اخاذی چیست و نحوه شکایت اخاذی چگونه است ؟

0

یک کدام از انواع جرایم کیفری جرم اخاذی است که با واژه هایی چون زورگیری و تهدید معنی می گردد و می تواند در قالب خشونت آمیز یا به صورت افشای راز صورت گیرد. مقصود از اخاذی گرفتن وجه و مال یا انجام یا عدم انجام کار میباشد که این عمل می تواند به نفع اخاذگر و به ضرر فرد مورد اخاذی قرار گرفته باشد.

اخاذی چیست؟

اخاذی در کلمه به معنای زورگیری، باج خواهی و گرفتن مالی به زور و با تهدید از دیگری است. و معنی اصطلاحی این واژه نیز از معنی لغوی آن اصلا دور نیست.قانون گذار گرفتن هر نوع مالی به روش قهر و غلبه از دیگری را اخاذی می داند چرا که هیچ فردی نمی تواند دیگران را اجبار به دادن مالی نماید که متعلق به خود آن هاست. در اخاذی اشخاص بدون آنکه رضایت داشته باشند به صرف تهدید طرف مقابل، مال خویش را به وی می دهند.

آیا اخاذی تنها شامل پول می شود؟

خیر، آنچه که موضوع این جرم قرار می گیرد می تواند یک امر مادی و ملموس باشد نظیر پول، طلا، سند و…. یا اینکه یک امر غیر مادی و غیر ملموس باشد مانند اینکه از کسی بخواهیم فلان کار را انجام بدهد یا فلان کار را انجام ندهد. بدین ترتیب تحقق این جرم همیشه نیازمند وجود دو عامل می باشد: اول اینکه شخصِ أخاذ از زور و تهدید استفاده کند. دوم اینکه هدفش از این کار بدست آوردن یک چیز مادی یا غیرمادی باشد.

آیا اخاذی با تهیه فیلم غیر اخلاقی دو جرم محسوب می‌شود؟

چنانچه فردی با تهیه فیلم غیراخلاقی اقدام به اخاذی نماید بایستی عمل وی را دو جرم و تعدد مادی از نوع مختلف تلقی کرد اما بحث این است که در این حالت برخلاف قانون مجازات اسلامی سال 70 که در ماده 47 خود به اعمال هر دو نوع مجازات اشاره داشت در ماده 134 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92 فقط اجازه اعمال مجازات اشد داده شده است.

منظور از فیلم غیراخلاقی چیست؟

فیلم غیراخلاقی را می‌توان به فیلمی که نمایانگر برهنگی تمام یا قسمتی از بدن شخص یا اعمال جنسی باشد اطلاق کرد. قانونگذار در قانون مجازات افرادی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز می‌کنند این نوع فیلم‌ها را تحت عنوان فیلم‌های مستهجن و مبتذل تعریف کرده است. بر حسب اینکه فیلم مستهجن باشد یا مبتذل نوع و میزان مجازات آن فرق می‌کند ولی اگر همین فیلم وسیله اخاذی قرار گیرد دادگاه می‌تواند بر حسب نوع و کیفیت وسیله‌ای که برای اخاذی مورد استفاده قرار گرفته است مجازات را در مورد مرتکب جرم فردی اعمال کند که به آن «تفرید قضایی» گفته می‌شود.
عناصر تشکیل دهنده جرم اخاذی
جهت تشکیل هر جرمی نیاز است که عناصر تشکیل دهنده آن جرم در کنار یکدیگر جمع گردند. جرم اخاذی نیز مانند سایر جرایم نیازمند عناصر تشکیل دهنده است.
این عناصر عبارتند از:
عنصر روانی جرم اخاذی
عنصر مادی جرم اخاذی
عنصر قانونی جرم اخاذی

عنصر روانی جرم اخاذی

عنصر روانی جرم اخاذی

عنصر روانی به معنای قصد و نیت انجام عمل مجرمانه می باشد، فردی که اقدام به اخاذی می نماید، بایستی قصد انجام این عمل را داشته باشد و چنانچه عنصر معنوی و قصد ونیت انجام عمل را نداشته باشد جرم اخاذی شکل نمی گیرد.

عنصر مادی جرم اخاذی

عنصر مادی به معنای اقدامی است که جهت انجام جرم صورت می گیرد، در جرم اخاذی انجام هر گونه تهدید به قتل یا ضررهای نفسی و…. عنصر مادی جرم اخاذی را شکل می دهد.

عنصر قانونی جرم اخاذی

عنصر قانونی به معنای جرم انگاری جرم مزبور در قانون مجازات اسلامی است. قانون گذار در ماده 669 قانون مجازات اسلامی، جرم اختلاس را جرم انگاری نموده است و برای آن ضمانت اجرا در نظر گرفته است .
“هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (74) ضربه یا زندان از دوماه تا دو سال محکوم خواهد شد.”
برای اینکه جرم اخاذی رخ دهد بایستی هر سه عنصر تشکیل دهنده این جرم در کنار یکدیگر وجود داشته باشند و چنانچه هر کدام مفقود باشند، جرم مزبور شکل نمی گیرد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  شرایط قانونی فرزند خواندگی

ارکان اخاذی

تهدید:
تهدید به معنی ترساندن شخصی، به وسیله هر چیزی که برای او زیان‌بار است. یعنی اینکه شخص مقابل با ترسیدن در حالت اکراه قرار بگیرد. در اخاذی ممکن است تهدید به شکل‌های مختلفی صورت بگیرد. مانند:
الف) تهدید به قتل:
در این حالت فردی که اخاذی می‌کند، ممکن است به شخص مقابل بگوید در صورت فراهم نکردن پول، خودت یا خانواده‌ات را می‌کشم.
ج) تهدید نفسی:
منظور از تهدید نفسی صدمه زدن به اعضای بدن است یعنی هر ضرری که به بدن شخص مقابل وارد شود ولی به قتل منجر نشود. مثل بریدن اعضای بدن.
ه) تهدید به افشا کردن اسرار:
زمانی که شخصی اسراری دارد که تمایل ندارد فاش شود و شخص اخاذ با تهدید به فاش کردن این اسرار وی را مورد اخاذی قرار می‌دهد.
معمولا این روش در فضای مجازی صورت می‌گیرد. مانند پیج دروغینی که به عنوان لاغری عکس افراد را می‌گیرد و سپس آن‌ها را تهدید می‌کند که اگر پول را نپردازند، عکس آن‌ها را به اشتراک همگان می‌گذارد.
ب) تهدید مالی:
در این حالت فردی که اخاذی می‌کند، ممکن است شخص مقابل را تهدید به از بین بردن اموالش کند. مانند آتش زدن خانه یا انبار وی
د) تهدید شرفی و حیثیتی:
تهدیدی است، که باعث ریختن آبروی شخص مقابل می‌شود. مانند تهدید پخش شایعات علیه وی
تقاضای انجام کار یا عدم انجام کاری:
جرم اخاذی زمانی صورت می‌گیرد که تهدید شخص برای انجام کار و یا عدم انجام کار باشد، و این تهدید حتما با تقاضای مبلغی همراه باشد. اگر که تهدید بدون گرفتن مبلغ باشد، اخاذی محسوب نمی‌شود.
همچنین برای صورت گرفتن جرم اخاذی باید یک عنصر روانی در میان باشد و مهم نیست که این انگیزه واقعی است یا خیر. مثلا اگر فردی به قصد اخذی کسی را تهدید کند و بترساند و اگر انگیزه وی واقعی نباشد، باز هم مجرم محسوب می‌شود. زیرا قصد اخاذی داشته است.

تفاوت اخاذی با زورگیری

در واقع زورگیری یکی از مصداق‌های اخاذی میباشد و اخاذی می‌تواند از طریق زورگیری به‌عنوان شیوه‌ای خشونت‌آمیز یا از طریق دیگر مانند تهدید به افشای سر یا تهدید به ایراد ضررهای شرفی و نفسی و ناموسی صورت بگیرد. در قانون مجازات اسلامی جرمی به نام زورگیری وجود ندارد و باید آن را مشمول ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی  قرار دهیم که گفته است: «هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او کند اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

از نظر قانون هر شخصی که با تهدید دیگری وجه یا مالی را از وی بگیرد ولو آنکه برای یک بار این کار را انجام داده باشد مرتکب جرم موضوع ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی شده است.

نحوه شکایت اخاذی

نحوه شکایت اخاذی

کم نیستند اشخاصی که درگیر جرم اخاذی می شوند. به خصوص در کوچه ها و خیابان های خلوت این اتفاق بیشتر رخ می دهد و معمولا اشخاصی که قوای بدنی کمتری دارند و زنان و کودکان بیشتر در معرض جرم اخاذی  قرار می گیرند.
بدین جهت اکثر شکایت های مطروحه در محاکم به وسیله این اشخاص به عمل می آید. جهت شکایت از زورگویان و اخاذان بایستی شکواییه مطرح نمود و از افراد مزبور شکایت نمود.
البته ناگفته نماند که در خیلی از مواقع اشخاصی که مورد اخاذی واقع می گردند از ترس صدمات بیشتر از شکایت امتناع می نمایند و گاهی نیز از ترس بر ملا شدن اسرار خصوصی خویش بر روی جرم اخاذ سرپوش می گذارند در حالیکه می توان با طرح شکایت و محکوم نمودن فرد مجرم به تمامی این ترس ها و دلهره ها پایان داد.
نحوه شکایت اخاذی و زورگیری و موفقیت در آن اینگونه است که برای شروع شکایت، شاکی باید جهت اثبات این جرم دلایل قانونی در اختیار داشته باشد که از جمله آن می توان به اقرار متهم یا شهادت دو شاهد استناد کرد. البته مواردی مثل فیلم دوربین مداربسته در منطقه ای که اخاذی در آنجا صورت گرفته، فیلم های ضبط شده سایر افراد حاضر در صحنه، پیامک های ارسالی شخص متهم، اظهارات مطلعین و گزارش ماموران می تواند به عنوان امارات و قرائنی که موجب علم قاضی می گردد به اثبات این جرم کمک کند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  شهادت دروغ و مجازات آن

مجازات و مراجع صالح رسیدگی برای جرم اخاذی :

بر اساس ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی، همانطور که گفته شد هرگاه کسی دیگری را به نحوی که دیگری را به الزام و اکراه وادار کند و اقدام به  تهدید به قتل،یا ضرر های نفسی، شرافتی، مالی یا افشای اسرار نسبت به وی یا بستگانش نماید، به این منظور که وجه مشخص یا انجام و یا عدم انجام کاری را طلب کند، به مجازات ۷۴ ضربه شلاق یا حبس از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.
مرجع رسیدگی به جرم اخاذی دادگاه های عمومی می‌باشد و در صورتی که اخاذی با انتشار تصاویر غیر اخلاقی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی همراه باشد رسیدگی به پرونده در صلاحیت دادگاه انقلاب می‌باشد و مجرم به علت تعدد در جرم به اشد مجازات محکوم میشود.
بایستی توجه داشت که شاکی هنگام تنظیم شکایت میبایست صریحا و به طور دقیق مشخص کند که از چه کسی و با چه عنوانی شکایت دارد و در صورت مشخص نبودن آن دادسرا اقدام به تحقیقات لازم میکند. هر شخصی که برای شکایت به دادسرا مراجعه میکند باید ادله ای را جهت احقاق حق خود به دادسرا معرفی کند که این ادله برای طرح شکایت از جرم اخاذی باید شامل مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی)، شهادت شهود و ادله ای از این دست مانند ایمیل و یا پیامک ومستنداتی که برای اثبات جرم لازم خواهد بود را ارائه نماید.

مجازات اخاذی در فضای مجازی چیست؟

هر کس در بستر مبادلات الکترونیکی با سوء استفاده و یا استفاده غیر مجاز از داده پیام‌ها، برنامه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای و وسایل ارتباط از راه دور و ارتکاب افعالی نظیر ورود، محو، توقف داده پیام، مداخله در عملکرد برنامه یا سیستم رایانه‌ای و غیره دیگران را فریب دهد و یا سبب گمراه شدن سیستم‌های پردازش خودکار و نظایر آن شود و از این طریق برای خود یا دیگری وجوه اموال یا امتیازات مالی کسب نماید و اموال دیگران را ببرد مجرم محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبان اموال به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل ماخوذه محکوم می شود.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  اصول حاکم بر قراردادهای دولتی یا قراردادهای اداری

چگونه از جرم کلاهبرداری و اخاذی در فضای مجازی شکایت نماییم؟

در صورتی که با جرم کلاهبرداری یا اخاذی در فضای مجازی مواجه شدید به چند طریق زیر می توانید اقدام نمایید:

 • مراجعه حضوری به دادسرای جرایم رایانه ای و بیان شکایت خود به صورت شفاهی و یا کتبی از طریق شکواییه. این دادسرا وظیفه رسیدگی به جرایمی که در فضای مجازی و رایانه صورت می گیرد را دارا می باشد .
  پس از آنکه تشکیل پرونده انجام شد و رسیدگی به جریان افتاد دادسرا برای بررسی بیشتر موضوع، پرونده را به پلیس فتا ارجاع می دهد .
 • ورود به سامانه اینترنتی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) و کلیک روی آیکون ارتباطات مردمی و ثبت مشخصات و نشانی شماره خود در آن قسمت. پس از آن پلیس فتا با شما تماس می گیرد و پیگیر پرونده شما می شود.
 • مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی و ثبت شکایت خود از آن طریق.

هنگامی که شاکی قصد شکایت دارد باید به طور دقیق و کاملا صریح شکایت را تنظیم کند و همچنین باید مشخص باشد که از چه کسی و در مورد چه چیزی شکایت دارد. اگر که نامشخص باشد، دادسرا تحقیقات لازم را انجام می‌دهد.
اگر کسی برای شکایت اخاذی به دادسرا مراجعه می‌کند، حتما نیاز به ارائه ادله‌ای به دادسرا، برای احقاق حق خود دارد. که این ادله برای جرم اخاذی باید شامل مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی، شهادت شهود و همچنین ادله‌ای از این دست مانند پیامک، ایمیل و مستنداتی که برای اثبات جرم لازم هستند، می‌باشد.

اخاذی اینترنتی

چطور جلوی اخاذی اینترنتی را بگیریم؟

عدم پرداخت پول به مجرمان

یکی دیگر از طعمه های اخاذان اینترنتی این میباشد که قربانیان را مجبور می کنند در برابر وب کم اعمال جنسی انجام دهند. مجرمان بعد از ضبط فیلم قربانی را با پخش و انتشار فیلم میان دوستان و آشنایان و خانواده تهدید می کنند و از او درخواست پول خواهند کرد.

 • هیچ پولی را به مجرمان پرداخت نکنید زیرا اخاذی ان ها جرم محسوب می شود.
 • بسیاری از قربانیان پس از پرداخت پول با درخواست پول بیشتر مواجه شده اند پس نباید به مجرمان پولی پرداخت شود.
 • در برخی موارد پس از دریافت پول مجرم فیلم های ضبط شده را در فضای مجازی انتشار می دهد.
 • اگر پول را پرداخت کرده اید می توانید چک کنید اگر هنوز پول برداشت نشده است ، اطلاعات محل برداشت پول را پیدا کنید و برداشت را متوقف کنید.

از هرگونه تماس بعدی با مجرمان پرهیز کنید

 • مکالمات و تماس خود را با مجرمان دخیره نمایید.
 • هر شبکه ی اجتماعی که از طریق آن با مجرم در ارتباط بودید را غیر فعال کنید اما حساب کاربری خود به هیچ وجه پاک نکنید . درصورت پاک نکردن حساب کاربری پلیس می تواند با بررسی آن ها و جمع اوری مدارک بهتر به پرونده ی شما رسیدگی کند.
 • از طریق سیستم شکایت های اجتماعی آنلاین، مشکل خود را گزارش دهید تا در صورت پخش فیلم شما آن از انتشار فیلم جلوگیری شود.

همه چیز را پاک نکنید، هر مدرکی را که می توانید ذخیره کنید.

 • سعی کنید تمام جزئیاتی را به که شناسایی مجرم کمک می کند ذخیره کنید نگران خجالت اور بودن فیلم ها و ویدئو های ضبط شده ی خود نباشید.
 • نگران هیچ چیز نباشید و به یاد داشته باشید شما نیز قربانی یک جرم سازمان یافته است و قانون از شما حمایت خواهد کرد.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس