آیا در دوران عقد امکان طلاق توافقی وجود دارد ؟

0

دوران عقد یکی از شیرین‌ترین دوران زندگی زناشویی است اما متاسفانه برای برخی از زن و شوهرها به بدترین دوران زندگیشان تبدیل می‌شود تا جایی که تصمیم می‌گیرند از یکدیگر جدا شوند؛ اما آیا در دوران عقد امکان طلاق توافقی وجود دارد؟ شرایط طلاق توافقی در دوران عقد چگونه است؟ این سوال برای کسانی که در دوران عقد هستند و قصد جدایی دارند بسیار حائز اهمیت است. منظور از دوران عقد، عدم نزدیکی و ایجاد رابطه زناشویی بین زوجین است.

طلاق توافقی چیست؟ طلاق توافقی، طلاقی است که طرفین باهم تصمیم به جدایی می‌گیرند و درخواست طلاق می‌دهند. در طلاق توافقی زوجین می توانند در موارد مربوط به طلاق به توافق برسند. مهم‌ترین این توافقات مهریه است که زن می‎‌تواند کل یا بخشی از مهریه خود را ببخشد. این توافقات در دادگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد و قانونگذار براساس توافقات زوجین برای طلاق توافقی تصمیم نهایی را در مورد طلاق می‌گیرد.

در چه شرایطی در دوران عقد می‌توان طلاق توافقی گرفت؟

اگر زن و شوهری بخواهند به صورت توافقی در دورانی که هیچ نزدیکی و رابطه جنسی بین آن‌ها شکل نگرفته است و زن هنوز بکارت خود را از دست نداده است از یکدیگر جدا شوند، اصطلاحاً به این نوع جدایی، طلاق توافقی در زمان عقد می‌گویند؛ یکی از شرایط طلاق توافقی در دوران عقد و نامزدی، اثبات عدم نزدیکی بین زوجین است. اگر زن ادعا کند که باکره است دادگاه از او می‌خواهد که به پزشکی قانونی مراجعه کند و با انجام معاینه گواهی بکارت بگیرد. طلاق توافقی در دوران عقد و نامزدی نیز امکان‌پذیر است که بستگی به توافق بین طرفین دارد و مهم‌ترین مسئله توافق بین زوجین مهریه و نفقه است.

 بدین ترتیب در صورتی که زوجه مهریه خود را طی توافقاتی که با شوهر خود به آن رسیده در قبال حق طلاق و یا چیزهای دیگر نبخشیده باشد، شوهر موظف به پرداخت نیمی از مهریه است.

دادگاه موضوعات مورد توافق را در گواهی عدم سازش درج کرده و با صدورگواهی، طرفین می‌توانند برای ثبت طلاق به دفاتر رسمی ازدواج مراجعه کنند. اگر طرفین برای طلاق توافقی به وکیل وکالت دهند نیازی به حضور زوجین در دادگاه و دفترخانه برای ثبت طلاق نیست و تمامی اقدامات لازم از سوی وکیل انجام می‌شود.

براساس ماده 34 قانون حمایت از خانواده که در سال 91 مصوب شده است مدت اعتبار گواهی عدم سازش برای تسلیم به دفتر رسمی ازدواج و طلاق سه ماه پس از تاریخ ابلاغ رای قطعی است. اگر این گواهی در مدت تعیین شده به دفتر رسمی ارائه نشود یا در مدت تعیین شده زوجین مدارک لازم را ارائه نکنند، گواهی ارائه شده فاقد اعتبار است.

یکی از شرایط طلاق توافقی در دوران عقد این است که اگر زوج قبل از طلاق توافقی پشیمان شود و برای طلاق در دفترخانه حضور پیدا نکند طلاق صورت نمی‌گیرد و منتفی می‌شود ولی اگر زوجه پشیمان شود زوج به تنهایی می‌تواند برای طلاق اقدام کند و صیغه طلاق خوانده شود.

برای طلاق توافقی در دوران عقد، ضرورتی ندارد که هر کدام از زوجین برای خود وکیل جداگانه بگیرند بر اساس توافق می‌توانند یک وکیل داشته باشند و گاهی براساس دلایلی یکی از زوجین اصرار به داشتن یک وکیل متخصص و با تجربه دارد و می‌خواهد کار خود را به آن بسپارد ولی طرف دیگر اصراری به داشتن وکیل ندارد و خواستار آن است که تمام پروسه طلاق توافقی اعم از ثبت دادخواست طلاق توافقی و پیگیری آن در دادگاه و شرکت در جلسات رسیدگی و یا اجرای صیغه طلاق توافقی در دفترخانه طلاق خود حضور داشته باشد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  نسب چیست و انواع آن

طلاق توافقی در دوران عقد چقدر طول می کشد؟

بر اساس تغییرات مربوط به طلاق توافقی در آذر ماه سال 1397، چنانچه هر یک از طرفین تمایل داشته باشد که شخصا و بدونه وکیل نسبت به ثبت دادخواست طلاق توافقی اقدام نماید ابتدا زوجین یا یکی از زوجین به سامانه نوبت‌دهی طلاق توافقی مراجعه و با وارد کردن اطلاعات شناسنامه‌ای یکی از مراکز غربالگری را انتخاب کند.

مرکز غربالگری پس از ثبت اطلاعات زوجین و دلایل طلاق توافقی، آنها را به یکی از مراکز مشاوره که زیر نظر سازمان بهزیستی می باشد ارجاع می دهد. تعداد جلسات مشاوره بین 3 تا 5 جلسه در بازه زمانی 45 روزه است. بعد از اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق توافقی در صورت اصرار زوجین به طلاق توافقی، دادخواست در دفاتر خدمات قصایی الکترونیک ثبت و به دادگاه خانواده ارسال خواهد شد.

مدت زمان طلاق توافقی در دوران عقد، اگر زوجین  دارای وکیل باشند این زمان بستگی به مهارت وکیل دارد که در غیر این صورت این مدت بین 3 تا 15 روز و حداکثر یک ماه به طول می کشد که از همسر خود به صورت توافقی در دوران عقد جدا شوند.

آیا در دوران عقد امکان طلاق توافقی وجود دارد ؟

مدارک طلاق توافقی در دوران عقد

زوجین می بایست مدارک زیر را برای انجام مراحل طلاق توافقی در دوران عقد آماده کرده و به پیوست دادخواست طلاق توافقی توسط خود فرد یا وکیل خود ارائه نمایند.

  • اصل عقدنامه یا رونوشت آن
  • اصل شناسنامه زوج (مرد)
  • اصل شناسنامه زوجه (زن)
  • کپی کارت ملی زوجین
  • گواهی بکارت از پزشکی قانونی (برای طلاق توافقی در دوران عقد)
  • وکالت نامه محضری طلاق (درصورتیکه حق طلاق با زن باشد)
  • توافق نامه مبنی بر توافقات زوجین بر سر مهریه، حضانت و ….
  • نظر واحد مشاوره خانواده دادگاه

شرایط طلاق توافقی در دوران عقد از سوی مرد

به غیر از مسائل احساسی وحتی قانونی هر ازدواجی، ازدواج موفق نیست و ممکن است زوج بخواهد به آن خاتمه بدهد در این صورت امکان طلاق توافقی از طرف مرد وجود خواهد داشت. طلاق توافقی بر پایه توافق بین زوجین است و هر آنچه زن و مرد در خصوص مهریه و میزان و نحوه مطالبه آن تصمیم گیری و توافق کنند برای دادگاه ملاک عمل قرار می گیرد و دادگاه بر اساس آن مبادرت به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید.

 یکی از شرایط طلاق توافقی در دوران عقد از طرف مرد، رجعی بودن طلاق است یعنی شوهر اگر زن باکره نباشه و نزدیکی در دوران عقد صورت گرفته باشد می تواند در زمان عده به همسر خود رجوع کند در غیر این صورت یعنی اگر نزدیکی انجام نشده باشد عده وجود ندارد و طلاق توافقی از نوع بائن است و یعنی امکان رجوع ندارد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  بررسی جرم خرید و فروش جنین و نوزاد

شرایط طلاق توافقی در دوران عقد از سوی زن

در مراحل طلاق توافقی اگر درخواست کننده طلاق زن باشد، تنها در صورتی طلاق امکان پذیر است که یکی از شروط دوازده گانه ضمن عقد را به دادگاه ارائه کند. درخواست طلاق توافقی از سوی زوجه در دوران عقد دشوار است چون که در دوران عقد علی رغم وقوع عقد نکاح هنوز زندگی مشترک زوجین آغاز نشده و دلیل قانع کننده آوردن برای طلاق از سوی زوجه کمی دشوار است.

در ماده ۱۰۳۴ قانون مدنی آمده است که درعقد نکاه دختر باکره هر چند به سن بلوغ رسیده باشد، در طلاق توافقی نیاز به اجازه پدر دختر یا جد پدری دختر دارد. اما اگر نزدیکی بین زوجین انجام شده باشد، در این صورت اجازه پدر برای طلاق توافقی در دوران عقد صلب می شود.

یکی از شرایط طلاق توافقی در دوران عقد به درخواست زن، این است که زوجه شرعا و براساس قانون مدنی خانواده، مالک نصف مهریه است مگر اینکه زوجین به شکل دیگری توافق کرده باشند. به عنوان مثال زوجه هیچ ادعایی در مورد مهریه نداشته باشد و یا در مقابل طلاق توافقی مهریه را به زوج ببخشد و یا این که در قبال پرداخت کامل مهریه از طرف زوج، زوجه رضایت به طلاق توافقی بدهد.

اگر زوجه باکره باشد در صورت بذل مهریه از طرف وی، پس از ثبت طلاق توافقی در دفترخانه رسمی طلاق، زوجه نمی تواند به مهریه بدل شده خود رجوع کند. در صورت دوشیزه بودن زن، او می تواند با ارائه درخواست، اقدام به اخذ شناسنامه جدید و حذف نام همسر از شناسنامه کند.

طلاق توافقی در دوران عقد درصورت باکره بودن

یکی از شرایط مهم طلاق توافقی در دوران عقد، مسئله دوشیزه بودن زوجه است. بعد از درخواست زوجین برای طلاق توافقی، زوجه برای تایید باکرگی خود به پزشکی قانونی مراجعه و در صورت تایید باکره بودن یک گواهی از پزشکی قانونی دریافت و ضمیمه پرونده خود کند. یکی از شرایط طلاق توافقی در دوران عقد که یکی از اساسی ترین و مهم ترین شرایط است آزمایش بکارت زوجه می باشد. بعد از انجام آزمایش و تایید باکرگی، نصف مهریه به زوجه تعلق می گیرد. بنابراین باکره بودن علاوه بر تاثیری که در مهریه دارد و باعث نصف شدن مهریه می شود سبب می گردد تا پس از وقوع جدایی، زوجه ملزم به نگه داشتن اراده طلاق نباشد یعنی از شرایط طلاق توافقی در دوران عقد در صورت باکره بودن نداشتن مدت عده است. هم چنین اثر دیگر باکره بودن که به نفع زوجه است پس از وقوع طلاق توافقی زوجه می تواند با ارائه مدارک مورد نیاز به دفتر پیشخوان و یا اداره ثبت احوال نام همسر قبلی را از شناسنامه پاک و شناسنامه سفید دریافت کند.

آیا در دوران عقد امکان طلاق توافقی وجود دارد ؟

طلاق توافقی در دوران عقد در صورت باکره نبودن

اگر زوجه باکره نباشد، حقوقی که برای همه زنان در نظر گرفته می شود برای وی هم لحاظ می شود. از شرایط طلاق توافقی در دوران عقد برای زن غیر باکره مانند زن باکره است با این تفاوت که به علت باکره نبودن زوجه و توافق بین زوجین می تواند کل مهریه را دریافت کند. در صورت باکره نبودن زوجه امکان حذف نام همسر از شناسنامه تا ازدواج مجدد وجود ندارد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مسئولیت دولت در قبال خسارات وارده به اشخاص

طلاق توافقی دردوران عقد و حذف نام همسر

بعد از طلاق توافقی در دوران عقد دغدغه خیلی از زوجین، حذف نام همسر سابق و طلاق وازدواج قبلی است. حذف نام زوج از شناسنامه زوجه تنها درصورتی ممکن است که طلاق توافقی در دوران عقد انجام شده باشد و دوشیزه بودن زوجه براساس گواهی پزشکی قانونی تایید شده باشد. بر اساس ماده ۳۳ قانون ثبت احوال، وقایع ازدواج و طلاق یا مرگ زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت شود.

این حکم درمورد مرد نیز صادق است یعنی در صورت وقوع طلاق توافقی در دوران عقد، مرد نیز می تواند نام همسر خود را از شناسنامه حذف کند. برای حدف نام زن اول از شناسنامه مرد باید حتما نام همسردوم ثبت شود و حذف نام همسر اول از شناسنامه پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می گیرد یعنی حدف نام همسر اول مرد در صورت اطلاع همسر دوم از ازدواج اول مرد امکان پذیر است.

سوال مهمی که درشرایط طلاق توافقی در دوران عقد مطرح می شود این است که اگر زن قبلا ازدواج کرده و طلاق گرفته باشد، ولی در ازدواج دوم طلاق توافقی در دوران عقد و پیش از نزدیکی با همسر واقع شده باشد آیا امکان حذف نام از شناسنامه وجود دارد؟ اگر زوجین دراین مسئله توافق داشته باشند که رابطه زناشویی بین آنها انجام نشده است پاسخ مثبت است یعنی می توانند نام همسر را از شناسنامه پاک کنند و از اداره ثبت احوال تقاضای شناسنامه المثنی بدونه درج ازدواج قبلی کند. پس یکی ازشرایط طلاق توافقی در دوران عقد برای پاک کردن نام همسر اول از شناسنامه زوجین، باکره بودن زوجه است یعنی اگر در دوران عقد نزدیکی صورت گرفته باشد پاک کردن نام همسر از شناسنامه تا ازدواج مجدد طرفین وجود ندارد.

مهریه در طلاق توافقی در دوران عقد

همانطور که اشاره کردیم در طلاق توافقی به دلیل عدم نزدیکی زن و شوهر، براساس قانون تنها نصف مهریه به زن تعلق می‌گیرد؛ البته زن و شوهر می‌توانند بر سر این مسئله با یکدیگر به توافق برسند به گونه‌ای که زن می‌تواند مهریه خود را ببخشد که در این صورت نیز دادگاه براساس توافقی که بین زن و شوهر شکل گرفته است رأی صادر می‌کند. درصورتی که زن قبل از طلاق توافقی مهریه خود را از شوهرش دریافت کرده باشد، موظف است که قبل از طلاق توافقی، نصف مهریه‌ای که از شوهرش دریافت کرده است را به او بازگرداند و تنها نصف آن را برای خود نگه دارد.

نفقه در طلاق توافقی در دوران عقد

رایج ترین شرایط پرداخت نفقه در دوران عقد بدین صورت است که نیمی از مخارج بر عهده پدرزوجه و نیمی دیگر بر عهده همسر است. از دیدگاه قانون مدنی، به محض جاری شدن عقد و امضای سند ازدواج، حقوق و وظایف قانونی بر روابط زوجین برقرار می شود اگرچه در دوران عقد هم باشند.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس