عواقب اجرا گذاشتن مهریه چیست ؟

0

ممکن است این پرسش برای شما پیش آید که مناسب ترین راه اجرا گذاشتن مهریه از چه طریقی است؟ زیرا همانگونه که میدانید، امکان دارد فرآیند اخذ مهریه سال‌ها به طول بینجامد. متاسفانه تعداد بسیاری از زوجین طریقه صحیح و روش حقوقی به اجرا گذاشتن مهریه را نمیدانند. ما در این مقاله تصمیم داریم آثار و پیامد اجرا گذاشتن مهریه را تحلیل کنیم. امید خواهم داشت که این مطلب شما را به درستی در این مورد راهنمایی کند.

شاید دیده باشید که در برخی مواقع، هنگامی که زن مهریه خود را طلب می‌کند، شوهر سریع اموال خویش را به فرد دیگری منتقل می‌کند که قادر باشد درخواست اعسار کند و به این شیوه مهریه را پرداخت نکند یا زن را به مهریه توافقی راضی کند.

از مهم ترین مدارک لازم برای اجرا گذاشتن مهریه ، وجود عقد نکاح (دائم یا موقت) میان زوجین است.

بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه چیست؟

مهم ترین کاری که بایستی انجام دهید این میباشد که همراه با ارائه درخواست مهریه، به اداره ثبت مراجعه کرده و درخواست دهید، که به وسیله این اداره اموال زوج فورا شناسایی گردد و بتوان آن‌ها را توقیف کرد. فقط بایستی مراقب باشید که زوج از این اقدامات باخبر نشود، که بتوانید از وی یک قدم جلوتر باشید.

 شما می‌توانید از راه شورای حل اختلاف هم، مهریه خود را طلب کنید. اما در این شوراها اغلب محدودیت‌هایی وجود دارد که باعث می‌گردد بیشتر به دادگاه مراجعه کنید. به طور مثال شورای حل اختلاف تنها به مبالغ زیر 20 میلیون رسیدگی می‌کند.

به شیوه های متعددی می‌توان زوج را برای پرداختن مهریه تحت فشار قرار داد. از جمله هنگامی که زوج تمکن مالی کافی دارد و مهریه را پرداخت نمی‌کند، می‌توان به دلیل بدهی مهریه به آسانی او را ممنوع الخروج کرد. برخی مواقع این مساله برای آقایان به میزانی اهمیت دارد که باعث می‌گردد فرآیند پرداخت مهریه ساده‌تر شود.

معمولا تمام وکلای طلاق در ابتدا ممنوع الخروج کردن زوج را پیشنهاد می‌کنند. زیرا در این صورت روند پرونده ساده‌تر می‌شود.

همانگونه که شرح دادیم یکی از پیامدهای اجرا گذاشتن مهریه این میباشد که زوج بعد از مطلع شدن، دارایی خویش را به فرد دیگری واگذار می‌نماید تا بدین ترتیب مهریه را پرداخت نکند. اما این مساله زمانی ممکن است که اموال شخص جزء مستثنیات دین نباشد.

برای به اجرا گذاشتن مهریه کجا باید رفت؟

جهت اجرا گذاشتن مهریه زوجه یا وکیل می تواند از سه روش متفاوت استفاده کند : شورای حل اختلاف، دادگاه و اجرای ثبت

1- اجرا گذاشتن مهریه از طریق شورای حل اختلاف

در صورتی که مبلغ مهریه کمتر از 200 میلیون ریال باشد پرونده جهت تحلیل و اجرا به شورای حل اختلاف واگذار می گردد.پرونده های بالاتر از این مبلغ بایستی در دادگاه بررسی شود.

همچنین در شرایطی پرونده به شورای حل اختلاف انتقال داده میشود که قبل از دعوای مهریه­‌ ( تا ۲۰ میلیون تومان )، دعوای طلاق مطرح نشده باشد.

2- اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه

پروسه اخذ مهریه از طریق دادگاه به این صورت است که زن یا وکیل او بایستی جهت دریافت مهریه به دفاتر خدمات الکترونیکی قضائی مراجعه کند؛ بعد از مراجعه زن یا وکیل وی به دفاتر خدمات الکترونیکی قضائی بایستی دادخواست اخذ مهریه را تنظیم کند و جهت ثبت شدن این دادخواست، هزینه دادرسی مطالبه مهریه و همچنین هزینه ثبت دادخواست را به دفتر خدمات الکترونیکی قضائی پرداخت کند؛ آنگاه دادخواست زن جهت مطالبه مهریه در دفتر خدمات الکترونیکی قضائی ثبت شده و درنهایت به دادگاه خانواده ارسال می‌گردد.

دقت داشته باشید که جهت ثبت دادخواست دریافت مهریه در دفتر خدمات الکترونیکی قضائی باید مدارکی شامل: اصل شناسنامه، اصل کارت ملی، اصل سند ازدواج و درصورت امکان کپی شناسنامه و کارت ملی شوهر را همراه خود داشته باشید.

شما قادرید قبل یا همراه با طرح دعوی مطالبه مهریه و یا قبل از آن و بدون پرداخت خسارت احتمالی از دادگاه درخواست نمایید که اموالی از همسرتان را توقیف نماید، زیرا ممکن دارد همسرتان در طول رسیدگی دادگاه و قبل از اجرای حکم نسبت به انتقال( فروش) اموالش اقدام کند و بدین ترتیب حکم صادره قابل اجرا نباشد. بدین جهت حتماً از دادگاه درخواست نمائید که به استناد ماده ۱۱۷ قانون آئین دادرسی مدنی دستور توقیف اموال را قبل از ابلاغ به همسرتان، صادر نماید. چنانچه درخواست توقیف اموال را بصورت واحد و بدون درخواست مطالبه مهریه به دادگاه تقدیم نمایید حتما باید تا ده روز از تاریخ صدور قرار تامین نسبت به اصل دعوا دادخواست بدهید ، درغیراینصورت دادگاه به درخواست همسرتان، قرار تامین را لغو می نماید .

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  پس گرفتن جهیزیه پس از فوت همسر

اجرا گذاشتن مهریه از طریق اجرای ثبت

3- اجرا گذاشتن مهریه از طریق اجرای ثبت

جهت مطالبه مهریه از روش اجرای ثبت نخست زوجه بایستی به دفتر ازدواجی که عقد رسمی در آنجا انجام گرفته مراجعه کند و در خواست کتبی خویش را مبتنی بر صادر شدن اجراییه به آن دفتر خانه ازدواج بدهد ولی صدور اجراییه شرایطی دارد که در صورت تحقق آن شرایط اجراییه صادر می گردد.

شروط صدور اجراییه شامل این موارد است که :

اولا مطالبه مهریه به موجب سند رسمی باشد یعنی مهرالمسمی قید شده در عقد نامه رسمی زوجین باشد و در دفترخانه به ثبت رسیده باشد.

دوما مهریه منجز باشد یعنی معلق به امر خاصی نباشد به طور مثال معلق به بارداری زوجه نباشد .

سوما مهریه و تعهدات موجل نباشد یعنی برای پرداخت مهریه مدت مشخص نگردیده باشد به عنوان مثال برای پرداخت مهریه شرط نشده باشد که ده سال پس از عقد که در این حالت تاسپری نشدن مدت تعیین گردید زن قادر نیست مهریه خویش را به اجرا بگذارد .

در صورت قطعی شدن این شروط سردفتر دفترخانه رسمی فرآیند صدور اجراییه را طی می کند و پس از صدور اجراییه ، این مهم را به زوج ابلاغ می نماید زوج هم بعد از آنکه از ابلاغیه مطلع شد ۱۰ روز مهلت پرداخت مهریه دارد یا چنانچه توان پرداخت طی ده روز ندارد بایستی راهی جهت پرداخت ان مشخص کند و اعلام دارد .

با ابلاغ اجراییه تقاضای وصول طلب مهریه از اموال زوج یا ضامن وی می شود و در صورت عدم اقدام از طرف زوج معادل مهریه از اموال وی توقیف می گردد و اگر باز اقدامی از زوج صورت نگیرد اموال توقیفی به مزایده گذاشته می شود و مهریه وصول می شود.

معایب گرفتن مهریه از طریق اجرای ثبت نسبت به مطالبه از طریق دادگاه

– در صورت افزایش قیمت سکه در طول عملیات اجرایی، زن احتمال دارد ضرر کند زیرا اجرای ثبت، به افزایش قیمت توجه نمی‌کند ولی دادگاه، قیمت زمان اجرای حکم را ملاک می‌داند.

– در اجرای ثبت نمی‌توان زوج را زندانی کرد ولی در شیوه دادگاه می‌توان به زندان انداخت.

مزایای مطالبه از طریق اجرای ثبت نسبت به گرفتن مهریه از طریق دادگاه

– شیوه اجرای ثبت، بسیار سریعتر از دادگاه است.

– هزینه اقدام از طریق اجرای ثبت از دادگاه کمتر است.

– در شیوه اجرای ثبت در زمان اندک می‌توان زوج را ممنوع‌الخروج کرد اما چنانچه از طریق دادگاه اقدام شود ممنوع الخروج شدن زوج مشروط به صدور و قطعی شدن دادنامه محکومیت او میباشد.

– مراجعه به اجرای ثبت که به دلیل طبیعت اداری آن، کراهت کمتری از دید جامعه دارد، می تواند آثار زیان بار عدم ایجاد سازش را تا حد زیادی کاهش دهد.

– در اجرای ثبت، عملیات اجرایی به مجرد درخواست کتبی زوجه یا اشخاص ذی سمت، شروع می‌شود اما در محاکم دادگستری، عملیات اجرایی بعد از پروسه دادرسی و صدور حکم قطعی با درخواست اجرای حکم توسط محکوم له یا نماینده او شروع می‌گردد.

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه چقدر است؟

شاید این پرسش برای شما پیش آید که هزینه به اجرا گذاشتن مهریه چقدر می‌شود؟

معمولا دادگاه جهت رسیدگی به هر پرونده‌ و بسته به نوع پرونده، هزینه دادرسی دریافت می‌کند. هزینه دادرسی برای مهریه 5/3 درصد کل مبلغ مهریه است.

بایستی مطلع باشید که هزینه دادرسی با زوجه میباشد به همین دلیل ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که پیش از هر کاری تنها یه قسمت کم از مهریه را به اجرا بگذارید تا به این طریق هزینه دادرسی کمتر گردد بعد می‌توانید تقاضای اعسار دهید.

آیا می‌توان هزینه دادرسی را پرداخت نکرد؟

خیلی از خانم‌ها به دلیل هزینه بالای دادرسی، از به اجرا گذاشتن مهریه خویش منصرف می‌گردند. در اینجا بایستی بگوییم که قانون جهت حمایت از این بانوان راه حلی را در نظر گرفته است. در صورتی که مهریه دربرگیرنده مبالغ بالا باشد، به طور مثال 100 سکه بهارآزادی یا بیشتر باشد و زوجه قادر نباشد هزینه دادرسی را بپردازد، می‌تواند دعوی اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را به دادگاه رسیدگی کننده به پرونده مهریه تقدیم کند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  طلاق بائن چیست؟

در این شرایط زوجه میبایست یک استشهادیه به همراه دو نفر شهود به دادگاه معرفی نماید. آنگاه دادگاه مذکور نخست موضوع اعسار از پرداخت هزینه دادرسی مهریه را رسیدگی کرده و در صورتیکه زوجه را معسر تشخیص داد، بدون اخذ هزینه دادرسی، دعوی مطالبه مهریه را رسیدگی و طرف مقابل را محکوم به پرداخت مهریه می‌کند.

به این شکل بعد از صدور رای قطعی، زوجه قادر است از طریق اجرای احکام مدنی نسبت به توقیف اموال بلامعارض شوهرش اقدام و در صورت وجود شرایطی طبق ماده3  قانون نحوه اجرای احکام مدنی، نسبت به بازداشت زوج اقدام کند.

به اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول میکشد؟

به اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول میکشد؟

 به طور معمول فرآیند به اجرا گذاشتن مهریه بسیار زمانبر و در برخی مواقع تا سال‌ها بدون حل باقی میماند. اما به حجم کاری دادگاهی که شما دادخواست داده‌اید هم بستگی دارد. در برخی مواقع در مدت رسیدگی به پرونده امکان دارد اختلافات دیگری برای زوجین پیش آید که فرآیند این رسیدگی طولانی‌تر گردد. به همین دلیل بهتر میباشد چنانچه زوج قدرت پرداختن مهریه را داراست، به صورت توافقی بپردازد تا درگیر مشکلات و اختلافات بعدی نگردد.

گرفتن مهریه در دوران عقد

همان موقع که عقد جاری میگردد شرایط مهریه عندالمطالبه برای زن فراهم است. البته بایستی دقت داشت که در صورت باکره بودن دختر نصف مهریه به او تعلق می‌گیرد. تنها تفاوت شرایط پرداخت مهریه عندالمطالبه در دوران عقد داشتن رابطه زناشویی است. چنانچه رابطه زناشویی میان زوجین در دوران عقد هم صورت بگیرد همه مهریه زن به او تعلق خواهد گرفت.

عواقب اجرا گذاشتن مهریه

توجه داشته باشید که پس از اجرا گذاشتن مهریه امکان دارد پیامد زیادی برای شما ایجاد شود. خراب شدن رابطه با همسر یکی از عواقب اجرا گذاشتن مهریه میباشد. به همین علت بایستی این کار را با دقت انجام دهید.ولی از سایر عواقب اجرا گذاشتن مهریه می‌توان به زمانبر بودن دریافت مهریه اشاره کرد. این موضوع برای بسیاری از اشخاص یک پروسه خسته کننده میباشد.

حالت های تعیین مهریه، طبق قوانین جدید مهریه

حالت اول، به اجرا گذاشتن مهریه هنگامی که مهریه کمتر از 110 سکه باشد که در این حالت مرد بایستی تمام و کمال آن را پرداخت کند در غیر این صورت برابر قانون رفتار خواهد شد.

حالت دومی که امکان دارد برای مهریه واقع شود این میباشد که مهریه دقیقاً 110 سکه باشد. که در این حالت باز مرد موظف است که تمام و کمال مهریه را پرداخت نماید.

و اما حالت سومی که می توان برای مهریه مشخص کرد این میباشد که زوجه، به دنبال بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه، برای مهریه بیش از 110 سکه باشد. که در این وضعیت، مرد باید 110 سکه مهریه را پرداخت نماید و نسبت به مابقی مهریه دادگاه تمکن مالی مرد را بررسی می نماید.

موارد قانونی تاثیر گذار بر مهریه و اجرا گذاتشتن مهریه

ماده های قانونی ای که بر روی اجرا گذاشتن مهریه و به طور کلی بر روی مهریه تاثیر دارند را ذکر کرده ایم تا قبل از توافق بر سر مهر و یا قبل از اقدام به اجرا گذاشتن مهر ان ها را مطالعه فرمایید.

ماده 1078: هر چیزی را که مالیت داشته و قابل تملک باشد می توان به عنوان مهریه قرار داد.

ماده 1079: مهر باید تا حدی که باعث رفع جهالت طرفین باشد مشخص باشد

ماده 1080: تعیین مقدار مهر منوط به تراضی طرفین است.

ماده 1082: به مجرد عقد زن مالک مهر است و می تواند هر نوع تصرفی در آن داشته باشد.

ماده 1085: زن می تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی در مقابل شوهر امتناع کند مشروط بر اینکه مهر او حال باشد. این امتناع حق نفقه را از زن ساقط نمی کند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  تبعات قانونی اجاره دادن کارت بانکی

ماده 1086: اگر زن قبل از اخذ مهر به اختیار خود به ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد عمل کند، دیگر نمی تواند از حکم ماده قبل استفاده کند.

ماده 2: قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی: هر کس محکوم به پرداخت مالی به دیگری شود چه به صورت استرداد عین یا قیمت یا مثل آن و یا ضرر وزیان ناشی از جرم یا دیه و آن را تادیه ننماید، دادگاه او را ملزم به تادیه نموده و چنانچه مالی از او در دسترس باشد آن را ضبط و به میزان محکومیت از مال ضبط شده استیفا می نماید و در غیر این صورت بنا به تقضای محکو له، ممتنع را در صورتی که معسر نباشد تا زمان تادیه حبس خواهد کرد.

قانون جدید مهریه

در قانون جدید مهریه اجرا گذاشتن مهریه ای که مهر سکه تعیین شده است کمی با دیگر موارد فرق دارد. در این حالت مرد تنها موظف به پرداخت آنی 110 تای آن می باشد و در مقابل باقی مانده اش تقسیط مهر خواهد شد و نمی توانید از ماده دو استفاده کنید.

عدم توانایی مرد به پرداخت مهریه

چنانچه زوج هیچ مال و اموالی جهت توقیف نداشته باشد و مستمری بگیر نیز نباشد. زن قادر است به استناد ماده دو قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب سال 1377 تقاضای بازداشت یوم الادای وی را بنماید.

مهلت تجدید نظر خواهی بیست و یک روز است. زوج و زوجه در این مدت قادرند به رای دادگاه اعتراض نمایند. پس از قطعی شدن رای دادگاه، ماده دو قانون نحوه اجرای محکومیت مالی اعمال می گردد. به این معنی میباشد که چنانچه مرد معسر نباشد و بدهی خویش را نپردازد، به زندان انداخته می شود و چنانچه معسر شناخته شود دادگاه رای به تسقیط مهریه می دهد.

این موضوع را مد نظر داشته باشید که چنانچه مهریه عندالاستطاعه باشد زن موظف به اثبات توانایی مرد در پرداخت مهریه است و مرد نیازی به آوردن دلیل برای ندادن مهریه ندارد.

مهمترین نکات حقوقی درباره مهریه

مهریه اجرا گذاشتن حق زن میباشد این جمله را همیشه شنیده ایم این جمله جدی می گردد، هنگامی که زن و شوهر در زندگی مشترک خود سازگاری نداشته باشند اما نکاتی درباره مهریه وجود دارد که بایستی به آن دقت کنیم.

مهمترین نکات حقوقی که باید درباره مهریه بدانید :

  • مهریه بالای ۱۱۰ سکه با معرفی و توقیف اموال نظیر ملک، دارایی، حساب بانکی، حقوق دریافتی ماهیانه و… قابل وصول است.
  • مهریه پس از فوت زن، توسط ورثه و پس از فوت شوهر توسط زن از اموال باقی مانده شوهر قابل وصول است.
  • بذل و بخشش مهریه با دست نوشته عادی به راحتی قابل اثبات نیست و این کار لازم است در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.
  • زمانی که زوجه مهریه ما‌ فی الذمه زوج را ابراء کند، به این بیان که بگوید تو از نظر من دیگر تکلیفی برای پرداخت مهریه نخواهی داشت؛ این بیان باعث می‌ شود تا تکلیف شوهر در ادای مهر به کلی ساقط شود.البته ساقط شدن این حق مستلزم ثبت در دفتر اسناد رسمی است.
  • هبه مهریه یعنی زمانی که زن بگوید من مهر خود را به تو بخشیدم؛ در این حالت تکلیف شوهر در پرداخت مهریه به طور کلی از بین نمی‌ رود و زن می‌ تواند تحت شرایطی از هبه مزبور رجوع و مهر خود را مطالبه کند.خواه طلاق گرفته باشد یا نگرفته باشد.
  • براساس قانون جدید نحوه اجرای محکومیت‌ های مالی، ضمانت اجرای حبس، برای عدم پرداخت دین مالی، در مورد مهریه فقط تا سقف ۱۱۰ سکه بهار آزادی یا معادل آن اجرا خواهد شد و نسبت به مازاد، قانونگذار اثبات توان پرداخت زوج را شرط مطالبه مهریه از سوی زوجه قرار داده است.
  • اگر زنی وظایف زناشویی خود را انجام ندهد، ناشزه محسوب می‌ شود و در نتیجه، نفقه به او تعلق نمی‌ گیرد اما همچنان مهریه‌ اش پابرجاست.

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس