رفع ممنوع الخروجی

0

ممنوع الخروج شدن به چه معناست؟

اگر فردی تمامی مدارک خروج از کشور را به همراه داشته باشد اما از خروج او در تمامی مرزهای کشور اعم از زمینی، هوایی و دریایی ممانعت شود این فرد ممنوع الخروج شده است و حق ندارد از مرزهای کشور عبور کند و وارد خاک کشور دیگری شود.

در واقع افراد به دلایل گوناگونی همچون بدهکاری مالیاتی، نپرداختن مهریه، مسائل امنیتی، بدهکاری بانکی و … ممنوع الخروج می شوند. برای رفع ممنوع الخروجی باید به مرجعی که دستور ممنوع الخروج شدن را صادر کرده است مراجعه و مراحل رفع ممنوع الخروجی را انجام داد.

ممنوع الخروجی چگونه انجام می شود؟

برای جلوگیری از خروج متهمان و اشخاص به دو روش کیفری و حقوقی می توان اقدام کرد. البته این قرار تنها در مورد جرایم کیفری بااهمیت اجرا خواهد شد.

پیش از ارائه توضیحات در این رابطه باید بدانید که ممنوع الخروج کردن اشخاص در صلاحیت چه ارگان هایی است. به این دلیل که جهت رفع ممنوع الخروجی شخص باید اجازه ارگان مربوطه را دریافت کند.

 • نخستین مرجع در این رابطه دادسرا محسوب می شود که به موجب اتهام می تواند از سوع دادستانی کل کشور برای این امر اقدام کند.
 • کلیه بدهکارانی که به موجب سند رسمی بدهی آن ها اثبات شود از طریق اداره ثبت ممنوع الخروج می شوند.
 • کلیه دادگاه های حقوقی تنها در صورت اجرای حکم می توانند از خروج افراد از کشور جلوگیری کنند.
 • بدهکاران بیمه ای نیز از سوی اداره تامین اجتماعی ممنوع الخروج می شوند.
 • جلوگیری از خروج بدهکاران قطعی مالیاتی به دستور اداره دارایی انجام می شود.
 • کلیه بانک ها افرادی که به بانک بدهی دارند را به بانک مرکزی معرفی می کنند. بانک مرکزی بوسیله دادسرای عمومی تهران می تواند برای ممنوع الخروج کردن بدهکاران اقدام کند. اجازه بانک مرکزی در خصوص تجاری که به تعهدات خود عمل نکرده اند نیز مد نظر قرار می گیرد.

حکم ممنوع الخروجی برای تامین خواسته صادر نمی شود و برای آن به حکم قطعی از مراجع قضایی نیاز است.

مراحل رفع ممنوع الخروجی

استعلام ممنوع ‌الخروجی آنلاین و مراحل رفع ممنوع الخروج و زمان و مدت ممنوع الخروجی

ممنوع ‌الخروجی به معنی اینکه هر شخصی حقیقی و حقوقی بدلیل مشکلات قانونی اعم از بدهکاری مالیاتی، سوء سابقه شخص در خارج از کشور ایران بدلیل مشکلات و بزه اجتماعی مانند دزدی و سرقت، بی خانمانی ، ولگردی،گدائی و ناتوانی از تامین نیازهای شخص در کشور بیگانه همچنین ،سوء سابقه کیفری که منجر به رای دادگاهای ایران علیه شخص در ایران شده باشد و شخص مجرم متهم به ندادن خسارت به دولت و یا اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر شده باشد.در چین مواقعی خیلی از افراد دانسته و ندانسته در پشت گیتهای فرودگاهی کشور ایران از طریق پلیس دیپلماتیک ممنوع الخروجی آنها اعلام شده و اگر کلی هزینه برای سفرشان انجام داده باشند همگی به یکباره سوخت میشود.در گذشته تنها را حل جلوگیری از این خسارت مادی و معنوی که ذهن هر شخصی را درگیر مینمود.رفتن به خیابان گیشا و اداره گذرنامه جهت اطلاع از ممنوع الخروجی و مطلع شدن از اینکه شخص ممنوع ‌الخروجی میباشد یا خیر ؟ و این امر برای خیلی ها که دسترسی راحتی به اداره گذرنامه نداشتن و یا اینکه در شهرستان زندگی میکردند خیلی سخت و دشوار بود.به مرور زمان شماره تلفنهای از طریق پلیس و اداره گذرنامه برایاستعلام ممنوع ‌الخروجی راه اندازی شد و  در کاملترین قدم دولت الکترونیک خوشبختانه شما میتوانید از طریق اینترنت به راحتی از ممنوع الخروجی خودتان مطلع شوید.

سایت استعلام اینترنتی ممنوع الخروجی ( سرویس استعلام ممنوع الخروجی)

اخیرا با توجه به مشکلاتی که برای هموطنان برای خروج از کشور بوجود آمده است. اداره گذرنامه جهت اطلاع از ممنوع الخروجی افراد حقیقی و حقوقی به کمک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سامانه آنلاینی را افتتاح نموده که شما میتوانید براحتی و با استعلام ممنوع الخروجی با کد ملی خیالتان قبل از سفر به خارج از کشور راحت شود.آدرس سایت استعلام اینترنتی ممنوع الخروجی exitban.ssaa.ir میباشد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  قانون اصلاح موادی از قانون محاسبات عمومی کشور

متهم به ممنوع الخروجی 20 روز فرصت اعتراض به رای دادگاه و اثبات بیگناهی و برائت خود دارد و اگر بیگناهی اثبات شد دادگاه میبایست بلافاصله  به سازمان مرتبط اطلاع دهد تا حکم لغو شود.

رفع ممنوع الخروجی

استعلام ممنوع الخروجی  شامل چه مواردی است؟

 • استعلام ممنوع الخروجی کیفری
 • استعلام ممنوع الخروجی مالیاتی
 • استعلام ممنوع الخروجی قوه قضاییه
 • استعلام ممنوع الخروجی دارایی

مراحل رفع ممنوع الخروج به چه شکلی است؟

قانون خیلی واضح توضیح داده است که اگر متهم بدلیل بدهی مالیاتی ممنوع الخروج بود باید بدهی خود را بپردازد و با در دست داشتن مدارک به شعبه صادر کننده رای رفته و نسبت به فسخ قرار ممنوع الخروجی توسط مرجع صادر کننده یا نقض ممنوع الخروج توسط مرجع تجدید نظر کننده اقدام نماید.بدهکاران ارزی که تعهدات ارزی دارند باید ماده 17 قانون گذرنامه را به دقت بخوانند.چرا که دولت و قوه قضایی میتواند طبق بدهی ارزی قرار ممنوع الخروجی شخص را صادر کند.

افراد ممنوع الخروج  به چه اشخاصی گفته می شود؟

 • افرادی که بدهی قطعی مالیاتی دارند و یک مرجع ذیصلاح حکم بدهی آنها را محرز دانسته و منجر به صدور رای دادگاه در خصوص آنها شده باشد.
 • افراد بی بند و باری که در کشورهای خارجی در سنوات گذشته مشکلات اخلاقی و بی بندو باری و گدایی و یا دزدی و کلاشی و کلاهبرداری فیزیکی و یا اینترنتی انجام داده باشند و توسط پلیس کشور ثالث به پلیس بین اللمل و اینتر پل گزارش شده باشند.
 • افرادی که مقامات کشور سفر آنها را به دلایل امنیتی به صلاح کشور نمیدانند
 • خانم ها و یا فرزندانی که همسرشان و یا پدرشان وکالت دارند و باید با اخذ اجازه از آنها از کشور خارج شوند

زمان و مدت ممنوع الخروجی هر شخص چقدر است؟

طبق آیین دادرسی ماده ۱۳۳ دادرسی کیفری دادگاه ۶ ماه میتواند شخص را ممنوع الخروج نماید و در هر دوره نیز رای را برای یک دوره 6 ماهه دیگر تمدید کند.

رفع ممنوع الخروجی از چه راه هایی انجام می شود؟

 • پرداخت قروض و بدهی یا مالیات ادارات دولتی
 • معرفی مال برای اجرای حکم
 •  واخواهی نسبت به حکم غیابی ممنوع الخروجی
 • درخواست دادن جهت ابطال اجراییه ثبتی
 •  معرفی وثیقه و خروج موقت
 •  اخذ اجازه خروج جهت سفرهای زیارتی یا سفرهای ضروری
 •  اجازه خروج موردی در سفرهای ضروری
 •  توقف اجرای حکم به دلیل گذشت زمان
 •  تقاضای ابطال اجراییه

مدت اعتبار قرار ممنوع الخروجی

زمانی که دادگاه این قرار را صادر می کند؛ شخص تا مدت زمان 20 روز فرصت دارد که نسبت به آن اعتراض کند تا دادگاه تجدید نظر تشکیل شود. در غیر اینصورت متهم به مدت شش ماه ممنوع الخروج خواهد شد. دادگاه باتوجه به اهمیت جرم و ادله موجود می تواند هر شش ماه آن را تمدید کند اما در حالت عادی با گذشت مدت زمان درج شده در دستور منع خروج، این دستور به صورت خود به خود منتفی خواهد شد.


ممنوع الخروجی مرد و شرایط انجام آن در قانون چگونه است؟

 ممنوع الخروجی مرد بابت مهریه چطور انجام میشود؟

در این مقاله به مهمترین نکاتی درباره ممنوع الخروج شدن مرد توسط زن به دلیل عدم پرداخت مهریه اشاره میشود تا اطلاعات کافی در این مورد را داشته باشید.

ممنوع الخروج شدن مرد توسط اجرای اسناد رسمی

زن برای دریافت مهریه خود میتواند از طریق دفترخانه رسمی ازدواج اقدام نماید و مبادرت به صدور اجراییه نماید که پس از ابلاغ آن به زوج زن میتواند تمام اموال منقول و غیر منقول همسر را بازداشت نماید اما امکان دارد در برخی موارد زن امکان دسترسی به اموال شوهر را نداشته باشد یا نتواند مالی را برای وصول طلبش معرفی نماید و مرد هم خود از معرفی اموالش خودداری نماید که در این شرایط میتواند دستور ممنوع الخروج شدن مرد را بدهد تا مرد به دلیل پرداخت نکردن مهریه و فرار از پرداخت امکان خروج از کشور را نداشته باشد و بتوان از این لحاظ مانع او شد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مریم شاه مرادی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای مرکز

هدف از ممنوع الخروج شدن مرد به دلیل عدم پرداخت مهریه ابزاری است که مرد را تحت فشار قرار دهد و مجبور شود که مهریه زن را پرداخت نماید.

رفع ممنوع الخروجی

راه های رفع ممنوع الخروجی مرد

زمانی ممنوع الخروجی مرد رفع میشود که مهریه را پرداخت کرده باشد و یا اینکه زن خود نسبت به عدم پرداخت مهریه توسط مرد رضایت دهد واز ممنوع الخروج کردن مرد منصرف شود که در این صورت دادگاه و یا مراجع قضایی حکم رفع تامین خواسته زن را صادر و اداره ثبت هم حکم رفع ممنوعیت از سفر را صادر مینماید.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که مردان بدهکار نمی توانند برای رفع ممنوع الخروجی مالی را به عنوان وثیقه تحویل اداره ثبت دهند و فقط رفع آن توسط سه مورد بالا میباشد.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که در صورت پرداخت مهریه، مرد باید جریمه دولتی نیز بپردازد و میزان آن که به نسبت طلب میباشد که به عنوان نیم عشر و یا حق الاجرا باید نزد دولت پرداخت شود.

اگر نیم عشر دولتی از جانب مرد پرداخت نشود اداره اجرا میتواند حکم ممنوع الخروج شدن مرد را رفع اثر ننماید زیرا بدهی شامل طلبی است که دولت که همان بستانکار است تقاضا میشود و مبلغی است که تحت عنوان حقوق دولتی به مرد تعلق میگیرد.

شرایط شغلی مرد ممنوع الخروج شده

شخصی که نوع کار او به گونه ای است که باید از کشور خارج شود و درخواست رفع ممنوعیت سفر خارج از کشور را بنماید که در این صورت با استناد به رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عدالت اداری اگر احراز شود که شرایط بدهکار خاص است و نیاز به خروج از کشور را دارد حکم رفع ممنوعیت به سفر خارج از کشور داده میشود.

آیا مردی که حکم اعسار میگیرد ممنوع الخروج میشود؟

مردی که حکم اعسار میگیرد و پرداخت مهریه را قسط بندی میکنند بجای اینکه آن را یکجا پرداخت نماید در صورتی که تقاضای رفع ممنوعیت از کشور را داشته باشد نمیتوان ممنوعیت مرد را رفع نمود و تا پرداخت آخرین وام ممنوعیت زوج باقی میماند.

آیا ممنوع الخروج شدن یک مرد محدوده زمانی خاصی دارد؟

محدوده زمانی خاصی برای ممنوعیت مرد وجود ندارد و تا زمانی که تمام مهریه ای که از جانب دادگاه مشخص میشود پرداخت نشود ممنوعیت خروج از کشور به اثر خود باقی میماند حتی اگر سالیان زیادی زمان ببرد دستور ممنوعیت خروج از کشور مرد از بین نخواهد رفت.

مطلع شدن مرد قبل از حکم ممنوع الخروجی

موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که در صورت عدم پرداخت مهریه عندالمطالبه و درخواست زوجه برای ممنوع الخروج شدن مرد در مقابل عدم پرداخت مهریه مرد حق خروج از کشور را ندارد و به همین دلیل زوج در صورت بیماری و یا شرایط شغلی خود ناگزیر نمیتواند از کشور خارج شود تا زمانی که حکم ممنوعیت او رفع شود.

اجراییه صادره علیه مرد به آدرسی که در زمان ازدواج در عقد نامه شخص قید شده فرستاده میشود اما مشکلی که وجود دارد این است که در بسیاری از موارد نشانی این افراد تغییر کرده و مردم اقدام به اطلاع رسانی در دفاتر خانه ازدواج نمیکنند و در این صورت مرد از صدور حکم ممنوعیت بی اطلاع میشود و تا زمانی که قصد خروج از کشور را نداشته باشد و داخل فرودگاه نشود پی به این موضوع نمی بردو بعد از اطلاع داشتن باید به اداره گذرنامه مراجعه کرده و علت آن را از اداره جویا شود و اگر بخاطر پرداخت نکردن مهریه باشد باید ابتدا بدهی خود را پرداخت نماید و سپس ممنوعیت وی رفع شود.

رفع ممنوع الخروجی

نکات مهم ممنوع الخروجی

 • نکته مهم این است که در خصوص دستور یا قرار بودن ممنوعیت خروج از کشور باید قائل به تفکیک شد.
 • ماده 188 قانون آیین دادرسی کیفری در خصوص دستور منع خروج متهم از کشور بیان می دارد تا هنگامی که قبل از اثبات جرم به متهم دسترسی حاصل نشده، بازپرس می تواند با توجه به اهمیت و ادله وقوع جرم، دستور منع خروج او را از کشور صادر کند.
 • مدت اعتبار این دستور، شش ماه و قابل تمدید است.
 • در صورت حضور متهم در بازپرسی، صدور قرار موقوفی، ترک یا منع تعقیب، ممنوعیت خروج منتفی و مراتب بلافاصله به مراجع مربوطه اطلاع داده می شود و در صورت انقضای مدت، دستور منتفی می شود.(دستور قبل از اثبات مجرمیت صادر می شود.)
 • ماده 247 و 248 قانون آیین دادرسی کیفری در خصوص ممنوعیت خروج از کشور بیان می دارد، بازپرس متناسب با جرم ارتکابی علاوه بر صدور قرار تأمینی می تواند قرار نظارت قضایی را که شامل یک یا چند مورد ذیل می شود برای مدن معینی صادر کند که یکی از این قرارها ی نظارت قرار ممنوعیت خروج از کشور است که ظرف 10 روز نیز قابل اعتراض در دادگاه صالح است.(بدوی و تجدید نظر)
 • اعتبار قرار ممنوعیت خروج از کشور شش ماه و قابل تمدید است.(قرار بعد از اثبات مجرمیت صادر می شود)
 • مراجع قضایی مکلف اند در موارد قانونی پس از اتخاذ تصمیم بر ممنوعیت خروج از کشور، مراتب را به دادستانی کل کشور ارسال نمایند تا از آن طریق به مراجع ذیربط اعلام گردد.
 • ماده 509 قانون آیین دادرسی کیفری اشاره می کند که در صورت وقوع جرم هر گاه اقدامات قاضی اجرای احکام کیفری منتهی به دسترسی به محکوم علیه نشود و بیم فرار از کشور باشد، می تواند دستور منع خروج او را از کشور صادر کند. اما به محض حضور یا دستگیری او دستور لغو می گردد.(در مرحله اجرای حکم)
 • اصولاً اشخاصی که محکومیت کیفری قطعی دارند و مجازات خود را نگذرانده اند ممنوع الخروج می باشند.
 • رفع ممنوع الخروجی مشروط به انجام تعهد ار سوی فرد محکوم است.مثلاً شوهری که به دلیل عدم پرداخت مهریه ممنوع الخروج شده است با پرداخت یا سپردن تأمین مناسب می تواند از آن رفع اثر نماید.
 • در سایر موارد دادگاه و مراجع قضایی نیز نسبت به رفع دستور یا قرار ممنوعیت خروج از کشور اقدام می کنند.(ماده 188 قانون آیین دادرسی کیفری)
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  ناصر ادیب سنایی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای مرکز

سوالات متداول ممنوع الخروجی

1- ممنوع الخروجی به چه دلایلی ایجاد می شود؟

ممنوع الخروجی می تواند به دلایل مختلفی که در قوانین داخلی آمده از جمله بدهی ارتکاب جرم و مواردی از این دست باشد که در متن مقاله توضیحات کامل آن ارائه شده است.

2- برای رفع ممنوع الخروجی چه باید کرد؟

برای رفع ممنوع الخروجی بسته به علت آن فرد باید اقدامات متفاوتی انجام دهد در هر صورت مدت ممنوع الخروجی 6 ماه بوده و پس از آن لغو می گردد که توضیحات کامل آن در متن مقاله ارائه شده است.

3- مراحل رفع ممنوع الخروجی چیست؟

مراحل رفع ممنوع الخروجی بسته به موضوع آن متفاوت است برای مثال در موارد بدهی فرد می تواند با پرداخت بدهی یا سپردن تامین مناسب اقدام به رفع ممنوع الخروجی نماید که توضیحات کامل آن در متن مقاله ارائه شده است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس