آزار جنسی چیست و هر آنچه باید در مورد آزار جنسی بدانید

0

 در این مقاله سعی داریم تا به زوایای مختلفی آزار جنسی بپردازیم.آزار جنسی در شمار مزاحمت هایی است که تاثیرات بسیار مخربی بر فردی که مورد آزار جنسی قرار گرفته و همچنین اطرافیان و خانواده وی برجای می گذارد.

آزار جنسی شامل محدوده وسیعی از رفتارهای خشونت آمیز است و محدود به یک یا دو مصداق نمی شود.

آزار جنسی در تمامی کشورهای جهان به عنوانی عمی غیرقانونی و مجرمانه شناخته می شود و در صورت اثبات آن در هر درجه، فرد آزارگر جنسی به عنوان مجرم تحت پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت.

آزار جنسی چیست؟

 به زبان ساده هر نوع کنشی که باعث ایجاد احساس ناامنی در شخص دیگر شود را آزار است. و آزار جنسی نیز شامل هرآنچیزیست که در قبال شخص دیگری ظاهر شده و دارای مضمون جنسیتی باشد، این اذیت میتواند نگاهی/کلامی و رفتاری باشد.

تعریف فوق شامل هر نوع کنش ناخوشایندی‌ است که توهین‌آمیز، تحقیرکننده یا تهدیدآمیز باشد. پیشنهاد یا درخواست جنسی ناخوشایند، هر نوع رفتار و یا کلام جنسی‌ بدون رضایت طرف مقابل که شامل موارد زیر باشد از مصادیق آزار جنسی‌ هستند. مثل:

•هرگونه لمس یا تماس بدون رضایت

•هر نوع ابراز نظر با معنای جنسی

•درخواست رابطه‌ جنسی

•هر نوع نگاه بیمارگونه و خیره نگاه کردنی

•نمایش چیزهای بی‌ادبانه و توهین‌آمیز در برابر فرد و یا جمع

•نمایش حرکات یا رفتارهای بدنی حاوی مضامین جنسی

•شوخی‌های جنسی

•سوال کردن درباره زندگی جنسی فرد

•توهین با الفاظ جنسی

•ارتکاب به رفتار مجرمانه، مثل تماس تلفنی بی‌دلیل،‌ بدن‌نمایی یا تعرض جنسی

و….

کمیسیون فرصت های برابر شغلی آمریکا آزار جنسی را روابط ناخوشایندی می‌داند که به منظور رفع نیازهای جنسی در قالب کلام یا رفتار فیزیکی با محتوایی جنسی نمود پیدا می‌کند. در بسیاری از فضاهای کاری، پیروی از اینگونه رفتارهای ناشایست جزء شروط کار محسوب می‌شود و در موقعیت شغلی فرد تاثیرگذار خواهد بود.

در طی دستورالعملی که در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۲ میلادی تصویب شد، آزار جنسی رفتاری تحقیرآمیز قلمداد شد که بر حیثیت و فضای کاری فرد تاثیرگذار است. این رفتار که موجب آسیب دیدن حیثیت دیگری می‌شود، در به وجود آمدن فضای کاری رعب انگیز، توهین آمیز و خصمانه نقش مستقیمی خواهد داشت.

در فرانسه نیز به تعریفی مشابه به آنچه گفته شد، رسیده‌‌اند که بر طبق آن قانون مجازات وضع شده است. بر اساس ماده ۱-۱۱۵۳ قانون مجازات فرانسه با هرشخصی که به کارگران اذیت جنسی اعم از رفتاری و یا گفتاری برساند، به صورت قانونی برخورد خواهد شد.

آزارگر جنسی کیست؟

آزاردهنده ی جنسی محدود به جنسیت یا گروه سنی، اجتماعی، طبقاتی و…. نیست؛ آزارگر می تواند زن یا مرد باشد؛ قربانی آزار جنسی هم شامل زن، مرد یا کودک است.

همچنین دو طرف رابطه یعنی هم آزارگر و آزاردیده می توانند از یک جنسیت باشند. در بسیاری از مواقع متجاوز جنسی با قربانی دارای رابطه خانوادگی، دوستی و یا شغلی است.

در برخی جوامع که فرهنگ مردسالاری در آنها غالب است، تجاوز جنسی به زنان و آزار جنسی زنان بسیار شایع تر از موارد دیگر بوده و متاسفانه در بسیاری از موارد نیز دارای توجیه است. در اینگونه جوامع نیز فرد قربانی تجاوز، مورد قضاوت های نادرست گردیده و وی را به عنوان مقصر قلمداد می کنند.

همچنین تبعیض شغلی تنها بر پایه ی جنسیت را نیز می توان از مصادیق آزار جنسی دانست؛ بدین معنی که یک موقعیت شغلی را از فردی سلب کنند تنها به این دلیل که مرد یا زن می باشد. در این موارد غالبا به توانایی ها و عملکرد فرد توجه چندانی نمی شود.

چند اصل در باب ازار جنسی

 •  تعرض جنس از سوی هر شخصی میتواند رخ دهد. هرکسی در درون خود میتواند یک بیمار جنسی باشد بدون اینکه اطرافیانش بدانند. لازم نیست در شخص شخص متجاوز بدنبال ویژگی های خاص روحی، اخلاقی و فکری و ظاهری بگردید تا باور کنید و بپذیرید متجاوز است. به یاد داشته باشید که 90% تجاوزها از سوی اشخاص آشنا یعنی دوستان، فامیل و خانواده صورت می‌پذیرد.
 • تعرض محدودیت سنی ندارد. افراد متجاوز معمولا بیمارهایی هستند که رخ دادن هر کاری از سوی آنها بعید نیست، پس اگر معتقدید که به خاطر سن پایین یا بالایی که دارید ایمن هستید، در اشتباهید.
 • تعرض محدودیت جنسی ندارد. در بند های بالا اشاره شد که متجاوز بیمار است و نباید انتظار داشت که عاقلانه رفتار کند. اگر رفتار ناخوشایندی از سوی همجنس خودتان مشاهده کردید نیز میتواند نوعی آزار جنسی باشد.
 • تعرض میتواند در هرجایی رخ دهد. در خیابان، در محل کار، در خانه، در اداره، در اتوبوس، در مترو، پارکها و سایر مکانهای عمومی و خصوصی تعرض میتواند اتفاق بیفافتد.
 • تعرض میتواند در هر زمانی درخ دهد. حتما لازم نیست شب باشد، لازم نیست تنها و یا در جمع باشید. چرا که شخص متجاوز از هیچ اصولی پیروی نمیکند.

هدف من از بیان نکات فوق ایجاد احساس نا امنی در شما نبوده و نیست. بلکه مایلم این تفکر را در شما ایجاد کنم که هیچ یک از ما در قبال این نوع آزار ها ایمن نبوده و نستیم. پس برخورد با چنین مساله ای با این ایده که مشکل زنان است بسیار احمقانه، سطحی و مضحک است. چه بسا دفعاتی که داخل تاکسی بر روی ران پای من هم دست گذاشته اند! و به خوبی میتوانم آن احساس انزجار را درک کنم.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  جرم کلاهبرداری در قانون مجازات

آزار جنسی چیست و هر آنچه باید در مورد آزار جنسی بدانید

دیدگاه نظام حقوقی ما در مورد آزار جنسی

نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از نظام‌های حقوقی دقیق جهان، دیدی کاملا گسترده و همه جانبه نسبت به اذیت جنسی داشته است. در نظام حقوقی ما، آزار جنسی صرفا رابطه جنسی و فیزیکی شمرده نمی‌شود و بسیاری از رفتار نامتعارف دیگر را در بر می‌گیرد. در خصوص هریک از این رفتار، مجازات‌های مختلفی در نظر گرفته شده است که شدت آن‌ها متفاوت خواهد بود.

در نظام حقوقی ایران، تجاوز به عنف به عنوان بدترین نوع اذیت جنسی قلمداد می‌شود که در قانون فعلی مجازات آن اعدام است. این قانون در مورد افرادی که به فریب، ترساندن و تهدید دختران نابالغ دست می‌زنند و در نهایت آن‌ها را مورد تجاوز قرار می‌دهند نیز لازم الاجرا خواهد بود.

برخی از آزار‌های جنسی در سطح پایین‌تری از تجاوز قرار دارند، اما برای آن‌ها هم مجازات در نظر گرفته شده است. اذیت زنان و دختران و یا توهین به آن‌‌ها، در آغوش کشیدن و یا بوسیدن از دیگر انواع اذیت جنسی به شمارمی‌رود که اگرچه در حد زنا نیست اما می‌توان به صورت قانونی علیه آن اقدام کرد. در مواردی که آزار در حد تجاوز نیست، قانون گذار متهم را به ۹۹ ضربه شلاق محکوم می‌کند. حبس ۲ الی ۶ ماه به همراه ۷۴ ضربه شلاق نیز برای متهمانی است که زنان و یا اطفال را مورد آزار قرار داده‌اند.

انواع آزار جنسی

همان طور که گفته شد، آزار جنسی انواع مختلفی دارد و دامنه آن بسیار گسترده است.

 • اذیت جنسی با رضایت واقعی
 • آزار جنسی بدون رضایت
 • آزار جنسی با حکم نارضایتی

اذیت جنسی با رضایت واقعی

در برخی از موارد دیده می‌شود که طرفین با رضایت وارد رابطه جنسی می‌شوند و در ابتدای کار هیچ گونه اکراه یا اجباری وجود نداشته است. در این گونه موارد فرد مشمول مجازات کیفری نخواهد شد، مگر اینکه آسیب‌ها یا خسارات مادی و یا معنوی مختلفی در این رابطه شکل گرفته باشد. بارداری ناخواسته، بروز انواع بیماری‌ها و خدشه دار شدن حیثیت از جمله تبعات رایج این گونه روابط است که می‌توان آن را به صورت قانونی پیگیری نمود.

آزار جنسی بدون رضایت

این مورد با نارضایتی کامل قربانی همراه است. تجاوز به عنف مصداق کاملی از آزار جنسی بدون رضایت است که عموما با آسیب بدنی و رنج روحی- روانی قربانی همراه است. در این مورد، متجاوز در شرایط خاص دست به چنین اقدام ناپسندی می‌زند. تجاوز در زمان بستن دست و پا و یا در زمان بی‌هوشی و اغما از رایج ترین نمونه‌های آزار جنسی بدون رضایت به شمار می‌رود.

آزار جنسی با حکم نارضایتی

آزار جنسی با حکم نارضایتی کمی پیچیده تر از دو مورد دیگر است و برای درک بهتر آن نیاز به توضیحات بیشتر و ارائه مثال خواهد بود. تصور کنید مادری به منظور حفاظت از کودکان خود و جلوگیری از دست درازی به آن‌ها، به یک رابطه جنسی تن دهد. اگر چه این رابطه با رضایت فرد صورت گرفته است اما با اکراه همراه بوده است. در این مثال مادر به منظور دفاع از سایرین و برای جلوگیری از وقوع خسارتی بزرگتر تن به برقراری رابطه جنسی داده است که اگرچه با اجبار همراه نبوده است اما یکی از مصادیق آزار جنسی به شمار می‌رود.

در برخی مواقع دیده می‌شود که در طی فریب شخص، اذیت جنسی رخ داده است. به عنوان مثال شاید فردی برای درمان به پزشک مراجعه کند و به انجام معاینات پزشکی و بدنی با هدفی دیگر راضی باشد اما در ادامه، پزشک دست به اقداماتی می‌‌زند که از معاینه فراتر است. چنین رفتاری را می‌توان نمونه دیگری از اذیت جنسی دانست.

چطور خسارات وارده از آزار جنسی را جبران کنیم؟

آزار جنسی را می‌توان به صورت گوناگونی جبران کرد که دریافت خسارت مالی از رایج‌ترین آن‌هاست. در مقابل آسیب‌های جسمانی و فیزیکی که به قربانی وارد می‌شود، دیه پرداخت خواهد شد. در صورتی که در طی اذیت جنسی بکارت فرد از بین برود، خسارتی با عنوان ارش البکاره به وی پرداخته می‌شود. اگر فرد باکره نباشد، مهریه متعارف زن که مهرالمثل نامیده می‌شود، پرداخت خواهد شد. خسارت های حیثیتی از دیگر انواع خسارات اذیت جنسی است که می‌توان با پرداخت مالی، عذرخواهی رسمی و… آن را جبران کرد.

قربانی آزار جنسی چه باید بکند؟

متاسفانه بسیاری از زنان و دختران این مرزو بوم برای حفظ حیثیت خود در برابر آزار جنسی که به آن‌ها وارد شده است، سکوت می‌کنند. در صورتی که تمامی خشونت‌ها، آزار کلامی و پیشنهاد‌های نامتعارف قابل شکایت و پیگیری می‌باشند.

اثبات آزار جنسی با سایر جرایم تفاوت خاصی ندارد و می‌توان با روش‌های رایج آن را اثبات نمود.

آزار جنسی چیست و هر آنچه باید در مورد آزار جنسی بدانید

اقدامات لازم برای اثبات اذیت جنسی

 • در صورت وجود شاهد، احضار آن به دادگاه یک امتیاز مثبت قلمداد خواهد شد.
 • مراجعه به پزشکی قانونی از دیگر اقدامات مهمی است که قربانی باید انجام دهد. پزشکی قانونی قادر است تا آزار جنسی را از سایر روابط تفکیک نماید. به عنوان مثال وجود ضرب و جرح بر روی بدن نشانه‌ای از آزار جنسی به حساب می‌آید.
 • ضبط صدای شخصی که پیشنهادات جنسی می‌دهد، می‌تواند در دادگاه به عنوان مدرک علیه وی استفاده شود. اگر چه از قدرت اثبات پایین‌تری به نسبت موارد دیگر برخوردار است، اما می‌تواند تاثیرگذار باشد.

البته لازم به ذکراست که کودکان نابالغ نیازی به اثبات آزار جنسی ندارد. در واقع نظام حقوقی تجاوز به کودکان نا‌بالغ را بر پایه اکراه و اغفال قرار می‌دهد. در صورتی که بزرگسالان باید اجبار، اکراه و یا اغفال خود را ثابت کنند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید:  مفهوم، مبانی و شرایط صدور حکم به معافیت از کیفر

در موارد دیگری مثل روابط نامشروع بین پدر و فرزند، استاد و شاگرد و… نیز می‌توان به وجود ترس و یا اجبار در شکل‌گیری رابطه جنسی پی‌برد.

به طور کلی اگر در صورت بروز آزار‌های جنسی به مراجع قضایی رجوع شود، با عدالت به حقوق قربانیان رسیدگی خواهد شد. پس از مراجعه به دادسرا، تحقیقات لازم از سوی نیروی انتظامی انجام خواهد شد و در صورت تائید جرم، شکایت در مرحله دیگری قرار می‌گیرد. در این مرحله، پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه فرستاده می‌شود. در نهایت قاضی با استناد به مدارک و صحبت‌های حضار، حکم را اعلام خواهد کرد.

مجازات آزار جنسی در ایران

در قوانین کیفری ایران به جرم آزار جنسی و تجاوز جنسی به طور محدودی پرداخته شده است.

مواد قانونی که در این زمینه وجود دارند، عبارتند از:

 • مطابق ماده 82 قانون مجازات اسلامی حد زنا در موارد زیر قتل است و فرقی بین جوان و غیر جوان و محصن و غیر محصن نیست:
 1. زنا با محارم نسبیزنا با زن پدر که موجب قتل زانی است.
 2. زنای غیر مسلمان با زن مسلمان که موجب قتل زانی است.
 • مطابق ماده 637 قانون مجازات اسلامی که در ارتباط با تقبیل و مضاجعه (به معنای بوسیدن و گردن به گردن شدن است)، تصریح کرده است:

«هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه ی زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به شلاق تا 99 ضربه محکوم خواند شد؛ اگر عمل با عنف و اکراه باشد، فقط اکراه کننده تعزیر می شود».

 • در ماده 638 قانون مجازات عمومی آمده است: «هرکس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین نماید، به حبس از دو تا شش ماه و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد».

اداره حقوقی قوه قضاییه در خصوص این ماده، بیان کرده است که: «به کار بردن لفظ یا الفاظ رکیک جهت تحقق جرم موضوع ماده 619 شرط نیست و چنانچه مسلم شود که مردی به قصد مزاحمت زنی را تعقیب کرده است، قابل مجازات است».

 • هر کس به طور علنی در معابر و انظار عمومی، تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می شود؛ چنانچه مرتکب عملی شود که خود آن عمل دارای کیفر نباشد اما عفت عمومی را جریحه دار کند، فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می شود.

انواع آزار جنسی در قوانین ایران

آزارهای جنسی که مطابق قانون مجازات اسلامی برای آنها مجازات در نظر گرفته شده است، شامل موارد زیر می باشند:

 • تجاوز به عنف (رفتارهایی در حد زنا): تجاوز به معنای تعدی و ورود بدون اجازه به یک حریم مشخص می باشد؛ در ارتباط با این جرم به معنای وارد کردن آلت تناسلی مرد به واژن یا مقعد زن و یا مقعد مرد دیگر است.

نجام این عمل بدون ورود آلت تناسلی، با عنوان «تهاجم به وسیله دخول» می باشد.

 • رفتارهایی غیر از زنا: آزار جنسی که شامل رفتارهایی غیر از زنا هستند از قبیل لمس بدن، بوسیدن و در آغوش کشیدن

شرایط اثبات تجاوز جنسی در دادگاه های ایران

برای اثبات تجاوز باید به نکات مهمی توجه داشت که عبارتند از:

 1. عدم رضایت قربانی به رابطه جنسی
 2. انجام عمل آزار و تجاوز با توسل به زور، حیله، اغفال و خشونت باشد.
 3. اغفال و حیله، نوعا در شخص قربانی تجاوز موثر باشد.

نحوه شکایت از متجاوز جنسی

شکایت از متجاوز به عنف عملا با توجه به قوانین ایران غیر قابل اثبات است؛ یکی از دلایل اثبات تجاوز به عنف، شهادت چهار مرد عادل، چهار بار اقرار متهم و علم قاضی است.

اما با توجه به اینکه شهادت چهار مرد عادل در این مورد عملا ممکن نیست و همچنین متجاوز به عنف نیز معمولا اقرار به تجاوز نمی نماید، پروسه ی شکایت و رسیدگی و اثبات جرم تجاوز به عنف با سختی های فراوانی روبرو خواهد شد.

اما چنانچه فردی که مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفته است، قصد شکایت دارد لازم است موارد زیر را مدنظر قرار دهد:

 • پس از وقوع حادثه به هیچ عنوان استحمام نکرده و آثار جرم را از میان نبرد. چرا که آثار DNA و موی متجاوز که احتمالا بر بدن قربانی وجود دارد، به عنوان مدرک جرم باید ثبت شود.
 • قربانی باید لباس هایی را که حین وقوع تجاوز بر تن داشته است، به دقت تعویض نماید و درون یک کیسه نگهداری نموده و به دادگاه برای بررسی بیشتر ارائه نماید.
 • به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه کرده و گزارش ماوقع را به صورت مکتوب ارائه نموده و تشکیل پرونده نماید.

به طور معمول دستور موقت توسط دادگاه صادر می شود تا قربانی با این دستور به پزشکی قانونی جهت معاینات مراجعه نماید. هرچند که بدون دستور مذکور نیز امکان مراجعه به پزشکی قانونی وجود دارد.

 • باید حداکثر تا 48 ساعت پس از وقوع تجاوز برای معاینه به پزشکی قانونی مراجعه نمود.

در این مرحله بدن شخص قربانی از لحاظ وجود آثار ضرب و چرح و همچنین نمونه برداری از DNA متجاوز مورد بررسی قرار می گیرد.

 • با دستور قاضی، یک مامور از کلانتری به همراه شاکی به آدرس متهم مراجعه کرده تا به همراه آنان با مراجعه به کلانتری، پرونده جهت ارجاع به دادسرا تکمیل شود.
این مطلب را نیز مطالعه کنید:  خلع ید چیست؟

راه دوم برای شکایت از تجاوز به عنف

دادگاه کیفری یک، مرجع صالح برای رسیدگی به جرایم منافی عفت است؛ برای طرح شکایت علیه مرتکب تجاوز، پس از عضویت در سامانه ثنا به دادگاه کیفری مراجعه کرده و با ارائه ی شکواییه که گزارش مختصری از چگونگی تجاوز است، پرونده شما ثبت می گردد.

واحد رایانه پرونده را به یکی از شعب دادگاه جهت رسیدگی، ارجاع می کند.

شعبه مذکور ابتدا دستوری به پزشکی قانونی جهت بررسی واژن یا مقهد و همچنین معاینه بدن از حیث وجود آثار تجاوز صادر می نماید؛ شاکی باید پاسخ مکتوب پزشکی قانونی را به دادگاه ارائه کند.

آزار جنسی چیست و هر آنچه باید در مورد آزار جنسی بدانید

آزار جنسی در فضای مجازی به چه صورت خواهد بود؟

امروزه استفاده از فضای مجازی گسترش یافته است،در زمان های قدیم آزار جنسی به صورت فضای مجازی وجود نداشت منتها امروزه این مسئله زیاد شده است و روز به روز هم افزون تر میشود.

در فضای مجازی افراد با فرستادن عکس های نامناسب حال یا از اندام خود یا از اندام دیگران قصد بر آزار رساندن دارند یا اینکه با القاب زشت و پیام های زشت و فیلم های نامناسب برای افراد ایجاد مزاحمت میکنند،که این موارد به دلیل اینکه نطارت مناسبی بر ان نیست به وفور دیده خواهد شد،یا افرادی در فضای مجازی با انتشار مطالب جنسی افراد را تحریک میکنند که عمل تجاوز یا زنا را انجام بدهند.

بر اساس ماده۶۴۱ اگر افراد از طریق تلفن یا موبایل قصد بر آزار رساندن به دیگران داشته باشند به حبس از یک تا شش ماه محکوم میشوند.

تجاوز به صورت لواط یک آزار جنسی

در امر تجاوز جنسی حتما نباید که از طرف جنس مخالف صورت بگیرد بلکه گاهی این عمل از طریق هم جنس انجام میشود.

فردی که به هم جنس خود تجاوز میکند هم عمل لواط را انجام داده و مشمول مجازاتی که برای لواط انجام میشود میگردد و هم مشمول مجازات تجاوز خواهد شد.

البته عمل لواط باید بدون رضایت انجام شود وگرنه دیگر تجاوز نخواهد بود.

در بسیاری از موارد متاسفانه در پسر بچه ها دیده شده که از طرف مرد های بزرگتر مورد تجاوز قرار میگیرند که این موضوع هم تاثیرات مخربی بر جسم و هم بر روان بچه ها دارد،پس با رفتن به دادگاه  و بردن بچه به پزشک قانونی حتما شکایت کنید و فرزندتان را پیش یک روانشناس ببرید تا این موضوع را پشت سر بگذارد.

شکایت نکردن وقتی که تجاوز صورت گرفته

اگر تجاوز انجام شده باشد و شما شکایت نکنید در واقع شما هم در برابر خود و هم در برابر جامعه ظلم کرده اید،در بسیاری از موارد دیده شده که به دلیل دید جامعه به این مسئله افراد شکایت نمیکنند اما نمیدانند این شکایت نکردن چه تاثیرات مخربی خواهد داشت،اول اینکه شما با شکایت نکردن باعث میشوید که چنین افرادی در جامعه به راحتی زندگی کنند و مشمول مجازاتی نشوند و روز به روز بر تعداد تجاوز ها افزوده شود،دوم انکه شما همیشه در وجود خود احساس پشیمانی خواهید داشت که چرا آن شخص را به سزای اعمالش نرساندید.

درست است که شکایت امری زمان بر است اما باعث میشود که اعمال این چنیتی کم تر شود.

  از گفتن چه حرف‌هایی به نجات‌یافتگان بپرهیزیم؟

 • نکنه خودت هم خوشت میومد!
 • چرا به کسی نگفتی یا به پلیس گزارش نکردی؟
 • چرا مقاومت یا مبارزه نکردی که متوقف بشه؟
 • به مرد که تجاوز/تعرض نمیشه!
 • شما توی رابطه بودید اینکه تجاوز نیست!
 • این اتفاق که واسه خیلی وقت پیشه!
 • خدارو شکر کن که از این بد تر نشد!
 • اصلا تو چرا فلان کارو کردی/ فلان جا رفتی..
 • فکر نمیکنی وقتشه بیخیالش شی و به زندگیت برسی؟
 • باز خوبه اسیب جدی ندیدی
 • تقاص کارای بدت بوده این اتفاق
 • بهش گفتی نه؟ مقاومت کردی؟
 • چی تنت بود؟ مگه چی پوشیده بودی؟
 • جایی دیگه نگو زشته/قباحت داره/ توی خودت نگهش دار تا یادت بره
 • مردم بفهمن ابرومون میره
 • من باهاش حرف میزنم ببینم چرا اینکارو کرده
 • فلانی اهل این کارا نیست، دروغ که نمیگی؟
 • و…

اگر احساس میکنید این مقاله مفید است، آنرا برای آگاهی بیشتر با دیگر اطرافیانتان به اشتراک بگذارید.

در آخر

 همچنین به یاد داشته باشیم که تجاوز میتونه از سمت ما هم صورت بگیره. این تجاوز هر شوخی جنسی هستش که با اطرافیانمون میتونیم داشته باشیم، این تجاوز هر لمس عامدانه ای هستش که یه شخص میتونه داشته باشه، این تجاوز میتونه یه ابرو بالا انداختن و یا یه چشمک توی خیابون باشه.

طبعا بین مردم و این همه ادم که قربانی تجاوز هستند متجاوزینی هم وجود دارند که عامل چنین اتفاقات شرم آوری بودن. اگر یکی از اونها هستید، دیگه کاری از دستتون بر نمیاد و بزرگترین جبران شما اینه که جلوی شخص قربانی ظاهر نشید و همیشه فاصله‌ی خودتون رو حفظ کنید. سپس سعی کنید پس از انتخاب تغییر، روند سالم تری برای زندگی‌خودتون داشته باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Leave A Reply

Your email address will not be published.

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 1
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین شماره 2
در دسترس