طلاق زن به دلیل نازا بودن

0

مرد برای طلاق زن به صورت قانونی نیازی به دلیل محکمه پسند ندارد، مثلا ضرورتی ندارد که اثبات کند زنش نازا می باشد.همچنین نازا بودن زن تاثیری در حقوق قانونی و مالی زن از جانب مرد مانند مهریه،نفقه ، اجرت المثل و نحله ندارد .

موضوع طلاق و نازایی زن از موضوعاتی می باشد که در دادگاه هنوز مشاهده می شود، با نظر به قاون مدنی که حق طلاق را به مرد داده است . این پرسش در ذهن تعدادی از مردانی که زنانشان مشکل ناباروری یا نازایی دارند ممکن است به وجود بیاید که همانطور که بصورت قانونی حق طلاق را دارا می باشند چگونه زنی را که صاحب فرزند نمی شود را طلاق دهند و در صورت طلاق زوجه باید مهریه نیز به وی بپردازند؟

ما در این مقاله علاوه بر توضیح امر طلاق زوجه به علت نازایی ببه این امر نیز می پردازیم که چه مراحلی را مرد برای طلاق زن نازا باید پشت سر بگذارد و همچنین آیا به زوجه در این مورد مهریه شاملش می شود یا خیر .

نازا بودن زن علت فسخ نکاح و طلاق او می باشد؟

از دلایل فسخ ازدواج نازایی زن نمی باشد زیرا که دلایل فسخ نکاح از جانب مرد در ماده ۱۱۲۳ قانون مدنی این گونه می باشد که نازایی زن جزء هیچ کدام از موارد مذکور نمی باشد و در مورد طلاق باید عنوان کرد مطابق ماده ۱۱۳۳ اصلاحیه قانون مدنی مرد هر زمان که بخواهد, می تواند با دادن حقوق مالی زن, وی را حتی در فرض عدم تقصیر و سوء رفتار و عدم تخلف زن با حکم دادگاه طلاق دهد.

فرهنگ و نازایی زن و طلاق

برای مردها با فرهنگ سنتی ایران دارا بودن فرزندی از پوست و گوشت خود با اهمیت ترین چیز می باشد. در گذشته که پزشکی پیشرفت امروزه را نداشت همیشه نازا بودن زن را علت بچه دار نشدن می دانستند و در اغلب اوقات خانواده ها تصمیم به جدایی می گرفتند و ازدواج مرد و همچنین ازدواج مجدد مرد به وجود می آمد. در دنیای امروز و با گسترش علم پزشکی و درمان‌های نازایی زوجین باز هم بدلیل نداشتن توانایی مالی یا موفق نشدن از راه درمان پزشکی و دارویی با مشکل بچه دار نشدن مواجه هستند.

ممکن است تا حدودی فرهنگ سنتی ایران تغییر کرده باشد ولی باز هم فرهنگ نقش موثری در زندگی و تصمیم گیری ها دارد. پس با توجه به این مسئله باید سعی کنیم تا با بالا بردن سطح آگاهی خودمان از رابطه و موارد مهم آن در فرهنگ سنتی و گذشته گان بیش از حد نمانیم و بتوانیم تصمیمی عاقلانه داشته باشیم.

قانون و ناباروری

بارور نشدن زوجه بعد از یک سال با وجود داشتن رابطه منظم و همچنین پیشگیری نکردن از بارداری ناباروری نامیده می شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده در مرکز رویان در حدود چهل درصد از ناباروری ها مربوط به مشکلات جنسی در مردان می شود و ده درصد آن نیز بین زن و مرد مشترک می باشد؛لذا به دلیل اینکه تقریبا پنجاه درصد مشکل ناباروری از سمت مردان می باشد باید توجه ویژه ای به حق طلاق زن در صورت ناباروری مردان داشت.

نازا بودن زن علت فسخ نکاح و طلاق او می باشد؟

طلاق و ناباروری زوجه

با نظر به ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی زوج می تواند به دادگاه رجوع کند و دادخواست طلاق ارائه دهد. مخالفت زن هم مانعی برای صدور حکم طلاق نمی باشد زیرا که به سبب قانون حق طلاق با مرد می باشد اینگونه است که نیازی به دلیل محکمه پسند برای مرد جهت طلاق دادن زن نیست مثلا نیازی به اثبات نازایی زن در دادگاه نیست.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  اعتبار وصیت نامه شفاهی

و نکته پراهمیت این است که نازایی زن تاثیری در روند اخذ مهریه توسط زن و حقوق مالی او نخواهد داشت لذا موضوع حق طلاق مرد به دلیل ناباروری زن از نظر قانون به دلیل اینکه حق طلاق با مرد می باشد نیازی به بررسی ندارد.

قانون و ناباروری زنان

برای درخواست طلاق از سمت زوج قانون محدودیتی ندارد فقط باید حقوق زن از جمله مهریه، نفقه و اجرت‌المثل کاملا به دلیل موارد قانونی حساب و پرداخت شود. اگر مرد درخواست جدایی داشته باشد قانون توجه چندانی به دلیل آن نمی کند و فقط شرط آنرا این می داند که حقوق مالی و قانونی زن بطور کامل پرداخت شود.

ناباروری و جدایی

امکان دارد که قبل از معین شدن قطعی ناباروری همسرتان مسائل و مشکلات دیگری داشته اید و در حال حاضر ناباروری همسر را یک دلیل بزرگتر و مهمتر برای طلاق بدانید و به آن می اندیشید. در این مواقع باید فکر کنید اگر روابط شما با همسرتان رضایت بخش می شد و اختلافات شما از میان می رفت دوباره تصمیم به طلاق می گرفتید و به دلیل نازایی تصمیم به جدایی می گرفتید؟

برعکس این وضعیت نیز ممکن می باشد. وقتی بچه دار شدن برای شوهر اهمیت داشته باشد و به خاطر این از شرایط نباروری زن خود ناراحت می باشد و به دنبال آن همسرش به دلیل ناباروری حس خوبی ندارد و احساس ضعف و گناه دارد، این احساسات نامطلوبش را در بحث های زناشویی بروز می دهد.

یک نشست با همسر خود بگذارید و در مورد ارزشمندی های زندگیتان صحبت کنید. و یک لیستی از مقصود زندگی مشترک و اهداف مرتبط و مشترک بنویسید و ببینید که داشتن فرزند منتها و هدف چندم زندگی زناشویی شما می باشد و تا چه مقدار نقش بازی می کند در زندگی و اهداف شما. و در خوشبختی و سعادت شما چقدر تاثیرگذار می باشد.

حرف مردم و طلاق

هر زن و مرد بعد از ازدواج و گذشت مدت زمانی حتی زوجهایی که مشکلی برای بارور شدن ندارند با طعنه و کنایه های اطافیان دور و نزدیک در مورد بچه دار شدن و داشتن فرزند مواجه می شوند. اگر بعد از مدت زمانی سعی و تلاش موفق به داشتن فرزند نشوند، خانواده ها از جریان ناباروری مطلع شوند مشکل بزرگتر می شود و زمانی می رسد که گوشه و کنایه ها به دخالت و تعیین تکلیف و.. مبدل می شوند. امکان دارد که اطرافیان پیشنهادهای متفاوتی مانند جدایی یا قبول فرزند خواندگی را به شما بدهند. اما نکته حائز اهمیت این است که خود شما و همسرتان مسئول تصمیم برای زندگیتان هستید و نباید اجازه دخالت دیگران را تا حدی در زندگیتان بدهید که برای شما و زندگی مشترکتان به جای شما تصمیم بگیرند.

بدون فرزند

طبیعتا هدف و مقصود شما و اکثریت زوج ها تشکیل یک زندگی مشترک شاد همراه با فرزندانی شاد و سالم می باشد. ولی متاسفانه در فرهنگ بسیاری از خانواده های ایرانی در صورتی که زوجی فرزند نداشته باشند چنین برداشت می کنند که دیگر این زندگی نتیجه و سامانی ندارد و می گمارند که این زندگی با شکست مواجه شده است.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  اگر مطمین بودیم بچه مان فرزند خودمان نیست چطور ثابت کنیم؟

ممکن است که فرزند دار شدن یک هدف مهم از تشکیل زندگی مشترک باشداما مسئله داشتن فرزند و میزان اهمیت و نقش آن در زندگی هر زوج با زوج دیگر فرق دارد و به میزان زیادی یک مسئله خصوصی محسوب می شود. به یاد داشته باشید که بسیاری از زوج ها با داشتن فرزند در زندگیشان با مشکل مواجه و از هم طلاق گرفته اند و برعکس زن و مردهای زیادی بدون فرزند سالها خوشبخت در کنار هم زندگی مشترک داشته اند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام برای طلاق از مشاوره طلاق کمک بگیرید و به کمک فردی متخصص در این زمینه در مورد تصمیم خود تجدید نظر کنید.

 

نازایی زن و طلاق

در صورتی که شما و همسر از دسته زوجهایی می باشد که نابارور می باشید و همه راه های درمان را آزمایش کرده اید حتما در مورد فرزندخواندگی هم فکر کرده اید. خیلی از مردها خواهان این هستند که فرزندی از پوست و گوشت خودشان داشته باشند. این یک نیاز فطری میباشد که انسانها دوست دارند فرزند خودشان را بزرگ کنند، ولی گزینه فرزندخواندگی هم برای خانواده و جامعه مزیت های بسیاری را دارا می باشد.

اگر فرزند خواندگی در سن مناسب خود با فراهم کردن امکانات تربیتی مناسب فراهم شود از بروز خیلی از مشکلات در آنده پیشگیری می شود. مسئله دیگر آن که علت طلاق ناباروری مرد نیر می تواند باشد، پس ممکن است نیاز باشد به موضوع از زوایای دیگر نیز بنگرید.

 بهترین تصمیم در مورد نازایی زن و طلاق

گزینه هایی که قبل از تصمیم به طلاق باید مورد توجه قرار دهید به این ترتیب می باشد:

1-  فرزندآوری و تاثر آن بر روی زندگی مشترکتان را با همسرتان مورد توجه قرار دهید.

2- به این نکته اهمیت دهید که علاقه به داشتن فرزند یک میل فطری می باشد یا با تاثیر حرف اطرافیان و جامعه این مسئله برایتان حائز اهمیت زیادی شده است.

3- از یک مشاور خانواده و متخصص روانشناسی کمک بگیرید که با همسر خود اختلافی جز این مورد دارید که در کنار مسئله ناباروری مورد رنجش شما شود و در صورتی که برای برطرف ساختن این مشکلات ارتباطی سعی کنید باز هم گزینه طلاق بهترین گزینه است؟

نکته:این را بخاطر داشته باشید که کسی نمی تواند برایتان مشخص کند که تصمیم درست کدام است و خودتان با کمک مشاور و بررسی تمامی موارد میتواند در مورد زندگی مشترکتان درست ترین تصمیم را بگیرید.

مراحل و شرایط طلاق زن به دلیل نازا بودن

مراحل و شرایط طلاق زن به دلیل نازا بودن

با بررسی موارد عنوان شده مرد نیاز به مدرک خاصی جهت ارائه در دادگاه خانواده برای رسیدگی پرونده جدایی نخواهد داشت بنابرای ضرورت دارد به غیر از رعایت شرایط خاص شرایط دیگری را برای طلاق از همسر خود داشته باشد . شرایط طلاق زن سالم یا نازا از سمت مرد به این ترتیب می باشد :

1- ثبت نام در سامانه تصمیم طلاق و انتخاب نوع طلاق به درخواست مرد .

2- شرکت در جلسات مشاوره قبل از طلاق و گرفتن گواهی عدم انصراف از طلاق .

 3-مراجعه به یکی از شعب دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای تنظیم و ثبت دادخواست طلاق از طرف مرد .

4- پرداخت تمام تمام حق حقوق مالی زن به او از جمله مهریه ، نفقه ، اجرت المثل ، شرط تنصیف اموال و نحله یا روشن کردن تکلیف پرداخت آن ها به زن .

5-گرفتن گواهی عدم امکان سازش از دادگاه رسیدگی گننده به پرونده طلاق .

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  تحلیل  و بررسی  قانون تخلفات، جرائم و مجازاتهای مربوط به اسناد سجلی و شناسنامه

 6-مراجعه به دفتر ازدواج و طلاق با در دست داشتن گواهی عدم امکان سازش و آزمایش عدم بارداری زن در طول مدت سه ماه از تاریخ صدور این گواهی .

مهریه زن در طلاق به دلیل نازایی

شرطی که برای طلاق زن از طرف مرد مشخص شده است پرداخت همه حق و حقوق مالی زوجه به او می باشد . حق و حقوق مالی زن در طلاق به خواسته مرد اینگونه می باشد :

 1-در هر شرایط چه نازایی زن و.. ، چه خیانت کرده باشد یا مورد دیگر شامل او می شود مگر این که زن مهریه اش را ببخشد .

 3-در طلاق زن از طرف مرد باید نفقه زن را در ایام عده زن و چون طلاق رجعی می باشد به او بدهد ، و اگر پیش از طلاق مرد نفقه زن را به او نداده باشد مبلغ نفقه معوقه زن که در دادگاه مشخص می شود را نیز پرداخت کند .

3-زن با ارائه دادخواست اخذ اجرت المثل از دادگاه می تواند تقاضای دریافت اجرت المثل با جلب نظر کارشناس را داشته باشد . آشپزی، نگهداری از فرزندان، شستن ظروف و لباس ها و… از مواردی است که که زن ممکن است اجرت المثل آنها را درخواست کند .

زن در شرایطی قادر است که از شوهر اجرت المثل بگیرد که اولا اثبات کند در خانه اموری را انجام داده که موظف به انجام آن نبوده و ثانیا شوهر برای انجام این کارها به او دستور داده است و ثالثا تصمیم به اینکه به صورت رایگان باشد را نداشته است . از منظر حقوقی تبرعی نبوده یعنی رایگان نبوده است .

4- در صورتی که  زن اجرت المثل شاملش نشود و طلاق به خواسته مرد باشد یک مبلغ به اسم نحله را دادگاه برای بخشش زن مشخص می کند که به اون تعلق بگیرد.

5- اگر مرد شرط تصنیف اموال را در عقدنامه امضا کرده باشد زن می تواند درخواست مطالبه آن را بدهد .

 در جریان قرار گرفتیم که همه حقوق مالی در طلاق از جانب مرد، مردموظف به پرداختش به زن می باشد که مهریه در هر شرایط و در هر صورت به زوجه تعلق می گیرد حال چه زوجه فرزندی برای مرد آورده باشد ولی خیانت کار باشد یا تمکین نکرده باشد و چه زن نازا باشد و قادر به آوردن فرزند نباشد . دیگر حقوق مالی نام برده شده به جز مهریه اگر مرد بتواند عدم تمکین یا سوءرفتار زن یا هر دلیل محکمه پسندی را در دادگاه ثابت کند شامل زن نخواهد شد و این مسئله به نازایی و سلامت زن ارتباطی ندارد .

سوالات مرتبط

1- مرد برای طلاق زن نازا باید نازا بودن زن را به دادگاه اثبات کند؟

هر زمان مرد بخواهد می تواند زنش را طلاق دهد و نیازی به رائه دلیل ندارد که این مسئله کاملا در مقاله به آن پرداخته شد.

2- اگر زن نازا باشد مرد برای طلاق او موظف به پرداخت مهریه هم می باشد ؟

زن چه نازا باشد چه نباشد مهریه به او تعلق می گیرد و در مقاله کاملا این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

3-  برای طلاق زن نازا مرد باید شرایطی هم داشته باشد؟

خیر طلاق بر طبق قانون جز حقوق مرد می باشد و تنها با رعایت موازین و تشریفات خاص برای طلاق زن نازا اقدام کند که در متن مقاله توضیح داده شده است .

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس