خشونت خانگی و روش های گزارش و جلوگیری از آن

0

خشونت خانگی یکی از معضلاتی میباشد که جامعه ما همیشه با آن مواجه بوده است و خیلی از اشخاص اعم از زنان و کودکان و حتی مردان از قربانیان آن به شمار می روند. از آغاز شیوع ویروس کرونا و شروع قرنطینه‌ ها نیز، مشاهده کردیم که تعداد طلاق‌ ها در این شرایط بیشتره شده و در کنار آن میزان خشونت خانگی نیز افزایش یافته است.
در این مطلب تصمیم داریم تا بعضی از جوانب این مفهوم و نیز اقداماتی را که قربانیان خشونت خانگی میبایست انجام دهند ارزیابی نماییم و ببینیم که چه مراجعی صالح برای رسیدگی هستند یا قربانیان خشونت چگونه می‌توانند از این موضوع شکایت کنند و در ادامه مطلب، اپلیکیشن‌ها و ngoها و خانه‌ های امن مربوط به آن را به شما معرفی نماییم.

خشونت خانگی

خیلی از زنان و دختران و حتی پسران،  همواره از قربانیان خشونت خانگی به شمار میروند، این خشونت  مدام به یک نوع بروز نمی کند و نمی توان گفت که فقط فیزیکی میباشد.تعداد زیادی از اشخاص به صورت روحی و روانی نیز مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و این آزار روحی خشونت خانگی محسوب میشود.
خشونت خانگی با راه های گوناگونی قابل گزارش و شکایت است و در فضای مجازی نیز کمپین های زیادی برای این موضوع به وجود آمده و تشکیل شده است.

انواع خشونت خانگی

خشونت خانگی علیه زنان، بنابر تعریف سازمان ملل عبارت است از: «هر نوع عمل خشونت‌آمیز مبتنی بر جنسیت که منجر به آسیب جسمی، جنسی و روانی به زنان شود.» مطابق این تعریف انواع خشونت خانگی عبارت‌اند از:

  • خشونت جسمی؛
  • خشونت جنسی؛
  • خشونت عاطفی و روانی؛
  • خشونت کلامی.

به علاوه اخیرا مصادیق دیگری از خشونت ازجمله خشونت اقتصادی نیز جزء این دسته­‌بندی قرار گرفته‌اند. همچنین، مواردی همانند ازدواج اجباری، و ازدواج و بارداری دختران زیر ۱۸ سال نیز از مصادیق خشونت خانگی علیه زنان محسوب میگردند.

راه های معمول جهت جلوگیری از خشونت خانگی

به غیر از سازمان و کمپین های مرتبط به خشونت خانگی، خیلی از راه ها نیز برای جلوگیری یا کاهش آن وجود دارد که تاثیرگذار میباشند. از جمله آن می توان بالا بردن آگاهی و اطلاعات در خصوص خشونت خانگی و مصادیق آن را نام برد، زیرا اشخاص تا متوجه نشوند که خشونت خانگی چه چیزهایی را شامل می گردد، نمی توانند به جلوگیری و کاهش آن اقدام نمایند چرا که بعضی، فکر می کنند که خشونت خانگی تنها شامل خشونت جسمانی میباشد و به همین علت چنانچه مورد خشونت روانی واقع گردند نمی دانند چگونه میبایست با آن رو به رو گردند.

همچنین، در رابطه با خشونت خانگی در میان زوجین، بهتر میباشد که از راهنمایی مشاور و روانشناس قبل از ازدواج استفاده شود و روش های جلوگیری از خشم و خشونت و نحوه بروز آن آموزش داده شود.

استفاده از روش های مناسب برای حل اختلافات نیز بسیار مفید و کارآمد می باشد، برای مثال اگر طرفین در مسائلی با هم مشکل داشتند بهتر است که خشم و خشونت خود را کنترل نموده و با صحبت کردن مسائل خود را حل نمایند. اگر هم نتوانستند بهترین کار برای آن ها این است که از کمک افراد با تجربه یا مشاوران خبره استفاده نمایند.

بهتر است که افراد کودکان خود را آموزش دهند و مصادیق خشونت خانگی را برایشان توضیح دهند. همچنین اگر آن ها در خانواده ای زندگی می کنند که مادر خانواده یا هر شخصی مورد خشونت واقع می شود، به او از همان کودکی یاد بدهند که این کار درست نیست و نباید در ذهن وی نهادینه شود و باید همواره آن را تقبیح نماید.

از روش های عملی جلوگیری یا کاهش خشونت خانگی نیز می توان به این اشاره کرد که افراد باید مهارت حل مسئله را فرا گیرند و بتوانند خشم خود را کنترل نموده و هیجانی رفتار نکنند.

در حالت کلی افراد باید سعی کنند که از هر وضعیتی که باعث شود دچار جنون آنی شوند دوری نمایند و تلاش نمایند با روش صحیح نشان دهند که از دست شخصی ناراحت شده یا از او رنجیده اند.

اپلیکیشن‌های مناسب برای کاهش خشونت خانگی

اپلیکیشن ترنج یکی از پلتفرم‌ هایی میباشد که شما می‌توانید با به کارگیری آن از خشونت خانگی بکاهید و امنیت خود را بیشتر کنید، در این برنامه می‌ توانید نام و آدرس سه نفر از دوستان و آشنایان نزدیک و قابل اعتماد خود را ثبت نمایید تا در مواقعی که مورد خشونت خانگی واقع می‌ گردید در سریع‌ ترین حالت ممکن بتوانید پیام‌ های از پیش تعیین شده مانند ‘خودت رو برسون’ یا چیزهایی از این قبیل که بتوانید با استفاده از آن، از فرد موردنظر درخواست کمک نمایید، آماده کنید.

شایان ذکر است که طراحی و ساخت این نوع از اپلیکیشن‌ها بسیار مفید واقع شده و باعث شده است که در بسیاری از کشورهای جهان با استفاده از این اپلیکیشن از خشونت خانگی کاسته شود.

سازمان‌ های مردم‌ نهاد خشونت خانگی

سازمان های مردم نهاد یا ngoها که در اصل بیست و ششم قانون اساسی نیز به آن اشاره شده است و طبق آن، فعالیت احزاب و انجمن های سیاسی و علمی و غیره بلامانع است و در صورتی که برخلاف مبانی اسلام و جمهوری اسلامی نباشند مشکلی برای فعالیت هایشان وجود ندارد. در طی چند وقت اخیر بسیاری از احزاب و گروه‌ های مردمی سعی در حمایت برخی اقشار خاص و قربانیان تجاوز و خشونت خانگی داشته اند و به همین منظور سازمان های مردم نهاد مختلفی هم برای این کار به وجود آمده است و  کمپین های حمایتی برای آن ها نیز در شبکه های مجازی مانند اینستاگرام تشکیل شده است.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات های قانونی در ممانعت از ملاقات فرزند

خانه امن برای خشونت خانگی

جهت کاهش خشونت خانگی و حمایت از قربانیان خشونت خانگی همچنین خانه‌ های امن تشکیل گردیده و در آن ها اقداماتی برای قربانیان صورت می گیرد، می توانید با جست و جو در اینترنت به راحتی آن ها را بیابید و بهره ببرید.

خانه امن به منزله سرپناهی برای زنان و افرادی که مورد خشونت خانگی واقع می شوند تشکیل شده است و امروزه تعداد آن ها در جای جای ایران در حال افزایش است و طبق گزارشات در سال 1399، هشت مرکز دولتی و 19 مرکز غیر دولتی به همین منظور ایجاد شده است.

شایان توجه است که جامعه هدف این مکان، زنانی که مورد خشونت قرار می گیرند می باشد و هدف آن ایجاد سرپناه و حمایت از آن ها و روش های کاهش و جلوگیری از خشونت است و تحت نظر بهزیستی می باشد.

راهکارهای قانونی پیشگیری از وقوع خشونت خانگی علیه زنان یا مقابله با آن

در بخش های قبل، تعریف و انواع خشونت خانگی مشخص گردید. حال، بایستی دید در حقوق ایران چه راهکارهایی برای پیشگیری از وقوع خشونت خانگی علیه زنان یا مقابله با آن پیش­‌بینی گردیده است.

راهکارهای قانون مدنی

در قانون مدنی ایران، در بخش مربوط به حقوق خانواده در چند مورد محدود به مسئله خشونت خانگی پرداخته شده است. بر اساس ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی، اگر زنی در منزل مشترک با همسر خود مورد ضرر جانی، مالی یا شرافتی قرار گیرد، می‌تواند خانه همسر خود را ترک کند، بدون اینکه ناشزه (زنی که وظایف زناشویی‌اش را بدون عذر شرعی یا قانونی انجام نمی‌دهد) محسوب شود (نشوز)؛ در مقابل، مرد نیز موظف است که همچنان نفقه زن خود را بپردازد.

همچنین مطابق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی، یکی از مواردی که مطابق آن زن می­‌تواند از دادگاه درخواست طلاق نماید، ضرب‌وشتم و خشونت جسمی همسر علیه اوست. قانون حمایت از خانواده در این موضوع ساکت است.

راهکارهای قانون مجازات اسلامی

در قانون مجازات اسلامی به‌طور اختصاصی به خشونت خانگی علیه زنان پرداخته نشده است. فقط در صورتی که اقدامات صورت‌گرفته مطابق موازین این قانون جرم باشد (مثلا ضرب‌وشتم)، دارای مجازات و البته دیه خواهد بود.

البته شاید در اینجا ذکر ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) ثمربخش باشد، هرچند که موضوع بحث ما در خصوص خشونت خانگی است. مطابق این ماده، «هرکس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان شود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین کند، به حبس از دو تا شش ماه و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد».

خشونت خانگی و روش های گزارش و جلوگیری از آن

خلأهای قانونی

واضح است که راهکارهای قانونی پیشین به‌هیچ‌عنوان نه برای پیشگیری از وقوع خشونت خانگی کافی است و نه برای حمایت‌های بعدی از آسیب‌دیدگان و مجازات خاطیان. این امر زمانی روشن­‌تر می­‌شود که نگاه کوتاهی به آمار موجود در زمینه خشونت خانگی در ایران بیندازیم.

طبق اعلام سازمان بهزیستی، ۲۷ درصد زنان ۱۹ تا ۴۹ساله در فاصلۀ سال‌های ۹۶ تا ۹۷ مورد خشونت همسر قرار گرفته­‌اند. همچنین، طبق گزارش پزشکی قانونی، ۹۰ درصد خشونت های خانگی علیه زنان است.

همچنین پژوهش دیگری نشان می­‌دهد ۶۶ درصد زنان ایرانی از آغاز زندگی مشترک‌شان تاکنون، حداقل یک بار مورد خشونت قرار گرفته‌اند .

به این آمارها باید این نکته را نیز افزود که تنها کمتر از ۳۵ درصد از خشونت‌های خانگی در ایران به پلیس گزاش داده می‌شود.

با در نظر گرفتن همه این موارد، جامعه حقوقی کشور به این نتیجه رسید که زمان آن فرارسیده است که قانونی کامل و جامع برای مقابله با پدیده خشونت خانگی به تصویب برسد. به این ترتیب، متن «لایحه منع خشونت علیه زنان» یا «لایحه تأمین امنیت زنان» در سال ۱۳۹۶ تدوین شد و به قوه قضائیه ارائه گردید.

لایحه منع خشونت علیه زنان

لایحه منع خشونت علیه زنان دو هدف کلی را دنبال می­‌کند: بازدارندگی از خشونت علیه زنان و حمایت از زنان آسیب‌­دیده. در این لایحه خشونت علیه زنان به‌طور کامل تعریف شده و مصادیق آن نیز به‌تفصیل برشمرده شده است.

در این لایحه، تشکیل «شورای هماهنگی تأمین امنیت زنان» نیز پیش‌بینی ­شده است. این شورا وظیفه کلی نظارت و سیاست‌گذاری در موارد مرتبط را بر عهده دارد. همچنین، در این لایحه، ایجاد «صندوق حمایت از زنان» در دادگستری برای حمایت از زنان آسیب‌دیده یا در معرض خطر پیش­‌بینی شده است.

برخی دیگر از ویژگی‌های این لایحه عبارت‌اند از:

  • جرم­‌انگاری مصادیق خشونت علیه زنان؛
  • تشدید مجازات‌های موجود برای مرتکبان جرائم با موضوع خشونت علیه زنان؛
  • طراحی و پیش‌بینی نهادهای حمایتی؛
  • پیش‌بینی برای همکاری گسترده دستگاه­‌های عمومی مانند بهزیستی، وزارت بهداشت، وزارت آموزش‌وپرورش و صداوسیما.

در این لایحه تلاش شده است که با تکیه بر موارد بالا، علاوه بر آگاهی­‌بخشی دربارۀ خشونت علیه زنان و به‌ویژه خشونت­‌های خانگی، با مرتکبان خشونت مقابله شود؛ همچنین، تا حد امکان از زنان بزه­‌دیده و در معرض خطر و آسیب نیز پشتیبانی و حمایت به عمل آید.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  نفقه اقارب

این در حالی است که باوجود گذشت مدت‌زمان طولانی از تقدیم این لایحه به قوه قضائیه، هنوز دستگاه قضا این لایحه را برای بررسی در اختیار مجلس قرار نداده است.

به این ترتیب و با نامعلوم ماندن سرنوشت این لایحه، همچنان در کشورمان قوانین مدون و کاملی دربارۀ مبارزه با خشونت خانگی وجود ندارد؛ قوانینی که بتواند از زنان آسیب­‌دیده ـ که تعداد آن­ها کم هم نیست ـ حمایت­‌هایی حداقلی کند.

نهادهایی که هنگام مواجهه با خشونت فیزیکی می‌توانیم به آن رجوع کنیم

ممکن است توسل به مراجع قضایی به دلیل وجود محدودیت‌های و فشارهای اجتماعی برای بیشتر زنان ناخوشایند باشد. اما باید بدانیم در غیاب نهادهای مدنی حمایت گر که به طور مستقل از نهادهای دولتی و قضایی فعالیت می‌کنند تنها گزینه ما برای مراجعه نهادهای حقوقی قضایی هستند. شما تنها کسی نیستید که در مقابل خشونت خانگی به این نهادها رجوع می‌کند و باید بدانید که چاره ای جز این ندارد تا از وقوع فجایع بزرگ‌تر مانند آسیب جسمی جدی و قتل در امان بمانید. ممکن است شما به واسطه زن بودن از نحوه برخورد این مرجع با خودتان نگران باشید اما بدانید این حق شهروندی شماست که زمانی که در خطر هستید مورد حمایت قانونی قرار بگیرید.

از جمله محل‌هایی که می‌توانید زمانی که در خانه مورد خشونت هستید به آن ها رجوع کنید:
۱. فوریت های پلیسی – ۱۱۰

۲. اورژانس بیمارستانی – ۱۱۵

۳. خدمات قوه قضاییه (مشاوره حقوقی) – ۱۲۹

۴. اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی – ۱۲۳

مساله مهم دیگر اثبات حقوقی خشونت خانگی فیزیکی است. برای آسان‌تر شدن روند اثبات حقوقی زمانی که هنوز آثار ضرب و جرح روی بدن شما وجود دارد لازم است به پزشکی قانونی مراجعه کنید اما بدانید که گرفتن طول درمان از پزشکی قانونی برای اثبات این مورد کافی نیست و بهتر است در اولین زمان ممکن به کلانتری محل رجوع کرده و موضوع را با آنان در میان بگذارید و یا اگر کسی شاهد وقوع خشونت علیه شما بوده است از او بخواهید که در این راه به شما کمک کند.

راه های پیشگیری از خشونت خانگی

برای پیشگیری از خشونت خانگی راهکارهایی وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

1. افزایش آگاهی عمومی

نخستین نکته در پیشگیری از خشونت خانگی بالا بردن آگاهی از این مشکل و ایجاد هنجارهای اجتماعی میباشد که خشونت را نفی می کنند. هنگامی که مردم یک جامعه از وجود خشونت خانگی اطلاع نداشته و آسیب های آن را نشناسند، نمی توان به پیشگیری از خشونت های خانگی کمکی کرد.
خانواده ها بایستی در فرصت های مناسبی در مورد این موضوع با یکدیگر صحبت کنند تا دیدگاه عموم نسبت به خشونت بیشتر شده و حل مشکل نیز آسان تر شود.
فعالیت های آموزشی و فرهنگی مهم ترین راه پیشگیری از خشونت میباشد. در مدارس نیز میبایست آگاهی هایی به دانش آموزان در این مورد داده شود.

2. آموزش زوج ها

آموزش و افزایش آگاهی زن و مرد بهتر است پیش از ازدواج انجام بگیرد. آموزش مهارت های حل مسئله، روش های مذاکره، چگونگی ارتباط با همسر، احترام به همسر و توجه به نیازهای او می تواند از بروز مشکلات در آینده که منجر به خشم و خشونت خانگی می شود، جلوگیری کند.
در مجموع لازم است کیفیت روابط زناشویی از همان ابتدا افزایش یابد. مسئله خشونت خانگی مانند دیگر آموزش های پیش از ازدواج باید مورد توجه قرار بگیرد.

3. آموزش کودکان

خانواده ها می توانند با رفتاری محبت آمیز و به دور از خشونت با فرزندان، آن ها را از رفتاری خشونت آمیز در آینده و در محیط خانواده حفظ کنند. چرا که مشخصا کودکان از پدر مادر خود الگو می گیرند. تجربه تلخ خشونت در کودکی مهم ترین عوامل بروز خشونت خانگی در بزرگسالی است.
حال کودکی را تصور کنید که پدر، مادر را بر سر مسائل متعدد کتک می زند. مسلما چنین کودکی از رفتار پدر خود الگوبرداری کرده و در تاثیر خود را نشان می دهد. این تاثیر به شکل های مختلف قابل مشاهده است؛ برای مثال در بزرگسالی او نیز همسرش را کتک می زند و یا بر عکس با ظلم و کتک های همسرش کنار می آید. بنابراین والدین باید سعی کنند مهارت های همدلی، دلسوزی، احترام به عقاید دیگران و کنترل خشم را در کودک خود افزایش دهند.

راه های عملی کاهش خشونت خانگی

برای کاهش خشونت خانگی می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

1.مراجعه به مشاور

کمک گرفتن از یک مشاور با تجربه در زمینه درمان خشونت خانگی به شما تا حد زیادی کمک می کند تا از بروز این رفتار جلوگیری کنید. چه خود دچار این رفتار باشید و چه قربانی، روانشناس با طرح راهکارها و آموزش های مختلف شما را در این امر یاری می کند. مشاوره خانواده حتی می تواند برای انجام اقدامات قانونی به شما یاری برساند.

2. تغییر در محیط یا ترک محل

گاهی فرد در محیطی قرار می گیرد که وجود برخی عوامل مانند صدای بلند یا نور زیاد خود باعث تحریک و شدت گرفتن عصبانیت یا کم شدن سطح تحمل فرد می شود. در مواقع شلوغی اتاق، آشفتگی و نامرتب بودن وسایل زندگی باعث عصبی شدن و رفتار خشن می شود. در نتیجه خشونت و مشکلات خانوادگی بروز پیدا می کند.
اگر می خواهید رفتار خشونت آمیز خود را ترک کنید باید از عواملی که موجب تحریک خشم شما می شود دوری کنید. هنگامی که هیجانات عصبی به شما فشار می آورد محیط را ترک نمایید. خانواده ها نیز می توانند عوامل یا رفتارهایی را که باعث بروز خشونت می شوند از دسترس فرد خشن دور نگه دارند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  رضایت شاکی در جرم کلاهبرداری

3. تغییر دیدگاه و مشورت

در بسیاری از مواقع تجمع افکار منفی و وسواس فکری باعث بروز خشونت می شود. در چنین مواقعی بهتر است به خود یادآوری کنید که بروز خشونت چه پیامدها و پشیمانی هایی را برایتان به دنبال دارد. برخی افراد خود متوجه افکارشان نیستند؛ در این شرایط می توان این افکار را با افراد دیگر در میان گذاشت و از آنان مشورت گرفت. شناخت احساسات شاید به نظر ساده بیاید، اما در بسیاری از موارد افراد با قرار گرفتن در جلسات روانشناسی به این مهارت دست می یابند.

4. یادگیری مهارت حل مسئله

گاهی علت خشم فرد، یک ظلم یا تهدید واقعی است و خشم، واکنشی طبیعی نسبت به آن می باشد. اما اگر فرد در این شرایط تسلیم خشم خود شود، ممکن است رفتارهایی انجام دهد که مشکل را پیچیده تر کند. در چنین شرایطی بهتر است راه حل مناسبی نیز برای مشکل خود بیابید. مهارت حل مسئله، یافتن بهترین راه حل برای چنین مشکل هایی را به افراد می آموزد.

5. بیان خشم به شیوه ای معقول

کاهش خشونت به این معنی نیست که فرد اصلا خشم خود را بروز ندهد، بلکه شامل بیان خشم به شیوه ای معقول و منطقی است. رفتار جراتمندانه، رفتاری است که فرد با آن می تواند بدون پرخاشگری، به دیگران نشان دهد که از آن ها رنجیده یا عصبانی شده و از آنان بخواهد که رفتار بهتری نشان بدهند. در واقع به جای بروز عصبانیت و کتک زدن می تواند خواسته و مشکل خود را و همچنین احساساتش را بیان کند.

خشونت خانگی و روش های گزارش و جلوگیری از آن

هنگام مواجهه با خشونت روانی چه کنیم؟

هیچوقت نمی‌توانیم بگوییم که کدام زنان در معرض خشونت خانگی بیشتر قرار دارند؛افرادی که نسبت به آنان خشونت فیزیکی اعمال می‌گردد یا کسانی که تحت خشونت خانگی روانی هستند. اما می‌توانیم بگوییم خشونت خانگی روانی به حدی جدی میباشد که نباید نسبت به آن سکوت کرده و یا مورد بی‌توجهی قرار بگیرد. اولین مرحله برای محافظت از خود در برابر خشونت خانگی شناخت انواع آن است. پس از تشخیص آن که تحت خشونت خانگی قرار داریم ممکن است برایمان بسیار دشوار باشد که به تنهایی آن را بپذیریم و با آن روبرو شویم. کمک گرفتن از افراد امنی که در کنار ما هستند و یا مراجعه به مشاور متخصص می‌تواند راه‌هایی مطمئن در گام‌های بعدی باشد. برای تشخیص مشاور متخصص خوب به این نکته نیز توجه کنید که تمام مشاوران نمی‌توانند به خوبی شما را راهنمایی کرده و باعث خارج شدن از مشکل پیش آمده باشند. گاهی ممکن است مشاور شما امکان تشخیص صحیح ریشه مشکل را نداشته باشد و شما را که تحت خشونت خانگی بوده‌اید به نحوی مورد سرزنش قرار دهد. اگر با چنین وضعیتی مواجه شدید پیشنهاد ما اینست که به مشاور متخصص دیگری رجوع کنید که بتواند بهتر به شما کمک برساند.

برای کسی که می‌دانیم تحت خشونت خانگی است چه کاری می‌توانیم بکنیم؟

در این خصوص نیز همانگونه که قبل از این بیان شد می‌توانیم تمایزی بین نیاز به اقدام فوری و کمک‌های حمایت‌گرانه‌ای که به مرور باید انجام شود بگذاریم. امکان دارد متوجه شوید همسایه شما در این لحظه تحت خشونت خانگی فیزیکی قرار گرفته و یا از سر و صدای پیش‌ آمده دریابید که هر لحظه امکان برخورد فیزیکی بیشتر می‌شود. ممکن است به دلیل رعایت مناسبات همسایگی و یا ترس از در خطر قرار گرفتن خودتان ترجیح بدهید اقدامی نکنید. در این مواقع می‌توانید به بهانه‌هایی مانند درخواست مواد غذایی از همسایه یا پرسیدن سوآلی درباره ساختمان زنگ در آن‌ها را بزنید تا از میزان تنش کم کنید، خطر آسیب بیشتر به فرد تحت خشونت را پایین‌تر بیاورید و به فرد تحت خشونت دلگرمی نسبی در مورد این‌که کسی صدایش را می‌شنود بدهید. در خیلی از موارد وقتی که با روش‌هایی همچون روش‌های فوق با افراد خشونت ورز برخورد می‌شود آن‌ها خود از وضعیت موجود می‌ترسند، در موقعیت دفاعی قرار می‌گیرند و ممکن است که در آن لحظه از خشونت خود دست بکشند.

در مورد اطلاع از خشونت خانگی روانی اطرافیانتان نیز بهتر است از کنار آن بی‌تفاوت رد نشده و  سعی کنید با دوستان و اطرافیان خود نسبت به زمینه‌های ایجاد خشونت و نتایج آن صحبت کنید و برای آنان امن باشید. ممکن است شما نوعی از خشونت خانگی روانی را در زندگی دوستان و اطرافیان خود تشخیص بدهید که خود آن‌ها متوجه آن نباشند، در این صورت نیز تا جایی که می‌توانید از طریق صحبت کردن و مرئی کردن نوع خشونت خانگی به دوستان و اطرافیانتان برای رفع خشونت و تجربه‌ زندگی بهتر کمک کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس