شکایت از جرم رابطه نامشروع

0

جرم رابطه نامشروع زمانی تحقق میابد که زن و مرد بدون آنکه همسر یکدیگر باشند،کارهایی بیرون از عرف اما کمتر از رابطه جنسی انجام دهند. نتیجه این عمل در شرایطی که در دادگاه محرز گردد، برای هر دو نفر 99 ضربه شلاق تحت عنوان مجازات، در پی خواهد داشت و فرقی نمیکند این عمل به صورت مخفیانه انجام شود یا در محضر عموم صورت بگیرد.

زیاد پیش می آید که اشخاص با همدیگر از این نوع رابطه برقرار نمایند و با اعتنا به اینکه این جرم غیرشرعی است و به آبرو و اعتبار اشخاص و نظم عمومی مرتبط است، حتما بایستی با آن طبق قانون رسیدگی گردد. بیشتر جرایم پس از انقضای مدت تعیین شده در قانون قابل شکایت در مراجع نیستند و یا تنها اشخاصی که در آن موضوع ذی نفع هستند یا زیان دیده اند قادرند از آن شکایت نمایند.

از این رو در این نوشته به این سوال ها جواب می دهیم که چه افرادی قادر هستند از این جرم شکایت نمایند و طریقه ثبت شکایت از جرم رابطه نامشروع به چه شکل می باشد و آیا همسر سابق مجرم بعد از طلاق هم می تواند به عنوان جرم رابطه نامشروع از متهم شکایت نماید به علاوه به این نکته می پردازیم که مدت زمان شکایت و مدارک لازم جهت ثبت شکایت از این جرم از چه قرار است و در پایان هم نمونه ای از شکواییه جهت شکایت از جرم نامشروع را ارائه خواهیم کرد.

چه کسی می تواند از جرم رابطه نامشروع شکایت کند ؟

هنگامی جرم رابطه نامشروع محقق میگردد که زن و مرد بدون ازدواج با هم، با یکدیگر به صورت خارج از عرف اما فارغ از ارتباط جنسی رابطه برقرار کنند . هر چند ثابت کردن رابطه نامشروع از راه فضای مجازی هم امکان پذیر است. مجازات این جرم در صورت ثابت شدن، 99 ضربه شلاق میباشد. این جرم در قانون مجازات اسلامی این گونه تعریف شده است: “هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌ کننده تعزیر می‌شود.”

یکی از پرسش ها در ارتباط با این جرم این میباشد که چه کسی قادر است از جرم رابطه نامشروع شکایت نماید؟ جرم رابطه نامشروع از دسته جرایم عمومی میباشد یعنی برای آغاز پیگیری قضایی در این مورد احتیاجی به شکایت شاکی خصوصی نمیباشد به عبارت دیگر بدون اینکه شاکی خصوصی شکایت نماید، نیروی انتظامی یا دادستان می تواند، رسیدگی به جرم را شروع کند . هرچند این امر نیازمند حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع است .

به علاوه این نوع جرایم در زمره جرایم غیر قابل گذشت قرار دارد  بدین معنی که اگر رسیدگی به این جرم با شکایت شاکی خصوصی شروع شده باشد ، حتی چنانچه شاکی رضایت دهد ، رسیدگی به این جرم متوقف نمیگردد. این به این علت میباشد که جرم رابطه نامشروع از جمله جرم هایی است که علاوه بر غیر شرعی بودن، باعث جریحه دار شدن وجدان همگانی و بر هم ریختن نظم عمومی نیز می گردد و از این جهه هر فردی می تواند از جرم رابطه نامشروع شکایت نماید.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  نکاح زن ایرانی با مرد خارجی چگونه است

همچنین، نیروهای انتظامی در صورتی در این مسائل دخالت می کنند که جرم به صورت مشهود دیده شود . به عنوان مثال فردی که زن نامحرم را در خیابان در آغوش بگیرد ، به طور آشکار  یکی از مصادیق جرم رابطه نامشروع را انجام داده است و چنانچه پلیس آنان را مشاهده کند به آسانی می تواند آن ها را بازداشت نماید.

در پایان لازم به ذکر است که راه های اثبات رابطه نامشروع، محدود به موارد خاصی بوده و صرفا برخی از دلایل موجود در قانون مجازات اسلامی یعنی اقرار، شهادت و علم قاضی، اثبات کننده رابطه نامشروع می باشند.

نحوه ثبت شکایت جرم رابطه نامشروع

جهت شکایت از جرم رابطه نامشروع، شاکی میبایست به دادسرایی که جرم در آن منطقه پیش آمده است شکایت خود را ارسال نماید و از این طریق شکایت خویش را ثبت کند. دادسرا صالح جهت رسیدگی به جرم رابطه نامشروع در تهران و شهرستان ها متفاوت میباشد به این ترتیب که در تهران، دادسرای صالح، دادسرای ارشاد، و در شهرستان ها دادسرای عمومی می باشد. ثبت شکایت فقط از طریق مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک ممکن است.

بعد از ثبت شکایت جرم رابطه نامشروع و پرداخت هزینه دادرسی به هر کدام از طرق حضوری یا الکترونیکی تحقیق درباره جرم آغازشده و در صورت احراز جرم ، پرونده برای بررسی و صدور حکم به دادگاه ارسال می شود تا بررسی های لازم در دادگاه انجام شود و در صورتی که تحقق این جرم اثبات شد، دادگاه برای مجازات مجرمین حکم صادر کند.

مدت زمان شکایت رابطه نامشروع

برای این که شکایت شاکی در مراجع قضایی شنیده بشود باید در مدت زمان معینی که در قانون مشخص شده است، برای شکایت به مراجع قضایی مراجعه کند که به این مدت زمان در اصطلاح حقوقی مرور زمان می گویند. جرم رابطه نامشروع هم خارج از این قاعده نمیباشد و بر خلاف زنا که مرور زمان ندارد، پس از سپری شدن مدتی دیگر نمیشود از جرم رابطه نامشروع شکایت کرد.

در پاسخ به این پرسش که آیا رابطه نامشروع زندان دارد ، بایستی گفت مجازات جرم رابطه نامشروع، 99 ضربه شلاق تعزیری است که طبق تعریف قانون مجازات اسلامی این مجازات از نوع تعزیری درجه 6 می باشد که مرور زمان آن برابر با 5 سال پس از وقوع جرم است که یعنی شاکی می تواند تا 5 سال بعد از وقوع جرم به مراجع قضایی شکایت ببرد.

مدت زمان شکایت رابطه نامشروع

مدارک لازم برای شکایت

شکایت از جرم رابطه نامشروع به روش حضوری و با رجوع به دفاتر خدمات قضایی و کامل کردن فرم شکواییه امکان پذیر میباشد. این دفاتر بعد از تنظیم شکواییه، آن را برای دادسرای صالح ارسال کرده تا تحقیق در مورد جرم شروع گردد. مدارک لازم جهت شکایت در دفاتر خدمات قضایی از قرار زیر است:

1- به همراه داشتن اصلی کارت ملی

2- کارت اعتباری برای پرداخت هزینه دادرسی

3- ضمائم شکواییه من جمله اسناد، ادله و شهادت شهود

نحوه اثبات جرم رابطه نامشروع

ثابت کردن جرم رابطه نامشروع به مشقت ممکن است . بهترین راه جهت ثابت کردن جرم رابطه نامشروع این میباشد که خود مرتکب به این عمل اعتراف نماید یعنی مثلا دختری از پسری به خاطر رابطه نامشروع شکایت کند ، این خود به نوعی اعتراف دختر به داشتن رابطه نامشروع با پسر است .

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  چک حسن انجام کار و سفته بابت حسن انجام کار چگونه میباشد؟

روش دیگر جهت شابت کردن چنین پرونده هایی شهادت شاهد است که به طور معمول ثابت کردن جرم از این روش خیلی سخت و ناممکن است . روش های زیاد دیگری هم برای ثابت کردن رابطه نامشروع وجود دارد از جمله این روش ها می توان وجود عکس و فیلم را نام برد .به علاوه وجود پیامک یا چت ها در فضاهای مجازی همگی می توانند راهی جهت ثابت کردن جرم رابطه نامشروع باشند . تمام این موارد در شرایطی اثر دارد که باعث گردد قاضی به وجود رابطه نامشروع پی ببرد و منجر به اثبات جرم می شود . در این دسته از جرایم علم قاضی و نظر او بسیار با اهمیت و تاثیر گذار است .

اثبات رابطه نامشروع پیامکی:

چنانچه متهم مشکوک به رابطه ی نامشروع پیامکی یا تلفنی باشد، مرجع ذی الصلاح از طریق اپراتور تلفن همراه می تواند اطلاعات پیامک ها (شماره تلفن هایی که پیامک داده یا زده شده و متن پیامک و ساعت ارسال و دریافت پیامک) و اطلاعات مربوط به تماس ها را دریافت نمایند. اطلاعات مربوط به پیامک و تماس ها تا ۶ ماه قابل پیگیری می باشند یعنی اپراتورها تا ۶ ماه موظف به نگه داری اطلاعات میباشند.

گرفتن پرینت تلفن همراه همسر (زن و مرد) بدون اجازه و مجوز دادگاه به هیچ وجه امکان پذیر نمی باشد.

اثبات جرم رابطه نامشروع در فضای مجازی:

متاسفانه امروزه با توسعه اپلیکیشن های متنوع در فضای مجازی شاهد افزایش ارتباط های نامشروع در فضای مجازی هستیم و این جرم در جامعه بسیار شایع شده است.

جهت اثبات کردن این جرم در فضای مجازی احتیاج به ارائه مدارکی مانند عکس و اسکرین شات می باشد. شاکی بایستی با در دست داشتن این مدارک به پلیس فتا مراجعه نماید و پلیس فتا با هک کردن حساب کاربری متهم در صورتی که اطلاعات قبلا پاک نشده باشد به آن ها دست پیدا می کند و از این طریق جرم اثبات می شود.

اثبات رابطه نامشروع در محیط کار:

به طور معمول جهت ثابت کردن رابطه ی نامشروع، به عرف آن مکان و محل و شهر توجه می گردد. چنانچه بیرون رفتن و قرارهای خارج از محیط کار، تماس ها و پیامک ها مربوط به کار و مسائل کاری باشند این مورد جزء روابط نامشروع نمی باشد اما اگر خارج از عرف و روابط خارج از محیط کار باشد طبق ماده ۶۳۷ شامل جرم رابطه نامشروع می شود و مجازات آن همان ۱ تا ۹۹ ضربه شلاق تعزیری می باشد.

آیا شکایت از رابطه نامشروع بعد از طلاق امکان دارد ؟

جرم رابطه نامشروع از جرایم عمومی میباشد و به علت تاثیراتی که این عمل بر نظم اجتماعی داراست، و هر فردی قادر است بدون آنکه ذی نفع باشد از جرم رابطه نامشروع شکایت نماید حتی اگر همسر وی نباشد و طلاق گرفته باشد. به علاوه این جرم از دسته جرایم غیر قابل گذشت میباشد بدین معنی که وقتی این شکایت در مراجع مطرح شد، حتی چنانچه شاکی رضایت دهد، پیگیری این جرم متوقف نمی گردد.

به یاد داشته باشید پس از طلاق در شرایطی قادر هستید از جرم رابطه نامشروع شکایت نمایید که بیشتر از 5 سال از اتفاق افتادن این جرم نگذشته باشد. قابل ذکر میباشد که در قانون مجازات تهمت رابطه نامشروع عبارت است از حبس از یک ماه تا یک سال و یا تا 74 ضربه شلاق .

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  شرایط فسخ قولنامه از طرف خریدار

نمونه شکایت رابطه نامشروع

نمونه شکایت رابطه نامشروع

جهت طرح شکایت از جرم رابطه نامشروع الزامی میباشد که ابتدا شکواییه ای تنظیم گردد و بعد به مراجع قضایی مربوطه ارائه شود. این شکواییه قالب به خصوصی دارد و بایستی با دقت و ظرافت خاصی تنظیم گردد .

در زیر نمونه شکایت از رابطه نامشروع را مشاهده می کنید و شما می توانید در صورت نیاز به تنظیم شکایت جرم رابطه نامشروع مشخصات خود را جایگزین جاهای خالی کنید.

شاکی …………………. به نشانی ……………………………………………………………………………

مشتکی عنهما: ……………………. به نشانی ………………………………………………………………..

 ………………………………………. به نشانی …………………………………………………………………………….

تاریخ وقوع جرم …………….. محل وقوع جرم ………………………………………………………

موضوع: رابطه نامشروع مادون زنا

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان …………………………

با سلام و احترام، به استحضار می‌رساند: اینجانب ……….. (شاکی) به استناد سند ازدواج شماره ………….. همسر دائمی ………… (مشتکی‌عنه) برای مدت ……….سال می‌ باشم. در تاریخ …….طبق اظهارات شهود، مشتکی عنه همراه با …………. در مکان های عمومی در حالی که دست در دست یکدیگر داشته اند مشاهده شده اند و پس از آن با پیگیری تماس های تلفنی مشتکی عنه و پیامک های ایشان مشخص شد که در زمان های دیگر نیز با یکدیگر ملاقات داشته اند. تماس ها و شهادت شهود به پیوست شکایت نامه ضمیمه شده است. لذا، به استناد ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مصوب سال ۱۳۷۵ با عنوان رابطه نامشروع مادون زنا تقاضای رسیدگی و تعقیب و مجازات نامبردگان را دارم.

با تشکر و سپاس فراوان

امضاء

حکم دادگاه در خصوص رابطه نامشروع

شاکی: آقای ….. با وکالت …… به نشانی ………….

متهمین: 1- خانم …….. با وکالت ………. به نشانی …………….

             2- آقای …….. به نشانی ……………

اتهام: رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت (غیر از زنا)

دادگاه با بررسی اوراق و محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و با استعانت از خداوند متعال به شرح آتی مبادرت به رای می نماید.

«رای دادگاه»

به موجب کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 18 تهران 1- خانم …… فرزند ……… متاهل فاقد سابقه کیفری با وکالت …….. 2- آقای ……… فرزند ……… 28 ساله مجرد فاقد سابقه کیفری متهمند به ارتباط نامشروع غیر زنا موضوع شکایت آقای …….. با وکالت……….. دادگاه با عنایت به شکایت شاکی ، اظهارات شهود،اقرار صریح متهم ردیف دوم و دفاعیات متناقض و بلا وجه متهم ردیف اول و همچنین ملاحظه سی دی ضبط شده از ارتباط تلفنی متهمین و عدم توجیه اخلاقی و منطقی بر مجاز بودن چنین ارتباطی فی ما بین متهمین و سایر قرائن و امارات منعکس در پرونده ضمن عدول از اتهام مندرج در کیفرخواست اتهان متهمین را منطبق با فعل حرام دانسته و مستندا به ماده 638 قانون مجازات اسلامی و رعایت ماده 22 قانون مذکور هریک از متهمین را به تحمل 99 ضربه شلاق تعزیری محکوم می نماید. رای صادره حضوری ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم محترم دادگاه تجدیدنظر استان می باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس