طلاق بدلیل نداشتن رابطه جنسی

0

طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی یکی از مسائل بسیار با اهمیتی که در دعاوی خانواده مطرح می شود. عدم رابطه زناشویی یکی از شایع ترین علل مراجعه کنندگان به دادگاه های خانواده است که در بیشتر موارد، به دلیل عدم اطلاع زوجین از مواد قانونی و عدم ارائه دادخواست صحیح  که گاهی بی ارتباط با موضوع مورد نظراست، به نتیجه دلخواه ختم نمی شود.

گروه مشاوران حقوقی ره پویان که در حوزه دعاوی خانواده تخصص دارند، قصد دارند در این مطلب موضوع طلاق به دلیل نداشتن رابطه جنسی را بررسی کنند. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید و اگر پس از خواندن این مطلب سوالی برایتان پیش آمد آن را در بخش نظرات بیان کنید تا توسط وکلای خانواده گروه رهپویان به آن پاسخ داده شود.

 

طلاق به درخواست زن به دلیل نداشتن رابطه زناشویی

برخی بانوان ممکن است برای مدت طولانی با همسرشان رابطه ی جنسی نداشته باشند و این موضوع موجب رنج و ناراحتی آنها شده، بطوریکه ادامه زندگی مشترک برایشان مقدور نباشد. برای این بانوان ممکن است این سوال مطرح شود که آیا می توانند برای طلاق اقدام کنند یا خیر؟

در پاسخ به این سوال بایستی گفت: “بله”. در حقیقت، یکی از وظایف زن و شوهر حسن معاشرت با یکدیگر است. حسن معاشرت برقراری رابطه ی جنسی در حد متعارف و معمول را هم شامل می شود. همچنین، قانون مدنی ماده  1130 از عسر و حرج زوجه صحبت می کند. منظور از عسر و حرج به وجود آمدن شرایطی است که ادامه ی زندگی مشترک را برای زن با سختی و مشقت همراه می شود بطوریکه تحمل زندگی برای وی مشکل می شود. در همین ماده، قانونگذار مصادیقی را به عنوان عسر و حرج بیان نموده است. اما خارج از آن مصادیق هم مواردی وجود دارد که عسر و حرج زن احراز می شود.

با توجه به مطالب گفته شده، نداشتن رابطه ی زناشویی با زن می تواند از مصادیق عسر و حرج زن به شمار رود که در صورت اثبات آن می توان از شوهر طلاق گرفت.

 

فسخ نکاح توسط زن به دلیل مشکلات جنسی مرد

چنانچه زوج دارای مشکلات جنسی باشد، زوجه می تواند به استناد آن عیوب تقاضای فسخ نکاح را از دادگاه داشته باشد. این مشکلات شامل موارد زیر است:

 • اختگی (خضاء)

خصاء یا اختگی یکی از مشکلات جسمانی مرد است که روی ارتباط جنسی وی اثر منفی دارد و می تواند مانع باروری و نعوظ مرد شود. در خضاء بیضه ها و تخمهای مرد خارج شده یا در اثر کوبیدن زایل شده است.

در دوحالت اختگی برای زن حق قسخ نکاح ایجاد می کند:

1-اختگی قبل از ازدواج اتفاق افتاده باشد و زوجه از آن مطلع نبوده است.

2-اختگی مانع از برقراری رابطه جنسی کامل شود.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  شرایط قانونی فرزند خواندگی

نکته ای که بایستی در اینجا به آن اشاره شود این است که از نظر فقهی، خضاء (اختگی) برای زن حق فسخ ایجاد می کند، خواه مانع نزدیکی شده باشد و خواه نباشد.

 

 • عدم توانایی جنسی (عِنَن)

عِنَن به این معنا است که مرد مشکل نعوذ داشته وبه دلیل ضعف و سستی آلت تناسلی تمایلی به انجام رابطه زناشویی ندارد. در این شرایط مرد نعوذ ندارد یا نعوذ ناپایدار است که می تواند دلایل جسمانی یا روانی داشته باشد. عدم توانایی جنسی (عنن) یکی از موارد فسخ نکاح از طرف زوجه است و وی می تواند دادخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه دهد.

در رابطه با موضوع عنن باید گفت این مشکل منحصر به زمان وقوع عقد نمی شود و اگر بعد از عقد مرد دچار عنن شود، زن می تواند درصورت اثبات آن درخواست فسخ نکاح نماید. همچنین، عنن زمانی برای زوجه حق فسخ ایجاد می کند که مرد از زمان عقد، حتی یکبار هم قدرت نزدیکی نداشته است.

 • مقطوع بودن آلت تناسلی

مقطوع بودن آلت تناسلی که به آن “جبه” گفته می شود تحت شرایطی برای زن ایجاد حق فسخ می کند:

1-آلت تناسلی مرد بر اثر یک عارضه قطع شده باشد. بنابراین اگر آلت تناسلی مرد به صورت مادرزاد کوتاه باشد، حق فسخ برای زن ایجاد نمی شود.

2-آلت تناسلی مرد به حدی کوتاه شده باشد که مرد قادر به انجام رابطه جنسی نباشد.

3-این مشکل در زمان انعقاد عقد وجود داشته است. بنابراین اگر این عیب بعد از ازدواج عارض شود، زن حق فسخ نکاح را ندارد.

4- زن از آن بی اطلاع باشد که در غیر این صورت زن حق فسخ نخواهد داشت.

 • سرد مزاج بودن

مردان مختلف غرایز جنسی متفاوتی دارند و نمی توان انتظار داشت که میل جنسی همه افراد با یکدیگر برابر باشد. عواملی مانند وراثت، بیماری های روحی و روانی، ناراحتی های جسمی و … موجب کم شدن میل جنسی در برخی از آقایان می شود که در اصطلاح به آنها سرد مزاج می گویند.

در این شرایط اگر زن بتواند به دادگاه ثابت کند که سردمزاجی شوهرش باعث رنج و ناراحتی او شده و ادامه ی زندگی مشترک برای او مشقت بار است، مشروط بر آنکه عدم توانایی در نعوظ تنها مربوط به زمان وقوع عقد نبوده است،  حق فسخ نکاح را دارد.

ذکر این نکته ضروری است که  هر انسانی حق دارد که از رابطه جنسی متعارف و مطلوب با همسرش برخوردار باشد و این حق باید از طرف زوجین مورد توجه قرار گیرد.

 • زود انزالی مرد و عدم درمان آن

زودانزالی یکی از مشکلاتی است که هم برای زن و هم برای مرد بسیار رنج آور است. خوشبختانه این مشکل در بیشتر موارد، با مراجعه به پزشک متخصص قابل درمان است. اما مواردی دیده شده که در آن مرد اقدامی برای درمان مشکل جنسی خود نمی کند و یا روشهای درمانی موثر واقع نمی شود. در اینجا زن می تواند با اثبات اینکه در عسر و حرج قرار دارد، از دادگاه درخواست طلاق داشته باشد.

 • عدم برقراری رابطه جنسی مرد از روی عمد

درصورتیکه مرد بنا به دلایلی از جمله مشکلات خانوادگی یا اخلاقی، همجنسگرایی و… مایل به برقراری رابطه جنسی با همسرش نباشد و برای مدت طولانی از آن خودداری کند، زن می تواند درخواست طلاق خود بدلیل عسر و حرج را به دادگاه تحویل بدهد تا بعد از رسیدگی، جلسه ای برای اثبات ادعای زن مبنی بر عسر و حرج وی تشکیل شود.

 • رابطه جنسی مقعدی

برخی مواقع مرد برخلاف تمایل همسرش، وی را مجبور به برقراری رابطه مقعدی می کنند. اگر زن بتواند اثبات کند که بدلیل این نوع ارتباط جنسی در رنج و ناراحتی است و تمایلی به انجام آن ندارد، می تواند از دادگاه درخواست فسخ نکاح داشته باشد. در این شرایط  دادگاه زن را برای معاینه به پزشکی قانونی معرفی می کند.

 • رابطه زناشویی نامتعارف

رابطه زناشویی باید متعارف باشد. اگر مرد درخواست رابطه جنسی نامتعارف داشته باشد و زن از انجام آن در عذاب باشد، حق فسخ نکاح برای زن ایجاد می شود.. در این شرایط اگر زن بتواند اثبات کند که بدلیل رابطه جنسی نامتعارف در سختی و ناراحتی است و ادامه این وضعیت برای  وی غیرقابل تحمل است، حق فسخ ازدواج برای زن ایجاد می شود.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  جرم سرقت گوشی

طلاق به درخواست مرد بدلیل نداشتن رابطه جنسی

در اسلام حق طلاق از حقوق مردان است و مرد برای درخواست طلاق نیازی به ارائه دلیل و مدرک ندارد و بدون داشتن دلیل موجه می تواند از همسر خود جدا شود. ماده 1123 قانون مدنی شرایط فسخ نکاح از طرف مرد را بر اساس عیوب زنان مطرح کرده است .البته این عیوب بایستی قبل از عقد در زن وجود داشته باشد و مرد از وجود آنها اطلاعی نداشته باشد. در اینصورت حق فسخ نکاح برای مرد ایجاد می شود و می تواند پس از عقد و به محض اطلاع از این عیوب ، عقد را باطل کند .

در رابطه با حق فسخ نکاح برای مرد درصورت عیوب جنسی زن نکاتی وجود دارد که در ادامه بیان می گردد:

 • اگر مرد به دلیل عدم تمکین زوجه درخواست طلاق کند و زوجه باکره باشد و رابطه جنسی نامتعارف از هر نوع برقرار نشده باشد، می بایست نصف مهریه را به همسرش بپردازد.
 • اگر مرد به دلیل مشکلات جنسی زن درخواست طلاق داشته باشد و ادعای وی اثبات شود، اگر هیچ رابطه جنسی برقرار نشده باشد، مهریه ای به زن تعلق نمی گیرد و چنانچه نزدیکی صورت گرفته باشد، به زن مهرالمثل تعلق می گیرد.

برابر ماده 1091 قانون مدنی، ” برای تعیین مهرالمثل، باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین معمول محل و غیره در نظر گرفته شود ”

 • اگر مرد به دلیل عدم تمکین زوجه درخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه دهد، حتی اگر تنها یک بار رابطه زناشویی کامل برقرار شده باشد، مرد بایستی مهریه زن را تماما پرداخت نماید. عدم تمکین ارتباطی با مهریه ندارد اما شرط تنصیف دارایی و نفقه به زن تعلق نمی گیرد.
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات توهین و فحاشی:جرم توهین و مجازات ان

فسخ نکاح توسط زن به دلیل مشکلات جنسی مرد

ماده 1123 قانون مدنی موارد فسخ نکاح از طرف مرد به علت عیوب زن را بیان کرده است. بر اساس این ماده مشکلات جنسی زنان برای فسخ نکاح شامل موارد زیر است :

 • قَرَن (وجود مانعی گوشتی یا استخوانی در ورودی واژن )

قرن یعنی در ناحیه ورودی واژن زن و مدخل دستگاه تناسلی یعنی همان محل نزدیکی، بافت گوشتی یا استخوانی وجود داشته باشد که مانع ورود آلت تناسلی مرد به آن شود و یا تنفر متعارف مرد از ایجاد رابطه‌ی زناشویی را به همراه داشته باشد.

در علم پزشکی به این پدیده شاخی بودن سلول‌های ناحیه ورودی واژن یا وجود نسوج سخت غضروفی در مجرای مهبل گفته می شود که مانع از انجام اعمال زناشویی است. و به زنی که چنین مشکل جنسی داشته باشد، قرناء می گویند.

 

 • افضاء

افضاء نوع دیگری از عیوب جنسی بانوان است. در این حالت مجاری ادرار، واژن و مقعد یکی می شود. به عبارت دیگر، مجرای ادرار و واژن یا مجرای واژن و مجرای مقعد یکی می شود. این نوع مشکل ممکن است به وسیله انگشت یا هر نوع وسیله دیگری بوجود آمده باشد.

لازم به توضیح است که  این عیوب تنها در صورتی برای مرد حق فسخ نکاح را بوجود می آورند که حین عقد موجود باشند . بنابراین، اگر این مشکلات  پس از عقد در زن بوجود بیاید ، مرد نمی تواند عقد را فسخ کند .

از بین رفتن حق فسخ نکاح بدلیل درمان عیوب جنسی

درصورتیکه مشکلات جنسی زن و مرد با انجام عمل جراحی یا مصرف دارو قابل درمان باشد بدلیل اینکه منشاء ضرر برای طرف مقابل از بین رفته است، جهت حفظ بنیان خانواده حق فسخ طرف مقابل نیز از بین می رود.

رها کردن زندگی زناشویی و حق فسخ نکاح

رها کردن زندگی و ترک زناشویی موجب حق فسخ نمی شود مگر در موارد زیر:

 

۱- طلاق

۲- باطل کردن عقد توسط یکی از زوجین به دلیل عیب‌هایی که موجب حق فسخ می‌شوند.

۳- باطل کردن عقد به دلیل مسائلی مانند ارتداد هر یک از زوجین، لعان و شیر دادن

۴- اتمام شدن مدت عقد موقت

۵- بذل مدت عقد موقت

۶- فوت یکی از زوجین

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس