درخواست طلاق اینترنتی امکان پذیر است ؟

0

در سال‌های اخیر، پروسه طلاق در کشورمان رو به افزایش بوده است و اشخاص متعددی بعد از سپری شدن مدت زمانی از ازدواجشان، تصمیم به طلاق می‌گیرند. با تحقیقاتی که در سال ۹۷ انجام شد، مشخص گردید که از هر ۳ ازدواج، یک کدام از آن‌ها به طلاق منجر می‌شود.

زوجین جهت صادر شدن حکم طلاق توافقی به مدارک معتبری مثل سند ازدواج، کارت ملی و شناسنامه، آزمایش بارداری و… احتیاج دارند. یکی از مدارک جدید و مهم که جدیدا برای صدور حکم طلاق حائز اهمیت است، گواهی عدم انصراف از طلاق میباشد.

به همین خاطر، قوه قضائیه همراه با سازمان بهزیستی، تصمیم گرفتند یک طرح جدید ایجاد نمایند که هدف از ایجاد آن پایین آوردن میزان طلاق و حل شدن مشکلات زوجین میباشد. این طرح به این شکل است که در آن افرادی که خواهان طلاق هستند، بایستی در سامانه تصمیم، ثبت‌ نام کنند و مراحل لازم را طی نمایند.

اکنون اشخاصی که تصمیم به ثبت درخواست طلاق دارند با رجوع به سامانه نوبت‌دهی طلاق، نسبت به مراحل انجام این کار مطلع خواهند شد. در این مقاله به معرفی سامانه طلاق توافقی و شرایط آن پرداخته ایم.

سامانه نوبت‌دهی طلاق بهزیستی

تا پیش از سال ۱۳۹۹ زوجین برای تقدیم دادخواست طلاق به دفتر خدمات قضایی رجوع می‌کردند. از آذر ماه سال ۹۹ بخشنامه‌ای صادر گردید که طبق آن مدیران دفتر خدمات الکترونیک قضایی، اجازه ثبت دادخواست طلاق بدون گواهی غربالگری نداشتند.

به همین دلیل جهت مرتب سازی شرایط موجود برای طلاق توافقی و طلاق یک‌طرفه، سامانه‌ای تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور و با همکاری قوه قضاییه بدین منظور راه‌اندازی شد. این سامانه با آدرس اینترنتی www.zaman.behzisti.net با عنوان سامانه طلاق توافقی «تصمیم» شکل گرفت.

سامانه تصمیم یک سامانه نوبت‌دهی آنلاین طلاق توافقی میباشد که زوجین جهت ثبت‌نام طلاق توافقی یا طلاق یک‌طرفه به آن رجوع می‌کنند.

با وارد شدن به سامانه طلاق توافقی زوجین بایستی برای ثبت‌نام طلاق توافقی اقدام نمایند. در آغاز زوج یا زوجه اطلاعات شخصی مرتبط به خود و همسرش را تکمیل می‌کند. در مرحله بعد بایستی تاریخ و ساعت مناسب برای مشاوره را انتخاب نمایند و در پایان نیز با تأیید اطلاعات ثبت شده، یک کد پیگیری برای شما ارسال می‌گردد.

سامانه نوبت‌دهی طلاق توافقی جهت کمک به زوج ها جهت برگشتن به زندگی مشترک ایجاد گردیده است.

پیش از انجام دادخواست طلاق، این سامانه جلساتی به عنوان جلسه مشاوره طلاق توافقی در نظر گرفته است. در این جلسات تلاش میگردد تا زوج یا زوجه را از طلاق منصرف کنند و به زندگی بازگردانند.

به محض آنکه زوج یا زوجه در سامانه طلاق توافقی ثبت‌نام کردند، جلسات مشاوره‌ای برای آنان مشخص می‌گردد. این سامانه، نزدیک‌ ترین مراکز مشاوره را برای زوجین در نظر میگیرد و به آنان نوبت مشاوره می‌دهد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  قانون ثبت احوال و حمایت کیفری از اسناد هویتی

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق میباشد که در آن زوجین بنا به هر دلیلی به این نتیجه میرسند که ادامه زندگی مشترک برایشان میسر نمیباشد و تمایل به جدایی و شروع مراحل طلاق توافقی دارند و به همین دلیل در خصوص تمام مسائل مرتبط به زندگی مشترک، تعهدات، دیون و تکالیف آن با یکدیگر به تفاهم و توافق میرسند. در اصل شرایط طلاق توافقی همانگونه که از اسم آن مشخص میباشد کاملا بسته به توافق میان زوجین است که مهم ترین آنان عبارتند از:

  • حضانت فرزند یا فرزندان مشترک
  • نفقه زوجه و فرزندان، جهیزیه
  • اجرت المثل دوران زوجیت (در صورت وجود)
  • همچنین شاید از همه چالش بر انگیزتر، در مورد مهریه

موردهایی که زن و شوهر در مورد آنان به تفاهم میرسند برای دادگاه نیز محترم و قابل قبول میباشد و در رای دادگاه لحاظ می‌شود.

مزایای ایجاد سامانه تصمیم

مهم‌ترین مزیت طرح تصمیم این میباشد که متقاضیان طلاق از مرحله آغاز به فضای دادگاهی و قضایی ورود پیدا نمیکنند و سعی بر این میباشد که از فشار روانی آنان کاسته گردد. بعد از انجام مشاوره در بهزیستی و مراکز مشاوره، در صورت عدم سازش توسط زوجین، آن گاه میتوانند از روش دادخواست حقوقی نسبت به طلاق اقدام نمایند.

درخواست طلاق اینترنتی امکان پذیر است ؟

عملکرد سامانه نوبت‌دهی طلاق

با نام نویسی در سامانه طلاق توافقی، مرکز مشاوره‌ای برای زوجین تعیین می‌گردد تا در زمان مشخص شده به آن مراجعه کنند. در مرحله بعد زوجین به مرکز غربالگری رجوع کرده و در آن مرکز تعدادی پرسش برای زوجین مطرح می‌گردد. یکی از مهمترین عناوین در لیست پرسش ها علت تصمیم مرد یا زن برای جدایی است.

با کامل کردن فرم سامانه طلاق توافقی، معلوم شدن اطلاعات و عامل تصمیم برای طلاق، کارشناسی جهت مشاوره به زوجین معرفی می‌گردد. جلسات مشاوره تحت نظر کارشناس و بر اساس مشکلات موجود میان زوجین مشخص می‌شوند. معمولاً این جلسات به صورت چهار جلسه در یک ماه مشخص می‌گردد. هزینه جلسه مشاوره از ۵۰ هزار تومان آغاز شده و تا ۸۰ هزار تومان نیز متغیر میباشد.

گواهی عدم انصراف از طلاق

بعد از اتمام جلسات مشاوره اگر زوجین به تفاهم و صلح برسند، گواهی انصراف از طلاق صادر می‌گردد. موارد متعددی وجود داشته که بعد از ثبت‌نام طلاق توافقی با حضور در جلسات مشاوره، مشکلات خانوادگی حل گردیده و در نهایت زوجین مجدداً به یکدیگر بازگشتند.

چنانچه زوجین به صلح نرسند، یک گواهی مبنی بر عدم انصراف از طلاق صادر می‌گردد. زن و شوهر پس از صادر شدن این گواهی توسط مرکز غربالگری، دادخواست طلاق خویش را در دفتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت می‌رسانند. به علاوه در شرایطی که یکی از زوجین در این مراحل حضور نداشته باشد نیز امکان صدور گواهی عدم انصراف از طلاق وجود دارد.بدین منظور زوجه بایستی از حق طلاق برخوردار باشد. با توجه به این حق چنانچه زوج در ثبت‌نام طلاق توافقی شرکت نکرده و در جلسه‌های مشاوره حضور نداشته باشد، گواهی عدم انصراف از طلاق صادر میگردد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات تهدید پیامکی

حضور وکیل در جلسه‌های مشاوره

چنانچه یکی از زن یا شوهر خارج از کشور ساکن باشد، در این صورت وکیل این حق را داراست تا از طرف موکل خویش در جلسات مشاوره مرتبط به سامانه طلاق توافقی، شرکت نماید. به علاوه اگر مرکز غربالگری و مرکز مشاوره حضور نداشتن یکی از زوجین را تأیید کرده باشد نیز امکان شرکت کردن وکیل در این جلسه‌ها، امکان‌پذیر خواهد بود.

همچنین پس از صادر شدن گواهی عدم انصراف از طلاق نیز وکیل قادر است به جای یکی از زن یا شوهر به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نماید. این مکان مرحله پایانی در پروسه طلاق میباشد که دادخواست طلاق توافقی در آن ثبت می‌گردد.

شرکت در جلسات مشاوره

افراد متعددی هستند که برای مشاوره تمایلی به شرکت در جلسات سامانه طلاق توافقی را ندارند. به علاوه بعضی از اشخاص توانایی شرکت کردن در جلسات برای مدت زمانی طولانی را ندارند. بدین منظور سامانه نوبت‌دهی طلاق بهزیستی، راه‌کارهای مفید دیگری را در اختیار زوجین قرار می‌دهد.

همان‌طور که بیان کردیم بر اساس نوع اختلافات و علت جدایی، جلسات در مدت زمان متفاوتی بین ۴ تا ۱۰ جلسه برای مدت زمان یک تا دو ماه تعیین می‌گردد.

ثبت حکم طلاق

پس از نام نویسی طلاق توافقی و برگزاری جلسه‌های مشاوره، زن و شوهر یا به زندگی مشترک خود بازمیگردند یا در نهایت از یکدیگر جدا می‌گردند. با ثبت دادخواست طلاق، پیام کوتاهی به زوجین یا وکیل آن‌ها ارسال می‌گردد که نوبت رسیدگی به وضعیت طلاق در آن ذکر شده است.

زن و شوهر بعد از حضور در دادگاه، مدت زمانی بین دو تا سه ماه جهت صادر شدن حکم طلاق منتظر می‌مانند. سپس حکم طلاق به یک دفترخانه رسمی ابلاغ گردیده و با حضور زوجین، طلاق صورت می‌گیرد.

حضور نداشتن زوج در دفترخانه به معنی انصراف از جدایی بوده و صیغه طلاق جاری نمیگردد. در مقابل نیز چنانچه زن به دفترخانه مراجعه نکند، مرد قادر است بدون حضور او طلاق را انجام دهد. مدت زمان میان ثبت دادخواست طلاق تا صدور حکم حدود ۱۵ تا ۲۰ روز به طول می‌انجامد.

هزینه مربوط به ثبت دادخواست طلاق در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در سال جدید بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تومان متغیر میباشد.

صدور گواهی عدم انصراف از طلاق در صورتی امکان‌پذیر است که زوج یا زوجه به مرکز غربالگری مراجعه کرده باشند. تنها با ثبت‌نام در سامانه طلاق توافقی زوجین می‌توانند برای دادخواست طلاق خود اقدام کنند.

برگزیدن کارشناس و شرکت کردن در جلسات مشاوره از الزامات سامانه نوبت‌دهی طلاق میباشند. اشخاصی که تصمیم قاطع برای طلاق دارند بایستی حتماً در سامانه نوبت‌دهی آنلاین طلاق توافقی نام نویسی کنند. در غیر این صورت مراحل این امر برای آن‌ها به درستی انجام نخواهد شد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  خلع ید چیست؟

نام نویسی در سامانه طلاق توافقی و شرکت در جلسات مشاوره از مهمترین عوامل در ثبت دادخواست طلاق توافقی در کشور میباشد. اشخاص با مراجعه به سایت اینترنتی سامانه نوبت‌دهی طلاق قادرند برای دریافت نوبت اقدام کنند.

درخواست طلاق اینترنتی امکان پذیر است ؟

مراحل ثبت نام در سامانه تصمیم

افرادی که خواستار طلاق توافقی یا یک‌طرفه اند، بایستی به ترتیب طبق مراحل زیر نسبت به تشکیل پرونده خود اقدام کنند.

قابل ذکر است که انجام کلیه مراحل درج شده به صورت اینترنتی خواهد بود.

۱-مراجعه به سایت تصمیم

۲- نوبت گیری به صورت اینترنتی

جهت نوبت گیری باید مراحل زیر را طی کنید:

ثبت کردن اطلاعات هویتی متقاضی

انتخاب تاریخ و ساعت معین برای مراجعه به مرکز جامع مراقبت از خانواده

تایید کردن اطلاعات وارد شده

دریافت کد پیگیری ارسال شده

۳- مراجعه به مرکز جامع مراقبت از خانواده طبق نوبت دریافتی به همراه مدارک شناسایی معتبر مثل شناسنامه و کارت ملی

۴- پذیرش و انجام ارزیابی اولیه در مرکز جامع مراقبت از خانواده

۵- مراجعه به مشاوره یا کلینیک‌های مددکاری انتخابی توسط مرکز جامع مراقبت از خانواده

۶- مراجعه به به مرکز جامع مراقبت پس از اعلام نظر مشاوره

۷- بایگانی پرونده در صورت مثبت بودن نتایج جلسات مشاوره

۸- ارسال پرونده به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در صورت منفی بودن نتایج جلسات مشاوره

آیا ممکن است که وکیل دادگستری به جای زوجین در جلسه مشاوره مرکز مشاوره شرکت نمایند؟

بر طبق شیوه نامه مدیریت و عملکرد مراکز مشاوره تنها در دو شکل صرف بودن وکیل کافی است. یک کدام از زن یا شوهر خارج از ایران باشد یا مدارکی تقدیم گردد که به تشخیص مشاور امکان حضور یکی از زن و شوهر نباشد.

می توان گفت که تجربه مراکز مشاوره و دخالت در طلاق در شهرهای ایران تقریبا موفق بوده است و توانسته آمار جدایی را کاهش دهد و در حل مشکلات برخی زن و شوهر ها موثر باشد.

آیا پرونده های وکالت در طلاق هم می بایست در سامانه نوبت دهی طلاق ثبت نام شوند؟

پاسخ این سوال مثبت است، اما افرادی که وکالت در متارکه (حق طلاق) دارند، نباید نگرانی به خود راه بدهند. چنانچه زوج حاضر نگردد یا همکاری ننماید گواهی عدم انصراف از طلاق صادر خواهد شد.

اگر یکی از زوجین به هیچ عنوان راضی به حضور در جلسات مشاوره نشود، چه کاری باید انجام داد؟

در هر صورت چنانچه ایشان تمایل به طلاق توافقی دارد، می بایست همکاری لازم را داشته باشد، در غیر این صورت می توان طلاق یک طرفه از سوی زن را مطرح کرد.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس