آیا زن برای انجام عمل زیبایی نیازی به اجازه شوهر خود دارد؟

0

در سال های اخیر، با افزایش جراحی های زیبایی به خصوص از سوی بانوان، مسائل مختلفی از جمله نیاز به اجازه شوهر برای انجام جراحی زیبایی مطرح شده است. اگر در خصوص این موضوع نیاز به پاسخ فقهی و شرعی دارید، بهتر است که از مراجع دینی سوال نمایید. اما در خصوص مسئله حقوقی، در ادامه مطلب به بررسی بیشتر قوانین جراحی زیبایی زن بدون اجازه شوهر می پردازیم.

آیا زن برای انجام عمل های خود نیاز به اجازه همسر دارد؟

 فعلاً برای عمل های جراحی زن در خصوص رضایت شوهر، قانونی وجود ندارد و این موضوع فقط به صورت یک بخشنامه در بیمارستانها باب شده است و کسی که عاقل و بالغ باشد نیازی به اجازه همسر و یا پدر برای عمل جراحی ندارد، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود و شخص سفیه و محجور باشد و یا اینکه صغیر یا طفل باشد.

 بر اساس قانون هر کسی که از لحاظ عقلی رشد کرده باشد و بتواند برای خود تصمیم ‌گیری ‌های درستی انجام دهد دیگر نیازی به امضای همسر و یا پدر برای عمل جراحی ندارد زیرا او بالغ و عاقل می باشد.

مشکلاتی که که بعدها به وجود می آید باعث می شود که بیمارستان ها یک رضایت نامه از شخص داشته باشند تا برای آنها مشکلی ایجاد نگردد.

زن و شوهری که با یکدیگر تفاهم ندارند و با هم مشکل دارند انجام دادن عمل جراحی در این موارد تبعات بسیاری دارد. به عنوان مثال می توان اینگونه بیان کرد زن و شوهری که با یکدیگر دعوا دارند و خواستار سقط جنین شده اند و بعد از آن از یکدیگر جدا شده‌اند.

ولی بعد از مدتی زن از همسر خود برای عمل سقط جنین شکایت کرده است. در این مواقع اگر جراحی زن اورژانسی بوده باشد مشکلی به وجود نمی آید ولی اگر اورژانسی نبوده باشد باید رضایت نامه داشته باشند تا به مشکل بر نخورند.

جراحی زیبایی زن بدون اجازه شوهر

زمانی که تصمیم به ازدواج می گیریم، در واقع از پیش پذیرفته ایم که باید در چارچوب قوانینی جدید گام برداریم تا بتوانیم از نظر حقوقی زندگی آرامش بخشی داشته باشیم و دچار مشکل نشویم.

به طور کلی در قانون ایران، مادّه و قانونی وجود ندارد که زن را از جراحی یا خالکوبی بدون اجازه شوهر منع کند. به همین دلیل، برای جراحی، پزشک و مراکز درمانی نیازی به دریافت رضایت کتبی همسر ندارند. اما طبق قوانین ایران، یکی از مهم ترین وظایف زن در مقابل همسر، تمکین است. تمکین به طور کلی به دو نوع تمکین عام و تمکین خاص تقسیم می شود. تمکین عام به معنای آن است که زن در امور خانوادگی، ریاست همسر خود و اطاعت از او را پذیرفته است و موظف به رعایت آن است.

به این ترتیب، اگرچه طبق قانون مشکلی برای جراحی زیبایی زن بدون اجازه او وجود ندارد، اما در صورت نارضایتی شوهر، این عمل زن سوء معاشرت و عدم تمکین محسوب می شود و در صورت نارضایتی، مرد می تواند اعلام طلاق نماید. اثبات سوء معاشرت زن از سوی مرد، شرط تنصنیف دارایی را نیز از زن سلب می کند. این امر به معنای سلب مهریه زن نیست.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  اصول حاكم بر قلمرو مكانى حقوق كيفرى

نکته دیگر این است که پرداخت هزینه های جراحی های غیر ضروری و نامتعارف مانند پروتز سینه، جراحی بینی و … به عهده مرد نیست و جزو تکالیف او شرعی و قانونی او به حساب نمی آید. اما اگر جراحی ضروری باشد و در صورت عدم انجام به سلامت زن آسیب وارد شود، هزینه آن جزو نفقه به حساب می آید و از وظایف شوهر است.

کسب رضایت در عمل های جراحی

 با توجه به بند ۲ از ماده ۵۹ قانون مجازات اسلامی می توان اینگونه عنوان کرد:

«هر نوع عمل جراحی یا طبی مشروع که با رضایت شخص یا اولیاء یا سرپرستان یا نمایندگان قانونی آنها و رعایت موازین فنی و علمی و نظامات دولتی انجام شود، در موارد فوری اخذ رضایت ضروری نخواهد بود».

بر این اساس است که با توجه به این ماده می توان گفت در عملهای جراحی که به صورت فورس ماژور نمی باشد رضایت خود شخص و یا اولیا و سرپرست او گرفته می شود.

در ضمن باید این مطلب عنوان شود که تمامی اشخاص خود چه زن باشند و چه مرد از نظر قانون بعد از اینکه به سن بلوغ رسیده اند، رشید به حساب می آیند مگر آنکه عدم رشد آنها و یا مجنون بودنشان اثبات گردد.

علت گرفتن رضایت در بیمارستان ها

 در بیمارستانها، فرم هایی قبل از عمل جراحی به بیمار داده می شود تا آنها را امضا کند و هر کس دیگری هم به عنوان همراه بیمار می تواند آن را امضا کند ضمن آنکه خود زن هم میتواند این فرم را امضا کند.

حال این سوال پیش می آید که چرا بیمارستان ها از بیمار و یا همراه او امضا می گیرند؟

 برای پاسخ به این سوال، به ماده ۶۰ قانون مجازات اسلامی رجوع کنیم که در آن بیان شده است:

«چنانچه طبیب قبل از شروع درمان یا اعمال جراحی از مریض یا ولی او برائت حاصل نموده باشد، ضامن خسارت جانی یا مالی یا نقص عضو نیست و در موارد فوری که اجازه گرفتن ممکن نباشد، ضامن نمی‌باشد»

 بر اساس این ماده می توان اینگونه نتیجه گرفت که پزشکان با امضا گرفتن از خود بیمار میتوانند خود را از عواقب احتمالی حین عمل جراحی مصون نگه دارند اگر حین عمل جراحی برای بیمار خسارت جانی و یا مالی و همچنین نقص عضو ایجاد شد با امضایی که قبل از عمل جراحی از بیمار دریافت کرده‌اند از پاسخ دادن به این مسئولیت بری می‌شوند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  خسارت تاخیر تادیه چیست؟

و می توانند با آرامش خاطر به عمل جراحی خود بپردازند و هدف این ماده این می باشد که برای پزشکان یک امنیت شغلی ایجاد کند. البته این در صورتی می باشد که تمام نکات پزشکی را رعایت کرده باشند و در کار خود تقصیری نکرده باشند

آیا زن برای انجام عمل زیبایی نیازی به اجازه شوهر خود دارد؟

درصورت مخالفت شوهر جمع بین تسلط بر بدن و تمکین و مصالح خانواده چه وضعیتی پیدا میکند؟

درخصوص وضعیت فقهی و شرعی کسانی که تمایل دارند می‌بایستی از مراجع متخصص سئوال کند، اما از مبحث رویه قضایی و حقوقی: باید بپذیریم که با قبول ازدواج تکالیفی بر ما بار می‌شود که اگر بخواهیم زندگی آرامش بخشی داشته باشیم دچار تبعات حقوقی نشویم ناگزیر به رعایت آن هستیم.

همانطورکه گفته شد بحث جایی است که از لحاظ پزشکی عمل یا … برای حفظ سلامتی ضروری نیست، ظهور و بروز بیرونی بر روی بدن زن دارد و ازطرفی شوهر مخالف است.
یکی از وظایف زن در مقابل شوهر تمکین است که برعام و خاص تقسیم می‌شود که به زبان ساده تمکین عام یعنی پذیرش ریاست خانواده مرد ازسوی زن آنچنان که هم در قانون و هم در قرآن منعکس شده است.
قانون مدنی در ماده ۱۱۰۲ زن و شوهر را به حسن معاشرت با هم تکلیف کرده است. حفظ نهاد خانواده آنچنان ارزشمند است که بایستی برای تمکین آن از بعضی منافع شخصی گذشت بنابراین اجازه شوهر برای عمل جراحی زیبایی زن به توافق بین آن دو بستگی دارد.
در هر صورت فرض می‌کنیم خانمی عمل جراحی زیبایی یا خالکوبی دارد در قوانین ما مقرره‌ای وجود ندارد که مرد بتواند به طور رسمی و قانونی جلوی این کار را بگیرد و رضایت و اذن شوهر هم برای این دست جراحی‌ها شرط نشده است بنابراین مراکز درمانی و غیرنیازی به گرفتگی اجازه و اذن شوهر ندارند.

از نظرمشورتی شماره ۱۸۳۰/۷ مورخ ۱۱/۳/۷۱ اداره حقوقی قوه قضاییه هم اینطور برداشت می‌شود. اما به تحلیل حقوقی می‌توان این عمل زن را درصورت مخافت شوهر با بررسی همه جوانب از مصادیق مورد معاشرت زوجه دانست.

نکته دیگر آنکه پرداخت هزینه‌های درمان غیر متعارف مثل کوچک کردن بینی، رفع چین وچروک، بزرگ کردن یاکوچک کردن سینه و….. از تکالیف شرعی و قانونی زوج نیست و هزینه‌های درمان متعارف و ضروری جزء نفقه و از وظایف شوهر است.

ممکن است که سئوال پیش آید که حضانت اجرای سوء معاشرت زن چیست؟

 درحال حاضر طلاق از سوی مرد نیازمند دلیل موجه نیست، ولی قانون در شرف تغییر است و احتمال زیاد درآینده درصورت داشتن دلیل موجه مرد می‌تواند زوجه را علی رغم مخالفتی طلاق دهد.
از طرفی طلاق با اثبات سوء معاشرت زوجه از مواردی است که شرط تنصیف دارایی را از زوجه سلب می‌کند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مجازات فحاشی و تهدید

به دیگر بیان درصورت طلاق از سوی مرد با سوء معاشرت زوجه، امکان اخذ تنصیف دارایی وجود نخواهد داشت، اما مهریه پا برجاست.

عمل زیبایی از منظر اسلام

 عمل زیبایی در اسلام بر اساس این دو موضوع قابل اجرا می باشد اول این که عملی که روی شخصی انجام می شود باید نتیجه عقلایی داشته باشد و دوم اینکه عمل های جراحی که انجام میشود به بدن و سایر قسمت ها و اعضای بدن آسیب وارد نکند.

 از نظر اسلام حق النفس یا حق بدن واجب می باشد.

امام سجاد می‌فرماید:

همان‌گونه که حق الله ضروری و واجب میباشد حق نفس هم از طرف انسان واجب و ضروری می باشد و  مسائلی که به سلامت جسم انسان و روح آن کمک می کند باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

منطقی که قرآن از زیبایی دارد این است که به زیبایی بسیار توجه کرده است و دین ما همیشه زیبایی و فطرت همراه است اما باید به این نکته توجه داشت که هر چیزی برای خودش حد و مرزی دارد نباید پا را از آنچه که هست فراتر گذاشت هرکسی برای زیبا کردن چهره خود باید به گونه‌ای رفتار کند که ارتباطات معنوی و مناسبات اجتماعی خدشه دار نگردد.

نمونه فرم رضایت نامه به عمل جراحی

اینجانب …..(بیمار / ولی قانونی بیمار (فرزند …. دارای کد ملی …. و شماره شناسنامه ….. صادره از ….متولد ……/ …../ ….. با آگاهی کامل رضایت خود را جهت عمل جراحی مربوطه و سایر کارهای تشخیصی و درمانی که لازم است بر طبق صلاحدید پزشک مربوطه با رعایت کردن موارد علمی و فوت و فن لازم انجام شود، اعلام می دارم و تیم پزشکی و درمانی خود را از مسئولیت ناشی از به وجود آمدن اتفاقات احتمالی که علی رغم رعایت کردن تمامی موارد لازم چه علمی و چه فنی و قانونی امکان دارد اتفاق بیافتد، را مبری می دانم و هیچ گونه ادعایی اعم از کیفری یا حقوقی نخواهم داشت.

سوالات مرتبط با اجازه عمل زن توسط شوهر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس