جداسازی یارانه بعد از ازدواج

0

گروه مشاوران حقوقی ره پویان قصد دارند در این مطلب موضوع جداسازی یارانه بعد از ازدواج را بررسی کنند. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید و اگر پس از خواندن این مطلب سوالی برایتان پیش آمد آن را در بخش نظرات بیان کنید تا توسط گروه رهپویان به آن پاسخ داده شود.

یارانه طرحی است که برای کمک به مردم توسط دولت در نظر گرفته شده است. با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه، اکثر زوج های جوان پس از ازدواج، که از پدر و مادر خود جدا می شوند و زندگی جدیدی را آغاز می کنند، قصد دارند یارانه خود را نیز از آنها جدا کنند تا کمک خرجی برای زندگی جدید خود داشته باشند.

 

مدارک لازم برای جداسازی یارانه پس از ازدواج

برای انتقال یارانه بعد از ازدواج زوجین باید به همراه مدارک زیر به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه و تقاضای جدا کردن یارانه از سرپرستی پدر کنند.

  1. اصل شناسنامه زوجین
  2. اصلکارت ملی زوجین
  3. اصل شناسنامه و اصل کارت ملی والدین زوجین
  4. اصل و کپی عقد نامه

زوج ها پس از اینکه مدارک مورد نیاز خود را آماده کردند، به آدرسی که از مرکز پلیس +10 دریافت کرده اند باید مراجعه کنند تا نام آن ها از لیست خانواده خود حذف شود. سپس با ارائه مدارک به مرکز پلیس +10 و فرم ها و شماره پیگیری که از مرکز قبلی دریافت کرده اند می توانند مراحل ثبت نام و جدا کردن یارانه از خانواده خود و معرفی خانواده جدید برای دریافت رایانه به اتمام برسانند. همچنین قبل از هرگونه اقدام به مراکز اداری، زوجین باید یک حساب بانکی تهیه کنند و شماره حساب و کارت خود را نیز هنگام مراجعه همراه خود داشته باشند.

برای ایجاد حساب یارانه جدید در بین زوج های جوان الزاماً باید هر دو یارانه فعال داشته باشند. به بیانی اگر یارانه هر دو یا یکی در خانواده قبلی قطع شده باشد با درخواست جدید برای زوجی که یارانه اش پیشتر قطع شده است، امکان فعال کردن مجدد یارانه وجود ندارد، حتی اگر زوج در خانواده جدید خود با مشکلات شدید اقتصادی رو به رو باشند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات خروج غیر قانونی از کشور

 

جداسازی یارانه بعد از طلاق

زوج هایی که از یکدیگر جدا شده اند، جهت انتقال یارانه بعد از طلاق باید با در دست داشتن مدارکی مثل شناسنامه، کارت ملی، سند طلاق و کپی تمام مدارک به دفاتر پلیس+ ۱۰ مراجعه کرده و تقاضای سرپرستی جدید برای دریافت یارانه کنند. پس از آن فرد باید حساب یارانه جدا برای خود در یکی از بانک­ها ایجاد کند؛

جداسازی یارانه سرپرست فوت شده

در مواردی که پدر فوت کرده باشد یارانه به حساب مادر خانوار واریز می‌شود با فوت سرپرست خانوار یارانه اعضای خانوار قطع و برای حل این مشکل باید مادر و فرزندان با مدارک اصل شناسنامه و اصل کارت ملی کپی مدارک شناسایی سرپرست قبلی و گواهی فوت به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه کنند.

در برخی موارد با فوت پدر خانواده فرزند ارشد سرپرستی را برعهده می گیرد و در چنین شرایطی هم انتقال یارانه با این روش مذکور انجام می‌گیرد.

 

جداسازی  یارانه خانوار بدسرپرست

فرایند تغییر سرپرست در موارد مربوط به خانوارهای بدسرپرست، کفالت، حضانت، قیمومیت و مواردی از این قبیل، کمافی‌السابق در کلیه فرماندری های سراسر کشور انجام می‌شود و فرمانداری‌ها پس از بررسی مدارک و مستندات مربوطه، در صورت تایید، سرپرست جدید خانوار را به همراه نامه رسمی فرمانداری به دفاتر پلیس +۱۰جهت اِعمال تغییر سرپرست معرفی می‌کنند.

انتقال یارانه در خانوار‌های بد سرپرست نیز در مرکز پلیس +۱۰ انجام می‌گیرد، اما در این موارد جهت تغییر در کفالت وحضانت و غیره افراد باید ابتدا به مرکز فرمانداری استان مربوطه مراجعه کنند و با گرفتن نامه رسمی از فرمانداری به پلیس +۱۰ مراجعه کنند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  قانون جدید صدور چک

در مواردی از قبیل اعتیاد سرپرست خانوار به مواد مخدر، زندانی بودن، فوت یا مفقود یا مجنون شدن، عدم حضور سرپرست در محل زندگی خانوار (مثل زندگی در خارج کشور)، عدم صلاحیت سرپرست خانوار و افرادی که در مراکز شبانه روزی نگهداری می‌شوند و فاقد سرپرست هستند، کمک‌های موضوع این آیین نامه به تشخیص سازمان، به سرپرست دیگری پرداخت خواهد شد.

افراد زندانی خود سرپرست مستثنی بوده و کمک‌های مربوط به حساب آن‌ها واریز خواهد شد. جدا کردن یارانه حدود یک تا دو ماه زمان می‌برد تا یارانه افراد پس از انتقال به حساب سرپرست خانوار واریز شود.

طبق دستورالعمل ماده ۹ آیین نامه اجرائی ماده ۷ قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در صورت اعتیاد سرپرست خانوار به مواد مخدر، محجور بودن، زندانی بودن، فوت یا مفقود یا مجنون شدن، عدم حضور سرپرست در محل زندگی در خارج کشور و عدم صلاحیت سرپرست خانوار، چنانچه خانوار مزبور سال جاری در طرح ثبت نام مجدد در سامانه رفاهی شرکت نموده باشند، متقاضی  واجد شرایط می‌تواند جهت تغییر سرپرست خانوار فعلی با ارائه مدارک هویتی و سایر مستندات لازم به فرمانداری محل سکونت خود مراجعه نمایند.

برای تغییر سرپرست خانوار به‌دلیل بد سرپرست بودن باید مراحل زیر را طی کنید:

  • در ابتدا با همراه داشتن مدارک لازم برای هر یک از شرایط بالا، به فرمانداری شهرستان خود مراجعه کنید.
  • در مرحله بعد فرمانداری بعد از بررسی مدارک، نامه معرفی به پلیس+10 برای تغییر سرپرست خانوار را به شما تحویل می‌دهد.
  • با همراه داشتن نامه فرمانداری، اصل و کپی شناسنامه، کارت ملی اعضای خانواده و سرپرست جدید به دفاتر پلیس+10 مراجعه و درخواست خود را ثبت کنید.
  • بعد از مراجعه به دفاتر پلیس +10 باید به یکی از شعب بانک مراجعه کنید تا حساب شما را در سامانه ثبت نام یارانه ثبت کنند.
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  ماهیت حقوقی رهن و اجاره متداول در بنگاه های معاملاتی املاک

جداسازی یارانه افراد مجرد

افراد مجرد نمی‌توانند یارانه خود از سرپرست خانواده جدا کنند و فقط امکان تغییر سرپرست به علت بدسرپرست بودن که در بالا ذکر شد، امکان پذیر است.

 

ثبت نام یارانه نوزاد و فرزند جدید

جهت ثبت نام  یارانه نوزاد  احتیاجی به اقدام خاصی ندارید. بعداز صادر شدن شناسنامه برای نوزاد، ثبت احوال تغییر در تعداد  اعضای خانواده را به سازمان هدفمندی یارانه ها اطلاع خواهد داد اطلاعات خانوار به صورت اتوماتیک در سامانه درج می شود. اگر ثبت‌نام یارانه فرزندتان در سامانه ثبت نام یارانه از قلم افتاده است، در صورتی‌که یکی از والدین (چه مادر چه پدر)  یارانه می‌گیرد امکان ثبت نام برای فرزند وجود دارد. فرد متقاضی می‌تواند با در دست داشتن اصل مدارک والدین و فرزند برای ثبت نام سامانه یارانه اقدام کند. برای این کار باید به بخشداری یا فرمانداری شهر خودتان مراجعه کنید.

 

تغییر شماره حساب در سامانه ثبت نام یارانه

چنانچه به هر علتی تصمیم داشتید شماره حساب   واریز یارانه خود درسامانه  را عوض کنید اول باید به یکی از شعب بانکی که حساب گذشته شما در  در آن وجود دارد رجوع ونسبت به باطل بودن شماره حساب قبلی خود مبادرت نماید سپس  می توانید در همان بانک یا با مراجعت به هر بانک دیگری شماره حساب جدید خود را جهت ریختن یارانه به سامانه ثبت نام اطلاع دهید.

چنان چه مطمئن از پرداخت نشدن یارانه به حساب سرپرست شوید این امکان برای شما وجود دارد  طی فرصت دو ماه بعد از قطع شد ن یارانه  در سامانه ثبت و رسیدگی به درخواست های یارانه‌ای تقاضای خود را قید نمایید.

 

 

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس