متاهل به یکدیگر بدون هزینه و عواقب نخواهد بود. این گونه از روابط آسیب جدی به روابط زناشویی آنها می‌زند. در اکثر مواقع میتوان با مراجعه به یک مشاوره به این روابط پایان داد و توجه به همسر را بهبود بخشید. در برخی از مواقع هم می‌توان با مشاوره‌های متخصص به صورت تدریجی از روابط فرا زناشویی فاصله گرفت و در نهایت به آن پایان داد.

بهتر است قبل از وارد شدن به چنین روابطی خودمان را به جای همسرمان بگذاریم. آیا اگر همسرمان به روابط فرا زناشویی وارد شده بود، برای ما قابل درک بود؟ قطعا همسرتان پس از مطلع شدن از روابط پنهانی شما اذیت خواهد شد و احساس و روانش آسیب جدی می‌بیند.

بهتر است زوجین مطالعه در زمینه روابط با همسر را گسترش دهند و به نیازهای خود و همسرشان به صورت جدی تری بپردازند تا فرصت و میل کمتری برای وارد شدن به رابطه‌های پنهانی داشته باشند. بی شک مطالعه و مراجعه به مشاور میتواند تا حد بسیار زیادی از به وجود آمدن روابط پنهانی و نامتعارف جلوگیری کند.

علامت های شخص پشیمان از روابط فرازناشویی

فراموش نکنید که در خصوص ارتباطات نمی توان یک نسخه کلی پیچید، پس در صورت وجود یا عدم وجود شرایط زیر نه خیلی امیدوار شوید و نه ناامید؛ بلکه با برداشتن گام های درست آینده ای بهتر بسازید. در این جا به ویژگی های افرادی که احتمال موفق شدنشان در بهبود رابطه بعد از خیانت زیاد است، اشاره نموده ایم:

– افراد پشیمان حالت دفاعی ندارند.

– علل خیانت خود را بدون ترس از سرزنش همسرشان بررسی می کنند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات های جایگزین حبس

– همه جانبه از نفر سوم جدا می شوند.

– بخاطر خیانت خود پشیمان هستند و پشیمانی خویش را ابراز می کنند.

– تلاش در عذر خواهی و جبران کارشان دارند.

– با حوصله گوش میدهند و رنج همسر خود را تائید می کنند.

– به مدت زمان درخواستی همسرشان برای فکر کردن و بهبودی احترام می گذارند.

– به همسرشان در مورد عشق و تعهد خویش قوت قلب می دهند.

– با افرادی که در حفظ راز خیانت و پنهان کاری به آن ها کمک نموده اند صمیمی نمی مانند.

– خاطرات تلخ مربوط به خیانت را دور می ریزند.

– آسیب های وارد شده به همسر و فرزندانشان که ناشی از ارتباطات فرازناشویی است را کمرنگ نشان نمی دهند و در صدد جبران آن بر می آیند.

عواقب خیانت برای زندگی زناشویی 

خیانت زوجین اسیب زیادی به عواطف و حتی عزت نفس اشخاص می زند. شخص با مشاهده خیانت از طرف همسرش به نحوی دچار کاهش اعتماد به نفس، از دست رفتن احساس خود ارزشمندی، تزلزل عاطفی و بی اعتمادی می شود.

بعضی از دیگر پیامدهای رابطه فرازناشویی عبارتند از:

– مقایسه همسر با معشوق

– سرد شدن زندگی زناشویی

– بسته شدن راههای اصلاح زندگی زناشویی

– از بین رفتن اعتماد بین زوج

– بی آبرویی و رسوایی

– از بین رفتن ارامش روانی شخص خیانت کار و ترس از رسوایی یا باج خواهی

– بیماری های مقاربتی

– بیماری های روانی

فرازناشویی چیست و از رابطه زن با مرد متاهل چه می دانید؟

راهکارهایی برای جلوگیری از خیانت همسر 

– یکدیگر را هر روز لمس کنید.

– حداقل یک شب در ماه با هم یک شب عاشقانه بسازید.

– زندگی مشترک باید طبق علائق و سلیقه دونفره باشد.

– با هم ارتباط دوستانه داشته باشید و سرگرمی های جالبی ایجاد کنید.

– اجازه ندهید رابطه شما دچار التهاب شود و ناراحتی های شما ماندگار شوند. راهکارهای حل تعارض در رابطه را یاد بگیرید.

– در مورد وقایع روز، برنامه ها و احساسات شخصیتان با همسرتان صحبت کنید. صحبت کردن در مورد چیزهای کوچک هم مهم است.

– از یکدیگر حمایت کنید.

– به یکدیگر احترام بگذارید.

– مدام تلاش کنید ناراحتی ها را سریع حل و فصل کنید. معذرت خواستن راهکار خوبی برای ترمیم رابطه است.

سوالات متداول روابط  فرازناشویی

آیا نبود عشق میان زوجین می تواند پیش بینی کننده روابط فرازناشویی باشد؟

دلبستگی در ازدواج تعیین کننده نوع عملکرد زوجین است. دلبستگی و میزان عشق مساله مهمی است که با بررسی آن عمق رابطه مشخص می شود نبود صمیمیت و عشق می تواند زمینه ساز روابط سوم برای شما بشود.

آیا رضایت جنسی در روابط فرازناشویی تاثیر گذار است؟

در ازدواجی که خبر از رابطه ی فرازناشویی دارد نشانه هایی مثل بی توجهی، دلسردی و بی اعتنایی، عدم علاقه و بی میلی در صحبت و گفت و گو، کاهش میل جنسی، مقایسه با افراد دیگر مشاهده می شود. ناآگاهی در مورد مسائل جنسی می تواند سرچشمه بسیاری از اختلافات روانی، رفتاری باشد. داشتن یک رابطه جنسی مطلوب و مناسب از جمله موردهای مهمی است که تعیین می کند افراد چرا فرد سومی را به زندگی خود وارد می کنند.

آیا کمک گرفتن از مشاوره خانواده کمکی به مشکل پیش آمده می کند؟

زمانی که افراد با روابط فرازناشویی همسر خود مواجه می شود هجومی از احساسات منفی مثل شوک، خشم، غم، افسردگی ،خود سرزنشی، انتقام ونفرت را تجربه می کنند. بخاطر درگیری ذهن خود با انبوهی از افکار نمی توانند تصمیم درستی بگیرند. این افراد برای کمک به سلامت روان خود هم نیاز به مشورت با درمانگر خانواده دارند تا با بیان مساله و تخلیه انرژی منفی توان مقابله با این چالش و تصمیم گیری نهایی را داشته باشند.

آیا فریب کاری می تواند نشان دهنده روابط فرازناشویی باشد؟

فریب کاری یا پنهان کاری انجام دادن کارها بدون اطلاع همسر تعریف می شود. در لایه زیرین فریب کاری هجومی از افکار نادرست مانند از دست دادن طرف در صورت فهمیدن مساله است. و فرد را رابطه متاهلی به سمت عدم صداقت سوق می دهد. در حالی که ترس زیربنای رفتار فریبکارانه است اما فرد هیچ وقت کارهای خود را گردن نمی گیرد و به نوعی همیشه سرپوشی برای کارهای خود دارد.

چه واکنشی را در صورت فهمیدن رابطه داشته باشید؟

مطمئنا شما با فهمیدن این موضوع خشمگین خواهید شد و ممکن است عملکردی خارج از کنترل از خود نشان بدهید. اما باید بدانید نیاز است که شما فرصت صحبت را به طرف مقابل بدهید و به صورت خصوصی و دخالت دیگران از او بخواهید برای شما دلایل خود را شرح دهد. اگر قادر به صحبت نبودید از زوج درمانگر کمک بخواهید. و سعی کنید بر اساس احساست تصمیم نگیرید در وهله اول به طلاق فکر نکنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس