ارائه خدمات روان درمانی به مهاجران

0

برنامه سلامت و بهزیستی تازه واردها با در نظر گرفتن ملاحظات فرهنگی و مراقبت‌های پیشگیرانه، طراحی شده‌ است. یکی از سازمان‌های واقع در انتاریو، خدمات کامل سلامت روان و روان درمانی در قالب فرآیند سکونت و سازگاری با محیط جدید برای تازه واردها و مهاجران به کانادا را قرار داده است.

این ابتکار جدید، با عنوان برنامه سلامت و تندرستی تازه واردها (Newcomer Health and Wellness Program) با بودجه اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) به مبلغ 2.2 میلیون دلار، متناسب با نیازهای فردی و به صورت جامع، برای برآوردن نیازهای هریک از تازه واردها، طراحی شده است.

انجمن سلامت روان کانادا (The Canadian Mental Health Association)، یورک ریجن و ساوث سیمکو (York Region & South Simcoe) (CMHA-YRSS) – شاخه سازمان غیردولتی کشوری خدمت رسان در یورک ریجن در منطقه گریتر انتاریو- ابتکار جدید متمرکز بر بهبود مشکلات ذهنی و سلامت روانی برای مهاجران و پناهندگان 12 سال به بالا را پایه گذاری کرده است.

مهاجران در معرض مشکلات سلامت روانی قرار دارند

بخش بزرگی از تحقیقات فعلی بر سلامت روانی مهاجران جدید نشان می‌دهد که آنها ببیشتر در معرض مشکلات سلامت روانی قرار دارند. بنابر مطالعه جدید منتشر شده توسط اداره آمار کانادا و IRCC، زمانی که مهاجران به کانادا می‌رسند، از سلامت روانی بهتری نسبت به جمعیت متولد کانادا برخوردارند – پدیده‌ای که با عنوان “اثر مهاجر سالم” شناخته می‌شود. هرچند، به دلیل استرس‌ها و فشارهای تفاوت فرهنگی، مشکلات ناشی از عدم تسلط به زبان رسمی کانادا و روند انسجام و سازگاری با جامعه جدید، این مزیت اولیه اغلب از بین می‌رود.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  جدیدترین پذیرش PNP نوا اسکوشیا برگزار شد

جون مارانان (Jun Maranan)، مدیر خدمات بهزیستی تازه واردهای CMHA-RSS به CIC News چنین گفت: “بخشی از دغدغه‌های سلامت روانی که در جمعیت تازه واردها دیده شد شامل PTSD (اضطراب پس از حادثه) ناشی از تجربیات آنها در وطن خود، استرس تفاوت فرهنگی، دلتنگی و اندوه، بوده است. این مطالعات، این موضوع را نیز نشان داد که جمعیت مهاجر و پناهنده، افزایش قابل توجهی در پریشانی ذهنی، افسردگی، اضطراب و اثرات تروما داشتند.”

ارائه خدمات روان درمانی به مهاجران

آژانس‌های کمک به سکونت و سازگاری و موسسات محلی روان درمانی، خدمات حمایتی ارائه می‌کنند که برای تازه واردها در مواجهه با این چالش‌ها، قابل دسترس است، ولی اکثر منابع موجود، با در نظر داشتن واقعیت‌های خاص و منحصر بفرد جمعیت مهاجر، طراحی نشده‌اند.

برخی از تازه واردها ممکن است از محدوده وسیع خدمات موجود مطلع نباشند، در حالیکه گروه دیگری ممکن است تمایلی برای کمک خواهی نداشته باشند.

هدف از برنامه جدید CMHA-YRSS از بین بردن این شکاف‌ها و مشکلات است. این برنامه که آگوست گذشته شروع به کار کرد، شامل محدوده وسیعی از فعالیت‌های بهداشتی درمانی و دسترسی به مهاجران است. در میان این برنامه‌ها می‌توان به ارزیابی سلامت فیزیکی و روانی، مشاوره و روان درمانی، بهبود و آموزش سلامت و تندرستی، مشاوره خانواده و خدمات مخصوص تروما اشاره کرد.

بخش مهمی از این برنامه، ایجاد فضاهای امن و گرم برای ارائه خدمات مراقبت از سلامت روان است.

آقای مارانان اینگونه توضیح می‌دهد: “تفسیرهایی برای اطمینان از ارائه خدمات به زبان مورد نظر مراجعان، استفاده می‌شوند، ابزار غربالگری مورد استفاده، به طور خاص برای مهاجران و پناهندگان طراحی شده است. این خدمات در فضای آشنا برای مهاجران و پناهندگان ارائه می‌شوند. ملاحظاتی نیز برای راه‌های گوناگون توضیح تجربیات سلامت روان و اطمینان از برآورده شدن نیازهای معنوی و مذهبی مراجعان، وجود خواهد داشت.”

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  تسریع اقامت دائم کانادا با یک پورتال آنلاین جدید

برنامه جدید خدمات روان درمانی برای مهاجران

برنامه جدید CMHA-YRSS با درک اینکه مهاجران، گروه متنوعی را تشکیل می‌دهند و اینکه هریک از آنها راه‌های متفاوتی برای غلبه بر استرس و تنوع ایجاد شده در زندگی دارند، معرفی شد. این امر، اهمیت فراهم آوردن مراقبت‌هایی برای هریک از افراد با در نظر گرفتن موارد خاص مربوط به آنها را مشخص می‌کند.

به همین دلیل، آگاهی از سلامت روانی، متناسب با فرهنگ مراجعان، نقش مهمی در نحوه تشویق آژانس‌ها و موسسات مراقبتی شرکت کننده در این برنامه جدید، برای مشارکت در روند ارائه مراقبت‌ها و خدمات روان درمانی به مهاجران ایفا می‌کند.

به گفته آقای مارانان: “این به معنای فعالیت برای اطمینان از این موضوع است که اعضای این جامعه در هنگام کار با تازه واردها می‌دانند به دنبال چه هستند و به راه‌هایی آشنا هستند که بدان وسیله مهاجران، بدون گفتگوی خاصی در مورد سلامت روان، راجع به پریشانی ذهنی خود توضیح می‌دهند. همچنین، تجربیات تازه واردها و تجربیات مختلفی که می‌تواند موجب پریشانی ذهنی آنها شود را لحاظ می‌کنند.”

CMHA-YRSS بودجه سه ساله، با امکان تمدید دو ساله، برای این پروژه دریافت کرده است. بنابراین، بخشی از این برنامه بر ایجاد ظرفیت جامعه برای پاسخ به نیازهای تازه واردها و اطمینان از تداوم حمایت از آنها فراتر از دوره زمانی این برنامه، متمرکز می‌شود.

با توجه به اینکه انتظار می‌رود جمعیت 7.5 میلیونی مهاجران کانادا در حال حاضر، تا سال 2036 دوبرابر شوند، درک و حمایت از سلامت فیزیکی و روانی همه تازه واردها، از اهمیت روزافزونی برخوردار است.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  قوانین جدید معادل سازی مدرک تحصیلی در کانادا

برنامه سلامت و بهزیستی تازه واردها نشان می‌دهد که دولت‌‌های محلی و سازمان‌های منطقه‌ای به اطمینان از دسترسی برابر همه ساکنان کانادا به خدمات باکیفیت سلامت روان برای کمک به زندگی موفق، پرمعنی و پربار، متعهد هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس