جرم مزاحمت و تهدید دختران در فضای مجازی

0

به طور کلی مزاحمت جرمی است که در قانون به آن اشاره های متفاوتی شده است که به طور مثال هرفردی به کمک چاقو یا هرنوع اسلحه دیگر قدرت‌نمایی کند یا توسط آن به مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید آن‌ها بپردازد یا با کسی گلاویز شود در صورتی که از مصادیق‌ محارب نباشد جرم مزاحمت او حبس از شش ماه تا دو و تا 74 ضربه شلاق است.

با گسترش روز افزون تکنولوژی و ایجاد بسترهای متفاوت برای ارتباط انسان‌ها اتفاقات مثبت و منفی متفاوتی در جامعه به وجود می‌آید. از جمله معایب این پیشرفت ها را می‌توان به مزاحمت هایی که برای افراد مختلف به خصوص برای دختران در فضای مجازی رخ می‌دهد اشاره کرد. در مرحله اول بهتر است افراد برای کسب اطلاعات بیشتر برای رسیدگی به اینگونه موارد با مشاوره حقوقی گرفتن از کارشناسان زبده در این مسائل مشکل خود را برطرف کنند. ولی در کل باید به این موضوع اشاره کرد که جرم مزاحمت و تهدید دختران در فضای مجازی ۲ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق است. اذیت و آزار خانم‌ها در فضای مجازی از مشکلاتی است که بیشتر خانم‌ها از آن شکایت دارند.

تعریف جرم مزاحمت در فضای مجازی

با مطالعه و تدقیق در قوانین مربوط به جرایم سایبری بالاخص قانون جرایم رایانه ای، در می یابیم که برخی از جرایم و عناوین مجرمانه در فضای سایبر تحقق یافته و از طریق آیین دادرسی کیفری مربوطه قابل دادرسی، پیگیری و سزادهی میباشند. یکی از موارد مبتلابه که بخش اعظمی از دعاوی کیفری و طرح شکایات را در دادگستری و دادسرای جرایم رایانه ای به خود اختصاص داده است، عنوان مجرمانه تحت عنوان شکایت از جرم مزاحمت در فضای مجازی میباشد.

ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۷۵
هرکسی در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان شود و با الفاظ مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین کند جرم مزاحمت به حبس از ۲ تا ۶ ماه و تا (۷۴) ضربه شلاق است.
همانطور که می‌دانیم آسیب‌پذیری اطفال و بانوان بسیار بیشتر از سایر افراد در جامعه است، استفاده از نام‎‌های مستعار در فضای مجازی یک تزویر است که باعث افزایش آزار خانم‌ها می‌شود.
جرم مزاحمت تلفنی طبق ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی مصوب ۷۵
برای کاربران سوال پیش می‌آید که مزاحمت تلفنی به چه معناست؟ یعنی شخصی به کمک تلفن یا وسایل دیگر مخابراتی، موجبات اذیت و آزار و سلب آسایش طرف دیگر شود.
هرفردی به کمک تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاص سبب سلب آسایش شود علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، حبس از ۱ تا ۶ ماه در انتظار اوست. در ضمن مزاحمت با شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک، وایبر، تلگرام مزاحمت محسوب می‌شود و مجازات ذکر شده برای افراد در نظر گرفته شده است.
در واقع قبل از این که دولت برای استفاده از این فضا‌های مجازی قانون وضع کند، باید خود فرد با استفاده از وجدانش قانون‌های شخصی‌شان را بسازند.
قانون برای ارسال محتویات مستهجن نیز جرائمی در نظر گرفته است. محتویات مستهجن شامل تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیرواقعی یا متونی که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.
جرم مزاحمت و تهدید طبق ماده ۱۵ قانون جرایم رایانه‌ای
اگر محتویات مستهجن، افراد را تحریک، ترغیب، تهدید یا تطمیع کند یا گول زننده باشد یا شیوه دسترسی به آن‌ها را آسان کرده یا آموزش دهد، به حبس از ۹۱ روز تا ۱ سال یا جزای نقدی از۵ میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم است. انجام این جرم مزاحمت در خصوص محتویات مبتذل جزای نقدی از ۲ میلیون ریال تا ۵ میلیون ریال را برای افراد رقم می‌زند.
اگر محتویات مستهجن، افراد را به ارتکاب جرایم منافی عفت یا استعمال موادمخدر یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت‌آمیز تحریک دعوت کرده یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آن‌ها را آسان کرده یا آموزش دهد، انجام جرم مزاحمت به حبس از ۹۱ روز تا ۱ سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
ماده ۱۴ قانون جرایم رایانه‌ای
هرفردی به کمک سامانه‌های کامپیوتری یا مخابراتی یا حامل‌های داده محتویات مستهجن را منتشر، توزیع کند یا به قصد داد و ستد یا افساد تولید یا ذخیره کند، به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دوی مجازات محکوم می‌شود. انجام اعمال ذکر شده درخصوص محتویات مبتذل (محتویات دارای صحنه و صور قبیحه) باعث محکومیت به حداقل یکی از مجازات‌ها می‌شود.
اگر محتویات محتویات دارای صحنه و صور قبیحه به کمتر از ۱۰ نفر فرستاده شود، جرم مزاحمت این عمل ۱میلیون ریال تا ۵ میلیون ریال جزای نقدی است. اما اگر این کار حرفه فرد و به صورت گسترده انجام شود چنانچه مفسد فی الارض شناخته نشود، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم است.

نقش پلیس فتا در جرم مزاحمت در فضای مجازی

  • مراحل رسیدگی به جرم مزاحمت در فضای مجازی مانند تلگرام یا واتساپ یا اینستاگرام چگونه است؟
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  اجاره به شرط تملیک

پس از ثبت شکایت، پرونده کیفری مطروحه حسب مورد به یکی از شعبات دادیاری یا بازپرسی مربوطه ارجاع و مورد رسیدگی و انجام تحقیقات مقدماتی قرار میگیرد. از این به بعد پیگیری پرونده جرایم پزشکی شکل پررنگ تری بخود گرفته و بسیار مهم میباشد. در این مرحله از مراحل شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای، در جهت انجام تحقیقات مقدماتی لازمه، پرونده به پلیس فتا ارجاع و ایشان بعنوان ضابط قضایی اقدامات بایسته را انجام و پاسخ را در قالب تهیه یک گزارش کامل و جامع در اختیار دادیار یا بازپرس قرار میدهند.

پلیس فتا در جرایم رایانه ای مانند شکایت از جرم مزاحمت در فضای مجازی در دسترسی و شناسایی متهم و در اختیار قرار دادن اطلاعات صاحب خط نقش حتمی و قطعی داشته و بصورت منجز و مشخص اطلاعات صاحب خط (متهم و مشتکی عنه پرونده) را در اختیار مقام رسیدگی کننده قرار میدهد.
جرم مزاحمت و تهدید دختران در فضای مجازی

مصادیق جرم مزاحمت در فضای مجازی

هرگونه مزاحمت و سلب آسایش عنوان مجرمانه ایجاد مزاحمت در حالت کلی را به خود اختصاص میدهد. ولیکن در برخی از موارد، فعل مجرمانه رخداده، خود بصورت مجزا، در قانون مورد جرم انگاری قرار گرفته و عنوان مجرمانه مجزایی را بخود اختصاص داده است. مانند آنکه پخش نمودن عکس های خانوادگی یا خصوصی یا افشا نمودن اسرار شخصی و همچنین تهدید به انتشار موارد مذکور، بالذات ایجاد مزاحمت و سلب آسایش است ولیکن هر یک در قانون جرایم رایانه ای عنوان مجزا و همچنین عنصر قانونی خاصی را بخود اختصاص داده اند.

وکیل جرایم در فضای مجازی

جرم مزاحمت در فضای مجازی یک عنوان مجرمانه کلی و گسترده بوده که شاکی برای طرح شکایت نیازی به بیان و انتخاب عنوان مجرمانه صحیح و دقیق وفق قانون را ندارد. زیرا دادسرای جرایم رایانه ای خود عنوان مجرمانه را به نحو صحیح انتخاب و در کیفرخواست قید مینماید. وکلای مجرب و متخصص مشغول به فعالیت در موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا مفتخر به داشتن تجربیات بسیار در کلیه زمینه های جرایم رایانه ای از قبیل انواع مزاحمت های تلگرامی و واتساپی و جرایم مربوط به امنیت مانند توهین به مقدسات و مقام رهبری و جرایم منافی عفت مانند توزیع محتویات و داده های مستهجن میباشند.

ایجاد مزاحمت در فضای مجازی چه مجازاتی دارد؟

برای بسیاری از ما پیش آمده که مورد مزاحمت و آزار افراد دیگر قرار بگیریم.

در فضای مجازی با توجه به امکاناتی که وجود دارد، نوع مزاحمت هم متفاوت است.

ممکن است فردی اقدام به ارسال پیام برای شما بنماید در حالی که شما او را نمی شناسید.

ممکن است فرد تماس صوتی یا تصویری با شما برقرار کند، برای شما تصاویری را ارسال نماید که تمایلی به تماشای آنها ندارید. ممکن است برخی افراد ناشناس محتوا هایی را برای شما ارسال کنند که بسیار نامناسب باشد و موجب هتک حیثیت شما شود.

به این ترتیب به اشکال مختلف ممکن است مورد مزاحمت واقع شوید.

باید بدانید که ایجاد مزاحمت در فضای مجازی نیز جرم بوده و قانونگذار به سادگی از کنار چنین رفتارهایی عبور نمی کند. مجازات این قبیل اقدامات را در بند بعد برای شما توضیح می دهیم.

حکم مزاحمت در فضای مجازی

در مورد مزاحمت در فضای مجازی ، قانون مجازات اسلامی و قانون جرائم رایانه ای به صورت خاص تعیین مجازات ننموده است.

بنابراین به نظر می رسد مجازات مزاحمت در فضای مجازی همان چیزی است که در خصوص مزاحمت تلفنی بیان شده است.

یعنی یک تا شش ماه حبس در انتظار افرادی است که از این طریق متعرض دیگران می شوند. همچنین مزاحمت می تواند صور متفاوتی داشته باشد که برخی از آنها را می توان در موارد16 و 17 قانون جرائم رایانه ای دید:

«ماده16- هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

تبصره ـ چنانچه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.»

«ماده17ـ هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات ضرب و جرح عمدی

پیگیری مزاحمت در فضای مجازی

برای پیگیری مزاحمت در فضای مجازی شما می توانید شکوائیه ای تهیه نموده و در تهران به دادسرای جرائم رایانه ای و در سایر شهر ها به دادسرای محل سکونت خود تقدیم نمایید.

شما باید کلیه دلایل خود را به پیوست این شکوائیه تقدیم نموده تا مورد بررسی قرار گیرد.

بنابراین اگر می خواهید به شهادت شهود استناد نمایید حتما شهادت نامه کتبی را پیوست شکوائیه خود قرار دهید.

جرم مزاحمت و تهدید دختران در فضای مجازی

نحوه ی شکایت از مزاحم فضای مجازی 

برای طرح شکایت باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و پس از ثبت نام در سامانه ثنا شکوائیه خود را ثبت نمایید.

همراه داشتن اصل کارت ملی برای ثبت نام در سامانه و طرح شکایت الزامی است.

همچنین شما می توانید از یک وکیل بخواهید به نمایندگی از شما اقدام به ثبت شکایت و پیگیری موضوع نماید. چرا که هر موضوع تنها یک بار قابلیت رسیدگی دارد و یک اشتباه می تواند مانع از به نتیجه رسیدن شکایت شما باشد.

مجازات مزاحمت تلگرامی چیست؟

تلگرام از جمله اپلیکیشن هایی است که در ایران طرفداران بسیاری دارد و با وجود فیلترینگ همچنان کاربران زیادی از آن استفاده می کنند.

اگر کسی در این اپلیکیشن مزاحم شما شد، برای شما این امکان وجود دارد که علیه او طرح شکایت نمایید.

البته پیش از هر چیز باید بدانید امکان دسترسی به پیام هایی که در تلگرام رد و بدل می شود در کشور ما وجود ندارد. به همین جهت اثبات و پیگیری قدری دشوار است.

در این قبیل شکایت ها عمده دلیل شاکی اسکرین شات پیام های ارسالی است. اسکرین شات در نظام حقوقی ما دلیل مستقل محسوب نمی شود. بلکه اماره ای است که در کنار سایر دلایل می تواند ذهن قاضی را به سمت واقعیت موضوع و مقصو شما هدایت نماید.

جرم مزاحمت در واتساپ

در حال حاضر اپلیکیشن واتساپ در کشور ها بیشترین استفاده را دارد.

در خصوص این اپلیکیشن نیز مسئله ی عدم دسترسی به پیام ها وجود دارد. اما باز هم با استفاده از اسکرین شات و سایر دلایل می توان علیه فد مزاحم طرح شکایت کرده و موضوع را پیگیری نمود.

مجازات مزاحمت در اینستاگرام

در اینستاگرام مزاحمت به اشکال مختلفی نظیر ارسال پیام، درج کامنت و … می تواند اتفاق بیفتد.

مزاحمت در اینستاگرام نیز وصف کیفری دارد و فرد مزاحم مرد تعقیب قرار خواهد گرفت.

بنابراین برای شما این امکان وجود دارد که از فرد مزاحم شکایت نموده و مسئله را پیگیری نمایید.

جرم فحاشی در فضای مجازی

در حال حاضر افراد به راحتی برای یکدیگر الفاظ رکیک را نوشته و با یک کلیک برای دیگری ارسال می کنند.

بعضا افراد احساس می کنند که در بستر فضای مجازی، امکان شناسایی شدن آنها وجود ندارد. در حالی که چنین نیست.

توهین در فضای مجازی به هر شکلی از قبیل ارسال نظر، پیام متنی خصوصی، ارسال پیام های صوتی، ویدئو و … قابلیت پیگیری دارد.

در این صورت اگر توهین ساده باشد، مرتکب به جزای نقدی درجه شش، یعنی از دو میلیون تومان تا هشت میلیون تومان محکوم می گردد.

جرم تهدید در فضای مجازی

اگر از طریق فضای مجازی مورد تهدید قرار گرفتید باید بدانید که در این مورد هم امکان پیگیری موضوع وجود دارد.

جرم تهدید جرمی مطلق است و این را می توان از عبارت “اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد” دریافت. بنابراین صرف تهدید دیگری جرم را محقق میکند(در صورت دارا بودن شرایط تهدید).

تهدید جرمی است که ممکن است توسط هر وسیله ایی انجام شود و وسیله در آن موضوعیت ندارد همان طور که در صدر ماده ۶۶۹ قانون مجازات بخش تعزیرات به صراحت کلمه “به هر نحو ” آمده است و این خود بیانگر این موضوع است.

در این مورد در صورت اثبات جرم، مرتکب به مجازات تعیین شده در قانون مجازات اسلامی یعنی شلاق از 1 تا 74 ضربه و یا حبس از دو ماه تا دو سال محکوم می گردد.

جرم مزاحمت و تهدید دختران در فضای مجازی

شرایط تهدید در قانون مجازات اسلامی

تهدید مدنظر مقنن در ایران دارای شرایطی است که به صورت اختصار به قرار زیر است:

  • تهدید باید صریح و واضح باشد. در کنایه و لفافه سخن گفتن تهدید نمی باشد. مثلا بگوید کاری میکنم که تا عمر داری فراموش نکنی یا بگوید کاری میکنم که مرغان هوا به حالت گریه کنند.
  • تهدیدکننده باید توانایی انجام عمل تهدید آمیز خود را داشته باشد. اگر فردی توانایی عملی کردن تهدید را نداشته باشد و تهدیدشونده هم از این امر آگاه باشد؛ جرم تهدید محقق نشده است زیرا عنصر روانی که همان برهم خوردن آرامش است محقق نشده است. مثلا فردی معلول که زمین گیر است و توانایی حرکت ندارد فردی ورزشکار را تهدید به ایراد ضرب و جرح کند.
  • تهدید باید نامشروع باشد. تهدید به امری مشروع تحت عنوان جرم تهدید قرار نمیگیرد. مثلا تهدید به برگشت زدن چک تهدید نمی باشد زیرا عملی قانونی و حق و اختیار طلبکار است که قانون به وی داده است. تهدید به افشای سر جرم محسوب می شود.
  • تهدید باید جدی و سنگین باشد. مثلا تهدید به لگدمال کردن و کثیف کردن لباس تهدیدی جدی محسوب نمی شود حال آن که تهدید به آتش زدن خانه افراد یا افشای اسرار تهدیدی بسیار جدی و سنگین است و جرم محقق است.
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات حمل و نگهداری انواع مواد مخدر

ویژگی های جرم تهدید در قانون مجازات اسلامی

جرم تهدید جرمی مطلق است و این را می توان از عبارت “اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد” دریافت. بنابراین صرف تهدید دیگری جرم را محقق میکند(در صورت دارا بودن شرایط تهدید).

تهدید جرمی است که ممکن است توسط هر وسیله ایی انجام شود و وسیله در آن موضوعیت ندارد همان طور که در صدر ماده ۶۶۹ قانون مجازات بخش تعزیرات به صراحت کلمه “به هر نحو ” آمده است و این خود بیانگر این موضوع است.

تهدید دختران در فضای مجازی

یکی از نمونه های فراوان تهدید از طریق فضای مجازی تهدید دختران است که بیشتر تهدید شرفی یا افشای سری از اسرار شخصی آنهاست. ممکن است هدف از تهدید لذت جویی ناروا و مجبور کردن دختر به تن دادن به یک رابطه نامشروع باشد. گاه ممکن است که این ارتباط تا برقراری رابطه جنسی پیش رود و به عبارتی زنا محقق شود.

اما زنای با توسل به زور و ارعاب هرچند به نظر یک عمل با اختیار طرفین است اما مقنن آن را در حکم تجاوز دانسته و مجازات تجاوز به عنف را برای فرد متجاوز در نظر گرفته است. مقنن در قانون مجازات اسلامی آورده است که هرگاه کسی به زنی که راضی به همبستر شدن با او نباشد در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش یا تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم شدن زن شود حکم زنای به عنف جاری است.

آنچه در بالا آمد زمانی است که زن به واسطه فشار تهدید تن به خواسته تهدید کننده بدهد که مجازات تهدید کننده علاوه بر مجازات جرم تهدید به مجازات عمل نامشروعی که انجام می دهد نیز خواهد رسید.

در هر حال چه عملی شدن یا نشدن تهدید مجازات جرم تهدید مفروض است زیرا تهدید جرمی مطلق است و نیازی به تحقق نتیجه ندارد.

روند عملی رسیدگی به جرم تهدید در فضای مجازی

در صورت وقوع جرم تهدید، بزه دیده یا به عبارت دیگر فردی که مورد تهدید واقع شده باید به دادسرای محل وقوع جرم ( اکثر مواقع دادسرای محل سکونت خود) مراجعه کند و شکواییه و مدارک و اسناد خود را به دادسرا تحویل دهد. در تهران دادسرای ناحیه ۳۱ عهده دار رسیدگی به اینگونه مسائل است.

صرف عکس از پیامهای تهدید آمیز یا صوت ضبط شده نمی تواند دلیل متقن باشد اما اگر پلیس فتا آنها را تایید کند دارای ارزش و اعتبار می باشد و قابل استناد خواهد بود. وظیفه پلیس فتا( پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران) یا همان پلیس سایبری که واحدی تخصصی از نیروی انتظامی است تامین نظم و امنیت و آسایش عمومی و فردی در فضای مجازی است.

رسیدگی به جرایمی که در فضای مجازی صورت می گیرد کار بسیار دشواری است زیرا انتصاب جرم به متهم کار ساده ایی نیست.در صورتی که جرم صورت گرفت بزه دیده میتواند با مراجعه به سامانه ثنا شکایت خود را ثبت کند و یک پرینت از شکایت تهیه کند و آن را به دادسرای صالح تحویل دهد. عدم ثبت شکایت در سامانه ثنا مانع رسیدگی به بزه ارتکابی نیست. در تهران دادسرای ناحیه ۳۱ و در شهرستانها دادسرای محل وقوع بزه.دادیار دادسرا اطلاعات کافی در مورد جرایم رایانه ایی دارد و این نظر نباید نگران روند رسیدگی یا مسایل تخصصی بود.

باتوجه به افزایش روافزون این قبیل جرائم به جهت آشنایی افراد با روند عملی این موضوع یک نمونه شکواییه متناسب با موضوع ارائه می گردد هرچند توصیه می شود پیش از اقدام به انجام هرعملی، حتما موضوع را با یک وکیل دادگستری مطرح و از وی مشاوره بگیرید.

دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان

با سلام

احتراماً به استحضار عالی می­رساند :

مشتکی ­عنه آقا/خانم …. در تاریخ ….. با در اختیار گرفتن تلفن همراه اینجانب اقدام به انتقال تصاویر خصوصی بنده به تلفن همراه خویش نموده و منتج از این عمل، با تهدید بنده به پرداخت مبلغ ….  اعلام کرد در صورت عدم پرداخت تصاویر من را در فضای مجازی منتشر می کند. اما بنده هیچ­گونه توجهی به تهدیدات مشتکی­ عنه ننموده و متعاقباً مشارالیه در تاریخ …. از طریق اینستاگرام اقدام به انتشار تصاویر خصوصی بنده کرد. لذا بنابر وجود پیام­های تهدیدآمیز و نیز به استناد مواد ۱۶ و ۱۷ قانون جرایم رایانه و نیز ماده­ی ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی تقاضای رسیدگی قضایی و تعقیب و مجازات مشتکی ­عنه را از آن مقام عالی را دارم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس